© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Ese , Ese shqip, Ese të ndryshme , Ese dhe Hartime

Ese për Pranverën

 

Pranvera është  një ndër stinët më të bukura dhe më të gëzueshme për ne. Ajo fillon me ikjen e dimrit dhe mbaron me ardhjen e Verës.

Në Pranverë fillojnë të lulëzojnë pemët, lulet etj. Në këtë stinë ditët zgjaten ndërsa netët shkurtohen duke i falur më shumë lumturi fëmijëve.

Njerëzit në këtë stinë fillojnë të vishen me rroba më të holla dhe me ngjyra më të hareshme , dallëndyshet kthehen fluturimthi dhe fillojnë të zgjedhin shtëpitë më të denja për foletë e tyre.

 

Shih edhe: Pranvera

 

Është kënaqësi që të zgjohesh në mëngjesin e kësaj stine me anë të cicërimave të këtyre zogjve kaq të mrekullueshëm.

Në këtë stinë moti fllon të nxehet dhe Dielli del me rrezet e tij të arta ndërsa qielli merr ngjyrë të kaltër dhe si zakonisht retë hapen dhe ia lënënvendin disa reve plot me ngjyra me forma të ndryshme etj.  

 

Shih edhe: Poezi për Pranverën

 

Ese tjetër për Pranverën

Pranvera”është një stinë e bukur ku natyra fillon të ngjallet e të gjelbërohet,moti fillon të ngrohet jetë e re fillon të afrohet. Çdo mëngjes kur zgjohem kënaqem kur shikoj rrezet e diellit që bien në dritare dhe kënaqem poashtu kur dëgjoj cicërimën e zogjve. Kjo stinë e gëzon çdokënd me gjallërinë dhe bukurinëe saj. Zogjtë gëzohen shumë sepse tani e kanë më të lehtë jetën,ushqimin dhe strehimin.Disa prej tyre(zogjtë shtegtarë) kthehen nga vendet e largëta si: dallëndyshja,lejleku etj. Bariu është shumë i gëzuar sepse tani ai ka ku ti kullos bagëtinë dhe ta ruaj më lehtë atë. Bujku fillon ta mbjellë misrin,domatet,patatet e perime dhe pemë tjera të ndryshme që janë të nevojshme për jetesën e njeriut. Unë e dua këtë stinë sepse është tejet e bukur dhe në mua ngjall dashuri dhe lumturi shpirtërore.  

 

Shih edhe: Vjershë për Pranverën

 

Ese tjetër për pranverën  

Pranvera” erdhi.Ditët tani janë më të gjata.Moti është më i ngrohtë.Borë ka vetë në maja të larta të bjeshkëve. Tani në vend të borës shpesh bie shi.Përrojet dhe lumenjtë vërshojnë fushat dhe arat. Nën kaçubat dalin lajmëtarët e pranverës– luleboradhe vjollca. Ariu zgjohet nga gjumi dimëror. Fëmijët i gëzohen pranverës.Dalin në natyrë.Mbledhin lule në livadhe e fusha.Ato ua dhurojnë më të dashurve të tyre.Pyjet dhe ograjatgjallërojnë nga cicërima e zogjve. Zogjtë shtegtarë vijnë nga viset e nxehta.Ata i bëjnë foletë për të vegjëlit e tyre. Fushat në pranverë janë plot bujq.Ata lëvrojnë arat.Nga puna e kopshtarit në pranverë kemi qepë,spinaq,sallatë e perime të tjera. Në pranverë njerëzit veshin rroba të lehta.Ushqimiduhet të jetë më i pasur me pemë dhe perime. Në këtë stinë çdo gjë lulëzon.  

 

Postime tjera për pranverën (Shih edhe)

Kur fillon Pranvera në Meteorologji ?

Kur fillon pranvera sipas fenologjisë ?

Si e shpjegoni pranverën?

Pse ju pëlqen stina e pranverës?

Pse ndodh stina e pranverës?

