loading...

Dr. Shiroka, Kirurg me përmasa europiane dhe botërore

 

Eshte
kenaqesi i madhe qe sot ne te kujtojme disa nga intelektualet e shquar
te kombit tone, te cilet studiuan, punuan ne Austri dhe u kthyen ne
vendin e tyre ne Shqiperi. Keta njerez te shquar preferuan varferine dhe
kushtet e keqija ne pune qe tashme dihen ne vendin e tyre dhe qe moren
edukaten familjare e qytetare shqiptare e kombinuan me ate austriake dhe
me kete ata nderuan kombin e tyre dhe vehten e tyre prandaj duhet ti
respektojme.

Prof. Flamur Tartari

Qe te flasesh pr te
madhin Shiroka duhet te kuptojme tere ate plejade te shquar te Shkolles
Austriake te madhe qe kane dhene nje kontribut te madh ne ecjen perpara
te kultures dhe te disa shkencave te ndryshme. Veprat e njerezve te
shquar ne dobi te njerezimit jane te pafundme. Ato kane permasa te
ndryshme duke filluar qe nga sjellja e hijshme dhe fjala e mencur
edukata qytetare e deri ne perkushtimin per ate qe ke punuar tere jeten.
Para veprassh te tilla madhore njerezimi perulet me respekt, dashuri
dhe mirenjohje. NJereit e shquar te shoqerise njerezore realizojne vepra
qe ne te shumten e rasteve nuk i respektojne kufijte e shteteve dhe
kontinenteve, por si te tille ato pohojne fuqishem identitetin kombetar
te autoreve qe realizojne te tilla vepra. Ketu fillon kultura dhe
krenaria e cdo kombi. Veprat dhe vete autoret e tyre kthehen ne simbole
te perparimit dhe sherbejne si pike referimi per sejcilin prej nesh qe
kerkon te lere dicka me vlere e dobi per shoqerine njerezore. Shqiperia
ka qene eshte dhe do te jete gjithmone vendi i vogel i talenteve te
medha, sepse asaj nuk i kane munguar asnjehere njerezit e ditur e
talente te shumte ne te gjitha fushat e jetes dhe nuk kane per ti
munguar kurre, sepse eshte dicka qe aq e ka dhene natyra dhe zoti. Ne
kete plejade te shquar te intelektualeve tan bejne pjese T.KAragjozi, B
Zyma K.Kristidhi, JAni BAsho, Roza Buda Jorgji Jorgoni Frederik Shiroka e
shume te tjere te cilet bejne pjese ne ata njerez te shquar te kombit
tone qe aplikuan te rejat moderne te shkolles austriake ne vend me
sukses dhe rezultate te medha, gjithmone ne dobi te njerezimit. Dr.
Frederik Shiroka ben pjese tek keta njerez te shquar te kombit tone qe
edhe pas shume vitesh, vepra e tij ne dobi te Shqiperise, udheton
gjithmone ne cdo skaj te vendit si mirenjohje njerezore, si eksperience e
vyer, si shembelltyre e se mires qe frymezon dhe do te jete e
pavdekshme per te gjitha gjeneratat. Armata e mjekeve dhe e kirurgeve te
sotem shqiptar me aftesi te larte ne profesion, me kulture te gjere e
vizion te qarte per te ardhmen, grinden e perleshen cdo dite me vdekjen,
per te kursyer sa me shume jete njer3ezish, gje qe u tregua konkretisht
keto vite qe po jetojme. Kjo pra eshte trashegimi e madhe dhe e ketyre
bijve te kombit qe betimin e Hipokratit qe bene ne universitet ——
deri ne ditet e sotme dhe kjo i ben ata te jene te pavdeksme.

