Gazetat që deri dje flisnin terr e zi për Mjekët, sot kanë ndryshuar pothuajse plotësisht qasjen e tyre

Siç e keni vërejtur edhe ju ndjekës të Gazetës Shëndeti kohët e fundit lajmet e rreme kundër Mjekëve në Kosovë dhe trojet tjera shqiptare pothuajse janë ndalur.
Siç jeni në dijeni nuk kalonte as edhe një ditë që të mos kishte në mediat shqiptare një lajm të pavërtetë kundër Mjekëve. Por kohët e fundit këto lajme pothuajse nuk po ekzistojnë.
Madje disa media qysh në hapjen e tyre motoja e tyre ishte “Lajme për Skandalet Mjekësore” që në fakt janë komplikime mjekësore që gjenden në literaturën botërore dhe për këto komplikime luajnë rol shumë faktorë si: sëmundjet bashkëshoqëruese të pacientit, imuniteti i pacientit, higjiena personale e pacientit, baza gjenetike e pacientit etj. Pra këto media tentonin që komplikimet mjekësore t’i paraqesin si “Skandale Mjekësore” dhe këtë e bënin me qëllimin e vetëm: dëmtimin e imazhit ndaj Mjekëve shqiptarë dhe personelit shëndetësor. 
Sipas burimeve të sigurta të Gazetës Shëndeti këto Gazeta financoheshin nga shtetet fqinje fqinje dhe për këtë punë merrnin para të majme sepse qëllimi ishte që populli shqiptar të humb besimin te Mjekët Shqiptarë dhe pastaj për sëmundjet e tyre të kërkonin ndihmë mjekësore në shtetet fqinje ose gjetiu.
Ky ndryshim i qasjes 100% të mediave është meritë e Gazetës Shëndeti dhe personelit shëndetësor që u treguan çdo herë dhe në çdo kohë bashkëpunues me redaksinë e Gazetës Shëndeti dhe për këtë jemi shumë falenderues për personelin shëndetësor që po vazhdon me përkrahjen e tyre për Gazetën Shëndeti dhe me këtë kemi ndaluar “Zezonën Misionare Armike ndaj Mjekëve Shqiptarë” duke bërë demantimin detajues për çdo lajm të rremë ndaj Mjekëve dhe personelit shëndetësor.
Ne si redaksi ndjehemi mjaft mirë që kemi bërë një ndryshim sado të vogël por shumë të rëndësishëm në shërbim së pari të së vërtetës por edhe në ndaljen e sulmeve të parreshtura ndaj Mjekëve dhe personelit shëndetësor.
Megjithatë beteja jonë në mbrojtjen e dinjitetit të Mjekut dhe personelit shëndetësor nuk do të thotë që ka përfunduar, përkundrazi ajo vetëm sa ka filluar.
Redaksia e Gazetës Shëndeti i bën thirrje përsëri personelit shëndetësor dhe të gjithë të tjerëve që e duan të vërtetën dhe të mirën e shëndetësisë se nëse vëreni ndonjë lajm tendencioz apo lajm të rremë ose fake news, të na njoftoni ashtu siç edhe po e bëni çdo ditë dhe ne pastaj si redaksi do t’i angazhojm burimet tona brenda dhe jashtë institucioneve shëndetësore dhe institucioneve tjera në marrjen e informatave të sakta dhe të shpejta dhe pasi t’i analizojmë dhe t’i konfirmojmë ato të dhëna do të dalim publikisht me shkrim reagues-demantues ndaj çdo shkrimi tendecioz ose lajmi të rremë kundër Mjekëve Shqiptarë.
Gazeta Shëndeti është media e parë e cila ka dalur në mbrojtjen e të vërtetës ndaj Mjekëve dhe personelit shëndetësor dhe do të vazhdojmë me këtë mision edhe më fuqishëm përkundër kërcënimeve të vazhdueshme që i kemi marr dhe po i marrim çdo ditë./Gazeta Shëndeti

Related posts:

Në fshatin Pastasel të Rahovecit, 21 vjet më parë, u vranë dhe u masakruan 106 civilë të pafajshëm t...
Çfarë është VIS? - Fjalori mjekësor
Cilat janë shenjat dhe simptomat e sëmundjeve kronike të veshkave?