Cilat janë alergjitë më të zakonshme të pranverës dhe si t’i parandalojmë ato

 

Lexo edhe : Ese për 28 nëntorin

 

Shih edhe:

Ese për Pranverën – shkruar nga Blerton Ahmetaj

Ese për pranverën – shkruar nga Ismail Kadare

Ese për Adem Jasharin – Shkruar nga Erion Demaj

Skandalet e gazetarëve

Korrupsioni i gazetarëve

Ese për shëmtinë

Ese për veturën

Ese për Prekazin 

Ese për Prishtinën – shkruar nga Ariana Lumnezi

Ja pse femrat i duan Mjekët !

Stresi i Kirurgut gjatë operacionit

Ese për Kirurgët

Ese për 7 marsin – shkruar nga Lorinda Mehmeti

Ese për 7 marsin – shkruar nga Marigona Dauti

Rëndësia e Kirurgut në Mjekësi

Ese për 7 marsin

Ese për mjekët shkruar nga Albina Azemi

Ese për Pranverën shkruar nga Rigon Aliu

Ese për infermierët

Ese për komshiun

Një ese e shkurtër për Panverën

Ese për Bukurinë

Ese për Ujin

Ese për plastikën

Ese për lulet

Ese për plastikën

Ese për Fëmijët

Ese për luftën

Ese për lirinë e shprehjes

Ese për lirinë e fjalës

Ese për Lirinë

Ese për Patriotizmin

Ese për duhanin

Ese për duhanpirjen

Ese për pirjen e duhanit

Ese për Qenin

Ese për edukimin

Ese për arsimin

Ese për Kompjuterin

Ese: Ecim rrugëve të errëta dhe bota rreth nesh nuk bënë zë

Nën tingujt e një melodie

Letra e lokës !

Fjalë nga brenda

Ese për dhimbjen

Ese për faljen

ESE: Çdo të ndodhte në shoqërinë njerëzore nëse lirisë

ESE: përjetësi lumturuese

Ese për strategjinë e të menduarit

Ese për Mjedisin

Ese për suksesin 

Ese për karrierën

Ese për punën

Ese për zhvillimin

Ese për humanitetin

Ese për tradhëtinë

Ese për Gjakmarrjen

Ese për Jetën

Ese për Vetminë

Ese për 17 shkurtin

Ese për Prindërit

Ese për Diellin

Ese për urrejtjen ndaj mërgimtarëve

Ese për Kullën

Ese për Humanizmin dhe ardhmërinë

Ese për Jetën, Njeriun dhe Kohën

Ese për Xhelozinë

Ese për pushimet dimërore

Ese për gruan

Ese për ngrohjen globale

Ese për Njerëzit

Ese për Dashurinë – shkruar nga Nikolin Miria

Ese për Familjen

Ese për Injorancën

Ese për dëgjimin

Ese për Vëllaun

Ese për diskriminimin

Ese për të varfërit

Ese për Mediokër – shkruar nga Azem Shkreli

Ese për Nënën – shkruar nga Dua Lipa

Ese për lirinë e mendjes

Ese për Letërsinë

Ese për Filozofinë

Ese për Mësimin

Ese për Pushimet verore

Ese për Moralin

Ese për Motivimin

Ese për Televizionin

Ese për Nënën

Ese për Dimrin – (Ese tjetër)

Ese për Shkencën

Ese për Atdheun

Ese për korrupsionin

Ese për internetin

Ese për Stresin

Ese për Diturinë

Ese për Jetën

Ese për Mësuesen

Ese për Njeriun

Ese për Mjedisin

Ese për qetësinë shpirtërore

Ese për Natyrën

Ese për librin

Ese për shkollën

Ese për 28 nëntorin

Ese për Shëndetin

Ese për Dashurinë

Ese për Pranverën

Ese për Verën

Ese për Vjeshtën

Ese për Dimrin

Rrugëtimi i bisturisë së një Kirurgeje

Ese për Ecjen

Ese për Errësirën

Ese për Ferrin

Ese për Inspirimin

Ese për Gazetën

 

Ese për Pranverën, Ese , Ese shqip, Ese të ndryshme , Ese dhe Hartime    

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.