Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Pandemia COVID-19 ka dëmtuar shumë aspekte të jetës sonë. Përvec humbjes së shumë jetëve në këto kohë, edhe dëmi i saj në shëndetin mendor ka qenë shumë i madh

Një rishikim sistematik dhe metaanalizë e 13 studimeve zbuloi se depresioni dhe nivelet e ankthit janë rritur në mënyrë dramatike që nga fillimi i pandemisë.  Dhe kur vlerësohet efektet e COVID- 19 vetëm gjatë kohës sëmbylljes, studiuesit raportojnë uljen e mirëqenies së përgjithshme mendore dhe rritjen e simptomave depresive.

Kohët e fundit, studiuesit që vlerësuan dy grupe të dhënash – njëra që u mblodh para-COVID-19 dhe tjetra e mbledhur gjatë pandemisë – arritën në përfundimin se prevalenca e simptomave depresive në ShBA. ishte më shumë se trefish më e lartë gjatë COVID-19 r sesa para pandemisë.

Pra, çfarë mund të bësh Vetëm po të dëshiron të jesh proaktiv në lidhje me shëndetin tënd mendor? Vetëm po të po përjetoni ndryshime të rënda të humorit, duke përfshirë mendime vetëvrasëse, duhet të flisni me siguruesin e kujdesit shëndetësor dhe të kërkoni mbështetje të menjëhershme.

Por, për të ruajtur shëndetin dhe gjendjen shpirtërore në baza ditore, disa zgjedhje diete dhe mënyre jetese mund të jenë të dobishme. ndërsa ne e dimë që gjumi i mjaftueshëm dhe ushtrimet fizike mund të jenë nxitës të dobishëm të humorit, dieta mund të luajë gjithashtu një rol në shëndetin tuaj emocional.

 Si po ndikojnë në shëndetin tonë porositë në shtëpi?

Modelet dietike jo të shëndetshme – pijet e ëmbla, ushqimi i rafinuar, ushqimi i skuqur, mishi i përpunuar, drithi i rafinuar, qumështet me shumë yndyrë, biskota dhe pasta – janë shoqëruar me një rrezik në rritje të depresionit. Por lajmi i mirë është se ka disa ushqime që mund të hani dhe që mund të ndihmojnë në rritjen e humorit tuaj.

Çfarë do të thotë kjo për ju?

Përfshirja e ushqimeve në dietën tuaj si trofta, çokollata dhe të verdhat e vezëve mund të ndihmojnë në rritjen e humorit tuaj. Ngrënia e këtyre ushqimeve mund të ndihmojë gjithashtu në zvogëlimin e rrezikut të zhvillimit të depresionit, ankthit ose çështjeve të tjera të shëndetit mendor.

Disa ushqime për ta rregulluar gjendjen tuaj shpirtërore

Pra, çfarë duhet të hani Vetëm po të doni të mbështesni gjendjen tuaj shpirtërore në një mënyrë të shëndetshme? ndërsa një model dietetik përgjithësisht i shëndetshëm është basti juaj më i mirë, ka disa ushqime që njihen për rolin e tyre pozitiv në mbështetjen e humorit. Më poshtë janë disa ushqime që mund të ndihmojnë në krijimin e një gjendje shpirtërore të shëndetshme dhe madje ndihmojnë në uljen e rrezikut të depresionit dhe ankthit në raste të caktuara.

Trofta

Trofta dhe peshqit e tjerë të yndyrshëm janë të pasura me acid yndyror omega-3 të quajtur acid dokosaheksaenoik, ose DHA, si dhe ushqyesve të tjerë kryesorë si seleni dhe proteina. Shumë karakteristika ushqyese të peshkut yndyror janë treguar për të mbështetur një humor të shëndetshëm dhe madje mund të lehtësojnë depresionin

Në fakt, studiuesit kanë arritur deri atje sa të pretendojnë se ndjenjat e ankthit dhe stresit mund të lehtësohen nga konsumi i rregullt i peshkut.

Shoqata Amerikane e Psikiatrisë rekomandon që të hani peshk dy ose më shumë herë në javë, mundësisht peshk të yndyrshëm si salmoni, trofta dhe skumbri. Acidet yndyrore omega-3 që gjenden në këta peshq kanë një efekt mbrojtës ndaj çrregullimeve të humorit, sipas pjesëmarrësve të ftuar në nënkomitetin e acideve yndyrore omega-3, të mbledhur nga Komiteti për Kërkimin e Trajtimeve Psikiatrike të Shoqatës Amerikane të Psikiatrisë.

Çokollata

Për sa kohë që jeni duke zgjedhur opsione që janë bërë prej 70% kakao ose më shumë, çokollata është treguar se ndikon pozitivisht në humorin dhe i ndihmon njerëzit të ndiejnë më shumë përmbajtje.

Një studim i vitit 2013 në Revistën Britanike të Farmakologjisë Klinike zbuloi se konsumimi i çokollatës mund të ndihmojë në përmirësimin e humorit tuaj, duke ju bërë të ndiheni më të qetë dhe me më shumë përmbajtje.

Çokollata stimulon prodhimin e endorfinës, e cila mund të ndihmojë njerëzit të ndihen më të lumtur.

Ushqime të fermentuara

Organizmat e gjallë të quajtur probiotikë jetojnë në zorrë tuaj dhe ofrojnë një mori përfitimesh shëndetësore. Përkundër organizmave të mundshëm të dëmshëm të gjallë si e.coli dhe koliformat, probiotikët kolonizojnë zorrën tuaj dhe është treguar se mbështesin një sistem të shëndetshëm tretës, sistemin imunitar, madje edhe një gjendje shpirtërore të shëndetshme. Konkretisht, mikrobiota e zorrës – përbërja e organizmave në zorrën tuaj – shoqërohet me shumë faktorë të lidhur me gjendjen shpirtërore, përfshirë çrregullimin e ankthit dhe çrregullimin e madh depresiv.

Disa probiotikë të gjallë mund të luajnë një rol në prodhimin dhe shpërndarjen e serotoninës, një neurotransmetues që njihet si “kimikati i lumtur”.

Hani ushqime të fermentuara si kimchi, kos dhe lakër turshi është një mënyrë e shkëlqyeshme për të përfshirë probiotikët në dietën tuaj.

Të verdhat e vezëve

ndërsa shumë njerëz e dinë rolin e vitaminës D në shëndetin e kockave dhe imunitetit, shumë mund të mos e kuptojnë se një mungesë mund të ndikojë gjithashtu negativisht në gjendjen shpirtërore dhe lidhet me prevalencën më të lartë të sindromës para menstruale.

Burimi: Very Well Health

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page