Cili eshte Frederik Shiroka

Ai
lindi ne qytetin e kultures shqiptare ne Shkoder ne nje familje te
njohur per tradita patriotike e cila sidomos ne disa momente historike
te rendesishme ka dhene ndihmesen modeste ne te mire te Shqiperise. Kjo
fryme atdhetarie u rrenjos thelle ne brezat e familjes dhe ne vecanti
tek Frederiku. Vete historia e familjes Shiroka flet qarte per kete
dhunti te dhuruar nga natyra dhe zoti per kombin tone. Shume njerez te
shquar te familjes see Ndrek Shiroka, Engjell Shiroka (kryearkitekti i
Beratit) Filip Shiroka e Vaso PAsha etj,, e vertetojne me se miri edhe
krenarine e shqiptarit qe ruajti Dr.Shiroka tere jeten e tij. Krenaria e
modestia ishin dy parimet e jetes se tij edukate qe e mori nga familja e
tij por qe u perforcua ne Austri ku ai kaloi se beri te jgithe jeten e
tij shkollore e deri sa u be mjek. Zgjuaresia dhe deshira per te
studiuar e bene mesuesin e shkolles fillore ta marri me vehte ne Austri
ku aio brenda t re muajve e mesoi gjuhen gjermane gje qe i habiti
mesuesit e tij per intelektin dhe mprehtesine qe e karakterizonte. E
gjitha kjo ishte nje pikenisje per te percaktuar te ardhmen e tij. Ishin
austriaket qe ngulen kembe qe ai te qendronte per studime ne Austri e
kete mirenjohje ai edhe me vone nuk e harroi asnjehere, virtut i tij qe
kishte per te tjeret dhe qe i respektonte gjithmone. Ishte Dr.Shiroka qe
kishte simpati edhe per shoket e tij e ne menyre te vecante per Cabejn
Jorgonin Roza Buden dr JAni Bashen kete atdhetar i shquar i kombit tone
dhe mjek i zoti themelues i organizimit modern te shendetesise tone
sipas shkolles austriake, qe per here te pare hapi ne zemer tte Europes
ne Vjene gazeten (fletoren djaleria) e cila u perkrah nga te gjithe
studentet shqiptar qe studionin ne Austri. Frederik Shiroka kishte nje
simpati te madhe per te madhin artist shqiptar Aleksander Moisiun dhe me
kujdes dhe kenaqesi te madhe ruante si gje te cmuar vepren e Shilerit
ku kishte nenshkrimin e artistit te madhe i cili i kishte mik te madh e
gjithe jeten ruajti nje respekt te madh per te. Si student i apasionuar
pas kirurgjise ne vitet e fundit te m barimit te universitetit te Grazit
i ra ne sy dhe pedagogeve te tij e sidomos nje kirurgu te madh qe me
vone u be miku me i ngushte i dr.Shirokes Prof. Gerhard Humber i cili
drejtonte kirurgjine ne Graz. Ai pa tek Frederik Shiroka nej njeri
kurajoz te mprehte serioz kerkues po ashtu te guzimshem por me nje
arsyetim e logjike te forte. Ai ishte nje klinicist i shkelqyeshem,
eksperimentator i zoti dhe si asistent i profesorit i cili e mbante se e
njihte ne menyre perfekte anatomine normale te njeriut tekst baze per
nje kirurg. Ishte ky profesor qe pas mbarimit te kursit te specializimit
i propozoi te qendrontee ne Graz por ai e refuzoi si shume te tjere. Dr
Shiroka kishte nje respekt te madh per shkollen austriake te kirurgjise
e cila ishte ne pararoje te europes ne ate kohe. Ai fliste me admirim
te madh per mjeket e shquar austriake si Nitzen qe shpiku cystoskopin,
Ritter, Wattmann, J.Grunfeld etj. Ai studioi me seriozitete edhe
veprimtarine e Prof. Leopold Dittel, themelues te urologjise austriake
dhe shpesh mendonte perse edhe ne Shqiperi perse te mos e veme edhe ne
baza shkencore krirugjine e themeluar nga dr.Osman Jonuzi (per te cilin
kishte respekt te vecante).

Ne pak kohe qe ai qendroi ne Viene
per te pare disa operacione te reja prane Kirurgut-Urolog te shquar
Theodor Hryntschak qe isht drejtori i klinikes, ai mesoi shume dhe mbi
te gjitha metoden origjinale te mjekimit te semundjes se protestes, te
cilen e aplikoi i pari ne Shqiperi me sukses, dhe sot perdoret si rutine
ne vendin tone. A eshte edhe kjo nje trashegimine e shkolles austriake
te sjelle nga i madhi Shiroka.

