Fruta të thata për meshkujt dhe arsyet

Konsumimi i një grusht arra, bajame dhe lajthi çdo ditë rrit prodhimin e spermës, sugjeron një studim i ri. Vetëm 60 gramë me këto fruta të thata çdo ditë rrit sasinë e spermës me 16%, ka zbuluar një studim spanjoll. Këto fruta të thata rrisin gjithashtu shpejtësinë e lëvizjes së spermës me 6%, vitalitetin me 4% dhe formën me 1%, të gjitha këto të lidhura me pjellorinë e mashkullit.
Infertiliteti prek rreth 11% gra dhe 9% burra në moshën riprodhuese në SHBA. Rreth 1 deri 7% e çifteve kanë vështirësi në ngjizjen e fëmijës në Britani. Shkencëtarët mendojnë se ndotja e ajrit, duhanpirja dhe trendet e reja drejt dietës së stilit perëndimor po ndikojnë në shëndetin e spermës.
Shkencëtarët nga Universiteti Rovira Virgil, në Spanjë, monitoruan mbi 100 meshkuj të moshës 18-35 vjeç për 14 javë. Gjysma e tyre konsumonin një dietë tipike perëndimore, ndërsa pjesa tjetër konsumonin të njëjtat ushqime së bashku me një racion prej 60 gramë me arra, lajthi dhe bajame.
Si në fillim të studimit ashtu edhe në fund iu morën mostra të spermës dhe gjakut. Rezultatet sugjerojnë gjithashtu se një grusht fruta të thata në ditë ulin rrezikun e dëmtimit të ADN-së së spermës, që mund të shkaktojë infertilitet.

Related posts:

Çfarë ofrojnë mamitē për kujdesin tuaj pas lindjes?
Kadri Veseli was live.
Albin Kurti jo vetëm vendimin e Haradinajt, por e rrëzon edhe vendimin e Isa Mustafës
Si qëndrojnë shifrat e të prekurve me coronavirus në Kosovë dhë rajon
Çfarë e shkakton gjakderdhjen e hundëve gjatë dimrit?
Ligji (problematik) i Pagave vazhdon edhe në 2020
Mjekët italianë kanë arritur të izolojnë koronavirusin.
Sulmohet mjeku Mejdi Zeqiri nga disa romë në Bujanoc
Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!
Syla paralajmëron kolaps të shtetit nëse në dhjetor s’dalin pagat me rritje
A janë reale epidemitë e viruseve?
Zviceranët mund t’i kalojnë pushimet këtë verë edhe në Shqipëri
Ka mbajtur mbyllur gruan dhe foshnjën, 13 muaj burg për kosovarin
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, priti sot ambasadorin ...
Specializantët ankohen për mospagesën e kujdestarive
Ismaili: Profesionistë shëndetësorë duhet t’i marrin pagat ma rritje
Ja 5 gjëra që nuk duhet të bëni me stomakun bosh
Patients Want Doctors To Dress Formal
Në rast të një vale të dytë, të prekurit nga koronavirusi shërohen më shpejt
Ortopedi i cili ka trajtuar një rast të veçant kirurgjik
#CME SAQ INDUCTION AGENTS Which of the following inhibits 11-Beta-Hydroxylase !? A. STP... B. Pro...
🙏
Mjekja suedeze e kthen çmimin Nobel për shkak të Handkes
Shabanhaxhaj zgjat kontratën me skuadrën nga Austria
New treatment extends lives of people with most common type of liver cancer
Detaje për gjashtë të infektuarit me COVID-19 nga Gjilani
Çka është Shëndeti?
Njoftim lidhur me faljen e Fitër Bajramit në Zvicër
Pse Oda e Mjekëve nuk reagon ndaj deklaratës së Milaim Zekës?
Arrestohet pasi sulmoi doktorin në vendin e punës
Shpikja e shkencëtarit shqiptarozviceran, në shërbim të luftimit të koronavirusit
Ja sa dënohet trajtimi i pandërgjegjshëm mjekësor!
Virusi i mistershëm kinez edhe në SHBA – konfirmohet rasti i 3-të
Historia e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë - QSUT
Në QKUK këtë vit u realizuan 3500 procedura invazive
Vestibulum nasi - Çka është Vestibulum nasi?
Cilës klasë të kafshëve i takon salamandra(pikëlorja) e bukumirit, endemi Malit të Zi?
Pothuajse 100 të shëruar nga Covid-19 në Shqipëri
6 këshilla për motivimin
Ja sa dënohet marrja e deklaratave me anë të shtrëngimit
Dr.Desaret Murati: Aftet (ulçerat) e gojës,mjekimi i tyre shtëpiak
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike SOT KATËR TË SHËRUAR, GJITHSEJ DERI SOT 10 ...
Ja sa dënoheni nëse bëni sulm seksual
Mungesë e madhe e stafit shëndetësor në Mjekësinë Familjare
Greva e Kirurgëve vazhdon
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Në vazhdën e procesit të organizimit të mësimit në distancë për nxë...
Psikokirurgjia, të jesh kirurg pa bisturi!
Vjedhje brenda QKMF-së në Gjakovë
Ekskluzive: Një pjesë e Kirurgjisë Vaskulare i bashkangjiten Grevës së Kirurgëve
Koronavirusi: 22 mjekë e infermierë fitojnë betejën ndaj COVID-19
Visceroptozë
Selman Waksman, nobelisti që shpëtoi botën nga turbekulozi
Pa alpinistë, më e thjeshtë! |Revista Monitor
Mjeku Shqiptar Bekim Tateshi e shpëton vogëlushen nga Prishtina
Ka përdhosur një grua që po flinte, kosovari dënohet me dëbim nga Zvicra
Tjetër sukses: Klinika e Alergologjisë me hapësirë moderne
Sa u rrezikohet shëndeti mjekëve gjatë punës?
Kirurgu shqiptar, storie suksesi në Gjermani
10 vjet burg për sulmuesit e Mjekëve
Komuna e Ferizajt kërkon nga qytetarët respektimin e masave
Rrezikimi i trafikut publik me veprime apo mjete të rrezikshme
Ja cila është simptoma e parë e kancerit të zorrës së trashë
Ventrikulofiksim
Sa para në vit i merr Fedarata Sindikale e Shëndetësisë nga Punëtorët Shëndetësor?
Could a probiotic prevent or reverse Parkinson's?
Edhe një Shqiptar bëhet Specialist në Gjermani
Mjekja nga Kosova shpëton turisten në Velipojë
OBSH: Covid-19, më i rrezikshëm se terrorizmi
COVID-19: Vetizolohen 14 punëtorë mjekësor në Vushtrri
Shkon në katër numri i viktimave nga koronavirusi
Gripi mbush Spitalet, mjekët: Situata nën kontroll
Shtohen foshnjat me anomali, mjekët: Shtatzënat vijnë në kontroll me paketën e cigareve
Doktori nga Lipjani ftohet nga Gjykata Speciale
Konjufca të enjten takon sindikalistët: Arsimi, shëndetësia e policia kërkojnë buxhet të ri
Ja vaksina që ul rrezikun e kancerit të qafës së mitrës
Virusi vdekjeprurës kinez: Dyshohet për rastin e parë në Kosovë
Anesthesia
Vetëm ndryshimi do t’i kthente mjekët në Kosovë
Ja sa dënohet kanosja me fjalë, vepra apo gjeste!
E drejta e grevës - Ligji i Punës
Pikëllues lajmi për ndarjen nga jeta të veprimtarit të shquar, Rexhë Xhakli. Xhakli tërë jetën ia ku...
Teknologjia izraelite tani mund të zhbllokojë çdo telefon
Lenjani: Pacienti i moshuar është trajtuar denjësisht
Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini kafe me stomakun bosh
Nëna e dy fëmijëve bëhet personi i parë në SHBA që merr vaksinën kundër koronavirusit
Dita e Tokës feston 50-vjetorin |Revista Monitor
Letër nga karantina nipave në Shqipëri: Mos bëni gabimin që bëra unë
Rivalitet për ekskluzivitetin e vaksinës, betejë e fortë mes Gjermanisë dhe SHBA-ve
Ambasada e Kosovës në Itali, me njoftim të rëndësishëm për riatdhesim
Refleksione mbi jetën e një Mjeku
Çka është kondrociti?
A i kanë fajet mjekët që nuk po bëhet koalicioni VV-LDK?
Koronavirus: Shfrytëzoni fondin e kompensimit për familjet në vështirësi
Enologji / Këshillat e specialistëve për degustim në shtëpi |Revista Monitor
Paralajmërohen fluturime të reja drejt Vienës për riatdhesimin e shqiptarëve
Ja sa është paga e Specialistit në Sarajevë!
Policia britanike i bëri surprizë të veçantë djalit shqiptar 4 vjeçar për ditëlindje
Artistët e Berlinit i shndërrojnë ballkonet në një ekspozitë arti |Revista Monitor
FC Tetova Basel ndihmon spitalet në Bazel me maska e doreza
Kardiokirurgët akuza të rënda ndaj shefit Adem Grbolar: Përçarje dhe manipulim me lista operatore

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Kujdes, mos flini kurrë më shumë sesa 8 orë në ditë

Sun Feb 10 , 2019
Të gjithëve na pëlqen që të flemë më shumë në mëngjes, por sipas një studimi të fundit, të fjeturit më shumë se shtatë ose tetë orë në ditë vjen mund të ndikojë në vdekjen e parakohshme. Sipas studimit të publikuar në “Journal of the American Heart Association”,  kërkuesit analizuan të […]