Fytyra do i’u falenderojë pas kësaj maske


Mango konsiderohet një frut me vlera të shumta ushqimore, por edhe me shumë përfitime shëndetësore.

Sipas një studimi të kryer, është i shkëlqyer për lëkurën, prandaj sugjerohet të përdoret edhe si maskë për fytyrën.

Temperaturat e larta krijojnë mjaft probleme për lëkurën dhe fytyrën tuaj, por maska me mango i jep lëkurës një shkëlqim natyral, e hidraton atë dhe e mban të shëndetshme.

Ajo çfarë nevojitet të bëni është ta përzieni me pak tërshërë. Mund të duket si një ushqim që do ishte ideal për mëngjes, por realisht i bën shumë mirë fytyrës tuaj.

Për këtë maskë ju nevojitet një mango e pjekur, disa bajame të bluara, tre-katër lugë tërshërë dhe dy lugë qumësht. Pasi e keni përzjerë dhe keni krijuar një masë homogjene aplikojeni në fytyrën tuaj për 15 minuta.

Më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë. Këtë maskë nevojitet ta bëni dy herë në javë për të vënë re ndryshimin.

Një tjetër maskë që ju nevojitet të bëni për fytyrën është edhe ajo që përftohet nga përzjerja e tulit të mangos me një lugë mjaltë dhe pak lëng limoni.

Masën që krijohet përhapeni në fytyrë dhe e lini të qëndrojë aty për rreth 20 minuta, më pas e shpëlani me ujë të ftohtë.

Rekomandohet kjo maskë pasi është jashtëzakonisht e dobishme, sidomos për një fytyrë me akne dhe pasi përmirëson tonin e lëkurës.

loading...

Related posts:

