Gastronomët s’ po zbatojnë rekomandimet, ministri Krasniqi paralajmëron mbylljen e tyre

loading...

Pasditen e së martës, Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, së bashku me Asociacionin e Komunave të Kosovës, kanë mbajtur takim urgjent, me Drejtoritë e Inspektorateve Komunale.

Nga ky takim u bë e ditur, se udhëzimet dhe manuali i lëshuar nga IKShPK-ja, për parandalimin e përhapjes së Covid-19, s’ po zbatohen nga Gastronomet.

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, ka thënë se të gjitha punët për parandalimin e Covid-19, tashmë nevojitet të organizohen në bashkëpunim të nivelit qendror me atë lokal.

Paralajmëroi mbylljen e sektorit të gastronomisë, pasi që s’ po përfillin rekomandimet që dalin nga manuali i MSh-së.

Krasniqi: Për mos me ardh deri te mbyllja e lokaleve, nevojitet të kemi bashkëpunim

“Ne kërkojmë që të gjitha këto urdhëresa, këtë manual, së bashku me juve në çdo lokal, në komunat e juaja, me përcjelljen e policisë të niveleve lokale mendojmë që do ia dalim. Kjo është në të mirën e gastronomeve, të cilët i kemi lejuar t’i ushtrojnë veprimtarit e tyre. prandaj për mos me ardhë deri te mbyllja, e atyre lokaleve konsiderojmë se është e domosdoshme , bashkëpunimi me ju që t’i udhëzojmë dhe ta respektojmë udhëzimet e institutit që ta parandalojmë hapjen masive të prekurve nga Covid-19”, ka thënë Krasniqi.

Krasniqi theksoi se numri i inspektorëve është i vogël, karshi situatës së krijuar me Covid-19. Derisa bëri të ditur, se këtë çështje e kanë futur në programin Qeverisë Hoti.

Ai shtoi, se janë dakorduar që të krijojnë një task-forcë, në mënyrë që të menaxhohet situata e krijuar me pandeminë.

“Ne e dimë që numri aktual, si në nivelin qendror dhe atë lokal është i pa mjaftueshëm për t’i dalë përball kësaj pandemie…. Për shkak të marrëveshjes me fondin monetar ndërkombëtar, ne s’ kemi mundur të rrisim numrin fizik të inspektorateve, mirëpo ne kemi futur në programin e Qeverisë Hoti, në bashkëbisedim me miqtë tanë, rritjen e numrit të inspektoratit… Në bashkëbisedim sot edhe me Kryeministrin dhe dikastere përkatëse, jemi dakorduar që në formë të këtij takimi sigurisht me sugjerime edhe të juaja të koordinohemi, do të ishte ndoshta nevoja edhe ngritja e një task-force, ku do të përbëhej nga përfaqësues të niveleve qendrore dhe të kolegjiumit apo niveleve lokale. Në mënyrë që të jemi 24 orë në shërbim të qytetarëve…Kjo task-forcë do të kërkonte mbështetje edhe logjistike edhe morale, por edhe të mëditjeve, ne do të koordinohemi ditëve në vijim dhe do t’i dalim në ndihmë dhe mbështetje, ajo që kërkohet tani për tani është që këto udhëzime dhe manuali I lëshuar nga IKShPK-ja të zbatohet në përpikëri,”, ka thënë ai.

kurse, Drejtori Ekzekutiv i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, ka thënë se deri më tash niveli lokal ka zbatuar të gjitha urdhëresat e dalura nga niveli qendror.

“Asociacioni i komunave të Kosovës, ka luajtur rol domethënës sa i përket koordinimit të aktiviteteve në mes të nivelit lokal me atë qendrorë, në luftën për parandalimin e përhapjes së Covid-19, gjithashtu të gjitha strukturat komunale të cilat kanë qenë të kryesuara nga kryetarët e Komunave kanë luajtur rol substancial sa i përket obligimeve të cilat kanë ardhur nga niveli qendrorë. Siç e dim Qeveria e Kosovës në bashkërendim me kryetarët e Komunave e kanë hartuar manualin, për parandalimin e përhapjes së Civid-19. Për këtë arsye kemi thirrur këtë takim, në mënyrë që nivelin qendror t’i bashkërendoj aktivitetet me nivelin lokal, sa i përket fushës së inspektimit”, ka thënë ai.