Dr.Shiroka ishte nje njeri shpirt
gjere dhe i gatshem per te ndihmuar te tjeret, sidomos ato te rinj mjeke
qekerkonin te hapnin shtigje te reja ne ecjen para te kirurgjise
shqiptare. Shpesh ne biseda te lira ai u thonte: -se kirurgjia eshte
shume e veshtire dhe kerkon sakrifica e djerse, por mbi te gjitha kerkon
te kesh shpritin human ndaj njeriut.

Dora e kirurgut dhe fjala e
embel e tij jane te pandara ne procesin e sherbimit te pacientit. Keto
veti asnjehere nuk i munguan Shirokes, e cdo pjese e trupit te njeriut e
cdo organ i tij u prek nga bisturia e arte e Shirokes dhe qe ne te
shumten e rasteve ajo ishte jetedhenese per qindra mijera shqiptare qe
se bashku me kirurge te gjere te shquar si Polena, Laboviti, Mborja,
Cani ishin krenaria e vendit dhe e kirurgjise shqiptare.

Dr.F.Shiroka
per kohen qe jetoi ishte nje Nene Tereze e dyte per Shqiperine, sepse
ai ia kushtoi jeten e tij vetem zhvillimit te Kirurgjise Shqiptare ne
dobi te popullit te tij. Ai punoi pa u lodhur nate e dite per 20 vjet si
kirurg duke kaluar shume te perpjeta e zigzage ne jeten e perditshme me
strese jo vetem si kirurg qe jane te perditshme, por dhe ne jeten
politike. Ai i perballoi vetem duke punuar, me djerse, duke qendruar
nate e dite te koka e te semurit deri sa e shpetonte, pra kjo ishte
motoja e jetes se tij. Te gjitha keto u krijoheshin nga vete fakti se
kishte mbaruar shkollen ne perendim ne Austri. (te njejtin fat paten
edhe shume intelektuale te tjere qe po permenden sot). Motoja
shkence-humanizem-paqe – e bene Shiroken qe edhe ta respektojme shume.
Pasioni i tij per te ecur para ne kirrugji eshte vertet nga faktet qe
kemi: psh kur ne Angli Prof. Terenc Milin nxori me 1949 nje metode te re
per mjekimin kirurgjikal te prostates, 3-4 vjet me vone kirurgu yne i
shquar me koleget e tij qe i mesonte e aplikoje i pari ne Ballkan. Edhe
sot ne historine e mjekesise shqiptare shume nderhyrje moderne
kirugjikale mbajne vulen ose emrin e Frederik Shirokes. Keto nderhyrje u
kryen ne tru, zemer, mushkeri, veshka, stomak, ne mjekime tbc etj. Ja
pra cili ishte dr. Frederik Shiroka qe studioi dhe u pergatit ne
shkollen austriake, por punoi duke shkelqyer dhe duke u vu ne baza
shkencore kirurgjine shqiptare. Me ne fund do te citoja nje thenie qe e
ben akoma te pavdekshem ate: edhe neqoftese kirurgjia nuk ka atdhe,
kirurgu ka… .

Related posts:

Eksperti austriak: Në Kosovë çdo i dyti është i infektuar nga Covid-19
Reduktohet stafi në klinikat e QKUK-së
Gazetari i njohur falenderon Kirurgët Abdominalë
Ministria e Financave: Sot dalin pagat dhe shtesat prej 300 euro të parapara në Pakon Emergjente
Personeli shëndetësor çdo ditë e më shumë po zvogëlohet
Fenomeni në Bosnjë: Mjekët po kërkojnë pushim mjekësor
Kollçaku: Nëse infektohet ndonjë deputet sot, mos t’i vendoset respiratori
Dr.Çlirim Berisha: fokusohuni në luftimin e pandemisë e jo në luftimin e vendimeve të njëri-tjetrit
E pranon edhe Trump: New York një katastrofë, hotele e stadiume do kthehen në spitale
Raka: Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të dashurve tanë
Dr.Çlirim Berisha: Qytetarët po e neglizhojnë rrezikun që tashmë është global
Raporti i kinezëve: Koronavirusi është dinak, por shkatërrohet në 57 gradë
Nëna e dy fëmijëve bëhet personi i parë në SHBA që merr vaksinën kundër koronavirusit
Ministria e Shëndetësisë: Pacientët me koronavirus po infektojnë mjekët, ju lutemi tregoni të vërtet...
Mesazh nga një mjek italian
Doktori kosovar godet Edi Ramën/ Nuk mbahet qurani një natë para Bajramit
Në Itali, mbi 2.000 punonjës mjekësorë me koronavirus
Coronavirusi: Avdullah Hoti premton pagesat shtesë për stafin shëndetësor
Rama: Mjekët dhe infermierët do të kenë shpërblim 1 mijë euro
Lajm fantastik nga Londra: Zbulohet vaksina kundër koronavirusit, testohet suksesshëm te minjtë
Rivalitet për ekskluzivitetin e vaksinës, betejë e fortë mes Gjermanisë dhe SHBA-ve
A po i ndal Koronavirusi shkarkimet në Shëndetësi?
Konfirmohet, dy raste me koronavirus në Kosovë
Deputeti i LDK-së i kërkon Qeverisë rritje të pagës së punëtorëve shëndetësor
Një 80 vjeçar që erdhi nga Italia dyshohet se është prekur nga coronavirusi, ekipi mjekësor i QKMF-s...
Në Shqipëri mjekët e infermierët stimulohen ndërsa në Kosovë nuk ndodh kjo
Naim Maloku: Keni vjedhë edhe në varret e Dëshmorëve!
Letër nga karantina nipave në Shqipëri: Mos bëni gabimin që bëra unë
Mjeku kosovar kritikon Qeverinë: Koronavirusi vret, merrni masa të shpejta!
Studiuesja kineze në Fakultetin e Shkencave, tregon të vërtetën e trishtë për Coronavirusin
Arrestohet pasi sulmoi doktorin në vendin e punës
Rama: Do mbyllim disko, pube dhe palestra. Do japim bonuse 1000 euro për mjekët, 500 për infermierët...
Ministria e Shëndetësisë blen 8 euro e 50 centë një maskë kineze
Foto sa 1000 fjalë/ Situata alarmante në Itali në një foto të vetme
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Koronavirusi vjen në Shqipëri! Konfirmohen dy raste, babë e bir erdhën nga Italia
113 të vdekur nga koronavirusi në Itali vetëm në 24 orët e fundit
Dr.Gani Morina: Taksa, Amerika dhe Gishti i thyer, i ngjyer, i ndyer !
Mjeku paralajmëron: Rreth 96 milion persona do infektohen me koronavirus, 500 mijë do vdesin
Mjekët italianë paralajmërojnë Evropën për ndikimin e koronavirusit
Italia i angazhon mjekët e pensionuar për ta luftuar koronavirusin
Eksperti i ekonomisë sfidon Gjykatën Kushtetuese: Ligji për pagat të trajtohet pa presione dhe pa nd...
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Gjermania lehtëson procedurat për rekrutimin e mjekëve nga Kosova
Mbi 150 studentë të infermierisë përfitojnë kontrata pune në Gjermani
Deputeti Bekë Berisha: E kam shumë zor një “thmijaçi” si Albin Kurti me i thënë kryeministër
Mjekët shërbëtorë të pacientëve, jo të oligarkëve!
Mos e hidhni kokën prapa kur keni gjakderdhje në hundë
Koronavirusi/ Mungojnë mjekët në Itali, qeveria merr vendimin urgjent
Kërkohet pensionimi i parakohshëm i mësimdhënësve me sëmundje të rënda
Nuk do ta besoni: Kaq i ka kushtuar Qeverisë mbledhja në Prevallë
Shkencëtarët izraelitë: Jemi një javë larg zhvillimit të vaksinës kundër koronavirusit
Doktoresha kosovare e tregon ilaçin kundër Koronavirusit
Mjeku francez: Ilaçi kundër koronavirusit ekziston dhe është i lirë
Situata në Itali, flet mjekja: Rastet kanë filluar të shërohen
Blerim Latifi: Vrasja mizore e Qerim Kelmendit lajm tronditës
Kompania izraelite BATM Advanced prodhon setin mjekësor diagnostikues të koronavirusit
400 të infektuar me koronavirus në Itali, shpallet gjendja e emergjencës
Koronavirusi arrin në Maqedoni, konfirmohet rasti i parë
Ja deri kur shtyhet pezullimi i Ligjit për zyrtarët publikë
Qytetarët kanë filluar të ndjejnë panikun për Coronavirusin, s’ka maska mbrojtëse
Rrahet mjeku në Gjilan, i dyshuari e sulmon pasi e dërgon gruan për kontroll
Vdes kryekirurgu si pasojë e virusit, mediat: mjekët që vdesin konsiderohen martirë
Zbulohet sozia e Edi Ramës, është një mjek neurolog nga Greqia
Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane
Paga e avokatit të Telekomit më e madhe se e Pilotit të NASA-s
Ja çka thotë Kryeministri italian rreth përhapjes së koronavirusit
Harta e vendeve që janë prekur nga koronavirusi
Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro
Halil Matoshi nuk i ktheu laptopin dhe telefonin, të blera me buxhetin e shtetit
Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare
Koronavirusi/ OBSH i trembet më të keqes: Bota të përgatitet për pandemi
Rritet bilanci/ Raportohet viktima e 6-të nga koronavirusi në Itali, 230 të prekur
𝗙𝗦𝗦𝗛 𝘇𝗼𝘁𝗼𝗻 𝟯𝟬,𝟬𝟬𝟬 𝗘𝘂𝗿𝗼 𝗽𝗲̈𝗿 𝘁𝗿𝗮𝗷𝘁𝗶𝗺𝗶𝗻 𝗺𝗷𝗲𝗸𝗲̈𝘀𝗼𝗿 𝘁𝗲̈ 𝗘𝗿𝗶𝗼𝗻 𝗛𝗮𝘅𝗵𝗻𝗶𝗸𝗮𝗷𝘁
Ky është kryetari i vetëm në Kosovë që realizoj 100% të premtimeve
Një rast i dyshuar për coronavirus në QKUK - Lajmi i fundit
Shkon në katër numri i viktimave nga koronavirusi
Nuk e frikësoni as Avdullah Hotin, as Kosovën!
OBSh kërkon 675 milionë dollarë ndihmë për të luftuar “Covid-19”
Kryeministri Kurti reagon për rastin e futbollistit Ilija Ivic: Lëreni Ilijan të luajë lirshëm kudo ...
Kadri Veseli: Nderim për jetën dhe veprën e Prof. Dr. Safet Beqirit!
Dr.Izet Sadiku: Sulmi ndaj zëvendëskryeministrit Hoti është akt qyqar
Avdullah Hoti:Porositësit e veprimit të sotëm tentojnë ta mbajnë Kosovën të izoluar
Italia në alarm nga koronavirusi: 10 qytete mbyllin shkollat, baret, thirrje banorëve të mos dalin j...
Koronavirusi/ Rëndohet bilanci, shkon në 51 numri i të infektuarve në Itali. Kontrollet vijojnë për ...
Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia
Alarmohet Italia, 45 persona të prekur nga koronavirusi që nga mëngjesi
Kosova ka nënshkruar marrëveshje, kurse Serbia ia ka ndaluar Gjermanisë t’ia marr infermierët
Coronavirusi mbërrin në Itali/ 6 të infektuar, izolohen 250 të tjerë
3 vitet e fundit 3500 infermierë janë larguar nga Shqipëria, sindikata: Në fshatra ndjehet mungesa
Skandaloze: Mbi 30 milionë euro reklama, shumica për portale të ‘bosave’ e të partive
“Mjekët marrin gjysmën e rrogës që marrin në Kosovë”, Berishës nuk del inati: Futi rojet të rrihnin ...
4 mijë mjekë largohen nga Shqipëria
Rreth një mijë mjekë nga Shqipëria e Kosova janë punësuar në Gjermani, tre mijë të tjerë në vende të...
Mjekët shqiptarë rrëfejnë arsyet e largimit nga Shqipëria
Shaban Polluzha : Unë do t’ vazhdoj deri n’ fund!
Vakitë në QKUK
Fatmir Limaj: Qeveria e Kurtit sot e ka shkelur ligjin, sepse ka larguar njerëz të cilët kanë qenë t...
Amanit, arsimtar, prindër, kujdes!
Glauk Konjufca shkarkon 14 konsuj nëpër ambasada
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *