Dr.Roza Allabashi, shkencëtarja shqiptare në kiminë e ujit

Po vazhdojnë sukseset e shqiptarëve në fusha të ndryshme edhe jashtë vendit, ata po integrohen dhe po arrijnë të jenë mjaft të aftë në punën që bëjnë, shkruan albinfo.ch përcjell Gazeta Shëndeti.

Këtë sukses e ka arritur edhe Dr. Roza Allabashi, e cila është shkencëtare shqiptare në kiminë e ujit. Doktor shkencash teknike në kiminë analitike, ajo gjithashtu jep kontributin e saj si shkencëtare në Institutin për Inxhinierinë Sanitare dhe Kontrollin e Ndotjes së Ujërave në Austri.
Përveq kësaj, ajo është gjithashtu edhe bashkëpunëtore shkencore e Universitetit të Teknologjisë në Vjenë.
 Shkencëtarja shqiptare është renditur edhe në faqen Intellectual Brand Albania, si vlerë e brendit kombëtar, në prezantimin e së cilës kjo faqe ka bashkangjitur edhe dy thënie:
“Shumë vende nuk kanë fat që të jenë ekonomikisht të pasura, por pothuajse të gjithë janë të pasur me pasuri të patrupëzuara: pothuajse çdo vend në tokë posedon një larmi të madhe të kapitalit kulturor, historik, gjeografik, njerëzor dhe intelektual”. (Simon Anholt)
“E ardhmja e kombit tonë pa dijeninë, përvojën dhe kapitalin intelektual të diasporës, do të jetë si një pikturë pa sfond”. (Andrea Papa)

Related posts:

A do të dalin pagat me rritje: Vjen përgjigja nga Ministria e Financave
Korona-virusi vrastar e rrit në masë të jashtëzakonshme vlerën e Bitcoinit
Ja pse patatet e skuqura janë kancerogjene
Pa shërbime emergjente shëndetësia Kosovare do të kolapsojë për 2 orë.
Si quhet organi te peshqit i cili kushtëzon mbajtjen e trupit në thellësira të ndryshme?
Të bëhesh INFERMIER
Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili
CELL SAVER tani edhe në QKUK
Kulusevski mbërrin në “J Medical”, mjeku i Kombëtares shqiptare thotë fjalën e fundit
Lul Raka shpallet fitues i çmimit ‘Evropiani i vitit’
Kur një person konsiderohet i shëruar nga Covid-19? Pse gjurmimi i rasteve të shëruara është i rëndë...
Në Shqipëri mjekët e infermierët stimulohen ndërsa në Kosovë nuk ndodh kjo
Dr. Dardan Baftiu: Politikanë kërkoni falje për futje të shëndetësisë në kolaps
Ismaili: Kosova mund të mbetet pa mjekë pas vendimit të Kushtetueses
Seksologu kosovar flet për vdekjet e të moshuarve në motele
Rreth një mijë mjekë nga Shqipëria e Kosova janë punësuar në Gjermani, tre mijë të tjerë në vende të...
“Të gjitha shpresat te vaksina”, Epidemiologu: Nuk do të ketë efikasitet kur të zbulohet
PESË RASTE ME COVID-19! Sot më 05.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me ...
Çka është spermatozoidi?
Dhënia e ndihmës personit të akuzuar nga tribunali ndërkombëtar penal
Ulen vdekjet nga koronavirusi në Itali, brenda 24 orëve humbin jetën 525 pacientë
Çka është Transplanti i veshkave?
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Ministrja Bajrami mbajti konferencë për media, ku foli rreth mësimit në distancë, i cili fillon nesë...
Krijoni kopshtin tuaj të perimeve. Gati? |Revista Monitor
Vinkristin
Dr.Haxhi Avdyli: Shëndetësia po lulëzon për Uran Ismailin, por jo për pacientët
Shkon në 4 numri i viktimave nga Covid-19 në Kosovë
Coronavirusi: Avdullah Hoti premton pagesat shtesë për stafin shëndetësor
Alarmante: Gjermania kërkon 13 mijë infermierë, Shqipëria mbetet pa personel
Which operations can restart first? New guide could help hospitals decide
King Chulalingkorn Memorial Hospital Bangkok THAILAND
Ventrikul, Ventrikulo
Ja kush është trupi i të vdekurit i cili po qëndron në QKUK që 8 ditë
Si pastrohet gjaku përmes hemodializës?
Mbi 150 studentë të infermierisë përfitojnë kontrata pune në Gjermani
Mungesë e barnave jetike për pacientët
Kosova është e bekuar që ka shtete mike partnere që na kanë ndihmuar në çdo sfidë gjatë së kaluarës ...
Më gëzoi shumë shërimi i plotë i pesë të infektuarve me virusin COVID-19. Mbetem me shpresë e besim,...
Sëmundja Huntington
Arsyet kryesore për shëndetin përse nevojitet të hani vezë çdo ditë – Gazeta Koha Jone
Për herë të parë nga marsi, sot zero raste me COVID-19
Situata me Coronavirusin duhet te menaxhohet maksimalisht nga institucionet e vendit dhe nga vet qyt...
QKMF në Kaçanik në hall me mungesë të barnave e materialit shpenzues
Mjekët, të pa interesuar për të punuar në këtë repart të Spitalit të Gjakovës
Përse nuk duhet vlerësuar Kirurgët vetëm për nga numri i operacioneve?
Për herë të parë që nga janari, Kina s’ka asnjë vdekje prej Covid-19
I infektuari nga Vushtrria një 71 vjeçar
Si pritet të jetë moti në Kosovë gjatë ditëve të ardhshme?
Ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili po u bën presion të vazhdueshëm Grevistëve
Mjekët nisin protestat në Francë: kërkojnë që qeveria të rrisë investimet për spitalet publike
Gjykata Kushtetuese pezullon Ligjin për Pagat – nuk zbatohet së paku edhe katër muaj
Sot qenka dita shumë e bukur, me diell...me thirr n'Durrës me pyet: 'A keni karantina të l...
Mjeku Krasniqi demanton Ministrin e Shëndetësisë Uran Ismaili
Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shi...
5 këshilla për t'u mbrojtur nga alergjitë pranverore
Të shërbesh me shpirtin e Infermierit!
Dr.Naim Shabani: Miomët e mitrës
Çfarë është Echo e gjirit?
Asgjë nuk ndodh rastësisht!
Covid 19 will go away as all exposed eventually get immune.. we just need to sacrifice with social d...
Nenonatologjia furnizohet me 13 inkubatorë dhe dhe 5 infratavolina
Policia britanike i bëri surprizë të veçantë djalit shqiptar 4 vjeçar për ditëlindje
Diaspora shqiptare shembjen e Teatrit Kombëtar e sheh si akt të pahijshëm, kërkon të drejtën e votës
Sot vizitova Ferizajin për të shprehur personalisht mirënjohjen ndaj personelit shëndetësor, që me p...
Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së
Ide për të inkurajuar jetesën aktive
Nasim Haradinaj akuzon “komandantët e PAN-it”
Mjeku e zbuloi të vërtetën pikëlluese për Shumaherin
Ves
Shkon në 21 numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri, ndërron jetë trajneri i boksit Skënder K...
Situata epidemiologjike me influencë sezonale 2018/2019 në Kosovë
Ja me çka i shpërblen joduhanpirësit kjo kompani angleze
Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm
Rekomandimet e Institutit Kombëtar për ANP “Adem Jashari”
Kirurgët, mamitë dhe infermierët nuk i bashkohen grevës
Tmerruese: Sipas “Presheva Jonë”, mbi 100 mijë prostituta shqiptare në rrugët e Europës! A është e m...
Hetuesi i lartë i Krimeve Ekonomike arrestohet për korrupsion
Profesioni i Mjekut dhe Popullata e paedukatë
Fëmija i parë i lindur në vitin 2020 në Prizren është vajzë
Në kohën kur po ballafaqohemi me Pandeminë e COVID-19, si Kryetar i LDK-së, nuk do ti tërheq njëan...
Urdhëresë administrative për pagesën e anëtarësisë vjetore 2019
Viskoz
Çfarë është VIS? - Fjalori mjekësor
Sa shumë kisha humbur në sakrificën time për jetët e të tjerëve
Dr.Visar Berisha: Në Malishevë s'ka pasë karantinë por kultivim të virusit, me gjasë
Ja sa para i shpenzon populli i Kosovës për shërim në shtetet fqinje
10 ushqimet që pastrojnë trupin nga helmet
Përvetësimi i kundërligjshëm i pasurisë me rastin e bastisjes apo ekzekutimit të vendimit gjyqësor
Greetings from Innsbruck, AUSTRIA Ready for a cesarean section. 💪🏻
Mesazhi prekës i mjekëve dhe infermierëve të Infektivës
Këtu janë vajzat më të bukura në botë, kurse numri i lindjeve po bie
Vertigo kardiake
Shëndeti riprodhues në sëmundjet reumatike dhe muskuloskeletale
Mjeku shqiptar që transplaton kockat e të vdekurve te pacientët e gjallë
Jeta apo Kushtetuta? Drejtori i IKSHP arsyeton masat për parandalimin e COVID-19
Mjeku Alimehmeti: Jemi pranë pikut, arsyet pse epidemia u shfaq më butë tek ne
Çfarë është vetkontrolli i gjirit?
Vilozit
Take time to read and appreciate [email protected]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja çka janë ata që shkruajnë me dorë të majtë!

Wed Mar 20 , 2019
Ka shumë thashetheme të përhapura për mëngjarashët – pra, për ata që dorë dominuese e kanë të majtën. Disa studime sugjerojnë se mëngjarashët vdesin më të rinj, disa hulumtime thonë se janë më agresivë, e madje disa tjera sugjerojnë se mëngjarashët konsumojnë më shumë alkool. Ndonëse këto pohime kundërshtohen dhe […]