Eliminimi i Zenun Halilit ngjall polemika në Senat të UP-së


Senati i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, sot ka diskutuar në lidhje me raportin e komisionit profesional për përzgjedhjen e rektorit të UP-së.

I pari që mori fjalën ishte, kryesuesi i këtij komisioni, Qerkin Berisha, i cili para senatorëve paraqiti rezultatet e raportit që e kanë bërë komisioni, të cilët kanë shqyrtuar aplikacionet e kandidatëve për rektor, për t ia dorëzuar më pas Këshillit Drejtues të UP-së.

Kryesuesi i këtij komisioni, Qerkin Berisha tha para senatorëve se çdo kandidat që është paraqitur dhe çdo e dhënë është analizuar me kujdes.

Ai foli edhe për eliminimin e kandidatit Zenun Halili.

“Çdo kandidat e kemi shiku Në rast se është në përputhje kundrejt ligjit për parandalimin e konfliktit të interesit. Kur kemi analizuar të gjithë kandidatët sa i përket kësaj pike, kemi ardhur në përfundim që një prej tyre bie ndesh me këtë pikë, është fjala për Zenun Halili i cili ka mbajtur pozitën e anëtarit të KD-së”, tha Berisha.

Sipas tij, komisioni profesional në mënyrë unanime ka vendosur për kandidatët e përzgjedhur.

“Ne si komision kemi vendosur në mënyre unanime kemi vendosur që ne rastin konkret ja ndalon kandidatit në fjalë që të zgjidhet rektor. Ne s’ do të mund ta përfshinim si pjesë të listës kandidatin Në rast se kemi konstatuar se ka konflikt interesi meqenëqë është e qartë dispozita ligjore”, tha ai.

Ai shtoi se në tabelën e përvojës akademike janë përfshirë të gjitha të dhënat e secilit kandidat.

Për eliminimin e kandidatit, Zenun Halili pati polemika mes dekanit të Fakultetit Filozofik, Dashmir Bërxulli dhe kryesuesit të komisionit profesional, Qerkin Berisha.

Bërxulli tha se komisioni ka tejkaluar kompetencat e tij dhe, sipas tij, ka dëmtuar kandidatin Zenun Halili.

“Formulimi është tepër i përgjithësuar pjesa e parë e dispozitës s’ është aspak e lidhur me pjesën e dytë që e keni shënuar. Edhe Kodi Penal thotë se personi zyrtar që keqpërdor detyrën apo autoritetin zyrtar apo i tejkalon kompetencat e tij dënohet. Në këtë rast, Komisioni ka tejkaluar kompetencat dhe komisioni ka dëmtuar kandidatin, komisioni ka shkelur personin tjetër” tha ai.

Pas kësaj, Qerkin Berisha i tha atij se s’ mundet që ta interpretojë Kodin Penal.

“Ti s’mundesh me i interpretu ato, ti je tu ba interpretim të Kodit Penal. Sa i përket kritereve të konkursit, kemi qenë ne si komision mi shiku jo ju, sa i përket ligjit s’ u përket juve me interpretu”, tha Berisha.

Dekani i Fakultetit Ekonomik, Fatos Ukaj tha se diskutimi i raportit të komisioni profesional është teknik.

“s’ e di sa kemi të drejtë na si Senat ta diskutojmë këtë raport edhe erdha në përfundim komisioni profesional se ka një detyrë teknike mi vërtetu meqenëqë ato dërgohen në Këshill Drejtues”, tha ai.

Kryesuesi i senatit, Bujar Dugolli tha se tre kandidatët e përzgjedhur nga ana e komisionit i plotësojnë kriteret e vendosura.

“Kemi pasur fat që këta kandidatë i plotësojnë këto kritere dhe komisioni për punën e tyre është në suaza profesionale. Shpresoj që Këshilli Drejtues të marrë vendim që të zgjedhë një rektor që do të bëjë avancimin dhe zhvillimin e UP-së”, tha Dugolli.

Në garën për të parin e UP-së kanë qenë pesë kandidatë dhe vetëm tre prej tyre janë propozuar për rektor të UP-së që do të shqyrtohen nga senati dhe pastaj të dërgohen në Këshillin Drejtues të UP-së, i cili është organ vendimmarrës.

Rektori zgjidhet nga Këshilli Drejtues nga lista e kandidatëve të propozuar nga Komisioni profesional prej pesë anëtareve të cilin komision e formon Senati.

Ky komision i cili ishte në përbërje me kryetar Qerkin Berisha, Kurtesh Sherifi, Liridon Veliu, Qefsere Gjonbalaj dhe Gent Sallauka, ka eliminuar nga gara njërin nga kandidatët më të përfolur për këtë pozitë, Zenun Halili.

Në bazë të vendimit të komisionit profesional, për këtë pozitë janë propozuar Blerim Rexha, Faton Berisha dhe Naser Sahiti. Ky komisioni ka larguar nga kandidatura Isuf Musliun dhe Zenun Halilin.

Ky i fundit për KALLXO.com ka thënë se do të ngrisë kallëzim penal ndaj komisionit profesional, pasi sipas tij i është bërë padrejtë.

Halili paralajmëron kallëzim penal ndaj Komisionit Profesional të senatit të UP-së

.Related posts:

Buxheti, kusht për ngritjen e kapaciteteve të FSK-së
Qytetari plaçkitet në Stacionin e Autobusëve në Prishtinë, thotë se Policia s' i doli në ndihmë
Parkingu i ri në Dardani të Prishtinës, puseta ekziston por uji prapë mblidhet
Këshilltari për siguri kombëtare shërohet nga coronavirusi
VIDEO – Shpërthen gypi i ujit në një rrugë në Prizren, shkakton vërshime
Mund të bëjmë koalicion me BDI-në, ose me Aleancën për Shqiptarët dhe Alternativën
Të paktën 25 të vdekur dhe më shumë se 2,500 të plagosur nga shpërthimi në Bejrut
608 kosovarë me COVID-19 kanë hyrë në Gjermani
Tërheqja e parave të Trustit dhe ndihma për bizneset, në pritje të një ligji të ri
Osmani padinë dhe kërcënimet ndaj përfaqësueses së OJQ-së 'Pishtarët' e quan kanosje të lirisë së sh...
Skender Hyseni në ShBA, bisedon në telefon me Richard Grenellin
Kemi shfuqizuar Udhëzimin Administrativ për ta rregulluar sektorin farmaceutik
Vjosa Osmani zhvillon bisedë telefonike me homologun nga Turqia
Fajde edhe në kohë pandemie, dy të arrestuar në Gjilan
Pëlcitja e bombolës në Pulmologji, flet mjeku kujdestar
Doktori shqiptar nga Turqia: MSh-së në Kosovë 'i ka humbë rruga në oborr'
Skender Hyseni bisedon me Grenellin, flasin për dialogun
Oda e Farmacistëve kundër Zemajt për shfuqizimin e UA për çmimin e barnave
Pentagoni testoi me sukses një raketë interkontinentale
Nga 4.000 të karantinuarit, 93% vijnë nga vendet ballkanike
Inspektoriati Shëndetësor nis hetimet për vdekjen e 7 vjeçares në një klinikë private në Prishtinë
Të premten mblidhet Kuvendi, shqyrtohet Projektligji për COVID-19
Momenti i shpërthimeve të fuqishme në Bejrut
Situata ka dalë jashtë kontrollit
Shpërthim i madh në kryeqytetin libanez Bejrut
Ismaili e quan Zemajn "partner të krimit" pas shfuqizimit të rregullativës për çmimoren e barnave
Nga nesër mot me shi
E rrahu kunati, burri polic e kap për fyti dhe e dëbon gruan nga shtëpia
Bosnja, Kroacia dhe Serbia raportojnë për qindra raste të reja me COVID-19
Ndalohet qarkullimi i automjeteve motorike në rrugën 'Galip Badivuku' në Vushtrri
Konstituohet Kuvendi, nisin bisedimet për Qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut
Lutfi Haziri njofton për një vdekje nga COVID-19 në Gjilan
Muzeu i Kosovës pasurohet me “Veshjen e Rrafshit të Dukagjinit” të para 6 dekadave
Vota e deputetit të dënuar me burg formoi e rrëzoi qeveri
Paraburgim për dy malishevasit të dyshuar se tentuan ta vrasin kushëririn
225 raste të reja me COVID-19
Këto janë komunat e prekura nga rastet e reja sot me COVID-19
Deputeti Veton Berisha reagon në lidhje me pllakën përkujtimore pa Elizabeta Hasanin
Kamenica shton hapësirat për tretman të pacientëve me COVID-19
Trupi i të vdekurit nga COVID-19 pret 11 orë në Klinikën e Pulmologjisë
I vdekuri nga COVID-19, për 11 orë i shtrirë në Klinikën e Pulmologjisë
Vetëm në rajon të Gjilanit shqiptohen 165 fletëparaqitje për mosrespektim të masave kundër COVID-19
Detaje se si babë e bir sulmuan policët në Mitrovicë për veturën e parkuar
Në 24 orët e fundit 201 të shëruar nga COVID-19
13 të vdekur nga COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë
Ministria e Ekonomisë tregon arsyet e shkarkimit të bordeve të Ndërmarrjeve Publike
Në kujtim të Elizabeta Hasanit
Ministria e Arsimit gjuan topin tek komunat për kontrollin dhe mbylljen e çerdheve private
Rriten çmimet e prodhimeve bujqësore