Shishqebap Shtëpie – I Shijshëm Sipas Traditës Shqiptare
Kjo është gjendja e pacientëve me koronavirus
Pesha e trupit – këto janë pesë mënyrat për ta menaxhuar situatën
PYETJA SHEKSPIRIANE: T’I LIROJMË APO MOS T’I LIROJMË?
Patate, Gjalpë e Kripë, Receta Që Do Ju Mbetet Në Kujtesë
Vëren se po rrëshqisnin gurët nga kodrat, burri nga India filmon skenën tronditëse
Mit apo e vërtetë, a mund t’i lyesh flokët në mënyrë organike?
Manastirliu: Të ruajmë distancimin fizik që të kufizohet përhapja e infeksionit
Dieta pas karantinës, këshillat për t’u dobësuar në mënyrë të shëndetshme
dhembja e Kockave – Si Ndikon një Orë Ecje në Javë për Osteoartritin
Konsumoni 2 mollë në ditë, ja çfarë do ndodh me organizmin – Gazeta Tribuna
Mbërrin në Prishtinë dërgesa e dytë e UNICEF-it
Rrodhja e Madhe e Shqipërisë – Vlerat e Forta Medicinale
Pse s' nevojitet të bëni masazh kur jeni i sëmurë – Gazeta Tribuna
Shkon në 446 numri i rasteve me koronavirus në Shqipëri
specialistët tregojnë se a janë efektive maskat që bëhen në kushte shtëpie
Vaj Ulliri Për Flokë Të Shëndetshëm E Plot Shkëlqim – Si Ta Përdorni
Tetë raste të reja me koronavirus në Shqipëri
UNICEF dhe USAID ndihmon 5950 familje dhe 240 institucione
Studimi: Pacientët me koronavirus s' infektojnë askënd pas 11 ditësh
IKSHPK: Qëndroni në shtëpi
Ky është orari i ri për qarkullim që do hyjë në fuqi prej të mërkurës
OBSh- maskat mbrojtëse duhet të jenë primare - Gazeta Express
Sallata e Shëndetshme me Qepë të NJoma, Domate dhe Majdanoz
Elezi për gjinekologët e mamitë: T’i ruajmë sot për të na shërbyer nesër
BB: Shqipëria ka vetëm 50% të kapaciteteve spitalore në raport me vendet e Rajonit
​Rezultatet e para të efikasitetit të vaksinave antiCOVID-19 do të dihen në vjeshtë
Kēto janë këpucët më të shtrenjta në botë
Çka ndodh Me kusht që s' krijohet vaksina kundër koronavirusit?
Këshilla për menaxhimin e menopauzës dhe sëmundjeve tiroide!
Vendi ku mund të bëni blerje të sigurt!
Pulë me Kërpudha – Një Recetë e Veçantë Nga Nertila Koka
A përhapet koronavirusi gjatë seksit – Ja çfarë zbuluan shkencëtarët nga studimet
610 të vdekur në 24 orët e fundit në Itali
Kështu bëhet kafja më e shëndetshme: Jo vetëm që është e mirë për organizëm, por mund t’jua zgjasë j...
FOTO: Shtangen shkencëtarët, akulli në Antarktidë tashmë “i gjelbër”
8 arsye pse nevojitet të pini çaj çdo ditë
Ulet numri i viktimave nga Covid-19 në Itali
Dy ditë pasi solli në jetë beben, vdes nga koronavirusi infermieria
Vaj Luledielli Apo Vaj Misri – Çfarë Duhet të Dini Për Ndryshimin Mes tyre
Oriz me Kungulleshka dhe Djathë – Shija më e Mirë e Stinës
Lajm i mirë: Koronavirusi s' mbijeton në ujërat e kripura
300 milionë kafshë mbyten në testime laboratorike
​Dita Botërore e Sklerozës Multiple
Produktet e Bulmetit – Si T’i Bëni Zgjedhje Të Zgjuara Për Shëndetin
Paralajmëron OBSH-ja: Ky është vendi i cili mund të bëhet vatër e koronavirusit
COVID-19 sulmon placentën gjatë shtatëzënisë, studimi i befas
Rreziku Që Vjen Nga Sëmundjet e Patrajtuara Pritet Të Rriten Në Muajt Në Vijim
Si po e dëmton trupin tuaj qëndrimi ulur për një kohë të gjatë
Shkon në 26 numri i të vdekurve në Shqipëri
Përse Dhemb Stomaku Vetëm po të konsumoni ujë Me Vrull Esëll
Shkon në 539 numri i të prekurve nga koronavirusi në Shqipëri
18 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
Ushqimi ditor i Kourtney Kardashianit: asnjëherë s' ka pasur probleme me peshën trupore!
Xhensila i mëson Ajkës t’i lyejë buzët/ VIDEO
Si të kopjoni trendin e ri të flokëve të Kylie Jenner ‘Rogue Blonde’ nga shtëpia – Gazeta Tribuna
BERZH: Ekonomia Shqiptare Do Të Pësojë Goditjen Më Të Madhe Në Rajon
Vdes specialistja e Pulmologjisë, Iliriana Raça-Bunjaku
Një viktimë dhe 21 të shëruar nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut
Shkon në 288 numri i të prekurve me koronavirus në Mal të Zi
Po vjen koha e sandaleve! 4 trendet që do t’i shohim shpesh në verën e 2020-s
Numri i të shëruarëve kalon atë të të sëmurëve me COVID-19
Rukola Për Jetën – Vlerat Befasuese për Shëndetin
86 prej të infektuarve nga Ferizaj janë punëtorë të Bondsteel’it ose familjarë, në mesin e tyre edhe...
Shkon mbi 30 mijë numri i të vdekurve nga koronavirusi në Itali
A mundet coronavirusi të mbijetojë në produktet e grimit?
Problemet Me Tiroiden Tek Të Rinjtë – Sinjalet që Jep Trupi
Këto rroba s' janë më në trend (FOTO)
A mund të ushtroni teksa agjëroni?
AGK në bashkëpunim me KFOS-in sigurojnë materiale mbrojtëse për 313 gazetarë, kameraman dhe fotorepo...
Shmangni seksin për 30 ditë pas shërimit nga koronavirusi – Gazeta Tribuna
A e dini çfarë i ndodhë trupit kur qëndroni gjatë ulur ?
Përse nevojitet Të Hani Qershi Para Gjumit – Ndikimi në Organizëm
Studimi: Puna nga shtëpia rrit produktivitetin
Tetë shenjat që tregojnë se gjendra tiroide s' funksionon si nevojitet
Shkencëtarët kanë ardhur deri te zbulimi! Coronavirusi përdor sheqernat për të mashtruar sistemin im...
Maqedoni e Veriut: Tre të vdekur dhe 26 raste të reja me COVID-19
Sekrete mode, e dini ç’kuptim ka etiketa e lëkurës në pantallonat xhins?
Gurabije Të Shpejta – Gati në Vetëm 30 Minuta
Musaka me Patëllxhanë – Shije Fantastike në Tryezë
Konfirmohen edhe 6 rate të reja me koronavirus në Suharekë
15 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Qyteti italian që ju jep shtëpi falas dhe ju paguan që ta rritni fëmijën aty
Mënyrat e Duhura si të Dalloni Po qe se Mishi që Blini Është i Freskët
Speci i Bardhë i Dukagjinit – Historia Disa Dhjetëra Vjeçare e Kultivimit
Ja çfarë nevojitet të dini rreth konsumit të alkoolit dhe Covid-19!
Ja si mund t’i largoni qimet e fytyrës për vetëm 15 minuta
Vezë me Domate dhe Speca – Receta Perfekte për një Drekë të Lehtë
Sekretet e Një Mbrojtje të Mirë Kundër Diellit
Si Të Përgatisni Bukën e Lepurushit Vetë Në Shtëpi
A Është Koha E Duhur Për Të Shkuar Tek Parukieri?
Si të përdorni lëngun e aloe verës kundër diabetit
Njollat e Errëta Në Lëkurë – Mënyrat Natyrale Si T’i Trajtoni
Zbulohet modeli i veshjeve të plazhit në kohë pandemie
Yshmer i Myzeqesë – Qumështor me Petë të Pjekura
Ministria e Shëndetësisë: 24 raste të reja me COVID-19, shkon në 26 numri i viktimave
Ia kalojmë botës në këtë drejtim, Shqipëria e para për numrin e bareve
VIDEO: Sa e sigurt është distanca që ruajmë? Shihni stërkalat kur kollitemi
Petulla me Lëng – Me Shijen më Fantastike të Traditës
s' është aq e thjeshtë sa duket! Gjeni se çfarë kafshë është kjo në foto

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Britain divided over reopening schools as virus rules ease

Sat May 23 , 2020
Year 6 teacher Jane Cooper uses a 2 meter length of ruler and pipe to check seat spacings in her classroom as measures are taken to prevent the transmission of coronavirus before the possible reopening of Lostock Hall Primary school in Poynton near Manchester, England, Wednesday May 20, 2020. (AP […]