Dita e 53-të e grevës së KirurgëveSot është bërë dita e 53-të e grevës së Kirurgëve. 
Kirurgët janë në grevë që nga 17 dhjetori i vitit të kaluar. 

Ata në vazhdimësi kanë kërkuar trajtim të dinjitetshëm dhe vlerësim maksimal me koeficient në ligjin për paga e që në fakt nuk ndodhi pasi ata u vlerësuan me koeficientin 5 dhe jo me koeficientin 10 siç e kishin edhe synimin e tyre shkruan Gazeta Shëndeti.
Kirurgët duket mjaft qartë se nuk do të zmbrapsen fare nga kërkesat e tyre deri në plotësimin e tyre.
Si rrjedhojë e grevës së Kirurgëve gjendja alarmante në QKUK vazhdon dhe janë duke u anuluar çdo ditë një numër shumë i madh i operacioneve.

Related posts:

Zinku është shërues i plagëve
Qytetarë të dashur! Ju lutemi ti përmbaheni rekomandimeve të Institutit Kombëtar dhe mos dilni në gr...
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
Mjeku shqiptar nga Maqedonia po mahnitë Zvicrën
Mjekët e Urgjencës në Lezhë refuzojnë shpërblimin 5 mijë lekë: Të shkojë për familjet në nevojë
Keqpërdorimi i informatës zyrtare
Visceralgji
Operacionet ortopedike, Izraeli revolucionarizon kirurgjinë përmes inteligjencës artificiale
Konflikti i interesit
Bilanci i fundit/ Rritet numri i mjekëve të vdekur nga koronavirusi në Itali
New original investigation from researchers at @MayoClinic and American Board of Anesthesiology: Sub...
Kajsia ilaç për zemrën
Ushqimi te të sëmurët me sëmundje iskemike të zemrës
Fertiliteti mashkullor dhe plakja/mosha
Çka është Shëndeti?
Ja sa dënohet shmangia nga tatimi
Ja çka do të ndodh vitin e ardhshëm me sigurimin shëndetësor
Pacienti godet mjekun me tullë, flet drejtoresha e spitalit
Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë
Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente nuk i triazhojnë rastet e dhomës Ortopedike dhe Kirurgjike
Çfarë ofrojnë mamitē për kujdesin tuaj pas lindjes?
Kirurgët janë pasuri kombëtare e një shteti!
Gjoba të ashpra për ata që regjistrohen në “Kurzarbeit” e gjinden duke punuar
Shenjat paralajmëruese që tregojnë se mëlçia juaj është e tejmbushur me toksina dhe parazitë
Ja sa dënoheni nëse bëni sulm seksual
Mjeku francez habit me deklaratën e tij: Përse Enveri nuk i hapte kufijtë e Shqipërisë? Sekretin ma ...
Keqpërdorimi dhe mashtrimi në prokurim publik
Ventrofiksim i Mitrës
Demenca e trupit Lewy /sëmundja e trupit Lewy
Kosovarët duhet të krijojnë shprehi që Mjekët dhe Infermieret në Kosovë kudo që i shohin t'i përqafo...
Ja maska “rinuese” me niseshte për fytyrë
Dr.Halil Krasniqi: A jemi të rrezikuar nga virusi Kinez?
Rekomandimet e Institutit Kombëtar për ANP “Adem Jashari”
Ndërpriten operacionet te “Okulistika” në QSUT / S’ka penj për qepje
Reagon Ministri i Shëndetësisë në lidhje me sulmin terrorist në dy xhami të Zelandës të Re
Çka është Demenca e përzier?
Çfarë Tregojnë Duart e Ftohta për Shëndetin?
Fjalët prekëse dhe mesazhi i fortë i një doktori për gratë shtatzëna
Dr.Istref Plakolli: Ligji për paga ishte karrem i PAN-it për të vjedhur votën e shërbyesit publik
Vdekja e artistit të talentuar Gëzim Kruja është humbje e madhe për artin dhe kulturën shqiptare. Me...
Ambasada e Kosovës në Austri ua uron festën e Fitër Bajramit!
Kujdes, mos flini kurrë më shumë sesa 8 orë në ditë
Albinfo.at – Aktualiteti i Shqiptarëve në Austri
12 të rinj sot, shërohen 30% e të prekurve nga koronavirusi
Does turmeric have anticancer properties?
Parashikimi i fundit afatgjatë – dimri në Evropë ka mbaruar
Shkencëtarët izraelitë: Jemi një javë larg zhvillimit të vaksinës kundër koronavirusit
10 Fat-Burning Moves That Will Help You Lose Weight
Së shpejti, analizat për gratë shtatëzëna TRIPLE TEST, do të bëhen në QKMF-në e Prizrenit
Studimi i Klorokinës në dozë të lartë ndërpritet për shkak të efekteve toksike