Infektologët paralajmërojnë që coronavirusi shkakton dëmtime neurologjike, ndërkaq te disa edhe sulm...
Kosovë/ 14 raste të reja pozitive me COVID-19, shkon në 224 numri i të prekurve
Çka është konstipacioni (Kapsllëku)?
Ja çka do të ndodh vitin e ardhshëm me sigurimin shëndetësor
Paralajmërohen fluturime të reja drejt Vienës për riatdhesimin e shqiptarëve
Të gjithë banorët e Zvicrës kanë të drejt të udhëtojnë për pushimet verore në 2020
Team Critical Care managing a Central Venous Catheter @Azerbaijan STAY SAFE WEAR PPE
Ftohen të lindurit në vitin 2002 nga Prizreni që të vaksinohen sipas kalendarit të obliguar
#CME SAQ INDUCTION AGENTS Which of the following inhibits 11-Beta-Hydroxylase !? A. STP... B. Pro...
Shifrat e FMN, Shqipëria, me financimet më të ulëta në Europë për shëndetësinë
FBI: Televizorët e mençur mund t’iu spiunojnë
Viscera
Infermierët nga Shqipëria e Kosova favoritë për punësimin në Gjermani
TRE RASTE ME COVID-19! TESTIMI 2 Sot më 04.04.2020 (01:30 pas mesnate), në Laboratorin e Mikrobiolog...
Dalin shifrat/ Sa ditë rrinë të shtruar në spital pacientët shqiptarë. Krahasimi me rajonin dhe BE-n...
Krijoni kopshtin tuaj të perimeve. Gati? |Revista Monitor
Dr. Istref Plakolli: Sindroma Boerhave apo gjakderdhja e tmerrshme.
10 shprehitë e njerëzve të fortë mendërisht
Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermiere Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem
A ekzistojmë apo jo? Pyetja që po i mundon shkencëtarët
Kur një person konsiderohet i shëruar nga Covid-19? Pse gjurmimi i rasteve të shëruara është i rëndë...
Kushdo, herët a vonë, e ka një takim final me Doktorin dhe Perëndinë
Punëtorët e shtetit mund të mbesin pa rroga
Shqiptari i dehur sulmon mjekët dhe policinë
Vertebrat cervikale
Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro
Ja në cilin vend u hap Spitali më i madh në Evropë
Një fotografi me një mesazh për të gjithë kundër vaksinimit
KOMUNIKATË Për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID – 19, Ministria e Arsimit,...
OBSH i bën thirrje Shqipërisë dhe gjithë botës të rrisin numrin e infermierëve në dekadën në vijim
21 vjet më parë, ne e kishim një armik dhe një rrezik të vetëm, por të bashkuar ne e arritëm lirinë....
Pacientja e falenderon publikisht Kirurgun Dr.Enver Fekaj
Abuzimi emocional - Çka është, si manifestohet dhe cilat janë shenjat?
Gjermanët vendosin nëse duan të jenë dhurues organesh
Numri i ri i magazinës albinfo.ch, në shenjë të "heronjve të pandemisë"
Kirurgu ferizajas Imri Vishi me sukses kryen një operacion të veçantë në kushtet që ofron Spitali i ...
Rëndohet situata në Turqi rritet numri i të vdekurve
Dr.Istref Plakolli: Sindroma Brugada apo Vdekja e papritur
Ja 5 gjëra që nuk duhet të bëni me stomakun bosh
Mbi 17 mijë kosovarë morën viza pune për Gjermani
Mjeku australian që kryen ndërhyrje kirurgjikale falas në Kosovë e Shqipëri
Shkollimi i fëmijëve nga diaspora do të zhvillohet ndryshe pas Covid-19
LIGJI PËR PAGA NË SEKTORIN PUBLIK, NUK PO I GËZON TË GJITHË
A do të dalin pagat me rritje: Vjen përgjigja nga Ministria e Financave
Autonomi Spitalore!!!
Kirurgët vazhdojnë t'a marrin rrogën e njejtë 549 euro dhe jo 1195 euro
Dita e parë e kimioterapisë…, një reflektim që duhet lexuar
Dr.Jeton Karpuzi : Masat agresive të cilat duhët të merren në mbrojtje ndaj SARS-Cov-2
The Royal College of Anaesthetists, Faculty of Intensive Care Medicine, Intensive Care Society &...
