Edhe 12 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë
të Kosovës njofton se brenda 24 orëve janë raportuar 12 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. janë nga komunat: 2 raste (76, 66 vjeç), 2 raste (74, 64 vjeç), Fushë- 1 rast (61 vjeç), Gjakovë 1 rast (85 vjeç), Gjilan 1 rast (79 vjeç), Kamenicë 1 rast (86 vjeç), 1 rast (59 vjeç), Lipjan 1 rast (76 vjeç), 1 rast (73 vjeç) dhe 1 rast (46 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 37,792 raste nga 139,699 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 975 raste të vdekjes.

Në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-, janë testuar gjithsej 1.827 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 764 raste pozitive.

Shih edhe:  5 ushqime që shkaktojnë probleme me hormonet

janë nga komuna 319 raste, Gjilan 60 raste, Fushë- 46 raste, 40 raste, Gjakovë 36 raste, Ferizaj 32 raste, Drenas 30 raste, Lipjan 28 raste, 28 raste, Viti 25 raste, 24 raste, Kamenicë 14 raste, Suharekë 14 raste, 13 raste, 12 raste, 9 raste, 8 raste, 6 raste, Malishevë 5 raste, Shtime 4 raste, Deçan 3 raste, Dragash 2 raste, 2 raste, Skenderaj 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Hani i Elezit  dhe Mitrovicë.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 584 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 23,274 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 13,543.

Shih edhe:  Study finds high media use in kids from low-income families -- ScienceDaily

Coronavirusi apo është sëmundje ngjitëse e cila transferohet te tjetri me anë të spërklave të cilat përhapen në ajër me anë të të folurit, kollitjes apo teshtitjes. Ky virus nisi të përhapet në fund të vitit të kaluar. Bartja e maskave, mbajtja e distancës sociale prej së paku 1.5 metra dhe higjiena personale janë mënyra më e mirë për mbrojtje nga infeksioni

 

 

 Postime të ngjashme