Isa Mustafa i çliroi 'Xhuxh Mexhuxhët'. 1. Nuk shkonte. LDK e ktyneherit, për rininë e L...
Arbenita nga Prishtina, me tumor në gjuhë, fyt dhe nofull, ka nevojë për ndihmën tuaj
Can This Weight-Loss Pill Really Help You Lose Weight?
Dhjetë profesionet më të respektuara në botë, sipas Global Teacher Status Index
Çka është Dialogu Social?
Armend Shkoza: Qasja e Grenellit e dëmshme për Kosovën
75-vjeçari i nervozuar me mjekët, i quan “sorra të larme”
Virusi vdekjeprurës kinez: Dyshohet për rastin e parë në Kosovë
Komuna e Ferizajt kërkon nga qytetarët respektimin e masave
Të afërmit e pacientëve shqiptarë
Juristja shqiptare, në shërbim të komunitetit në SHBA
Mjeku nga Kosova merr mirënjohje nga Gjenerali i NATO-së
Përgjimi: "vëzhgimi" nga larg
Ja sa mjekë kanë kërkuar të largohen nga Maqedonia brenda vitit 2019
Ja si t'a luftoni celulitin me disa rregulla të thjeshta
Albin Kurti flet për pezullimin e Ligjit për Paga nga Kushtetuesja, ky është qëndrimi i tij
Gjithnjë e më shumë zviceranë po largohen nga Zvicra – por ku shkojnë?
Pacientët do të qëndrojnë në vetizolim për një kohë para operacionit
5 benefite shëndetësore të Zinkut
QKUK: Rritet numri i Rezonancave Magnetike dhe i shërbimeve radiologjike
Rebelimi i personave të privuar nga liria
Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mj...
Dërgimi i Ligjit për Pagat në Kushtetuese, Policia e Kosovës paralajmëron greva
Shkencëtari Japonez, fitues i çmimit Nobel, tregon se si pastrohet trupi gjatë Ramazanit
Dr.Çlirim Berisha: fokusohuni në luftimin e pandemisë e jo në luftimin e vendimeve të njëri-tjetrit
Ja pse Vitamina B12 është e rëndësishme për organizmin tuaj!
This Easy Cardio Swap Will Help You Train for A Half Marathon
Mjeku kosovar në Berlin: 90 për qind e të prekurve me koronavirus e kaluan pa trajtim mjekësor
Stafi i Klinikës Infektive vazhdon të kujdeset 24-orë për pacientët e dyshuar dhe diagnostikuar me C...
Dr.Çlirim Berisha: Qytetarët po e neglizhojnë rrezikun që tashmë është global
10 vjet burg për sulmuesit e Mjekëve
Dëgjoje shpirtin e Anton Çettës, dëgjoje Anton Qunin, Albin 😢. Njerëzit e mëdhenj i kanë fal gjaqet...
Njihuni me 7 vendet që nxjerrin mjekët më të mirë në botë
Alarmi nga mbarë bota: Bletët po vdesin nga një virus i ngjashëm me koronavirusin
Ismaili: Rritja e pagave ndalon migrimin e mjekëve
Miq të nderuar, Për të diskutuar rreth zhvillimeve të fundit politike në vend, sot jam i ftuar në em...
28 foshnje, për 24 orë në QKUK
Kosovarët ia mësyjnë psikiatrisë
Kjo është gjendja e katër të plagosurve në Prishtinë
Mjekët, objekt sulmi në vendin e tyre të punës
Të shërbesh me shpirtin e Infermierit!
Floktarët shqiptarë në Austri i gëzohen rihapjes së dyqaneve
Doktoresha kosovare e tregon ilaçin kundër Koronavirusit
Mjekja suedeze e kthen çmimin Nobel për shkak të Handkes
Kur nuk e pranon injeksionin shkaku i frikës por trajtimi oral del më efektiv
Epidemiologu Kakarriqi: Pse ka më pak raste me koronavirus në vendet që kanë aplikuar vaksinën ndaj ...
Qeveria shkarkon bordin e Telekomit
Mjeku “hero” që u dekorua nga Meta: Si u futa nën rrënoja për të shpëtuar Klajdi Qaton
Rexhajt kanë dhembje të dyfishtë: s' u lejohet dërgimi i kufomës në Kosovë  
Ligji (problematik) i Pagave vazhdon edhe në 2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mjeku shqiptar, Taulant Muka zbulon terapinë për të luftuar menopauzën

Wed Feb 6 , 2019
Mjeku shqiptar Taulant Muka është kërkuesi kryesor i një studimi që do të ndihmojë gratë e gjithë botës të minimizojnë shenjat e menopauzës. Nga studimi i deritanishëm, përdorimi i një terapie me bazë bimore ka rezultuar i efektshëm dhe pa efekte anësore. Dr Taulant Muka, hulumtues në Qendrën Mjekësore të […]