Në këtë takim ishin ftuar edhe kryeministri i Kosovës , Avdullah Hoti, Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj si dhe Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi, por që s’ u pan të pranishëm.

loading...
(Visited 4 times, 1 visits today)

Related posts:

214 RASTE ME COVID-19 DHE 60 TË SHËRUAR!
8 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Pas 137 ditësh… Bergamo, asnjë pacient me Covid-19
Rezultoi pozitiv me COVID-19/ Habit presidenti brazilian, heq maskën para gazetarëve
Rekord i ri infektimesh! SHBA sërish bilanc alarmues
Ky është vendi që bëri maskat të detyrueshme kudo
Pandemia, Parisi bën gati kinemanë që u ofron shikuesve distancim fizik
Fjolla Potoku nga Mitrovica ka nevojë për ndihmë
Deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha pozitiv me Covid-19
Kryeministri australian: S’kemi kontroll mbi virusin
Tre produkte që nevojitet të përdorni Po qe se jeni djegur nga dielli, jo më kos…
Adelina Thaçi infektohet me Covid: U ruajta, por disa e fshehin pa pikë turpi dhe infektojnë
Dy mjekë të Klinikës së Onkologjisë dalin pozitiv me koronavirus
Këngëtarja Adelina Thaçi rezulton pozitive me koronavirus
Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë tregon se si merren mostrat për COVID-19 në QKMF (VIDEO)
60 mijë raste me koronavirus për në të ardhmen në SHBA
Shoqata e Gastronomëve drejton disa kërkesa tek institucionet shtetërore
Mjeku shqiptar i infektuar me Covid-19 tregon për ditët e kaluar në spital: Jeta dhe vdekja e kishin...
Në QKUK dhe 7 spitale po trajtohen 270 pacientë me COVID-19 – dy persona në gjendje kritike
FOTO: “Lejoni dasmat”, nuset dalin në protestë në Romë
Çfarë u mungoi më shumë italianëve gjatë pandemisë
Maqedoni: Në kufi kosovarëve do u kërkohet test për koronavirus
Shkencëtarët paralajmërojnë për një valë potenciale të dëmtimit trunor të lidhur me COVID-19
Dy viktima dhe 68 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 08.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Keni qenë në plazh dhe jeni bërë si aragostë? 7 zgjidhjet emergjente pa qenë nevoja të shkoni në far...
Historia e rrallë/ Turisti jeton në aeroport për 110 ditë, për shkak të bllokimit prej koronavirusit...
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 07.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Rikthehet tradita e bukur e artizanatit te Pazari i ri, nga produkte kozmetike te bizhuteritë e qili...
7 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 183 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 57 pacientë të tjerë
Ushtria gjermane, stërvit qentë për të gjetur Covid-19
NJERËZIT QË s' I RESPEKTOJNË MASAT MBROJTËSE ANTI-COVID-19 MUND TË KENË VEÇORI PSIKOPATIKE TË PERSON...
Zemaj thotë se 80 % e të infektuarve me koronavirus janë pa simptoma
Pse disa njerëz kafshohen nga mushkonjat kurse disa jo?
Kombet e Bashkuara: Koronavirusi po rrezikon luftën kundër HIV/AIDS
Reagon vullnetarja e Klinikës Infektive për konkursin e Ministrisë së Shëndetësisë, thotë se u përja...
1 mijë euro gjobë për infermieren e Vushtrrisë e cila s' u vetizolua
Themelohet Bordi Qendror për shkollim specialistik
MSH-ja publikon masat e reja anti-koronavirus (FOTO)
Lulet mposhtin Covid, mozaiku shumëngjyrësh që i ka mahnitur të gjithë
Qeveria amerikane i jep Novavax 1.6 miliardë dollarë për vaksinën Covid-19
Zemaj: Kemi vendosr t’i angazhojmë 200 profesionistë shëndetësorë
IKSHPK: Vazhdoni të mbani distancën fizike dhe mbajtjen e maskave
Maska e floririt që kushton 4000 dollarë
Lumir Abdixhiu rezulton pozitiv me koronavirus
Bislimi: Asnjë aktivistë dhe asnjë deputetë s' është infektuar me COVID-19, nga tubimi i 12 qershori...
2 viktima dhe 74 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
FOTO: Mesazhe nga qielli për parandalimin e përhapjes së Covid-19, mahnit spektakli i dronëve në Kor...
Pompeo paralajmëron mbylljen e të gjitha aplikacioneve kineze të rrjeteve sociale, përfshirë Tik-tok...
Qentë po përgatiten që të zbulojnë të infektuarit
Çka është acidi 5-hidroksilindolacetik?
Petrit Bylykbashi s’është infektuar për herë të dytë, a gënjeu pacienti?
1 mijë e 678 raste aktive me COVID-19 në Kosovë
6 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Vushtrri: Policia has në të infektuaren me koronavirus, inicohet ecuri penale
Sfidat e rihapjes së ekonomive mes rritjes së rasteve me Covid-19 në botë
195 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, 44 të shëruar
Coronavirus: Bota po trajton simptomat, por jo shkaktarin e pandemisë
“81% PO”, në pyetjen Me kusht që nevojitet të licencohen laboratorë private për testimin e COVID-19
Basri Sejdiu reagon pas shkarkimit: Do të bëj ankesë në inspektoratin e punës dhe gjykatën kompetent...
Si ta dalloni coronavirusin nga virusi i stomakut: Një gjë është vendimtare, simptomat janë pothuajs...
Shkencëtarët: COVID edhe më i rrezikshëm; përhapet nga ajri
Shpërthejnë rastet me Covid, Australia mbyll kufirin!
Konfirmohet viktima e tretë sot nga COVID-19, është një 84 vjeçare nga Fushë Kosova
Video virale e një të riu në TikTok arrin të tërheq vëmendjen e Disney
Vdes 80 vjeçarja nga Gjakova e infektuar me Covid-19
Covid-19 mund të jetë shfaqur para 7 vitesh? Kina në 2013 zbuloi një virus të ngjashëm
Këto janë vendet me më shumë viktima nga Covid-19
Nekrologjia e Ennio Morricone, e shkruar nga vet ai: Unë kam vdekur, po iki pa ju shqetësuar!
289 raste me koronavirus për 24 orë në Serbi
Rihapet pas 16 javësh muzeu i Luvrit në Paris
Ambasada e SHBA-së në Kosovë: Qytetarë mbroni vetën e të tjerët
Valbon Krasniqi caktohet ushtrues detyre i Drejtorit të SHSKUK-së
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 6 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
144 pacientë po trajtohen në Klinikën Infektive
5 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
3 të vdekur dhe 71 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
STUDIMI: Ja cilat maska ​​janë më të mira për t’u përdorur gjatë sezonit veror
Pasojat e reja që po i sjell Covid-19
Zemaj jep detaje për masat e reja anti-COVID-19
Infektohet me koronavirus disa zyrtarë – mbyllet Qendra e Regjistrimit të Automjeteve
Për një vit mbi 2 mijë raste të pickimit nga rriqrat
IKSHPK: Lehtësimi i masave s' nënkupton mosrespektim të rekomandimeve
Pajisja që e mban gjallë një pacient në Infektivë me Covid-19: Mësoni pak për respiratorin
Nga kafeina rritet sheqeri
Vdes nga Covid-19 veteranja e arsimit
Si të menaxhoni sëmundjet reumatike dhe imune gjatë COVID-19 !?
28 TË SHËRUAR DHE 152 RASTE ME COVID-19!
Këshilltari i kryeministrit: Kthimi i masave shtrënguese është bërë pa dëshirën tonë
Elezi : “Mos shani e ofendoni ata që po qëndroj 24/7 në shërbime shëndetësore”
Vdes edhe një person i prekur me Covid-19 në Kosovë
Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë: Menaxhimi i COVID-19, drejt humbjes së kontrollit
Qeveria e Kosovës lejon testimet për COVID-19 edhe në laboratorë private
Nagavci: Gjendja ka dalur jashtë kontrollit, Qeveria po dështon në kujdesin ndaj shëndetit publik
COVID 19 “Më ndihmoni të largohem! Ju keni vetëm një mundësi!”
Zemaj: Kemi potenciale të përballemi me virusin – s' ka vend për reagime histerike
Sindikata e Infermierëve, mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor të Kosovës mirëpret vendimet ...
Covid-19: Shtatë të vdekur dhe 115 raste të reja në Maqedoninë e Veriut
Hoti: Në qytetet me numër të madh të të infektuarve do të kufizohet lëvizja nga 21:00-05:00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Special edition: How the legacy of European colonialism is shaping Africa's future

Tue Jun 30 , 2020
Issued on: 30/06/2020 – 18:48Modified: 30/06/2020 – 18:48 ACROSS AFRICA © France 24 While the murder of George Floyd in the United States has revived anti-racism movements around the world, it has also stirred up the painful history of colonialism and the slave trade. In this special edition, FRANCE 24 […]