Mon. Jun 27th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Ekzistojnë një numër faktorësh që mund të ndikojnë në cilësinë e gjumit, si stresi, çfarë hamë dhe pimë dhe ambienti ynë.

Por të qenët i dehidruar është një arsye për të cilën jo shumë prej nesh dinë.

Studimi i ri zbulon se gati gjysma e popullsisë britanike s’ po plotëson marrjen e rekomanduar ditore të lëngjeve nga NHS.

specialisti i hidratimit dhe bashkëthemeluesi i ViDrate, Nick Hird thotë se dehidrimi në të vërtetë mund të jetë arsyeja pse po bëni një gjumë të tmerrshëm natën.

Pra, ai ka ndarë gjashtë këshillat e tij kryesore për të siguruar që jeni duke arritur qëllimet tuaja të gjumit dhe hidratimit.

Pini një gotë ujë sapo të zgjoheni

ndërsa jemi duke fjetur ne humbasim ujë dhe për këtë arsye mund të zgjohemi të dehidruar.

Të pish një gotë ujë sapo të zgjohesh ndihmon në zëvendësimin e humbjes së ujit menjëherë dhe fillon hidratimin e ditës.

Vëzhgoni urinën tuaj

Një mënyrë e mirë për të monitoruar hidratimin tuaj është me anë të ngjyrës së urinës tuaj.

Me kusht që urina juaj është e verdhë e errët, atëherë ka shumë të ngjarë të jeni të dehidratuar dhe ky duhet të jetë një sinjal që të pini më shumë lëngje.

Pini gjashtë deri në tetë gota ujë në ditë

Sigurohuni që po pini sasinë e rekomanduar të ujit çdo ditë për të qëndruar të hidratuar pasi kjo ju ndihmon të flini më mirë.

Shenjat e dehidrimit përfshijnë përgjumje, lodhje dhe përgjumje.

Me kusht që jeni të dehidruar, ka shumë më pak të ngjarë të bëni një gjumë të mirë gjatë natës pasi trupi juaj prish ciklin tuaj të gjumit – për shembull, pasazhet e hundës dhe goja bëhen të thata, gjë që mund të çojë në gërhitje dhe të mos jetë besnikë ndaj gjumit tuaj.

Mos pini asgjë shumë pranë kohës së gjumit

Nick rekomandon të shmangni pirjen e ujit ose çdo lëngu tjetër të paktën një orë para se të shkoni të flini pasi kjo parandalon trupin tuaj të zgjohet për të urinuar dhe ndërprerë ciklin tuaj të gjumit.

Është e rëndësishme që të qëndroni të hidratuar vazhdimisht gjatë gjithë ditës.

Shmangni kafen dhe alkoolin para gjumit

Me kusht që keni nevojë për një pije para se të shkoni në shtrat sigurohuni që të mos jetë kafe ose alkool pasi që të dy janë diuretikë, kështu që veshkat tuaja të punojnë më shumë – kjo mund të shkaktojë dehidrim dhe t’ju zgjojë në mes të natës.

Gjysmë jeta e kafeinës mund të shkojë nga tre deri në shtatë orë, kështu që një goditje e sheshtë e kafeinës e bardhë ose e vonë pasdite është një ide e keqe pasi do të rezultojë në metabolitët e kafeinës akoma në qarkullimin tuaj kur shkoni të flini dhe kjo s’ ndihmon në cilësinë e gjumit dhe latente.

Alkooli gjithashtu prish cilësinë e gjumit, kështu që edhe Me kusht që ndiheni sikur keni pasur një gjumë të mirë natën pas një nate në pije alkoolike, ka shumë të ngjarë që jo.

Sigurohuni që të flini mjaftueshëm

Mungesa e gjumit gjithashtu mund të shkaktojë dehidrim.

Kërkimet nga shkencëtarët kanë zbuluar se gjumi më pak se gjashtë orë shoqërohet me hidratim joadekuat.

Me kusht që jeni duke luftuar për të fjetur, provoni të rrisni marrjen e ujit gjatë gjithë ditës dhe sigurohuni që urina juaj të jetë një ngjyrë e verdhë e zbehtë sesa e verdhë e errët.

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page