Sat. Jun 25th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Pavarësisht se sa i përkushtuar jeni në rutinën tuaj të vrapimit në dimër, zgjimi ditë pas dite nga moti i errët, i zymtë dhe i ftohtë mund të jetë problemi juaj.

Një studim i Universitetit të Arizonës Veriore zbuloi se ngrirja e madhe mund të rrisë shpejtësinë tuaj me 29 për qind, dhe kjo është vetëm një nga përfitimet e vrapimit në të ftohtë.

Thënë kjo, tretmani i këtyre kushteve bezdisëse kërkon më shumë mendim sesa vrapimi në ditët e buta të pranverës dhe verës.

frostbite winter running tips

Ne do t’ju ndihmojmë të ruheni nga katër gabime të zakonshme të vrapimit në dimër.

Mos vënia e sigurisë tuaj së pari

Për shumicën prej nesh, mundim i përditshëm do të thotë të vraposh në terr. Mund të tingëllojë e thjeshtë, por veshjet me ngjyra neon do t’ju ndihmojnë të jeni të sigurt dhe t’ju japin nxitje shtesë për të dalë atje para se të lind dielli.

Mos bërja e synimeve tuaja mjaft të prekshme

Po qe se jeni duke humbur motivimin për të vrapuar, provoni teknikën e Ennis Hill dhe gjeni diçka për t’ju mbajtur që s’ përqendrohet në humbjen e peshës ose yndyrës. “Unë mendoj se duhet të kesh një dush të nxehtë dhe një filxhan të ngrohtë çaji më pas dhe të ndjesh atë ndjenjë kënaqësie të vërtetë që ke bërë punën e vështirë, pavarësisht të ftohtit”, thotë ajo.

woman running winter best new running kit healthista.com slider

Vrapi në distanca ekstreme

Po qe se jeni mësuar me distanca të gjata, por tani për tani s’ mund të arrini, mund të jetë koha të përzieni rutinën tuaj. Po qe se s’ keni kohë ose keni vende të kufizuara për të vrapuar, pse të mos gjeni një kodër pranë shtëpisë tuaj për të vrapuar për 30 deri në 60 sekonda. Bëni sa më shumë nga këto që dëshironi, bazuar në gjendjen dhe aftësinë tuaj. Midis katër deri në tetë do të ishte një pikënisje e mirë, por sigurohuni që të bëni një nxehje vrapimi dhe të qetësoheni. Kodrat janë të shkëlqyera për forcë dhe shpejtësi, dhe megjithëse mund të mos jeni në gjendje të vraponi në distancë, përsëri do të punoni shumë.

Harrimi i rëndësisë së hidratimit

Qëndroni të hidratuar. Vetëm se është ftohtë s’ do të thotë që s’ po humbni lëngje. Ju akoma do të djersiteni pas ushtrimeve dhe s’ duhet të lejoni të dehidratoheni. 

Stock Winter Running 1 Masthead 1440

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page