Mon. Jun 27th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Kur mendojmë për hormonet, është e lehtë të mendojmë përsëri për vitet tona të adoleshencës kur aknet ishin drama jonë më e madhe ose shtatzënia kur lëkundjet e humorit dhe dëshirat janë jashtë kontrollit.

Por, deri në menopauzë gratë kanë një marrëdhënie të përditshme me hormonet e tyre, kurse për disa mund të jetë relativisht pa dramë, për të tjerat ajo mund të jetë një dhembje e madhe.

Dr. Libby Weaver, një nga biokimistet kryesore ushqimore tregon në lidhje me shenjat që mund të tregojnë se keni një çekuilibër të hormoneve:

Ndryshimet në lëkurë

Po qe se keni vërejtur disa puçrra ose Po qe se keni akne, mund të jetë për shkak të asaj që po ndodh brenda.

Doktoresha Weaver thotë se shenjat klasike se hormonet tuaja seksuale janë jashtë ekuilibrit përfshijnë puçrrat përgjatë vijës së nofullës ose në gjoks dhe shpinë.

Flokët tuaja po bien

Po qe se keni qëndruar ndonjëherë në dush dhe keni menduar se sa flokë po humbni, kjo ka tendencë të jetë normale.

Por, Po qe se keni vërejtur që po bien tufa të mëdha ose keni vërejtur që hapësira tullace në flokët tuaj ka filluar të bëhet më e gjerë, kjo mund të jetë një shenjë që flokët tuaj kanë filluar të hollohen si shkak i çrregullimit të hormoneve. /Telegrafi/

Screen Shot 2018 12 20 at 2.22.51 PM 1160x700 1

The post Dy shenja që tregojnë se mund të keni një çekuilibër të hormoneve appeared first on Telegrafi.

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page