Shërbimi inteligjent “Shin Bet”: Izraeli neutralizoi 560 sulme terroriste në vitin 2019
Common foods alter gut bacteria by influencing viruses
Dëgjoje shpirtin e Anton Çettës, dëgjoje Anton Qunin, Albin 😢. Njerëzit e mëdhenj i kanë fal gjaqet...
Në Zvicër s' falet Fitër Bajrami, xhamitë s' hapin dyert për xhematin
Ja sa dënohet falsifikimi i dokumentit zyrtar
Manipulimi me prova
Kinë: Mjekët detyrohen të mbajnë pampersa pasi nuk kanë kohë të përdorin tualetin
10 ushqimet që pastrojnë trupin nga helmet
Gazeta Infermierët: Sylës i shkoj jeta duke kërcënuar
SITUATA EPIDEMIOLOGJIKE ME COVID-19! Sot me 30.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare ...
Vir
Oda e Infermierëve të Kosovës e dënon sulmin ndaj dy infermierëve!
Shkencëtarët turq prodhojnë ilaç për Parkinsonin dhe Alzheimerin
Versacion
Drejtori i Policisë: Më shumë se 100 policë kanë probleme serioze shëndetësore
Në Klinikën Infektive në QKUK, sipas raportit ditor, janë të hospitalizuar gjithsej 61 pacientë. Me...
Ja në sa milion arrin popullsia e Izraelit
Çka janë Organizatat e të punësuarve?
Gjatë vizitës në Fushë Kosovë takova edhe Fehmi Gashin i cili është përfaqësues i komunitetit rom. P...
Ja në sa milion ka arritur popullsia e Turqisë
Version spontan
Pse Oda e Mjekëve nuk reagon ndaj deklaratës së Milaim Zekës?
6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë
Sot pata një takim me drejtuesit e odave kryesore ekonomike të Kosovës për të diskutuar mbi kërcënim...
Apeli i fortë i mjekut: Profesioni na vodhi rininë, politika kërkon të na grabisë lirinë
Pas dërgimit në Kushtetuese të Ligjit për Pagat, SBASHK-u nuk përjashton grevat në arsim
Federata e Shëndetësisë të mërkurën vendos për vendime sindikale
Nesër do të kthehen kosovarët të cilët kishin mbetur në Dubai
Përgjimi: "vëzhgimi" nga larg
Verapamil
Ja si na i spiunojnë telefonat ?
Në Maqedoninë e Veriut regjistrohen 40 raste të reja me Covid-19
Ligji për Pagat: Doktorët të premtën në grevë!
“Mjekët marrin gjysmën e rrogës që marrin në Kosovë”, Berishës nuk del inati: Futi rojet të rrihnin ...
3 vitet e fundit 3500 infermierë janë larguar nga Shqipëria, sindikata: Në fshatra ndjehet mungesa
Thënie për shëndetin
Shkon në 361 numri i të infektuarve me Covid-19
Mësohet data kur Gjermania do t’i hapë kufijtë për shqiptarët
Policët do të paguhen për rrezikshmëri e mjekët akoma jo
Sa shumë kisha humbur në sakrificën time për jetët e të tjerëve
Shqipëria është pjesë e studimit klinik ndërkombëtar të OBSH-së
Ja cilat profesione po ua marrin jetën kosovarëve?
Disa nga arsyet që të shtyjnë drejt duhanit dhe alkoolit
Albin Kurti flet për pezullimin e Ligjit për Paga nga Kushtetuesja, ky është qëndrimi i tij
Soridiet shërbejnë për shumëzim te:
Ja pse qajnë bebet
Aty ku të gjithë spiunojnë njëri-tjetrin
Cila nga strukturat e dhëna nuk ka sytha?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja sa para i shpenzon populli i Kosovës për shërim në shtetet fqinje

Sun Mar 17 , 2019
Sipas burimeve Gazeta Shëndeti ka mësuar se shuma e parave që shpenzon popullata e Kosovës për shërim në shtetet fqinje arrin vlerën 240 milion euro në vit. Prej këtyre janë këto shtete fqinje ku shpenzohen pjesa më e madhe e shumës së 240 milion eurove në vit: Maqedonia, Shqipëria dhe […]