Kryetarja e KQZ-së raporton në Komisionin për Legjislacion
Agjencia Kundër Korrupsion planifikon strategji të re për kontrollin e pasurisë së deklaruar
Të mbijetuarit e COVID-19 paraqesin rritje të shkallës së çrregullimeve psikiatrike
Kontrolle të shtuara të policisë në Prizren për parandalimin e COVID-19
Anti-Korrupsioni thotë se s' kanë pranuar kërkesë në rastin e kandidatit për rektor, Zenun Halili
Zyrtari i Komunës së Lipjanit bëhet kryesues i bordit të KRU "Prishtina"
Adriana Matoshi zgjedhet aktorja më e mirë e festivalit ‘Fantaspoa’ në Brazil
Gjykata lëshon urdhër-arrest ndaj deputetit kosovar për ta çuar në burg
Driton Selmanaj infektohet me COVID-19
Agjensia Kundër Korrupsion planifikon strategji të re për kontrollin e pasurisë së deklaruar
Ish-anëtari i bordit të Postës bëhet drejtues i Bordit të KEK-ut
16 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë në Spitalin e Pejës
Gjykata e Apelit ende s' ka vendosur për ministren e dënuar nga Gjykata Themelore
Dilemat për kthim në shkolla në kohë të COVID-19
Dorëzohet donacioni me 30 ventilatorë nga Bashkimi Europian
Drejtori i Akademisë së Drejtësisë raporton para Komisionit për Legjislacion
I dyshuari në Suharekë godet me traktor një grua
Grumbuj njerëzish tek objekti i regjistrimit të veturave
Qeveria Hoti shkarkon bordet e emëruara nga Qeveria Kurti
Mitrovicasi arrestohet për rrahje të fëmijëve
600 euro dënim për të akuzuarin se mbajti pushkë gjuetie pa leje
Pesë të arrestuar në rajonin e Mitrovicës pasi s' respektuan masat mbrojtëse
Tre pacientë në intubim po trajtohen në Spitalin e COVID-19 në Vushtrri
I dehuri në Mitrovicë arrestohet për prishje të qetësisë publike
I infektuari me COVID-19 then izolimin në Podujevë
Sekuestrohen 370 kilogramë duhan brenda një shtëpie në Ferizaj
Digjet shtëpia në Lipjan shkaku i kabllos
Mbi 9 mijë të infektuar me koronavirus në Kosovë
A do të jenë shqiptarët e Luginës pjesë e qeverisë së re të Serbisë?
Kreu i OBSH-së me paralajmërime të zymta për vaksinën ndaj COVID-19
Gjithkush ka të drejtë të infektohet
Ish-mbreti i Spanjës largohet nga vendi
Zyrtari serb i Kroacisë do të marrë pjesë në festimet e “Stuhisë”
Aeroporti i Vjenës ulë çmimin e testit të Covid 19
TikTok do të ndalohet në ShBA Po qe se s' shitet deri më 15 shtator
Testet e antitrupave tregojnë se 2.5% e italianëve janë infektuar me coronavirus
Uji i vaditjes fut në konflikt banorët e Martaneshit me kompanitë e HEC-eve
Ministria e Financave shpall konkurs për Drejtor të Përgjithshëm të Doganës
Mbi një mijë gjoba për mosrespektim të masave kundër pandemisë
Parku i qytetit në Prizren i mbushur plotë me qytetarë
Leart Paqarada tregon për KALLXO.com se pse e la Sandhausenin për St.Paulin
Leart Paqarada tregon për KALLXO.com arsyen se përse iu bashkua St. Paulit
Ambasada është shtëpia e gjithë mërgatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut në Zvicër
Gjyqtarja e Apelit Shkodër, Lindita Hoxha, përballet me probleme për pasurinë
Nesër s' do të punojë tregu
Rreshteri i policisë që dyshohet se e rrahu babanë, lihet i lirë
Shkolla e harruar e Muzikës dhe Baletit
Roli i ShBA-së i pazëvendësueshmëm në dialog
Inaugurohet ura e re në Gjenovë, pas rrëzimit që shkaktoi dhjetëra viktima
Aksident, vetura për pak sa s' fluturon nga ura në fshatin Komoran
Konfirmimi për shërim nga COVID-19, me anë të telefonit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Prishtinë, për 24 orë 82 persona pozitiv me COVID-19

Tue Jul 28 , 2020
239 persona kanë rezultuar pozitiv me COVID-19 në 24 orët e fundit. “Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 82 raste, komuna Mitrovicë 27 raste, komuna Ferizaj 24 raste, komuna Drenas 17 raste, komuna Fushë Kosovë 16 raste, komuna Podujevë 14 raste, komuna Gjilan 11 raste, komuna Lipjan 8 raste, komuna […]
Nga 30 maji hiqen të gjitha karantinat në Kosovë