Dr. Istref Plakolli: Sindroma Boerhave apo gjakderdhja e tmerrshme.

 Dr. Istref Plakolli: Sindroma Boerhave apo gjakderdhja e tmerrshme.

Është perforim i murit të ezofagut për shkak të rritjes së presionit intraezofageal në kombinim relativ me presionin negativ intertorakal me pasojë të vjellurash intenzive.

Pasojat e kësajë sindrome zakonisht reflektohen në murin e pasëm dhe anësorë të pjesës distale të ezofagut dhe po qe se nuk intervenohet shpejt prognoza është shumë e errët.
Quhet sindroma Boerhaave sepse i pari e ka përshkruar Herman Boerhaave pas vdekjes së admiralit Wassenaer në këto rrethana.

Është sinjifikante te moshat e reja që përdorin ushqim të shpejtë dhe njëkohësisht janë përdorues të mdhenjë të alkoolit.

Simptomatologjia-Dhembja retrosternale,dhembje e sipërme abdominale,gëlltitja e vështërsuar,frymëmarrje e shpejtuar,frymëzënje,cianozë,ethe dhe zhvillimi i shokut hypovolemik.Krepitacionet kanë rëndësi të madhe diagnostike,megjithatë herë herë mungojnë,por gjithsesi do të ketë efuzion pleural me dhembje zakonisht të projektuar në enën e majtë të gjoksit e që shpeshëherë lajthitë kardiologët për infarktim miokardial.

Patofiziologjia-Ruptura e ezofagut te sindrima Boerhaave vjen papritur si rritje e presionit brendaezofageal i prodhuar gjatë të vjellurave dhe si rezultat i inkordinimit neuromuskularë duke sjellur deri te dështimi i sfinkterit krikofaringeal.Ky nuk mund të relaksohet dhe presioni rritet edhe me tutje deri në shkaktim të rupturës.Sidoqoftë sindroma ndërlidhet me ushqim ekscesiv dhe konsumim alkooli.

Gjakderdhja e tmerrshme në mediastinum zakonisht jep mediastinit dhe sepsë, ku me përmbajtjen e lukthit bëhet edhe më e komplikuar.Pra dalja e materialit të lukthit në ezofagun e pa relaksuar kundrejt gllotisit të mbyllur bënë që të shqyhet muri i ezofagut.

Diagnoza-Te kjo sindromë diagnoza bazohet me radiografi gjoksi dhe tomografi të kompjuterizuar.Zakonisht pas disa orëve nativi ka pamjen e efuzionit pleural me ose pa pneumotorax.Edhe solucioni i kontrastit me barium është i një rëndësie të veqantë për diagnostifikim.

Diagnoza diferenciale-Infarkti miokardial,pankreatiti,abscesi i mushkrive,perikarditi,pneumotoraxi etj.

Nuk ka të dhëna se individ me rupturë të ezofagut kanë mbijetuar pa ndërhyrjen e shpejtë kirurgjikale.

Related posts:

