Fillon vaksinimi për mbrojtjen nga koronavirusi

loading...hënën Nju Jork u vaksina e parë kundër koronavirusit Shtetet e Bashkuara, një zhvillim shënon një kthesë kritike përpjekjet për kontrolluar virusin vdekjeprurës.

Vaksinën e parë kompanisë bashkëpunim me e mori Sandra Lindsey, punonjëse e kujdesit shëndetësor vijën e parë frontit luftën kundër virusit.

Zonja Lindsay është infermiere e njësisë terapisë intensive Qendrën Mjekësore Hebraike zonën Long Island, Nju Jorkut ishte epiqendër e hershme e shpërthimit Shtetet e Bashkuara.

Vaksinimi u përshëndet me duartrokitje një transmetim drejtpërdrejtë, ku ishte i pranishëm virtualisht Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo.

s’ ndjej ndonjë gjë ndryshe nga marrja e n vaksine tjetër,” tha Lindsay. “Ndjehem me shpresë sot, e lehtësuar. duket sikur ka filluar shërimi. Shpresoj kjo shënojë fillimin e fundit një kohe shumë dhimbshme historinë tonë. Dua t’i përçoj bindjen publikut se vaksina është e sigurt.”

Pak minuta pas vaksinimit zonjës Lindsay, shkruajti Twitter: “ e Parë . Urime SHBA! Urime BOTË!”

Northwell Health, sistemi i madh shëndetësor , administron disa nga spitalet e përzgjedhura Shtetet e Bashkuara do japin vaksinat e para hënën.

, e zhvilluar nga kompania dhe partneri i saj gjerman , mori miratimin për përdorim emergjent nga rregullatorët federalë premten pasi u provua ishte 95% efektive parandalimin e sëmundjes gjatë provave klinike.

2.9 milion dozat e para filluan transportoheshin qendrat e shpërndarjes përreth vendit dielën, vetëm 11 muaj pasi Shtetet e Bashkuara dokumentuan infeksionet e tyre para me .

Deri hënën, Shtetet e Bashkuara kishin regjistruar mbi 16 milionë raste dhe gati 300 mijë vdekje nga virusi.

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *