Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
plakjaetrurit

Trupi njerëzor është unik. Është një mekanizëm shumë i komplikuar i cili ende ka shumë sekrete që shkencëtarët po kërkojnë për shekuj.

Më poshtë ju sjellim disa gjëra të mrekullueshme për të cilat trupat tanë janë të aftë.

Truri juaj është “flash-i” më i madh në botë

Kujtesa e trurit tuaj ka kapacitet të mjaftueshëm për të ruajtur 2.5 milionë GB informacion. Kjo është përafërsisht 300 vjet video. Kulmi i zhvillimit të kujtesës ndodh në moshën 25-vjeçare dhe fillon të zvogëlohet në moshën 50 vjeç, Po qe se s’ e trajnoni kujtesën tuaj.

Trupi juaj mund të ngadalësojë proceset e tij për t’ju mbrojtur nga mbytja

Ky efekt quhet refleks zhytës. Kur truri juaj e kupton se trupi është i zhytur në ujë, ai ngadalëson ritmin e zemrës që përcjell gjakun nga gjymtyrët tuaja tek organet jetësore për të ruajtur oksigjenin. Sa më thellë të jeni duke zhytur ose duke qëndruar nën ujë, aq më e ngadaltë është zemra juaj.

Ishit shumë të fortë kur ishit fëmijë

Foshnjat e sapolindura janë shumë të forta për madhësinë dhe peshën e tyre. Po qe se një fëmijë e vendosim në një shirit horizontal, ai mund të varet atje për një kohë të gjatë pa u lodhur. Ky refleks besohet se është trashëguar nga paraardhësit tanë që kur majmunët e porsalindur mbaheshin tek nënat e tyre, duke kapur flokët e tyre. Në moshën 3 muajshe foshnjat zakonisht e humbin këtë aftësi.

Gjatësia e të gjitha enëve të gjakut

Po qe se i merrni të gjitha enët e gjakut nga një i rritur mesatar dhe i vendosni në një vijë, vija do të shtrihej për mbi 100,000 milje. Zemra jonë, në të njëjtën kohë, pompon mesatarisht 5.7 milionë litra gjak gjatë tërë jetës. Ky volum është i mjaftueshëm për të mbushur 3 pishina me madhësi olimpike.

Gjoksi i meshkujve mund të prodhojnë qumësht

Të gjithë njerëzit, pavarësisht nga gjinia, kanë gjëndra qumështi. Thithat e meshkujve mund të stimulohen për të prodhuar qumësht. Kjo mund të ndodhë edhe për shkak të një çekuilibri hormonal të shkaktuar nga stresi i rëndë.

Lloji i televizionit që keni përdorur për të parë kur ishit fëmijë mund të ndikojë në ngjyrën e ëndrrave tuaja

Ky studim tregoi se shumica e njerëzve që kanë shikuar një televizor pikturë njëngjyrëshe shohin ëndrrat në bardh e zi kurse njerëzit që kanë lindur pasi janë shpikur televizionet me ngjyra shohin ëndrra me ngjyra.

Lëngu që del nga hunda juaj mund të jetë nga truri juaj

Lëngu që rrjedh me anë të hundës mund të jetë lëngu i trurit. Ky lëng ndodhet rreth trurit tuaj dhe mbahet në një membranë të veçantë. Ndonjëherë ajo mund të rrjedh me anë të hundës në sasi të vogla si një lëng i qartë.

o.j/dita

Leave a Reply

You cannot copy content of this page