Gjermania kërkon Mjekë shqiptarë

Shqiptarët të cilët duan të punojnë në mjekësi dhe ende nuk kanë gjetur një punë në Shqipëri ose Kosovë mund të udhëtojnë drejt Gjermanisë.
Duke qenë se tregu gjerman i punës është i etur për profesione të tilla si mjekësia dhe infermieria, shqiptarët të cilët duan të punojnë në profesionin e tyre dhe ende nuk kanë gjetur një punë në Shqipëri ose Kosovë, mund të udhëtojnë drejt Gjermanisë.
Drejtuesja e Institutit të Gjuhëve të huaja Xhenisa Kapxhiu, shkruan Shekulli transmeton Gazeta Shëndeti, jep disa nga kriteret që duhet të plotësojnë aplikantët për të siguruar një vend pune.
“Gjuha gjermane në nivelin C1. E dyta, duhet të kenë kualitet në aftësinë e tyre si mjekë, dhe e treta, asnjë lloj pagese nuk do të paguhet nga këta mjekë, pasi shteti gjerman dhe klinikat do të marrin përsipër akomodimin, biletën e avionit dhe qëndrimin do ta kenë pa pagesë”, u shpreh ajo.
Drejtori i zyrës së punësimit Genci Kojdheli u shpreh se po bashkëpunohet për zyrtarizimin e marrëveshjeve të punësimit mes dy shteteve. Në vetëm tre vitet e fundit në Gjermani kanë arritur të punësohen rreth 170 mjekë dhe infermierë.

Related posts:

Samoa shpall gjendje emergjente për shkak të përhapjes së fruthit
Urdhri Farmacistëve Të Shqipërisë: Farmacitë të hapura gjatë fashës orare të lejuar
Si të jeni një baba i mirë për foshnjën tuaj
Shqiptarët e bllokuar në Zvicër, ja data e radhës së fluturimit nga Cyrihu
Çfarë është VIS? - Fjalori mjekësor
Mjeku australian që kryen ndërhyrje kirurgjikale falas në Kosovë e Shqipëri
Ja nga cili muaj do të zbatohet ligji për paga në sektorin publik
Stop këtyre ushqimeve nëse ke probleme me veshkat
Cilat janë llojet e dializës?
Hashim Thaçi: Çfarë krimi ka bërë UÇK-ja?
Ndotja e ajrit po kërcënon shëndetin e popullatës!
Ethmoid sinusitis: Causes, symptoms, and treatment
Ndërroi jetë Agim Ramadani, mjeku i parë ligjor shqiptar në Maqedoni
The Simple Hacks You Need to Eat More Salads
Çka është Akti i Brendshëm i Punëdhënësit?
5 arsye pse duhet t'a lini duhanin!
Ky është kryetari i vetëm në Kosovë që realizoj 100% të premtimeve
Kosova po mbetet pa infermierë
Qytetarë të respektuar, Ballafaqimi me pasojat COVID-19 do të jetë mbi te gjitha prioritetet. Në LD...
Basri Lenjani: Vetëm me i pa udhëzimet me të cilat na i dërgojnë në Emergjencë, çuditesh
Ja sa dënohet falsifikimi i dokumentit zyrtar
Operacion i rrallë urologjik në Spitalin e Përgjithshëm të Mitrovicës
Kadri Veseli was live.
Simpsons parashikuan shpërthimin e koronavirusit 27 vjet më parë
Epidemiologu Dedushaj thotë se numri i vdekjeve nga Covid-19 në Kosovë do të rritet
Kirurgu Shqiptar i shpëton jetën gjermanit të moshuar
Vendimi i qeverisë: Dyfish bonus për mjekët që pranojnë të punojnë në rrethe
Ja si t'i mbroni sytë e fëmijëve tuaj!
Gripi, vlerësoni këshillat mjekësore dhe mos i mësyni vetëm QSUT-së
KMDLNj: Të pezullohet çdo grevë apo protestë për aq kohë sa zgjatë pezullimi i Ligjit për Paga
Shoqata “Nënë Tereza” në Londër shpërndan ndihma për anëtarët e diasporës
FMN, e shqetësuar me Ligjin për pagat, viti 2020 problematik
Qumështi i bletës – vlerat shëndetësore
Ja çfarë kanë bërë mjekët e gjenetikës me helmin e kobrës
Emergjenca e QKUK-së mbingarkohet nga udhëzimet pa kritere
10 Fat-Burning Moves That Will Help You Lose Weight
'Austria Airlines' shtyn fluturimet e rregullta deri më 8 qershor
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
Mjeku kosovar kritikon Qeverinë: Koronavirusi vret, merrni masa të shpejta!
Çka është Dializa peritoneale?
Ushqimet me vitaminë B5, kundër Alergjive
Dr.Gazmend Bojaj në mesin e 100 mjekëve më të mirë të familjes në botë
Edhe Rumanisë po i ikin mjekët
Haradinaj premton përkrahje për përmirësimin e kushteve në QKMF të Deçanit
Sonte jam i ftuar në emisionin "Desku", KTV, në ora 20:00, përballë Agron Bajramit e Brike...
Avokati i Popullit për Ligjin e Pagave: Kushtetuesja të ketë në konsideratë interesin e të punësuarv...
Kjo shenjë tregon se rrezikoheni nga kanceri i zorrëve
Si duket e ku gjendet shkronja 'C' në gjuhën shqipe, çka janë gjysma dhe çereku në matemat...
Mjeku Shqiptar bëhet pjesë e Kolegjit mbretëror të Mjekëve Britanik
Agim Ademi dhe Muharrem Rama sulmuan fizikisht mjekun e Kombëtares së Kosovës në Gërmi
Pas dërgimit në Kushtetuese të Ligjit për Pagat, SBASHK-u nuk përjashton grevat në arsim
Vetëgjyqësia
Rubikon: Ish-kryeministri Ramush Haradinaj
Ja cilat sëmundje të lëkurës i shkakton stresi!
Çka është Paga?
Vendimin për shqiptimin e masave ndëshkuese për shkeljen e detyrave të punës
Lutuni për mjekët dhe infermierët që të jenë mbinjerëzorë
Që të jesh Mjek…
Etiologjia dhe patofiziologjia e konstipacionit ose kapsllëkut
Shkencëtarët australianë nisin provat për dy vaksina të mundshme
Sot zhvillova disa biseda telefonike me kolegë liderë shqiptarë që janë bartës institucionesh në Shq...
Operacionet ortopedike, Izraeli revolucionarizon kirurgjinë përmes inteligjencës artificiale
Nesër do të kthehen kosovarët të cilët kishin mbetur në Dubai
Ventrikul, Ventrikulo
Iran - Rritet në 5 numri i viktimave nga koronavirusi
Startapi izraelit Sonovia gjen zgjidhjen për ndalimin e përhapjes së koronavirusit
Mjekët italianë kanë arritur të izolojnë koronavirusin.
Coronavirus shpallet urgjencë globale shëndetësore nga OBSH
Të nderuar qytetarë Të nderuar partnerë të koalicionit qeverisës Po e bëj publike adresimin që ia ka...
Me pikëlloi shumë lajmi për vdekjen e dy qytetarëve tanë të prekur me COVID- 19. I shpreh ngushëlli...
Patients Want Doctors To Dress Formal
Anesthesia
Miq të nderuar, Ju ftoj të më ndiqni, sonte, në “Rubikon” me Adriatik Kelmendin, duke filluar nga or...
Tetë zakone të këqija që dëmtojnë sistemin tonë imunitar
Pikëllues lajmi për ndarjen nga jeta të veprimtarit të shquar, Rexhë Xhakli. Xhakli tërë jetën ia ku...
Më 9 prill të vitit 2008, Kosova vendosi themelet e saj të konsolidimit si shtet, duke e funksionali...
Kirurgët janë pasuri kombëtare e një shteti!
Dëgjoje shpirtin e Anton Çettës, dëgjoje Anton Qunin, Albin 😢. Njerëzit e mëdhenj i kanë fal gjaqet...
Ventrikulit
Cilat mosha zakonisht i atakon fruthi?
Konstitucionalizëm integral, jo voluntarizëm presidencial Neni më i rëndësishëm i Kushtetutës së Rep...
Pata kënaqësinë të bisedoja me ambasadorët e Kosovës në Gjermani, Zvicër, Austri dhe Francë, të cilë...
Ja pse themi ‘shëndet’ kur teshtijmë!
Dhëndri i shqiptarëve zgjidhet President i Parlamentit të Republikës së Gjenevës
Hyri në rrënoja për të shpëtuar jetë njerëzish, kush është mjeku hero, e dekoron Meta
Is mechanical ventilation for Covid19 being overused!?
Më 21 mars 2005 kombi, familja dhe të afërmit, ne bashkëluftëtarët, humbëm veprimtarin e përkushtuar...
Mjekja italiane: Le t’ju shërojë Ronaldo se e paguani 1 milion euro në muaj
OPINION : NEW YORK TIMES Life and Death in the ‘Hot Zone’ “If people saw this, they would stay home...
Pacientët do të qëndrojnë në vetizolim për një kohë para operacionit
Vita
Pagat nuk iu rritën, mjekët ia mësyjnë Gjermanisë
Mbajtja e frymës për 10 sekonda, OBSH hedh poshtë mitin për koronavirusin
Një javë blackout shëndetësor do i mësonte këtij shteti dhe këtij populli se pse është e shenjtë blu...
Vibrant
Nesër merret vendimi, SBAShK-u paralajmëron grevë dyorëshe të premten
Zëvendësministri i Shëndetësisë Dr.Rrustem Musa nuk shpenzoi asnjë euro për udhëtime zyrtare e telef...
Sot pata një takim me drejtuesit e odave kryesore ekonomike të Kosovës për të diskutuar mbi kërcënim...
Mospjesëmarrja në mënjanimin e rrezikut të përgjithshëm
Vdekja e 3 vjeçarit në Lezhë, gjykata dënon mjekun e akuzuar për neglizhencë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mjekët dhe infermierët,çirakë në shtëpi të vetë !

Sun Feb 3 , 2019
Janë  pacientët  ,  ndaj  janë  mjekët  dhe  infermierët . Janë  mjekët  dhe  infermierët  dhe  pastaj  janë  administaratorët,  ekonomistët,  zëdhënësit,  zjarrfikësit. Normalisht  kështu  do  duhesh  të  ishte,  por  a  është  kështu  në  ShSKUK ? Ndonëse  ambulantat,  spitalet  dhe  klinikat  janë  shtëpia  e  mjekëve dhe infermierëve,  pra  vendi  ku  punojnë  dhe  “udhëheqin’’ […]