Dr.Nderim Salihaj: Disa nga format e trajtimit të lëndimeve të gjymtyrëve që i hasim në popullatën tonë

Shkruan: Dr.Nderim Salihaj

Disa nga format e trajtimit te lendimeve te  gjymtyreve qe i hasim ne popullaten tone:

Masazhe (ngjeshje)
Kompresa te nxehta
Kripë me qepë
Margarinë
Ve me miell

Trajtimi i lendimit sipas metodave bashkohore:
Protokolli PRICE

Protect                Ruajtja e gjymtyres
Rest                     Pushim i gjymtyres
Ice                        Aplikim i kompresave te ftohta
Compression      Lidhja dhe kompresioni
Elevation             Ngritja e gjymtyres

Related posts:

Vepra Penale
Ndihmoni fëmijët të bëhen aktiv pas shkolle!
Sot bëhen 12 vjet nga miratimi i Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Kushtetuta është dokumenti më...
Pengimi i të provuarit apo procedurës zyrtare
Dr.Roza Allabashi, shkencëtarja shqiptare në kiminë e ujit
Sot bëhën 21 vite nga masakra e Izbicës, ku forcat ushtarake, policore serbe vranë mizorisht 147 shq...
Alarmante: Në çdo të tretën ditë largohet nga një Mjek nga Kosova
Skandaloze: Në Mitrovicë i mituri rrah nënën e tij
Ishte kjo një rënie e domosdoshme për ngritjen e nevojshme. Pa rënë qeveria si përbërje nuk bëhet do...
Prezantimi i rremë si person zyrtar
Kirurgjia, mbreti dhe mbretresha e Mjekësisë
Fillimi i punës - Ligji i punës
Ja cilat janë efektet anësore të injeksionit intramuskular (i.m)!
Dr.Fatmir Salihu: Parafimoza
Mjekë nga Kosova do të nisen për në Shqipëri
Mundësi tjetër riatdhesimi me 6 maj për qytetarët shqiptarë që ndodhen në SHBA
Intervista/ Mjeku specialist Erges Eskiu: Në shtet ka shumë pak logopedë, nuk arrihet të plotësohen ...
Policët do të paguhen për rrezikshmëri e mjekët akoma jo
Emergjenca e QKUK-së mbingarkohet nga udhëzimet pa kritere
NJËZET RASTE ME COVID-19! Sot më 06.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK ...
Venerologjia
Vaksina që do parandalojë deri në 80% infeksionet nga stafilokoku
Isa Mustafa i çliroi 'Xhuxh Mexhuxhët'. 1. Nuk shkonte. LDK e ktyneherit, për rininë e L...
Dëmtimi i varreve apo kufomave
Basri Lenjani: shumica e rasteve që udhëzohen për në Emergjencë mund të trajtohen nga mjeku familjar
Do të iu habit arsyeja pse të gjithë po vënë një shishe me ujë para derës në këtë vënd.
Defektologu që ishte në komision iu jep pikët maksimale në konkursin për logopedë në QKUK dy punëtor...
5 arsye pse duhet t'a lini duhanin!
Skandaloze: Mjeku abuzoi seksualisht me fëmijët për 10 vjet
Shërohet nga koronavirusi mjeku Dhimitër Kraja, del nga Infektivi
Sot qëndrova në komunën e Malishevës, për të parë nga pranë gjendjen e krijuar pas përhapjes se viru...
Masat e parandalimit të pneumonisë me Coronavirus
Epidemiologu Dedushaj thotë se numri i vdekjeve nga Covid-19 në Kosovë do të rritet
Ventroinguinal
2 të vdekur nga gripi në QKUK: A po fshihet ‘gripi kinez’, Europa në panik
Beteja e Koshares, 21 vjet më parë, ishte vetëm faza e parë e operacionit “Shigjeta”. Kjo betejë e l...
Firma shqiptare „IAT“ në Austri mirëmban hekurudhën e projektuar nga Karl Gega
Team Critical Care managing a Central Venous Catheter @Azerbaijan STAY SAFE WEAR PPE
Një ndër masakrat e rënda, të kryera nga policia dhe ushtria serbe kundër popullatës shqiptare në pr...
Infektohet me Covid-19 djali i presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç
Loja e Shahut dhe COVID-19
Kolegji i Mjekëve të Rumanisë falenderon Kryetarin e Odës së Mjekëve të Kosovës për asistencë në ras...
Hetohet gjinekologu i Prizrenit, dyshohet për lëndim të foshnjës gjatë lindjes
A paraqitet fruthi edhe te të rriturit?
ende s' ka vendim përfundimtar për fluturimet nga Zvicra në Kosovë
A i kanë fajet mjekët që nuk po bëhet koalicioni VV-LDK?
Koronavirusi s’kursen as mjekët: dy të shuar
Shqipëria moshohet me 5 muaj më 2019, plakja rëndon sistemet shëndetësore dhe skemat e pensioneve
Pafuqi dhe gërdi
Rrezikimi i trafikut publik
Greetings from Innsbruck, AUSTRIA Ready for a cesarean section. 💪🏻
Familjarët e të moshuarit e lan vet në Emergjencë
Dëgjoje shpirtin e Anton Çettës, dëgjoje Anton Qunin, Albin 😢. Njerëzit e mëdhenj i kanë fal gjaqet...
Presidenti austriak thyen rregullin: Pas mbylljes, vazhdon “muhabetin” në lokalin e shqiptarit
Qytetarët e Kosovës tymosin mbi 300 milionë euro duhan
Donning gear to protect against COVID-19
Miq të nderuar, Për të diskutuar rreth zhvillimeve të fundit politike në vend, sot jam i ftuar në em...
Mjeku shqiptar, Taulant Muka zbulon terapinë për të luftuar menopauzën
Çka është Neuroni?
Ngjarje tmerri në Greqi, mjekët zbulojnë abuzimin seksual tek foshnja e vdekur nga Siria
Më 9 prill të vitit 2008, Kosova vendosi themelet e saj të konsolidimit si shtet, duke e funksionali...
Kapen shqiptarët në klubin që punonte “normalisht” përkundër pandemisë
Mjeku Shqiptar me 13 tituj shkencor
Disa gazeta shpifin dhe manipulojnë me kërkesën e Kirurgëve
Si bëhet diagnistikimi i konstipacionit ose kapsllëkut?
Viskoz
Ndërpriten operacionet te “Okulistika” në QSUT / S’ka penj për qepje
QKUK: Rritet numri i Rezonancave Magnetike dhe i shërbimeve radiologjike
Ftohen të lindurit në vitin 2002 nga Prizreni që të vaksinohen sipas kalendarit të obliguar
Më në fund reagon Oda e Mjekëve ndaj sulmit të Dr.Bujar Gashi
Gurët në veshka, çfarë duhet të kemi kujdes
Mosdhënia e ndihmës personit të lënduar në fatkeqësinë e trafikut publik
Të nderuar qytetarë Të nderuar partnerë të koalicionit qeverisës Po e bëj publike adresimin që ia ka...
Pas dërgimit në Kushtetuese të Ligjit për Pagat, SBASHK-u nuk përjashton grevat në arsim
Holandezët gjejnë zgjidhjen ideale për të darkuar në distancë sociale – Gazeta Koha Jone
Fluturime nga Prishtina për në Stuttgart dhe Dusseldorf
Fluturime speciale nga Prishtina për në Zürich dhe Stuttgart
Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm
7 eye exercises
Me dhimbje mora lajmin që një bashkëvendëse e imja sot ka ndërruar jetë, duke mos arritur të përball...
Drinking coffee could protect against some types of cancer
Mjekët nga Kosova dhurojnë barna e materiale për Shqipërinë
Kollçaku: Nëse infektohet ndonjë deputet sot, mos t’i vendoset respiratori
Dhuna ndaj mjekëve dhe infermierëve është e papranueshme dhe e patolerueshme
Ku po gabohet me Infermierinë e sotme
Viremi
Operacion i rrallë ortopedik në Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Kosova do të ketë numër të tmerrshëm të ngelaqëve
Ja sa dënohet keqpërdorimi seksual i personave nën moshën gjashtëmbëdhjetë (16) vjet
Urologët janë akoma në grevë
Shëndeti i ekonomisë
Çka është Paga minimale?
Dr.Arbër Morina: Statusi i Mjekut
Alkooli dhe dëmet shëndetësore
Specialisti i Reumatologjisë që ka diplomuar dy herë në Mjekësi
Vermiform
Maqedonia e Veriut rrit pagat e mjekëve e infermierëve, specialistët do marrin deri në 1600 euro
Kirurgët nuk e ndalin grevën por e pezullojnë deri në muajin maj
5 Must-Follow Rules If You Want to Get Strong
Dr.Hajdin Ymeri: të ndalohet vijimi i shkollimit në të gjitha nivelet, qysh nesër

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Kandidatët e papranuar në konkursin për logopedë në QKUK ankohen për parregullsi

Fri Mar 15 , 2019
E hëna e 11 marsit ishte dita kur 35 kandidatë iu nënshtruar testit në konkursin e hapur muajin e kaluar nga Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK) për dy logopedë për Klinikën e Otorinolaringologjisë. Testimi ishte paraparë të fillojë në orën 10:00 por sipas informatave të KALLXO.com kishte filluar njëzet […]