Dr.Gëzim Berisha: Kur është shqetësuese një DHIMBJE E GJOKSIT⁉️

Kur është shqetësuese një DHIMBJE E GJOKSIT⁉️

⭕️ Dhimbja e gjoksit është simptoma më e shpeshtë me të cilën paraqiten pacientët për të kërku ndihmë mjekësore në shërbimet emergjente. Ajo është një simptomë serioze dhe si e tillë nuk duhet injoruar asnjëhere sepse mund të jetë alarm 📣 serioz për shëndetin tuaj.
Nga pacientët me dhimbje gjoksi që kërkojnë ndihmë mjekësore gjysma prej tyre kanë dhimbje të shkaktuar nga problemet me zemër, ndërsa te gjysma tjetër dhimbjet nuk kanë origjinë nga zemra.

⭕️ Karakteristikat që tregojnë se dhimbja e juaj e gjoksit mund të jetë shumë serioze dhe si e tillë është tregues që duhet të kërkoni sa më shpejt ndihmë mjekesore janë si në vijim:
➡️ Ju jeni mbi 40 vjec dhe keni disa nga faktorë të rrezikut për sëmundje të zemrës si psh jeni duhangji, keni mbipeshë trupre, keni yndyrna të larta në gjak, dikush në familjen tuaj tani më është i diagnostikuar me sëmundje të zemrës apo ju vuani nga diabeti).
➡️ Dhimbja juaj shfaqet prapa drrasës së gjoksit me karakter shtrëngues, rëndues apo djegës.
➡️ Dhimbja juaj shoqërohet më plogështi trupore, djerësitje të ftofta, mundim për vjellje, frymëzenje, marramendje apo humbje të vetëdijes.
➡️ Dhimbja përhapet kah dora e majte, qafa, shpina apo nofulla.
➡️ Është një dhimbje e tillë që e perjetoni për herë të parë në jetën tuaj.
➡️ Dhimbja juaj shkon duke u rritur në intensitet dhe zgjat më shumë se 15 minuta.
➡️ Dhimbja e gjoksit që shfaqet në aktivitet fizik dhe pushon pas ndërprerjes së aktivitetit fizik.

ℹ️ Për ta zbuluar shkaktarin dhe seriozitetin e dhimbjes suaj të gjoksit mjeku u juaj do të bëjë disa ekzaminime siq janë: EKG, analiza gjakut, rentgeni i gjoksit, stress testi (ergometria), ekokardiografia apo edhe koronarografia. Varësisht nga rezultati edhe trajtimi pastaj do të jetë adekuat.

Dr.Gëzim Berisha Kardiolog

Related posts:

Mjekja që la vendin për Gjermaninë, tregon për kushtet e punës dhe sa paguhet ajo
Mos e hidhni kokën prapa kur keni gjakderdhje në hundë
Çifti shqiptar e lidh, rrah dhe poshtëron ish të dashurin e gruas
Deri në tre vjet burg për sulmet ndaj mjekëve dhe infermierëve në Kroaci
Mjeku infektolog Valbon Krasniqi tregon më shumë rreth Koronavirusit
Letër nga karantina nipave në Shqipëri: Mos bëni gabimin që bëra unë
Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala
Me “Prison Art” e bëjnë botën më të bukur dhe më të përgjegjshme
Specializantët ankohen se nuk janë paguar
Blerim Latifi: Vrasja mizore e Qerim Kelmendit lajm tronditës
Nxjerrja e kundërligjshme e vendimeve gjyqësore
Çfarë duhet bërë në prezencë të një Vampiri të energjisë?
Abuzimi emocional - Çka është, si manifestohet dhe cilat janë shenjat?
Sakrifikimi i jetës familjare dhe Mjeku
Ndotja atmosferike ulet më shumë se 45% në qytetet kryesore europiane |Revista Monitor
Gjermania do të hapë në qershor plotësisht kufijtë me Austrinë
Vitamina B2 ose riboflavina
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Çfarë deshti dje Blerim Syla?
Vdekja e artistit të talentuar Gëzim Kruja është humbje e madhe për artin dhe kulturën shqiptare. Me...
Gjykata Kushtetuese
NJË RAST I RI ME COVID-19! Sot pasdite përfundoi testimi i 58 pacientëve të dyshimtë nga Klinika In...
Ministria e Shëndetësisë: 17 raste të reja me COVID-19, shkon në 400 numri i të prekurve
Hetimi për “Sterilizimin”, Koni dëshmon në SPAK: Koncesion korruptiv
Qeveria austriake me udhëzime në gjuhën shqipe: rruga jonë drejt rikthimit
OPINION : NEW YORK TIMES Life and Death in the ‘Hot Zone’ “If people saw this, they would stay home...
Vjena kurorëzohet Qyteti më i Gjelbër në Botë për parqet dhe transportin publik |Revista Monitor
Askush nuk flet për heronjtë e sistemit shëndetësor…
Vitaminë - Çka është Vitamina?
Ja nga cili muaj do të zbatohet ligji për paga në sektorin publik
Ja çka duhet të dini për vitaminën C ?
Maqedonia e Veriut rrit pagat e mjekëve e infermierëve, specialistët do marrin deri në 1600 euro
Ja sa dënoheni nëse i braktisni personat e paaftë
Version cefalik
Mjeku shqiptar nga Frankfurti: Pas dy vitesh do të qeshim me frikën tonë nga COVID-19
Ligji për Pagat sërish në Kuvendin e Kosovës
Sulmuesi i Mjekut në Lezhë vetëdorëzohet në Polici dhe pranon fajin
INTERVISTË ME KRYETARIN E AAK-së, RAMUSH HARADINAJ
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
Mjekja e urgjencës në Gjermani: Bravo Kosova për menaxhimin
Sot bëhen 21 vjet kur shumë familje klinase ishin ndarë nga ushtria dhe policia serbe në fshatin Kra...
Katër raste me virusin AH1N1 në Kosovë
Mjekët izraelitë zbulojnë molekulën që mund t'a shpëtonte Stephen Hawking
Ishte kjo një rënie e domosdoshme për ngritjen e nevojshme. Pa rënë qeveria si përbërje nuk bëhet do...
SHBA-ja i dhuron 500 mijë maska mbrojtëse Austrisë
NJOFTIM Posa nesër, më 09 prill 2020, është festë zyrtare, me rastin e shënimit të ‘Ditës së Kushtet...
Krijoni kopshtin tuaj të perimeve. Gati? |Revista Monitor
Dhënia e ryshfetit
Mbrëmë, në mbledhjen e Qeverisë, morëm disa vendime të rëndësishme: ndalimi i pjesëshëm të qarkullim...
Katër përfitimet kryesore të suplementeve të kolagjenit
Koha vendos gjithçka në vendin e vet dhe dënon ata që lënduan dikë!!
Kuvendi ia ka heq besimin! Qeveria e shkarkuar s’ka të drejtë në iniciativa ligjore! Raportet apo o...
Mjeku e zbuloi të vërtetën pikëlluese për Shumaherin
Zinku- motori i enzimeve
Studentët izraelitë zhvillojnë sistemin që nuk të lejon të harrosh fëmijët në makinë
Edhe tre mjekë të tjerë fitojnë betejën me Covid-19
Ja 4 arsyet pse përjetoni dhimbje gjatë seksit
Shtetasi i Kosovës dhe ai i Shqipërisë, akuzohen për 55 thyerje banesash
SITUATA EPIDEMIOLOGJIKE ME COVID-19! Sot me 30.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare ...
Ministria e Shëndetësisë blen 8 euro e 50 centë një maskë kineze
OBSH: Duhanpirja vret çdo vit 7 mln njerëz
Çka është fotoreceptori?
Impresionuse me zërin e saj, e reja shqiptare po shkëlqen në Zvicër
ende s' ka vendim përfundimtar për fluturimet nga Zvicra në Kosovë
Masat praktike në parandalimin e përhapjes së virusit të gripit sezonal
Raporti i kinezëve: Koronavirusi është dinak, por shkatërrohet në 57 gradë
Familje e nderuar Beqiri, miq, dashamirë e bashkëluftëtarë të Komandant Dardanit, sot, kombi ynë ësh...
Visceroptozë
Iran - Rritet në 5 numri i viktimave nga koronavirusi
Ky është fshati i bukur shqiptar ku jetohet në Grevë (Foto)
‘Hello’, distancim social. Mirupafshim shtrëngim duarsh |Revista Monitor
Ja sa dënohet falsifikimi i dokumentit zyrtar
Venosklerozë
Pafuqi dhe gërdi
Ushqimi tek personat e sëmurë nga sulmi në tru (pika në tru)
A ekzistojmë apo jo? Pyetja që po i mundon shkencëtarët
Më pikëlloi vdekja e kardiologut Sami Gjoka, në kulmin e energjive të tij të punës në shërbim të qyt...
Ja ku u krijua Coronavirusi!
Mjeku nga Kosova merr mirënjohje nga Gjenerali i NATO-së
Njoftim lidhur me faljen e Fitër Bajramit në Zvicër
Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, e priti sot drejtoresh...
Vdes një mjek në Kinë nga Coronavirusi
Sa u rrezikohet shëndeti mjekëve gjatë punës?
#PCR #TESTING
4 vitaminat më të mira për lëkurën tuaj
Çka është kondrociti?
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, priti sot ambasadorin ...
Shqipëri/ Mjekë e Infermierë do marrin +1000 euro deri në fund të pandemisë
Një shqiptar në Gjermani vdes si pasojë e koronavirusit
Pa pagesë, por me vullnet: Liga Shqiptare e Futbollit në Austri
COVID-19/ SHBA shënon rekord vdekjesh, 1736 viktima vetëm ditën e fundit
Mjekët refuzuan të mbanin ndërrimin e natës, vdesin 7 foshnje në spitale
Shkruaj tri lloje të receptorëve që ndodhen në lëkurë:
Hungaria hap kufirin me Austrinë
Moslajmërimi i veprave penale apo kryesve të tyre
Alarmante: Gjermania kërkon 13 mijë infermierë, Shqipëria mbetet pa personel
Në Spitalin Rajonal të Durrësit për herë të parë realizohet kjo ndërhyrje kirurgjike
Which operations can restart first? New guide could help hospitals decide
Presidenti austriak i del në mbrojtje restorantit shqiptar në Vjenë
Vitamina C e mposht koronavirusin? Mjekët kinezë, garë për testimin e efekteve

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Fjalor Latinisht Shqip

Sat Mar 16 , 2019
Related posts:Ministria e Shëndetësisë: Pacientët me koronavirus po infektojnë mjekët, ju lutemi tregoni të vërtet...Sugar alters brain chemistry after only 12 daysNjihuni me shkencëtarin shqiptar të neurologjisë në SHBATë mbrojmë mamitë, se ato sigurojnë që gratë dhe foshnjat të jenë të shëndetshme në mes të pandemisë...Projektligji, Mjekëve dhe Infermierëve u […]