E turpshme: Kalon amandamenti që shpërblen zv/ministrat me pagë edhe pas përfundimit të mandatit

Përderisa punëtorët shëndetësor u nënçmuan skajshmërisht me ligjin për paga në anën tjetër në mënyrë të paskrupullt parlamenti voton amandamentin për rrogë edhe pas mandatit për zëvendësministrat.
Deputetët votojnë në Kuvend amandamentin i cili “shpërblen” zëvendësministrat edhe pas përfundimit të mandatit të tyre, shkruan Gazeta Metro transmeton Gazeta Shëndeti.
Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë kaluar një amandament të propozuar nga Komisioni funksional që përpiloi Projektligjin për pagat në sektorin publik, i cili “shpërblen” zëvendësministrat edhe pas përfundimit të mandatit të tyre.
Me mbi 40 vota, deputetët kaluan amandamentin i cili i shpërblen me pagë kalimtare zëvendësministrat e Qeverisë së Kosovës.
Momentalisht në Qeverinë e Kosovës janë të emëruar mbi 70 zëvendësministra.

Related posts:

Gazetari i RTK-së përkrah fuqishëm grevën e Kirurgëve
Basri Sejdiu: Sot fillon zbatimi i Ligjit të ri të Pagave, përfituesit më të mëdhenjë do të jenë pro...
Cilat sëmundje duhet të diferencohen me konstipacionin?
Mjekët e profesorët nuk mund ta fshehin pasurinë, detyrohen ta deklarojnë
Renditja e rrjedhjes së gjakut në qarkullimin e madh të gjakut:
“Jeta si Kirurg i trurit”, Petrela sjell në shqip rrëfimet e Henri Marsh
Mjekët shqiptarë rrëfejnë arsyet e largimit nga Shqipëria
QKMF e Rahovecit përfiton dy EKG nga kontigjenti Italian i KFOR-it
Brigada 162 "Agim Bajrami" na nderoi si komb me shumë beteja, që mbeten të paharruara. 21...
Basri Lenjani: Vetëm me i pa udhëzimet me të cilat na i dërgojnë në Emergjencë, çuditesh
Analiza e fajit! 1. Kam punuar shumë për koalicionin LVV-LDK. Kam shku aq larg, sa edhe babës ju k...
Skandaloze: Në Shqipëri Infermierët nuk marrin pagën e tetorit
Të gjithë e keni në oborr, por nuk e dini se është shumë më efektive sesa kimioterapia
Shkon në katër numri i viktimave nga koronavirusi
Teknologjia izraelite tani mund të zhbllokojë çdo telefon
Kush e shkakton kancerin? Studimi: Ndikon mënyra e jetesës
Shkelja e fshehtësisë së procedurës
Haradinaj: Zvarritja e ligjit për paga, skenar i qëllimshëm
Mjekja nga Kosova shpëton turisten në Velipojë
Koronavirusi arrin në Maqedoni, konfirmohet rasti i parë
Sot më shumë çmohen botoxet e analfabetët sesa të bësh 30 vite shkollim
Doktori kosovar godet Edi Ramën/ Nuk mbahet qurani një natë para Bajramit
Qeveria i largon nga puna disa sekretarë të ministrive, i qet në listën tepricë
Përdorimi i paautorizuar i pasurisë
Konflikti i interesit
Reagim nga Ministria e Shëndetësisë Prishtinë, 7 prill 2020 Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti K...
Federata Sindikale e Shëndetësisë kërkon që në pakon emergjente të përfshihet i gjithë zinxhiri shën...
Ky është kryetari i vetëm në Kosovë që realizoj 100% të premtimeve
SHSKUK dënon sulmin ndaj mjekut Sefedin Fazliu
Bashkia e Vjenës dhuron 50 euro kuponë për familje për të dalë në kafene dhe restorante
Sulmohet me eksploziv QMKF-ja në Pejë, tronditen mjekët
Greqi: Marrëveshje për punë sezonale, përfitojnë 10 mijë shqiptarë
Ndotja atmosferike ulet më shumë se 45% në qytetet kryesore europiane |Revista Monitor
Dr.Nderim Salihaj: Disa nga format e trajtimit të lëndimeve të gjymtyrëve që i hasim në popullatën t...
Koronavirusi, 259 viktima/ Mjekët: Virusi mund të pësojë mutacion dhe të përhapet
Demenca frontotemporale
Shqipëria është pjesë e studimit klinik ndërkombëtar të OBSH-së
Qeveria Kurti shfuqizon vendimin e Qeverisë Haradinaj për rritjen e pagave për vete
“Me 50 ml alkool arrestohesh, kur pi kokainë mund të drejtosh bashki e qeveri”/ “Shpërthen” mjeku i ...
Për sulmet fizike ndaj Mjekëve reagon Urdhri i Mjekëve të Shqipërisë
Ja çfarë nevojitet për të rritur fëmijë të lumtur!
Dhunon mjekun, arrestohet 32 vjeçari
Rexhajt kanë dhembje të dyfishtë: s' u lejohet dërgimi i kufomës në Kosovë  