Ja çka shkruan Milaim Zeka për fjalorin e Kadri Veselit
Raport 24 orësh nga Klinika Infektive Në Klinikën Infektive, sot me 01/04/2020, gjenden të spitalizu...
Punësimi i shtetaseve të huaj
“Njerëzimi mund të jetë duke jetuar sipas një simulimi kompjuterik”
Mjeku shqiptar nga Frankfurti: Pas dy vitesh do të qeshim me frikën tonë nga COVID-19
Ja pse duhet të flini menjëherë pas punës!
Muzetë e Vjenës rihapen, hyrja falas në disa prej tyre
Floktarët shqiptarë në Austri i gëzohen rihapjes së dyqaneve
Sistemi i drejtësisë fajtor për ikjen e Infermierëve nga Kosova!?
Shërohet nga koronavirusi mjeku Dhimitër Kraja, del nga Infektivi
Në Spitalin Rajonal të Mitrovicës kryhet operacion i rrallë në sy
Në Klinikën e Syve për herë të parë kryhet operacioni për heqje të trupit të huaj me anestezion loka...
Cilat janë shenjat dhe simptomat e sëmundjeve kronike të veshkave?
Skandaloze:Specialistët e Spitaleve Rajonale i udhëzojnë rastet e rënda te Specializantët e QKUK-së
Virusët onkogjenë dhe onkolitikë!
Haskuka për deputetët: Jemi me fat, që këta nuk i nënshtrohen testit PISA
Dhunon mjekun, arrestohet 32 vjeçari
Zinku është shërues i plagëve
Furrtarët e Kosovës, të njohur në gjithë rajonin për traditën e pasur dhe bukën e shijshme që përgat...
Kadri Veseli updated their cover photo.
Fertiliteti mashkullor dhe plakja/mosha
Gjevat Balaj: Në Austri erdha për 3 muaj, mbeta mbi 32 vite
Çfarë përfitojmë nga aktiviteti fizik?
IKSHPK: Rekomandime për Ethet Hemorragjike Krime Kongo
Ja në cilin vend QKMF do të punoj pandërprerë!
Shkencëtarët izraelitë: Jemi një javë larg zhvillimit të vaksinës kundër koronavirusit
Artisti shqiptar nga Zvicra, me anë të surlës bashkon traditën me modernen
Skandaloze: Pacienti nga Suhereka udhëzohet direkt për Prishtinë pa u dërguar fare në Spitalin e Pri...
Pacientët do të qëndrojnë në vetizolim për një kohë para operacionit
Pa shërbime emergjente shëndetësia Kosovare do të kolapsojë për 2 orë.
Hetimi për “Sterilizimin”, Koni dëshmon në SPAK: Koncesion korruptiv
Vezikal
Koronavirusi/ OBSH i trembet më të keqes: Bota të përgatitet për pandemi
A rriten shanset për të ngelur shtatzënë nëse kryeni marrëdhënie seksuale çdo ditë?
Njihuni me 7 vendet që nxjerrin mjekët më të mirë në botë
Skandaloze: Shnetëza sulmon Drejtorin e Radiologjisë, Dr.Bujar Gjikollin pa asnjë arsye ose të drejt...
A ekzistojmë apo jo? Pyetja që po i mundon shkencëtarët
10 Fat-Burning Moves That Will Help You Lose Weight
Virologu gjerman: “S’ka asnjë provë që Covid-19 të përhapet kur jeni duke bërë blerje”
A është e vërtetë që baballarët janë më të lidhur me vajzat dhe mamatë me djemtë? Psikologët përgjig...
Portali Insajderi shpif pacipërisht ndaj Mjekëve
JU LUTEMI RRINI NË SHTËPI! 🙏🙏🙏 🔴 Vërehen grumbuj të njerëzve në kryeqytet! 🔴 Ju lutemi qytetarëve të...
Ja çka parandalon çaji i zi!
Shqiptarët mes 4 popujve më të stresuar në botë
Ismaili: Kosova mund të mbetet pa mjekë pas vendimit të Kushtetueses
Online information about probiotics often misleading
Sa para në vit i merr Fedarata Sindikale e Shëndetësisë nga Punëtorët Shëndetësor?
Ja çfarë kanë bërë mjekët e gjenetikës me helmin e kobrës
Syla: Gjendja është rënduar, mjekët po ikin nga Kosova
Mjeku shqiptar merret si shembull në Gjermani
Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala
4 mijë mjekë largohen nga Shqipëria
Ky burrë ka shëruar 5 mijë njerëz nga kanceri për 90 ditë, luftoi kundër qeverisë dhe doktorëve e ko...
Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente nuk i triazhojnë rastet e dhomës Ortopedike dhe Kirurgjike
Sa u rrezikohet shëndeti mjekëve gjatë punës?
Ky Mjek Shqiptar do t'ju çuditë me trupin e tij, ja pse!
Ja cilat janë disa nga udhëzimet pa kritere sipas faqes "Udhëzime pa kritere"!
“Virusi tashmë ndodhet edhe në ajër”, Bino paralajmëron qytetarët: Bëni mirë që të mbani maska
Të dashur miq, Sonte nga ora 21:30, jam i ftuar në emisionin “Pressing”, në T7, për të folur për zhv...
Mjekët dhe infermierët e QSUT nuk marrin rrogat: Shteti po tallet
Keni këto probleme vaginale? Kontrollohuni menjëherë tek mjeku
Hierarkia në mes të Ligjit, Kontratës Kolektive, Aktit të Brendshëm të Punëdhënësit dhe Kontratës ...
451 raste për tri ditë në Emergjencë, 20 të lënduar në aksidente komunikacioni
Po të mos ishte koronavirusi, Dua Lipa sonte do të mbante koncert në Vjenë
Rëndohet situata në Kosovë, ndërrojnë jetë në pak orë dy pacientë me koronavirus
Ethmoid sinusitis: Causes, symptoms, and treatment
Gurët në tëmth
Më pikëlloi vdekja e kardiologut Sami Gjoka, në kulmin e energjive të tij të punës në shërbim të qyt...
Kush preket nga lupusi?
Në rast të një vale të dytë, të prekurit nga koronavirusi shërohen më shpejt
Kjo është gjendja e katër të plagosurve në Prishtinë
Drejtori i Policisë: Më shumë se 100 policë kanë probleme serioze shëndetësore
Presidenti austriak i del në mbrojtje restorantit shqiptar në Vjenë
Thëngjilli përsëri shkaktari kryesor i ndotjes së ajrit në kryeqytet
Numri i të infektuarve në Austri bie nën 1 mijë persona
Si ndikon qëndrimi i gjatë në ambient të mbyllur në lëkurën tuaj?
Spitali i Vushtrisë po e mbingarkon QKUK-në me raste të cilat kanë mundur të kryhen në Spitalin e Vu...
Ky është fshati i bukur shqiptar ku jetohet në Grevë (Foto)
Venoz - Fjalor Mjekësor
Me cilin Grenell paske fol Ti? Amerika e ka bërë të qartë se Grenelli nuk e ka pa asnjë marrëveshje...
Demenca e trupit Lewy /sëmundja e trupit Lewy
Krijoni kopshtin tuaj të perimeve. Gati? |Revista Monitor
Pse po shtrembërohen faktet për Shëndetësi?
Shefja e OBSH-së në Kosovë: Pas dy javëve bie numri i të infektuarve, nëse qytetarët vetizolohen
Mjekët janë me koeficientin më të lartë të inteligjencës
Patate kundër njollave të zeza në fytyrë
OBSH: Duhanpirja vret çdo vit 7 mln njerëz
Ja Mjekët e cilit Spital po protestojnë!
Psikiatri Pepshi: Vetëvrasjet shumë rrallë mund të parandalohen, nëse karantinimi shkaktar mund të i...
Çfarë përfitimi do të keni nëse keni vendosur të lini duhanin?
Sakrifikimi i jetës familjare dhe Mjeku
Përbërja e gjakut
Flet mjeku: A na e sjellin koronavirusin porositë online nga Kina?
Çfarë është kanceri i gjirit?
29 të infektuar në qendrën e shpërndarjes së postës në Hagenbrug të Austrisë
What is Salicylic acid and why should I use it on my skin?
Mentor Llugaliu: Për 20 vjet jemi qeverisë nga llojlloj hajni e krimineli
LAPSH në Cyrih ka një njoftim për prindërit
Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë
Ligji për Pagat: Doktorët të premtën në grevë!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Maqedoni e Veriut: Specializantët si skllevër

Thu Mar 21 , 2019
Maqedoni e Veriut: Specializantët si skllevër Specializantët privatë në klinikat shtetërore 6 vjet duhet të punojnë pa marrë asnjë denar. I mbajnë të njëjtat ndërrime dhe kanë të njëjtën përgjegjësi, e punojnë pa para. Nuk kanë sigurim shëndetësor, pensional dhe invalidor. Kanë zgjidhjen mizore midis familjes dhe karrierës dhe ky […]