Gjermani: Infermierët merren me larjen, shpëlarjen e pacientëve dhe shpërndarjen e medikamenteve

Gjermani: Infermierët merren me larjen, shpëlarjen e pacientëve dhe shpërndarjen e medikamenteveBurimi: Deutsche Welle

Studim i porsabotuar në Gjermani konstaton se infermierët e ardhur nga jashtë nuk janë fare të kënaqur.
Sipas studimit të bërë me porosi të fondacionit të sindikatave “Hans Boeckler”, me seli në Dyseldorf, si infermierët vendas, që e kanë mësuar zanatin më vonë, jo në rini, duke qenë se në zanatin e tyre fillestar nuk kanë gjetur punë, ashtu edhe infermierët e ardhur nga jashtë,  shumë shpesh kanë vështirësi në integrimin e tyre në të përditshmen e punës. 


Problemet janë strukturore, thuhet në studim. Të parët kanë problem se ngaqë janë në moshë të pjekur dhe e njohin mirë gjuhën gjermane, u jepen detyra, për të cilët ata janë të pakualifikuar. Të dytët e ndiejnë veten të mbikualifikuar, por kanë probleme gjuhe dhe licencimim, shkruan Deutsche Welle.
Përderisa në Ballkan Infermieri merret me dhënien e injeksioneve, infuzioneve, marrjen e gjakut për analiza e kundërta ndodh në Gjermani me këto punë merren Mjeku.
Themeluesja dhe drejtuesja e Shoqatës së Mjekëve Shqiptarë në Gjermani, Marcela Cano, është shprehur se këto probleme i kanë edhe infermierët e ardhur nga Shqipëria. “Shumë infermierë janë të superkualifikuar, vijnë me mastera, ndërsa u duhet të merren këtu me larjen, shpëlarjen e pacientëve dhe shpërndarjen e medikamenteve”.

Related posts:

Çka janë Vezoret?
Pajisjet Android spiunojnë përdoruesit
Shifrat alarmante, Elson Jacaj: 7 mijë infermierë të larguar në total
A është historia e shëndetit familjar faktor rreziku për leukemi? A trashëgohet Leukemia?
Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat
Zbulimi i fshehtësisë zyrtare
Donning gear to protect against COVID-19
A paraqitet fruthi edhe te të rriturit?
Analiza e fajit! 1. Kam punuar shumë për koalicionin LVV-LDK. Kam shku aq larg, sa edhe babës ju k...
Sejdiu: Ligji për Paga ndal migrimin e mjekëve
Stop këtyre ushqimeve nëse ke probleme me veshkat
2 mjekë për 200 vizita në 24 orë
Vdekja e kardiologut të njohur nga Drenasi, Dr. Sami Gjoka, na pikëlloi shumë. Kontributi i tij isht...
Sot pranuam një pako me ndihma mjekësore nga Turqia që do të ndihmojë në betejën kundër COVID-19. Kj...
Agjërimi parandalon shumë sëmundje dhe ripërtërin metabolizmin e organizmit
Dr.Besnik Ibishi reagon ndaj shkrimit të Gazetës Shneta
Abak - Sinonimet e gjuhës shqipe
Sot filluam shpërndarjen e qindra pakove thelbësore shëndetësore nëpër vendbanimet e komunave të ver...
Syla: Moszbatimi i Ligjit për Paga do ta nxjerr situatën jashtë kontrolli, s’mbajmë përgjegjësi
Hajdeni merreni, ka koronavirus, banorët e Tiranës alarmohen nga kinezi
Ja pse Vitamina B12 është e rëndësishme për organizmin tuaj!
Qeveria në detyrë mbrëmë ka marrë vendim për zbatimin gradual të reciprocitetit, por qeveria e shkar...
Konfirmohet, dy raste me koronavirus në Kosovë
Ligji për pagat në Kushtetuese, Sindikata e Judikaturës mbështet Avokatin e Popullit
Reputacioni dhe karakteri
Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj
Të bëhesh INFERMIER
Mospjesëmarrja në mënjanimin e rrezikut të përgjithshëm
Qeveria i largon nga puna disa sekretarë të ministrive, i qet në listën tepricë
Ja Mjekët e cilit Spital po protestojnë!
Ilaçi më i shtrenjtë në botë kushton 2.1 milionë dollarë
Kinë – Rritet në 812 numri i viktimave nga koronavirusi
Këto janë shenjat që tregojnë se vuani nga depresioni
Neurokirurgu propozon që Mjekët të zgjedhin "O Spitalin Privat, O Spitalin Publik"
Mbështetja e mërgatës për tejkalimin e COVID-19
Thëngjilli përsëri shkaktari kryesor i ndotjes së ajrit në kryeqytet
Kollçaku: Ligji i Pagave është ligj elektoral
Paga e avokatit të Telekomit më e madhe se e Pilotit të NASA-s
New original investigation from researchers at @MayoClinic and American Board of Anesthesiology: Sub...
Çka është konstipacioni (Kapsllëku)?
afër 50 mërgimtarë janë riatdhesuar nga Sllovenia në Kosovë
Lajm i mirë nga Infektivi, edhe 15 të infektuar fitojnë betejën me COVID-19
Deputetët s’mund t’i bindin kirurgët për ndërprerjen e grevës
Gjermania dhe Zvicra kërkojnë me ngulm mjekë nga Kosova
Bashkëpunimi me Gjermaninë dhe Francën sikurse edhe me vendet e tjera të Bashkimit Evropian është me...
Gazetari i RTK-së përkrah fuqishëm grevën e Kirurgëve
Në pritje të vaksinës, shkencëtarët rendin të zhvillojnë trajtime kundër COVID-19
Nackt und unwohl beim Arzt – nicht in den USA
Trajtimi i sëmundjeve kronike të veshkave
Austriakët mund të hynë në Slloveni, por jo edhe sllovenët në Austri
Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent
PESË RASTE ME COVID-19! Sot më 05.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me ...
Doktori nga Lipjani ftohet nga Gjykata Speciale
Mjekja e QKUK’së shpëton një 27 vjeçar nga Mitrovica, kishte qenë i plagosur
Përgjegjësia e të punësuarit - Ligji i Punës
Fillimi i punës - Ligji i punës
Deklarimi i rremë nën betim
Për një vit, skemave të asistencës sociale iu shtuan edhe 2.500 familje
Mjeku paralajmëron: Rreth 96 milion persona do infektohen me koronavirus, 500 mijë do vdesin
Mjeku Alimehmeti: Jemi pranë pikut, arsyet pse epidemia u shfaq më butë tek ne
Mjeku Krasniqi demanton Ministrin e Shëndetësisë Uran Ismaili
Koronavirusi, rritet në 909 numri i viktimave
Për indeksonline është e çuditshme se mjekët bëjnë pauzë 30 minuta
COVID-19: Vetizolohen 14 punëtorë mjekësor në Vushtrri
Ja çka shkruan Dr.Armend Rexhepi për kryetarin e Komunës së Vitisë z.Sokol Haliti
Si ka ndikuar pandemia në sektorin e patundshmërive, sa janë dëmet?
Në Slloveni s' ka lehtësime për shtetasit shqiptarë që lëvizin drejt vendit të tyre
Doktor Hatim Baxhaku, kirurgu më i kërkuar në rajon!
Çka është i punësuari?
New original investigation: Subcutaneous Nitroglycerin for Radial Arterial Catheterization in Pediat...
Doktor Enver Hoxha ekspozon fakte të krimit serb në Kosovë
Sulmohet me eksploziv QMKF-ja në Pejë, tronditen mjekët
Veshka
Çka është kondrociti?
Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë
Flaka Goranci, artistja “e bekuar nga Zoti”
Pak Femra, Shumë Plastikë… Shumë Meshkuj, Pak Burra!
Gazeta Metro nxit urrejtje ndaj mjekëve duke plasuar lajm të rremë
Edhe në Qendrën e Studentëve sot pashë nga pranë masat që janë marrë për t’u kujdesur për kosovarët ...
Skuqjet në fytyrë
Ja çka shkruan Dr.Halil Krasniqi për Qeverinë e re
Në 24 orët e fundit shërohen 5 personel shëndetësor nga Covid-19, shkon në 27 numri total
Ja sa dënohet përhapja e virusit HIV
Që të jesh Mjek…
Some drugs
Mjekët e huaj zgjedhin Shqipërinë
Version cefalik
Deklarata e Departamentit të Shtetit se nuk ka asnjë plan sekret për shkëmbim të territoreve shuan z...
26 foshnje, për 24 orë në Gjinekologji
Virusi mund të qëndrojë në ajër, OBSH ndryshon qëndrim për maskat
Tri vjet pa specializime në shëndetësi
A Trainer Reveals the Best Exercises For a Stronger, Toned Butt
Mjekët rusë japin lajmin e mirë: COVID-19 ç’aktivizohet në 30 gradë celcius
Dënim 750 euro për ata që ngacmojnë seksualisht vajzat në rrugë
Agim Ademi dhe Muharrem Rama sulmuan fizikisht mjekun e Kombëtares së Kosovës në Gërmi
Austria: 500 milionë euro ndihmë për bizneset e gastronomisë
Why Has Medicine Become Such a Miserable Profession?
Praktikumi i Fiziologjisë Patologjike
Shkencëtarët australianë nisin provat për dy vaksina të mundshme
5 këshilla për t'u mbrojtur nga alergjitë pranverore

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

10 ushqimet që pastrojnë trupin nga helmet

Mon Dec 23 , 2019
Antioksidantët e pranishëm në këto fruta dhe perime, ndihmojnë trupin tonë në pastrimin nga helmet e organizmit, duke mbrojtur kështu nga plakja e lëkurës dhe mbrojtja nga sëmundjet kronike. Nga boronicat, te portokallët, pjeshkat, brokoli dhe spinaqi, janë këto disa nga frutat dhe perimet me përmbajtje të lartë antioksidantësh, të […]