Ja cilat janë disa nga udhëzimet pa kritere sipas faqes "Udhëzime pa kritere"!
Psikiatri Pepshi: Vetëvrasjet shumë rrallë mund të parandalohen, nëse karantinimi shkaktar mund të i...
Ventrikular
Vertebrat Torakale
Revista “INFERMIERI 2.0”
Sot bëhën 21 vite nga masakra e Izbicës, ku forcat ushtarake, policore serbe vranë mizorisht 147 shq...
Me pikëlloi shumë lajmi për vdekjen e dy qytetarëve tanë të prekur me COVID- 19. I shpreh ngushëlli...
Dr.Sotiraq Lako: Të gjithë viruset e çuditshëm fillojnë në Kinë!
Miq të nderuar, Për të diskutuar rreth zhvillimeve të fundit politike në vend, sot jam i ftuar në em...
Pagat nuk iu rritën, mjekët ia mësyjnë Gjermanisë
Çka janë Organizatat e të punësuarve?
Vrasjet dhe zhdukjet e mjekëve gjatë luftës së UÇK-së sipas PHR
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, ka pritur sot në takim...
Ligji për paga mbledh Këshillin Drejtues të SBASHK-ut
Komiteti Teknik i Ekspertëve: S’gjejmë arsye të ndryshojmë strategjinë e testimeve për COVID-19
Lamtumirë Cigare!!!
Rasti i parë me AH1N1 në Durrës
Zinku është shërues i plagëve
Mjeku Shqiptar fiton çmim ndërkombëtar për....
Çfarë e shkakton gjakderdhjen e hundëve gjatë dimrit?
Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat
Ministria e Shëndetësisë: 17 raste të reja me COVID-19, shkon në 400 numri i të prekurve
Ventrofiksim i Mitrës
Rreth një mijë mjekë nga Shqipëria e Kosova janë punësuar në Gjermani, tre mijë të tjerë në vende të...
Mbështetja e mërgatës për tejkalimin e COVID-19
Njihuni me 7 vendet që nxjerrin mjekët më të mirë në botë
Çka është kondrociti?
Gjeniu shqiptar nga Tirana ka goditur botën e kardiologjisë
Ja cilat janë 10 ushqimet që djegin dhjamin!
Ushqimi me fibra, konsumi që ul rreziqet nga sëmundjet
Nderojmë sot rënien heroike të bashkëluftëtarit Sadri Zeneli. Ai ishte ndër të parët në Ushtrinë Çli...
Can This Weight-Loss Pill Really Help You Lose Weight?
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, e priti sot drejtoresh...
Gjatë fundjavës dhe sot kam kontaktuar dhe biseduar në telefon me të gjithë kryetarët e komunave të ...
Deri 400 mjekë shqiptarë në Zvicër
Skandaloze, Sindikata e Shëndetësisë kërcënon anëtarët se kush largohet do t’i hiqet shujta e mëngje...
Dështoi në reformën në shëndetësi, qeveria finlandeze jep dorëheqjen
Some drugs
Virusi i mistershëm kinez edhe në SHBA – konfirmohet rasti i 3-të
Doktoresha shqiptare e diplomuar në shkollën e mjekësisë në Harvard
Sëmundja Huntington
Simptomat dhe shenjat e gurëve në veshka
A ka Qeveria në detyrë përgjigje, si do t’i mbjellin arat e tyre bujqit, kur ata nuk guxojne te dali...
Ministria e Shëndetësisë: 6 raste të reja me COVID-19, shkon në 383 numri total i të prekurve
Pacienti godet mjekun me tullë, flet drejtoresha e spitalit
Gripi mbush Spitalet, mjekët: Situata nën kontroll
Ja kur do të jetë gati vaksina antikoronavirus sipas industrisë farmaceutike
Eksperti zviceran: Koronavirusi, më pak i rrezikshëm se gripi “normal” sezonal
Çfarë është Ekzaminimi klinik i gjirit?
Vazhdon gjendja alarmante në QKUK duke u anuluar 200 operacione në ditë
Kirurgët janë pasuri kombëtare e një shteti!
Ja sa dënohet dhënia e ryshfetit!
Zgjerohet harta Drenasi shënon rastin e parë me COVID19
Edhe mjekët në grevë – Syla: Bravo për shkatërrimin e shëndetësisë
Mjeku nën akuzë, abuzoi seksualisht me 109 fëmijë, u jepte edhe hashash
Kirurgët konfirmojnë largimin kolektiv nga Sindikata
Në Spitalin e Ferizajt gjatë vitit 2018 u lindën mbi 15oo foshnje dhe u kryen 1161 operacione në kir...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja kur hyn në fuqi Ligji i Pagave

Sat Feb 2 , 2019
Kuvendi i Kosovës ka miratuar në lexim të dytë Projektligjin për Pagat. Ky projektligj pritet të hyjë në fuqi në tetor të 2019″ës. Nga një dokument që e ka siguruar Gazeta Shëndeti mësohet se ky ligj hyn në fuqi 9 muaj pas publikimit në Gazetën zyrtare të Republikës së Kosovës. […]