Wed. Aug 10th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
lukth acid

[ad_1]

Rralle ndodh të njohësh dikë që s’ ka
provuar dhembjen e lukthit.

Zakonisht është e vështirë të marrësh
diagnozë se pse shkaktohet dhembje e lukthit, por zakonisht kjo lidhet me
mënyrën e kequshqyerjes, transmeton Klan Kosova.

Këta janë disa nga faktorët që shkaktojnë
dhembje të lukthit:

Orari i të ushqyerit

Disa shprehi të të ushqyerit ju sjellin
dhembje në lukth mbështetet edhe nga faktorët medicinal.

Të hani shpejt dhe shujta të mëdha padyshim
ndikon në këtë problematikë. Po ashtu ushqyerja para se të flini s’
preferohet.

Ajo çfarë konsumoni gjithashtu ndodhet në
këtë listë, ushqimet e skuqura, ato përmbajtje yndyrore, domatet, erëzat e
hudhrat  nevojitet evitohen nga ata që kanë
problem me lukthin.

Faktor tjetër është duhani

Pas zbulimit se alkooli vështirëson
problemet me lukthin shumë njerëz mund të gjejnë ngushëllimin tek duhani. E kjo
s’ nevojitet të ndodhë.

Dëmet që sjell ai në shëndet janë shumë më
të mëdha por ndër të tjera ju sjell edhe problem me lukth.

Një tjetër faktor mund të jetë mbipesha

Ata që janë me mbipeshë kanë më shumë gjasa
të kenë probleme me lukthin. Kjo ndodh edhe me gratë shtatzëna pasi që stomaku
i tyre i bën presion lukthit dhe fillon aciditeti.

Ankthi dhe stresi do të ju sjellim probleme
me lukthin

s’ preferohet të konsumohet ushqim kur
jeni të stresuar dhe duke u ngutur.

Një formë e mirë për të larguar stresin
janë meditimi e yoga gjithashtu ushtrimet e ndryshme që do të ju bëjnë të
largoni energjinë negative.

[ad_2]

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

You cannot copy content of this page

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x