Mon. Dec 5th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Ese , Ese shqip, Ese të ndryshme , Ese dhe Hartime

Ese për barazinë gjinore në të ardhmen

Ese: Barazia gjinore ne te ardhmen
Gruaja : Sa e brishte , por e lakuar , sa e dashur , por e dhunuar .
Sa e embel , por e helmuar , sa me vlere , por e helmuar .
Pse ndryshon ti nga une ? Ty te pelqen te degjosh muzike rrok , te vishesh me rroba te erreta pa harruar te vesh vathin ne veshin e majte .
Une i adhuroj ngjyrat edhe pse me njollosin bluzat me te prefetuara . Te dy kemi dhunti .
A eshte e denje kjo shoqeri ne te cilen ne jetojme ? A ia vlen te luftoshe per nje pozite ne shoqeri ?A ia vlen te luftosh pabarazine me te cilen ndeshemi?A do te fitojme ne fund te fundit ???
Jetojme ne kete bote ne te cilen , thjeshte jemi kalimtare te rastit , por qe me punen tone do ti veme vulen dickaje dhe do te mbahemi mend per dicka Ne kete dite te sotme nuk mbetet askush pa nje diplome “ne xhep”, por a jemi te afte ? Aftesia ben diferencen dhe na identifikon dhe na identifikon si individ qe kemi len pas “epoken” kur ekzistonin te ndara profesionet e meshkujve dhe te femrave . Kemi lene pas ndoshta jo perfundimisht ne harrese , Kanunin e Leke Dukagjinit e shume e shume te tjera . Keto jane thjesht kujtime , te cilat do ta kthejne vec koken per ti kujtuar , sepse po rritemi ne nje kohe , e ne nje bote ku nuk po promovohet barazia e shanceve dhe mundesive .
Akoma jemi ne nivelet e pa barazise gjinore , racore, fetore etj , por nuk jemi duke hedhur hapa te sigurte drejt ndryshimit te saj . Ndoshta fjalet dhe vendi qe do te zene shkronjat ne kete flete nuk flasin shume , por do te jene veprat ato qe do te tregojne ndryshimin .
Eshte e veshtire te jetosh ne nje shoqeri ku nuk respektohet nena,gruaja,motra …
Vlera jote s’hidhet ne short , me trupin tend s’behet pazar .
Se pa te merr fund kjo bote , dhe c’do shtepi behet si varr .
E cmund te themi per kete ? Duket si nje gje e padukshme ,e pa vlere ne nje shoqeri konservatore qe mbyllet ne vetvete e nuk e le driten te depertoje e te ndricoje vlerat e lena ne erresire . Paragjykimet nuk duhet te kene vend ne shoqeri por te kete barazi dhe ta gezoje cdokush pavaresisht nga gjinia . Shancet dhe mundesite per kete barazi gjinore jane per te gjithe ata qe arrijne ti perballojne dhe ti meritojne , duke mos gjykuar te aparenca apo shume detaje te tjera qe do te ishin krejtesisht te parendesishme .
Shoh ty nga kohet e lashta , aty ku merr fill ter njerezia eshte femra
Ajo eshte guri e nuk je kashta ,Ajo eshte kryevepra , Ajo eshte vete mrekullia .
Vlera e saj s’eshte tek stolia , as tek veshja e as tek …..
Por sekreti dhe gjithe bukuria , eshte urtesia plus shenjteria .
Mos dhunoni kurre kete emer , eshte nene , vajze , grua .
mos e shihni thjeshte si nje femer , qe ndez e shuan epshet e tua .
#MesueseAurela

Ese për barazinë gjinore , Ese shqip, Ese të ndryshme , Ese dhe Hartime

You cannot copy content of this page