Enlirat Duraku: Me vendim arbitrar dërgohet në “standby” shkollimi i specializantit!

Ndërsa përparimet e shpejta mjekësore dhe respektimi më i madh i të drejtave të njeriut na kanë ndihmuar të bëjmë përparime të mëdha gjatë 10 viteve të fundit, kemi ende një rrugë të gjatë për të arritur drejtësinë në kujdesin shëndetësor.

“Dijet prishin rininë”, thoshte Hitlerit. Ndërsa ne themi se qëllimi ynë është arsim për të gjithë, sepse ne e dimë se arsimi dhe demokracia janë të pandashme.

Vendimi i njëanëshëm që specializanti të mos hyjë në Klinikën e Kardiokirurgjisë duke amnestuar palën e dytë të përfshirë në konflikt aludon në fajësin e specializantit që në vete tregon tendencë për interferim në hetime ose tendence për udhëzim se nga të shkojnë hetimet.

Ndërsa rasti është nën hetime, të dyja palët është dashur të ndalohen me atë urdhër deri në përfundim të hetimeve.Përderisa ekziston ndjenja e menaxhmentit për kujdesin e imazhit të klinikës, edhe shefi i repartit është dashur të suspendohet si palë e përfshirë në konflikt e jo vetëm pala që “nuk ka krahë të fortë”.

Related posts:

Blerim Latifi: Budallologjia kosovare në kohën e coronavirusit
Ka mbajtur mbyllur gruan dhe foshnjën, 13 muaj burg për kosovarin
Reagon Mjekja rreth vendimit të Qeverisë për Postën dhe Telekomin e Kosovës
Koronavirusi: 22 mjekë e infermierë fitojnë betejën ndaj COVID-19
Më 21 mars 2005 kombi, familja dhe të afërmit, ne bashkëluftëtarët, humbëm veprimtarin e përkushtuar...
Alarmante: Kirurgët po e braktisin QKUK-në
Drejtpërdrejt, në KTV
Nesër do të kthehen kosovarët të cilët kishin mbetur në Dubai
Bërvenica me mjek amë pas pesë vitesh
Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët
Ja çfarë kërkese Kirurgu Dr.Salih Krasniqi ka për mediat!
Çfarë të bëni kur jeni me kollë?
Kandidatët e papranuar në konkursin për logopedë në QKUK ankohen për parregullsi
Mami dhe babi bëjnë një fotografi, pastaj mjekët vënë re diçka fantastike!
Shërimi i ngadalshëm i negativitetit
Vertebrat lumbale
Mjekët italianë kanë arritur të izolojnë koronavirusin.
Vinkristin
Një lajm i mirë sapo ka ardhur për rajonin në këtë kohë të vështirë që po kalon Kosova dhe krejt bot...
Punëdhënësi mund të dënohet deri në 35.000 euro për shkelje ndaj punëtorit
Ventrofiksim
Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare
Miq të nderuar, Për të diskutuar rreth zhvillimeve të fundit politike në vend, sot jam i ftuar në em...
Ja cilat janë disa nga udhëzimet pa kritere sipas faqes "Udhëzime pa kritere"!
Stafi i Klinikës Infektive vazhdon të kujdeset 24-orë për pacientët e dyshuar dhe diagnostikuar me C...
Dr.Gazmend Bojaj në mesin e 100 mjekëve më të mirë të familjes në botë
Gripi në Kosovë akoma nën pragun epidemik
Darmbakterien steuern, ob sich Darm zusammenzieht oder entspannt
Dr.Besnik Ibishi: Këshilla para se me dhënë gjakun për analiza
Dita e parë e kimioterapisë…, një reflektim që duhet lexuar
Ekipi i Sigurisë Diplomatike ndihmon në riatdhesimin e shqiptarëve
Brigada 162 "Agim Bajrami" na nderoi si komb me shumë beteja, që mbeten të paharruara. 21...
Operacionet ortopedike, Izraeli revolucionarizon kirurgjinë përmes inteligjencës artificiale
Dr.Liridon Selmani: Stop Duhanit në hapësira të përbashkëta!
Using copper to boost immunotherapy
Ministria e Financave: Sot dalin pagat dhe shtesat prej 300 euro të parapara në Pakon Emergjente
Zagrebin sot e zgjoi tërmeti prej 5.4 ballëve. Në kohën kur institucionet kroate po luftojnë me viru...
Kush preket nga lupusi?
Kosova po shkon drejt krizës për ujë të pijshëm
NJË RAST I RI ME COVID-19! Sot pasdite përfundoi testimi i 58 pacientëve të dyshimtë nga Klinika In...
Ventrikulografi
Si mund të zbulohet shpejt kanceri i gjirit?
Kadri Veseli was live.
Rivalitet për ekskluzivitetin e vaksinës, betejë e fortë mes Gjermanisë dhe SHBA-ve
Ja çka po bëjnë Mjekët francezë ndaj qeverisë së Francës
Ja cilat janë organet që transplantohen më shpesh!
Neurokirurgu propozon që Mjekët të zgjedhin "O Spitalin Privat, O Spitalin Publik"
Fluks nga virozat, Mjekët: Më të rrezikuarit janë të sëmurët kronikë
1,000 doktorë shqiptarë nga diaspora në shërbim online për mërgimtarët
Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili
Rritja e rasteve të reja me COVID-19 në komunën e Malishevës është shqetësuese. Po kaq shqetësuese ...
Kina gënjeu për COVID-19, publikohet dokumenti sekret me shkeljet e bëra
Blerim Latifi: Vrasja mizore e Qerim Kelmendit lajm tronditës
Cilët janë Anëtarët e familjes së ngushtë?
Basri Sejdiu: Sot fillon zbatimi i Ligjit të ri të Pagave, përfituesit më të mëdhenjë do të jenë pro...
Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam
Ishte kjo një rënie e domosdoshme për ngritjen e nevojshme. Pa rënë qeveria si përbërje nuk bëhet do...
Hajdeni merreni, ka koronavirus, banorët e Tiranës alarmohen nga kinezi
Për mjekët e QSUT që më shpëtuan jetën
Një shqiptar në Gjermani vdes si pasojë e koronavirusit
Urdhëresë administrative për pagesën e anëtarësisë vjetore 2019
Ja maska “rinuese” me niseshte për fytyrë
Hipnoza - Sabir Krasniqi
Rastet e posaçme të falsifikimit të dokumenteve
Gurët në tëmth
Haskuka për deputetët: Jemi me fat, që këta nuk i nënshtrohen testit PISA
A janë reale epidemitë e viruseve?
Infermierët dhe Edukimi në vazhdim
Ja pse themi ‘shëndet’ kur teshtijmë!
Mjeku australian që kryen ndërhyrje kirurgjikale falas në Kosovë e Shqipëri
Koronavirusi kthehet në sfidë për mjekët, shkon mbinjë mijë e 500 numri i viktimave
Sërish specializantët ankohen se nuk janë paguar
Metodat moderne për kujdesin ndaj lëkurës
Fillimi i punës - Ligji i punës
Mjeku “hero” që u dekorua nga Meta: Si u futa nën rrënoja për të shpëtuar Klajdi Qaton
Keni variçe në këmbë? Përdorni këto metoda për uljen e tyre
QKUK në grevë, qytetarët të mllefosur
Paralajmërojnë sindikatat: Pagat me rritje ose nisim grevën
“Tageszeitung” e Berlinit lavdëron ministrin Arben Vitia: transparent, i hapur, gjithëpërfshirës
Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani
Disa faktorë që ndikojnë në masë të caktuar në rritjen e tensionit arterial
Varshmëria nga droga, bixhozi dhe rrjetet sociale.
7 eye exercises
Konfirmohet, dy raste me koronavirus në Kosovë
s' mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet
Na mbyti xhelozia. 1. Në Shqipëri u çmendën nga xhelozia pse Kryeministri Edi Rama e bëri gjestin ...
The Simple Hacks You Need to Eat More Salads
Ushqimi dhe të sëmurët me ulçerë
Njihuni me shkencëtarin shqiptar të neurologjisë në SHBA
Flet mjeku: A na e sjellin koronavirusin porositë online nga Kina?
Inteligjenca Artificiale, platforma izraelite Invertex u skanon trupin dhe u tregon masën e veshjeve
Ky është sekreti i një lëkure të bukur dhe imuniteti të fortë
Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro
Çfarë e shkakton lupusin?
Familje e nderuar Beqiri, miq, dashamirë e bashkëluftëtarë të Komandant Dardanit, sot, kombi ynë ësh...
Drinking This Kind of Tea Could Help Shed Those Last Few Pounds
Stomatologët kërkojnë punësim në institucionet shtetërore
Kadri Veseli updated their cover photo.
Kuvendi ia ka heq besimin! Qeveria e shkarkuar s’ka të drejtë në iniciativa ligjore! Raportet apo o...
Apeli i infermieres në Itali: Qëndroni në shtëpi. Bëjeni për ne dhe për veten tuaj!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Syla: Gjendja është rënduar, mjekët po ikin nga Kosova

Sun Jan 26 , 2020
Ditën e hënë, institucionit të Avokatit të Popullit, i erdhi një kërkesë me shkrim.Nëpërmjet saj, këtij institucioni, i kërkohej revokimi i vendimit për pezullimin e Ligjit për Paga nga ana e Gjykatës Kushtetuese. Këtë kërkesë e bën në mënyrë unanime 5 organizata sindikale, në mesin e tyre edhe ajo e […]