Tue. May 24th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Ese , Ese shqip, Ese të ndryshme , Ese dhe Hartime

Ese për Dimrin – shkruar nga Gazeta Shëndeti

Dimri është stina më e ftohtë e vitit në disa pjesë të hemisferës veriore dhe jugore, kjo stinë karakterizohet nga rënia e borës dhe temperaturat e ftohta të ngrira, zakonisht të përkeqësuara nga erërat e forta.  Sezoni i cili zakonisht zgjat rreth tre muaj shkaktohet nga zona e goditur nga dimri që është më e largëta nga dielli në orbitën e tokës rreth tij.

  

Shumica e shkollave bëjnë pushime gjatë kësaj periudhe, ndërsa biznesi në zyra ngadalësohet dhe oraret riorganizohen sipas tekave të sezonit.  Rreth kësaj kohe, ditët janë të shkurtra dhe netët më të gjata, kjo zakonisht kthehet ngadalë ndërsa sezoni përparon.  Dielli del shumë vonë në mëngjeset e dimrit dhe kur del nuk është i nxehtë.

Njerëzit rrallë dalin jashtë deri në dritën e ditës;  shumica ulen në ambiente të mbyllura pranë zjarrit në mëngjes dhe në mbrëmje.  Të gjithë e shohin  parashikimin e motit gjatë dimrit, ky shërbim merr një rëndësi të shtuar pasi informacioni që ata paraqesin mund të jetë ndryshimi midis veshjes së duhur mbrojtëse dhe ngrirjes deri në vdekje, duke ditur nëse rrugët do të jenë të lëvizshme nesër në mëngjes, ose nëse  stuhia e natës ka anuluar lëvizjet e ditës.

Shumica e njerëzve zgjohen për të hequr borën nga shtigjet e tyre në mëngjeset e dimrit.  Në disa raste veçanërisht të rënda, bora dhe erërat e forta kanë bllokuar rrugët dhe kanë bllokuar fluturimet, madje edhe lumenj të ngrirë për ditë, javë dhe muaj.

Njerëzit vishen me veshje të trasha gjatë dimrit për të shmangur të ftohtin dhe për të mbajtur trupin e tyre të ngrohtë, gjatë vitit veshjet e dimrit kanë evoluar, sot stilet dhe dizajnet janë përfshirë në to, larg lëkurës së copëtuar të kafshëve që njeriu i hershëm në këto zona përdorte për të mbrojtur veten nga i njëjti mot i zymtë dhe i keq.

Në zonat e botës të prekura nga dimri, disa aktivitete në natyrë dhe sportive janë krijuar për të përfituar nga moti dhe për t’u dhënë njerëzve një shans për të ushtruar dhe për t’i sjellë vetes pak gëzim.  Këto aktivitete, të marra si traditë dhe të praktikuara në çdo dimër (disa në varësi të nivelit të akullit) përfshijnë;  patinazh në akull, gara në akull, skulpturë në akull, hokej mbi akull, peshkim në akull, ngjitje në akull, shëtitje me varkë në akull dhe më shumë.

Bimët dhe kafshët i përgjigjen dimrit në mënyra të ndryshme.  Disa kafshë si zogjtë migrojnë kur afron stina e dimrit dhe kthehen vetëm gjatë verës, kjo është për të siguruar furnizimin me ushqim pasi shumica e burimeve të tyre ushqimore ngrijnë në dimër.

Të tjerët shkojnë në letargji, një gjendje që i ngjan gjumit ku kafsha mbetet joaktive, zakonisht e vendosur në një guaskë ose strofull, duke qëndruar kështu deri sa të vijë vera.  Disa kafshë mbledhin dhe ruajnë ushqim me bollëk, në përgatitje për muajt e dimrit kur burimet janë të vobekta dhe grumbullimi i ushqimit është i pamundur.  Në përgjigje të motit, shumica e kafshëve janë përshtatur gjithashtu, duke zhvilluar gëzof të trashë që i mbajnë ato të ngrohta gjatë kësaj stine, të tjerat si lepuri i borës ndryshon ngjyrën në të bardhë dhe bëhet i padallueshëm nga bora si një taktikë mbijetese.

Ndërsa disa bimë vdesin plotësisht në dimër, të tjerat në fakt kanë nevojë për sezonin për të përfunduar ciklin e tyre jetësor.  Disa bimë të groposura në dëborë si rezultat izolohen prej saj dhe i mbijetojnë motit, disa pemë humbasin të gjitha gjethet gjatë kësaj stine, por rrënjët e tyre janë aktive, të mbrojtura nga shtresat e trasha të borës që mbulojnë sipërfaqen e tokës.

Dimri është gjithashtu një kohë e frutave, shumë fruta si gujava dhe portokall, si dhe shumë perime bëhen të disponueshme gjatë dimrit.  Shpesh herë njerëzit ankohen për dimrin, mallkojnë të ftohtin dhe luten për verën, por nëse nuk kishim dimër, a mund ta vlerësojmë vërtet verën dhe anasjelltas?/Gazeta Shëndeti

Fjalët kyçe: Ese për dimrin, Ese, Dimri  

Shih edhe:

Ese për 17 shkurtin

Ese për Dimrin

Ese për Shkencën

Ese për Atdheun

Ese për korrupsionin

Ese për internetin

Ese për Stresin

Ese për Diturinë

Ese për Jetën

Ese për Mësuesen

Ese për Njeriun

Ese për Mjedisin

Ese për qetësinë shpirtërore

Ese për Natyrën

Ese për librin

Ese për shkollën

Ese për 28 nëntorin

Ese për Shëndetin

Ese për Dashurinë

Ese për Pranverën

Ese për Verën

Ese për Vjeshtën

Ese për Dimrin

Rrugëtimi i bisturisë së një Kirurgeje

Ese për Ecjen

Ese për Errësirën

Ese për Ferrin

Ese për Inspirimin

Ese për Gazetën       Ese për dimrin , Ese shqip, Ese të ndryshme , Ese dhe Hartime