Filipçe: Nuk është e vërtet se mbi 400 mjekë janë larguar nga vendi

Filipçe: Nuk është e vërtet se mbi 400 mjek janë larguar nga vendi

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, e ka përgënjeshtruar
informacionin se mbi 400 mjekë të rinj e kanë braktisur vendin, pasi
Asociacioni i mjekëve të rinj doli me pohime të tilla, ditë më parë.

“Pasi doli ky informacion në opinion ne i kontrolluam të dhënat dhe
numrat.
 
Nuk e di nëse bëhet fjalë për informacion të rrejshëm apo dikush
ka dashur të dezinformojë, por nga Oda e Mjekëve janë lëshuar vetëm 160
vërtetime për largim jashtë vendit, ndërsa kjo ju duhet mjekëve të rinj
ose mjekëve me përvojë të cilët shkojnë të punojnë qoftë edhe
përkohësisht, për shkak se pa atë vërtetim nuk mund të nostrifikojnë
dokumentet në cilin do shtet”, ka thënë Filipçe./Gazeta Shëndeti

Related posts:

Baba Qazimi nga Gjerma e Tetovës mjeku popullor, shkruanin gazetat para 100 viteve
NJOFTIM Siç është bërë e ditur, transmetimi i video-ligjëratave për mësimin në distancë, në Radio Te...
Zonat e parkimeve afatshkurtra rikthehen në Vjenë dhe Salzburg
Gripi në shkollë, Mjekët: Përhapet me shpejtësi
Fatmir Limaj
Ministria e Financave: Sot dalin pagat dhe shtesat prej 300 euro të parapara në Pakon Emergjente
Etiologjia dhe patofiziologjia e konstipacionit ose kapsllëkut
Dr.Arbër Morina: Kirurgët nuk janë në grevë
Syla paralajmëron kolaps të shtetit nëse në dhjetor s’dalin pagat me rritje
Gripi, vlerësoni këshillat mjekësore dhe mos i mësyni vetëm QSUT-së
Leonora Jakupi propozon që pagat e stafit shëndetësor të trefishohen
Shkencëtarët australianë nisin provat për dy vaksina të mundshme
QKUK: Rikthehet në punë aparatura e radioterapisë
𝗙𝗦𝗦𝗛 𝘇𝗼𝘁𝗼𝗻 𝟯𝟬,𝟬𝟬𝟬 𝗘𝘂𝗿𝗼 𝗽𝗲̈𝗿 𝘁𝗿𝗮𝗷𝘁𝗶𝗺𝗶𝗻 𝗺𝗷𝗲𝗸𝗲̈𝘀𝗼𝗿 𝘁𝗲̈ 𝗘𝗿𝗶𝗼𝗻 𝗛𝗮𝘅𝗵𝗻𝗶𝗸𝗮𝗷𝘁
Mjegull e ngrica në dy ditët e ardhshme në tërë Kosovën
Në ora 3:00, virusi Corona i shkaktoi vdekjen S.N., burrë, nga Prishtina, ndërsa, në ora 7:10, N.R.,...
“U tërbua me mjekët”, Nexhmije Hoxha rrëfen momentet e fundit të Enverit: Përplasja në Bllok, amanet...
"Do të ketë baba dhe nënë": Putin përjashton mundësinë e legalizimit të martesave homoseksuale
Infeksioni
Dërgimi i Ligjit për Pagat në Kushtetuese, Policia e Kosovës paralajmëron greva
Studimi/ Njerëzit që jetojnë në fshatra janë 8 herë më të lumtur se ata që jetojnë në qytet – Gazeta...
Baraliu: Vendimi i kushtetueses për pagat të respektohet, të ndalen grevat
Ja cilat janë sanksionet disiplinore ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve
Dëgjoje shpirtin e Anton Çettës, dëgjoje Anton Qunin, Albin 😢. Njerëzit e mëdhenj i kanë fal gjaqet...
Verteks
661 mjekë specialistë në Kosovë punojnë në spitale, që nga viti 2017s' janë bërë specializime
Mbështetja e mërgatës për tejkalimin e COVID-19
Të drejtat e të punësuarit me rastin e ndërrimit të punëdhënësit
Inteligjenca Artificiale, platforma izraelite Invertex u skanon trupin dhe u tregon masën e veshjeve
Në disa kantone të Zvicrës vijon mësimi online në gjuhën shqipe
Ja pse qajnë bebet
Acidi folik
Vertebër
Infermierët nga Shqipëria e Kosova favoritë për punësimin në Gjermani
Themelohet Shoqata e Mjekëve Shqiptarë në Gjermani
Ja në cilin vend QKMF do të punoj pandërprerë!
Dita e 53-të e grevës së Kirurgëve
Prevalenca e sëmundjeve kronike të veshkave
Dark urine could indicate a liver problem
Apeli i infermieres në Itali: Qëndroni në shtëpi. Bëjeni për ne dhe për veten tuaj!
Familjarët e të moshuarit e lan vet në Emergjencë
Qeveria do të paguajë hotelin për emigrantët që futen në Shqipëri
Viscera
Ja cili është Kirurgu i suksesshëm shqiptar në Linz të Austrisë
‘Hello’, distancim social. Mirupafshim shtrëngim duarsh |Revista Monitor
14 Things Only People Who Work in the Medical Field Will Understand
Studimi ngre alarmin: Tatuazhet mund të shkaktojnë kancer
20 raste të reja me coronavirus
Këto janë sëmundjet që vinë nga ajri i ndotur në Prishtinë
Doktorët shqiptarë në Londër rrëfejnë betejën e fituar ndaj COVID-19
Profesionet më të ndërlikuara dhe më të vështira në botë
Çfarë është Echo e gjirit?
Ngasja në gjendje të paaftë apo të dehur
Presidenti austriak thyen rregullat: Pas orarit të mbylljes, vazhdon “muhabetin” në restorantin e sh...
Rreth një mijë mjekë nga Shqipëria e Kosova janë punësuar në Gjermani, tre mijë të tjerë në vende të...
Të dashur qytetarë të komunitetit Rom, Më lejoni t'ju uroj e përgëzoj për Ditën Ndërkombëtare t...
Portali Insajderi shpif pacipërisht ndaj Mjekëve
Përmbajtja e Kontratës së Punës
https://news.sky.com/…/coronavirus-italys-daily-number-of-d…
Hipnoza regresive apo prapavajtes
Përsëri Specializantët ankohen se nuk janë paguar
Çka është Migrena? - Neurologjia
QKUK: Emergjenca për 1 javë trajtoi 643 pacientë Klinika Emergjente e Qendrës Klinike Universitare...
Në Klinikën e Syve për herë të parë kryhet operacioni për heqje të trupit të huaj me anestezion loka...
Aspirina
Mjekët amerikanë po e trajtojnë pacientin me virusin Corona përmes një roboti
Ja pse patatet e skuqura janë kancerogjene
Mosdhënia e ndihmës personit të lënduar në fatkeqësinë e trafikut publik
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, priti sot ambasadorin ...
Me dhimbje mora lajmin që një bashkëvendëse e imja sot ka ndërruar jetë, duke mos arritur të përball...
Mbi 500 mjekë të prekur nga virusi, qeveria kineze kërkon të fshehë shifrat për personelin
Në QKUK vdes një person nga gripi sezonal, dy të tjerë në gjendje të rëndë
Hashim Thaçi: Çfarë krimi ka bërë UÇK-ja?
Dr.Shkëlzen Komoni: hera e parë që portalet nuk folin keq për stafin shëndetësor
Me masat e reja të Ministrisë së Shëndetësisë, në emër të parandalimit të Covid-19 dhe menaxhimit të...
Mjeku Shqiptar fiton çmim ndërkombëtar për....
Ndihmoni fëmijët të bëhen aktiv pas shkolle!
Ikja e mjekëve jashtë Kosovës/ Komuna e Suharekes hap konkurs për gjinekolog por asnjë aplikantë
Tahirsylaj tregon kur do ta kaplojë vendin i ftohti ekstrem: Temperaturat deri në -20 gradë
Ministria e Shëndetësisë: 6 raste të reja me COVID-19, shkon në 383 numri total i të prekurve
Pengimi i të provuarit apo procedurës zyrtare
Ligji për paga mbledh Këshillin Drejtues të SBASHK-ut
Mjeku shqiptar në Angli: Pacientëve shqiptarë me COVID u flas shqip
Qeveria në detyrë mbrëmë ka marrë vendim për zbatimin gradual të reciprocitetit, por qeveria e shkar...
Specializantët ankohen për mospagesën e kujdestarive
Kur moshatarët e tij shikonin futboll, ai preferonte vallëzimin
Hipnoza - Sabir Krasniqi
Gazetat që deri dje flisnin terr e zi për Mjekët, sot kanë ndryshuar pothuajse plotësisht qasjen e t...
Darka e Kirurgut i cili duhet të operojë 24 orë...
Avokati i Popullit pritet t’i lë 60 mijë kosovarë pa rritje pagash, por të hyrat e tij janë astronom...
Akuza të forta për mjekët që bëjnë miliona me 'operacionet e virgjërisë'
Causes of psoriatic arthritis: Triggers and risk factors
6 këshilla për motivimin
Dr.Besnik Ibishi reagon ndaj shkrimit të Portalit insajderi
E përjetojmë me shqetësim gjendjen shëndetësore të mikut tanë, Kryeministrit të Mbretërisë së Bashku...
Boronica dhe sëmundjet e zemrës
Afro 25 mijë familje të varura nga asistenca sociale në Kosovë, me 50 deri 150 euro në muaj!
Ja sa dënohet falsifikimi i dokumentit zyrtar
Dr.Haxhi Avdyli: nga nesër shumë punë na presin
Mjekët kosovarë trajtohen më dinjitetshëm në Gjermani sesa në Kosovë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mjekët: Të decentralizohen furnizimet publike

Mon Dec 30 , 2019
Shoqata e mjekëve shqiptarë kërkon decentralizimin e furnizimeve publike nga ministria e Shëndetësisë, me qëllim që Spitalet vetë të mund të furnizohen me aparaturat të cilat ju mungojnë dhe shërbime të caktuara të mund t’i kryejnë nëpër qytetet ku ata veprojnë. Konsiderojnë se kjo do të ndërpresë edhe dhënien enorme […]