Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga

Gjykata Kushtetuese e ka shtyrë vendimin për masën e përkohshme për Ligjin e Pagave deri më 30 qershor.

Kushtetuesja e ka njoftuar kryeministrin Albin Kurti për këtë vendim, ku thuhet se Gjykata Kushtetuese njëzëri ka vendosur për “vazhdimin e masës së përkohshme.

“Ju njoftojmë se Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës, sot më 30 mars 2020, njëzëri ka vendosur për vazhdimin e masës së përkohshme në rastin e KO219/13, të parashtruar nga Avokati i Popullit, z.Hilmi Jashari. Masa e përkohshme vazhduar deri më 30 qershor 2020. Vendimi për vazhdimin e masës së përkohshme do ju dërgohet së shpejti në kopje fizike”.

Ligji për Paga i miratuar në shkurt të këtij viti ishte dërguar në Kushtetuese nga Avokati i Popullit për shkak të ankesave të rreth 30 palëve. Ndaj këtij ligji ka pasur ankesa edhe nga infermierët e spitaleve publike të Kosovës.

Në bazë të k ëtij ligji mjekët specialistë do të paguheshin me pagë rreth 1200 euro në muaj, por pagat e tyre vazhdojnë të mbesin përgjysmë më pak deri sa Gjykata Kushtetuese të merr një vendim përfundimtar.

Avokati i Popullit ishte ankuar pasi ka pranuar gjithsej 35 ankesa individuale nga subjekte të ndryshme të sektorit publik dhe pasi ka vlerësuar se është në “interes të ankuesve, por edhe të publikut, që Gjykata të vlerësojë nëse Ligji i kontestuar prek interesat legjitime të këtyre ankuesve.

Related posts:

Ventrikujt e Trurit
Sulmohet mjeku dhe polici në Gjakovë
Italia i angazhon mjekët e pensionuar për ta luftuar koronavirusin
OBSH i bën thirrje Shqipërisë dhe gjithë botës të rrisin numrin e infermierëve në dekadën në vijim
Mjekët izraelitë zhvillojnë një metodë revolucionare për kancerin e gjëndrave tiroide
Liria e organizimit sindikal - Ligji i Punës
Kapen shqiptarët në klubin që punonte “normalisht” përkundër pandemisë
Ventroinguinal
132 persona zyrtarë në Kosovë janë sulmuar fizikisht, duke përfshirë edhe mjekët
Spitalet Rajonale e mbingarkojnë QKUK-në me raste që kanë mundur të kryhen në ato Spitale
Ky është kryetari i vetëm në Kosovë që realizoj 100% të premtimeve
Ja kur konsiderohet se Prokurori ka kryer shkelje disiplinore!
Virusi mund të qëndrojë në ajër, OBSH ndryshon qëndrim për maskat
Mos e ngrini një person që i bie të fikët
SHSKUK do t'i punësoj 103 Specialistë të papunë
Ushqimi me fibra, konsumi që ul rreziqet nga sëmundjet
Sëmundja tmerruese e shpikur nga mjekët, që shpëtoi dhjetëra hebrenj
Hungaria hap kufirin me Austrinë
KOMUNIKATË Për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID – 19, Ministria e Arsimit,...
Lamtumirë Cigare!!!
Dr.Ilir Arifi: Mos e shpallni vetveten heronjë, po kryne punën e juve pa ba “Show”
Basri Lenjani: shumica e rasteve që udhëzohen për në Emergjencë mund të trajtohen nga mjeku familjar
Eksperti i ekonomisë sfidon Gjykatën Kushtetuese: Ligji për pagat të trajtohet pa presione dhe pa nd...
𝗙𝗦𝗦𝗛 𝘇𝗼𝘁𝗼𝗻 𝟯𝟬,𝟬𝟬𝟬 𝗘𝘂𝗿𝗼 𝗽𝗲̈𝗿 𝘁𝗿𝗮𝗷𝘁𝗶𝗺𝗶𝗻 𝗺𝗷𝗲𝗸𝗲̈𝘀𝗼𝗿 𝘁𝗲̈ 𝗘𝗿𝗶𝗼𝗻 𝗛𝗮𝘅𝗵𝗻𝗶𝗸𝗮𝗷𝘁
Trump ndalon fondet për OBSH-në, e akuzon për keqmenaxhim
Për herë të parë nga marsi, sot zero raste me COVID-19
Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët
Ramadani këshillë kosovarëve: Mos e luani rolin e epidemiologut, lërjani këtë punë atij që i ka 32 v...
Kirurgët: Grevë deri në fund
Mundësi tjetër riatdhesimi me 6 maj për qytetarët shqiptarë që ndodhen në SHBA
Vestibulum nasi - Çka është Vestibulum nasi?
The Simple Hacks You Need to Eat More Salads
Gabimet që mund t’i bëni për t’u mbrojtur nga dielli
Si quhet sëmundja që shkaktojnë kërpudhat?
Visceralgji
Ja sa Mjekë dhe Infermierë janë larguar nga Shqipëria për në Itali
Shqetësuese: Kirurgut i vendosin tritol në makinë
Spanja shënon rënie të numrit të viktimave, 637 të vdekur në 24 orë, më e ulëta prej 24 marsit
10 Fat-Burning Moves That Will Help You Lose Weight
Situata epidemiologjike me influencë sezonale 2018/2019 në Kosovë
NJOFTIM Posa nesër, më 09 prill 2020, është festë zyrtare, me rastin e shënimit të ‘Ditës së Kushtet...
Fluturimet nga Prishtina në Zvicër dhe Gjermani
Shkova tek mjeku për kollën dhe zbulova që vuaja nga…
Ftesë publike nga Gazeta Shëndeti për ju ndjekës/e të dashur/a
Hetimi për “Sterilizimin”, Koni dëshmon në SPAK: Koncesion korruptiv
What bleeding gums mean for people with diabetes
Dy arsye tjera pse duhet të konsumoni mollë në mëngjes
Mungesa e vitaminës D shkakton Psoriazën
Ja cilin lloj të kancerit e shkakton çaji shumë i nxehtë!
Sulmi ndaj personit zyrtar
Hierarkia në mes të Ligjit, Kontratës Kolektive, Aktit të Brendshëm të Punëdhënësit dhe Kontratës ...
153 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Zvicra në Prishtinë
Akuzon mjekun por nuk e lejon autopsinë e familjarit të tij!
Më 9 prill të vitit 1999, nën udhëheqjen e Agim Ramadanit, gjatë Betejës së lavdishme të Koshares, t...
Akademiku me 400 punime, kumtesa dhe ligjërime shkencore në të gjitha revistat me renome botërore
Kaq do të rriten pagat e mjekëve dhe infermierëve
Ditët Ndërkombëtare të Menaxhimit të Rrugëve të Frymëmarrjes
Kosovë/ 14 raste të reja pozitive me COVID-19, shkon në 224 numri i të prekurve
Shëndeti riprodhues në sëmundjet reumatike dhe muskuloskeletale
Çfarë përfitojmë nga aktiviteti fizik?
Ja kur konsiderohet se Gjyqtari ka kryer shkelje disiplinore!
Armend Shkoza: Qasja e Grenellit e dëmshme për Kosovën
FDA autorizon përdorimin e ilaçit remdesivir për koronavirusin
Në Maqedoninë e Veriut regjistrohen 40 raste të reja me Covid-19
Dr.Istref Plakolli: Përdorimi dhe rëndësia e Acetaminofenit
Ja Mjekët e cilit Spital po protestojnë!
Epidemiologu Dedushaj thotë se numri i vdekjeve nga Covid-19 në Kosovë do të rritet
Mundësi riatdhesimi më 9 maj për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Zvicër
Ortopedi i cili ka trajtuar një rast të veçant kirurgjik
12 të rinj sot, shërohen 30% e të prekurve nga koronavirusi
Kush mund të udhëtojë në Gjermani
Shërimi i ngadalshëm i negativitetit
Tahirsylaj tregon kur do ta kaplojë vendin i ftohti ekstrem: Temperaturat deri në -20 gradë
QKMF në Gjakovë siguron pasije për laboratorin e Stomatologjisë
Kirurgët vazhdojnë t'a marrin rrogën e njejtë 549 euro dhe jo 1195 euro
451 raste për tri ditë në Emergjencë, 20 të lënduar në aksidente komunikacioni
Çka është shantazhi?
Ja sa mjekë kanë kërkuar të largohen nga Maqedonia brenda vitit 2019
Loja e Shahut dhe COVID-19
Viskoz
s' mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet
CoVid-19/ Shkon në 377 numri i të prekurve në vend
Dr.Gëzim Berisha: Kur është shqetësuese një DHIMBJE E GJOKSIT⁉️
Tjetër sukses: Klinika e Alergologjisë me hapësirë moderne
Koronavirusi arrin në Maqedoni, konfirmohet rasti i parë
Kishte paralajmëruar të bëhej kujdes, mjeku nga Kina infektohet edhe vetë me koronavirus
A do të kolapsojë shëndetësia kosovare nëse pezullohet Ligji i Pagave?
Analiza e fajit! 1. Kam punuar shumë për koalicionin LVV-LDK. Kam shku aq larg, sa edhe babës ju k...
Çka është Shëndeti?
Operacion i rrallë urologjik në Spitalin e Përgjithshëm të Mitrovicës
Mos e thithni helmin nga një gjarpër
Sot qenka dita shumë e bukur, me diell...me thirr n'Durrës me pyet: 'A keni karantina të l...
Demenca frontotemporale
Sejdiu: Mjekët po largohen, t’i motivojmë që të japin kontributin në vendin e vet
Fushata sensibilizuese “Zbulimi i hershëm-Mbijetesë”.
Arsim Gërxhaliu ironizon me mjekët kosovarë: Kështu mbrohemi nga koronavirusi, jo me maska siç bëni ...
Çka janë qelizat e kuqe të gjakut?
Online information about probiotics often misleading
Rreth 700 mijë euro donacione nga diaspora
E mbrojnë Zotin nga Albini....BE-në nga Gjermania....Skënderajin nga mielli...et cetera. 1. Ikë prej...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Shqipëri/ Mjekë e Infermierë do marrin +1000 euro deri në fund të pandemisë

Wed Apr 1 , 2020
Mjekët dhe infermierët që janë në vijën e zjarrit me COVID 19 do të marrin këto ditë pagën mujore + 1000 euro siç edhe ka premtuar qeveria. Kryeministri Edi Rama në një komunikim live në facebook sqaroi se personeli mbështetës i luftës së tyre në vijën e zjarrit deri te […]