Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Ese për Vjeshtën

Ese për VjeshtënVjeshta

Ese për Vjeshtën

Ditet e nxehta të verës marrin fund shume shpejt. Mbremjet fillojne te freskohen duke na njoftuar se po vjen vjeshta, një stinë ku ngjyra e gjelber e pranverës dhe e veres pak nga pak fillon te shnderrohet ne ngjyre te verdhe te arte dhe ne njgyre kafe te pjekur.

Pemet cdo dite e nga pak do fillojne te rrezojne gjethet duke shtruar tapeta te arte.

Gjethet e verdha e te kafenjta dhe  kërcasin lehte nga kur shkelen nga hapat e njerezve, nje kercitje feshferitese qe te shoqeron ne cdo hap dhe te kujton qe te jesh i vemendshem ndaj ndryshimit te natyres.

Shih edhe: Poezi për Vjeshtën

 
Ese për Vjeshtën

Nje nga karakteristikat me kryesore te kesaj stine, eshte fillimi i shirave vjeshtore. Shiu i vjeshtes eshte nje shi i ngrohte, jo i rrembyeshem. Shpesh te krijon kenaqesine te rrish pas dritares e te shohesh si ulet poshte nga qielli litare-litare.

Stina e vjeshtes ne qytetin e Vlores, vjen edhe me ndryshe se ne qytetet e tjera. Sepse perveç zverdhjes se gjetheve te pemeve, shiut te shpeshte, shohim ndryshimet e detit ne kete stine.

Deti i Vlores ne vjeshte cdo dite ka pamje te ndryshme. Ne ditet me diell ai eshte me ngjyre dhe te thelle me pak dallge. Te fton te rrish e kundrosh me orë të tëra. Ne ditet me shi, ai ndryshon ngjyrën, ngre dallge, por perseri nuk humbet bukurine.

Darkat e vjeshtes ne qytetin tone jane me te bukurat. Mbremjet buze detit kur mund te shetisesh duke ndjere freskun dhe ndonjehere mornicat e te ftohtit, te jep kenaqesi te vecante.

Ajri i mbushur me oksigjen te ndihmon te qetesohesh dhe te harrosh streset e dites.

Dallget qe perplasen pa pushim te ndihmojne te reflektosh per punet qe te kane mbetur pa bere, per dimrin qe do te afroje shume shpejt, ndjesi qe te bejne ta shijosh edhe me shume kete stine.

Pervec te tjerave stina e vjeshtes, eshte dhe stina pjekjes se frutave. jane te shumta llojet e frutave qe pasi kane çelur lule ne pranvere, kane kirjuar frutin dhe jane kane marre nxehtesine e diellit veror per tú bere gati te vilen ne Vjeshtë. Keshtu ne vjeshte ne vjelim rrushin, mbledhim dardat, mollet, ftonjte, e perime te tjera.

Vjeshta eshte nje stine ku mamate tona fillojne te bejne zahire per dimer. Ne kete stine behen turshite e ndryshme me laker, patellxhane, recelerat me te gjitha llojet e frutave, apo pastermate me mish viçi e qengji.

Edhe pse ne vjeshte ka shume shira, edhe pse koha fillon te ftohet, edhe pse na duhet t’’i themi lamtumire veres se nxehte, pushimeve, kjo stine na fal shume ngrohtesi me ngjyrat e saj, me shporten e madhe te frutave qe shijojme  me oksigjenin qe na mbush mushkerite.

Stina e vjeshtes mbetet nje nder stinet me terheqese dhe emocinouese per ata qe dine te shijojne bukurite qe kjo stine te fal perdite.

Punoi: Aferdita. A.

 

Shih edhe: Poezi për Vjeshtën

Ese për Vjeshtën (Ese tjetër)

Nje nga stinet e mia te preferuara eshte vjeshta.Vjeshta me pelqen sepse ka ngjyra te mrekullueshme.Tani vjeshta ka ardhur.Neper te gjithe pyjet ka rene qetesia.

Kafshet jane futur ne strofullat e tyre duke pritur ardhjen e pranveres.

Shpendet fluturuan dhe iken ne vendet e ngrohta.Pemet jane zhveshur nga gjethet, te cilat kane rene duke formuar nje tapet te arte ne gjithe token.

Lumenjte te cilet kene qene te qete ,pas gjithe asaj kohe fillojne te rrjedhin me vrull.Flladi i embel e i fresket i vjeshtes qe te perkedhel floket kur ecim rruges per në shtepi.

Shiu i cili nuk dukej me pare,fillon te leshoje disa nga pikat e tij duke ujitur te gjitha bimet.Vjeshta eshte stina ne te cilen nxenesit fillojne shkollen ku takohen perseri me miqte e tyre te meparshem.per mendimin tim vjeshta eshte me te vertete stina me e bukur e vitit./Gazeta Shëndeti

Shih edhe:

Ese për Pranverën

Ese për Verën

Ese për Dimrin

Ese për Dimrin  – (Ese tjetër)

Ese për Jetën

Ese për Mësuesen

Ese për Njeriun

Ese për Mjedisin

Ese për qetësinë shpirtërore

Ese për Natyrën

Ese për librin

Ese për shkollën

Ese për 28 nëntorin

Ese për Shëndetin

Ese për Dashurinë

Rrugëtimi i bisturisë së një Kirurgeje

Ese për Ecjen

Ese për Errësirën

Ese për Ferrin

Ese për Inspirimin

Ese për Stresin

Ese për Diturinë

Ese për Nënën

Ese për Internetin

Ese për Atdheun

Ese për korrupsionin

Ese për Gazetën

 

Fjalët kyçe: Ese, Ese për Vjeshtën, Vjeshta

You cannot copy content of this page