Mon. Jun 27th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Sipas NHS, numri i rasteve të ekzemës që raportohen është rritur 40 për qind në katër vitet e fundit.

Pavarësisht Me kusht që jeni fatkeq sa të lindni me sëmundjen e lëkurës ose e zhvilloni atë në jetën e mëvonshme, ekzema mund të jetë e dhimbshme, e turpshme dhe dobësuese.

Çfarë është ekzema?

Ekzema është lëkurë e kuqe, e krisur, e cila shpesh kruhet dhe do të çahet. Lloji më i zakonshëm i ekzemës është atopik (i shkaktuar nga alergjitë), por njerëzit mund të vuajnë nga ekzema e kontaktit (ndezje pas prekjes së alergjenëve si nikel ose gome), diskoide (e cila ndodh në copa në formë monedhe), ose seborrheic (ekzema të kokës).

Eczema close up

Disa mënyra se si të shpëtoni nga ekzema i gjeni më poshtë:

Mos u kruani

Kruajtja dëmtojnë lëkurën dhe mund të lejoj që bakteret që zakonisht jetojnë në sipërfaqe të futen dhe të shkaktojnë infeksion. Mbani thonjtë të shkurtër dhe sa herë që dëshironi të kruheni, masazhoni zonën me krem ​​hidratues duke përdorur pjesën e majave të gishtave.

Woman with itchy arm

Foto: GettyImages

Mos kurseni kremin

Shumica e njerëzve do të duhet të provojnë disa trajtime para se të gjejnë një që u përshtatet atyre. Mënyra më e mirë për të trajtuar ekzemën është hidratimi. “Mbuloni trupin tuaj me krem ​​hidratues në mëngjes dhe natën, mbani shishen në çantë për ta përdorur gjatë ditës”, thotë mjeku Matt Matt Piccaver.

Woman applying moisturiser to her legs

Mos u frikësoni Me kusht që kremi juaj i preferuar pushon së funksionuari – mund t’ju duhet të ndryshoni markën, shkruan Mirror.

Vizitoni mjekun

Për rastet e ekzemës së rëndë, mjeku mund t’ju ​​referojë te një dermatolog i cili mund të përshkruajë krem, fasha speciale dhe mbështjellës të lagësht, apo edhe terapi me dritë ultraviolet. /Telegrafi/

eczema atopique

The post Disa mënyra se si të shpëtoni nga ekzema appeared first on Telegrafi.

[ad_2]

You cannot copy content of this page