Gripi mbush Spitalet, mjekët: Situata nën kontroll

Numri i personave të paraqitur me simptoma gripale pranë Spitalit Rajonal të Durrësit ka ardhur në rritje gjatë ditëve të fundit. Sipas mjekëve, ky është një fluks i shtuar për shkak të gripit stinor që qarkullon në të gjithë territorin e vendit, ndërsa nuk kanë munguar edhe rastet me komplikacione, me të prekurit që janë shtruar në spital për mjekim më të specializuar.
Ndërkohë, vet pacientët dhe familjarët e tyre pretendojnë për një trajtim me më shumë medikamente pranë këtij spitali, për të mos qenë nevoja t’u drejtohen farmacive jashtë tij. “Po, ka pasur raste të rënda, të cilat ne i kemi trajtuar në urgjencë, i kemi stabilizuar dhe pastaj janë hospitalizuar. Kryesisht janë pacientë me komplikacione të rrugëve të frymëmarrjes”, tha Gjergj Qerimi, mjek pranë Spitalit të Durrësit.
“Shumë problem është Spitali i Durrësit. Një shiringë nuk kanë, një ilaç, një vigon duhet t’i blesh të gjitha jashtë. Është fatkeqësi e madhe. Nëse ke para i blen; nëse jo, asgjë!”, tha një qytetare. Sikur të mos mjaftonte fluksi i madh i pacientëve, në Spitalin e Vlorës mungon edhe energjia elektrike.
“Kam problme me mushkëritë dhe nuk po më japin rrugëzgjidhje. Vij këtu dhe nuk ka drita”, thotë një qytetare nga Vlora. “Gjendjet virale janë shtuar, vazhdojnë me temperaturë 39-40 gradë. Ka një fluks dhe vizitat mund të arrijnë edhe 100 në ditë”, shprehet Servet Bejkollari, mjek pranë Urgjencës së Vlorës.
Ndërsa në Urgjencën e Fierit, numri i vizitave kap një shifër rekord. “200 raste për 24 orë, pjesa më e madhe e të cilëve janë me temperaturë. Ajo që kërkojmë është të sensibilizojmë njerëzit që të shkojnë te mjeku i familjes”, tha Blendi Dhespollari, mjek pranë Urgjencës së Fierit.
Situatë më normale duket se paraqitet në qytetin e Shkodrës. “Praktikisht jemi në një situatë normale për kohën. Nuk jemi si një vit më parë, jemi në një fazë më të ulët. Por, numri mund të rritet papritur pasi është sezoni i pikut të gripit dhe nuk mund të parashikohet”, tha Astrit Lahi, mjek pranë Ugjencës së Shkodrës.

Related posts:

Miq të dashur, sot prej orës 17:30 jam i ftuar në emisionin “FRONTAL” në T7. Ju ftoj të më ndiqni!
Afër 400 mijë kosovarë rrezikojnë të mbesin pa të ardhura, shkaktar moskrijimi i institucioneve
Enlirat Duraku: Me vendim arbitrar dërgohet në “standby” shkollimi i specializantit!
Turqia hyn në zonën e kuqe të koronavirusit, numri i të prekurve arrin në 34 mijë
Ruzhdi Shkodra: Shqiptarët të vetmit në botë që i mbrojtën hebrenjtë
Greqi: Marrëveshje për punë sezonale, përfitojnë 10 mijë shqiptarë
Më 7 prill 1999, në luftë për t'i shpëtuar bashkëluftëtarët e tij ka rënë heroikisht Xhevat Dem...
Albin Kurti, nuk guxon me qenë as i dyshimtë, se lëre më 'fajtor' Rozeta Hajdari, mos ple...
24 vite shkollim për t'u bërë Kirurg por paga më e vogël se e një pastruesi
Në Klinikën e Syve për herë të parë kryhet operacioni për heqje të trupit të huaj me anestezion loka...
Bërvenica me mjek amë pas pesë vitesh
21 vjet më parë, aparati policor dhe ushtarak i Serbisë kreu një ndër krimet më të rënda kundër njer...
Kapen shqiptarët në klubin që punonte “normalisht” përkundër pandemisë
Ismaili: Rrezikshmëri e ulët për coronavirusin në Kosovë
Dr.Shkëlzen Komoni: hera e parë që portalet nuk folin keq për stafin shëndetësor
Disa ushtrime për gratë shtatzëna
A është e vërtetë që baballarët janë më të lidhur me vajzat dhe mamatë me djemtë? Psikologët përgjig...
Kryetari i komunës së Mitrovicës vlerëson me mirënjohje Ortopedët
Drejtoria e SHSKUK-së kërcënon Gazetën Shëndeti
Reagon QSUT ndaj dhunës mbi mjeken specializante të Kirurgjisë
Në 21-vjetorin e rënies, sot kujtojmë dy Heronjtë e Kombit, Sami Plakollin e Hajdini Halitin, të cil...
Formula 1 pritet të zhvillohet më 5 korrik në Austri
Ja Mjekët e cilit Spital po protestojnë!
Shërimi i ngadalshëm i negativitetit
Verapamil
Fillimi i prillit, ishte i kobshëm për Gjakovën. Armiku nuk kurseu as foshnjet, fëmijët, gratë e ple...
Një lajm i mirë sapo ka ardhur për rajonin në këtë kohë të vështirë që po kalon Kosova dhe krejt bot...
Një rast i dyshuar për coronavirus në QKUK - Lajmi i fundit
2019: Katër mjekë të njohur e lanë QKUK-në për shkak të problemeve menaxheriale
Alarmante: Kirurgët po e braktisin QKUK-në
Ismaili: Profesionistë shëndetësorë duhet t’i marrin pagat ma rritje
Për indeksonline është e çuditshme se mjekët bëjnë pauzë 30 minuta
Bashkia e Vjenës dhuron 50 euro kuponë për familje për të dalë në kafene dhe restorante
Skandaloze: Rreth 40 mjekë të përgjithshëm të papunë në Komunën e Gjilanit
Çka është Puna e detyruar ose e dhunshme?
Infermierët nga Shqipëria e Kosova favoritë për punësimin në Gjermani
Arsyet kryesore për shëndetin përse nevojitet të hani vezë çdo ditë – Gazeta Koha Jone
‘Hello’, distancim social. Mirupafshim shtrëngim duarsh |Revista Monitor
Kosova ndër vendet që e mban nën kontroll mospërhapjen e fruthit
Studimi në Gjermani: Infermierët e ardhur nga jashtë nuk janë të kënaqur
Infermieri shqiptar tregon peripecitë me të infektuarit në Itali
Ja pse nuk iu merr gjumi edhepse jeni të lodhur!
Kosovë/ 14 raste të reja pozitive me COVID-19, shkon në 224 numri i të prekurve
Pas shuarjes së kryengritjes të komandantit Shaban Polluzha, Masakra e Tivarit është ndër krimet më ...
Kirurgu ferizajas Imri Vishi me sukses kryen një operacion të veçantë në kushtet që ofron Spitali i ...
Venosklerozë
Vizitova fabrikën e miellit "Vali" në Sllatinë të Fushë Kosovës, ku falënderova pronarët d...
Syla: Moszbatimi i Ligjit për Paga do ta nxjerr situatën jashtë kontrolli, s’mbajmë përgjegjësi
Rama sqaron shpërblimin për mjekët që luftojnë COVID-19, ja kush përfiton
Mjeku Shqiptar me 13 tituj shkencor
Kardiokirurgët akuza të rënda ndaj shefit Adem Grbolar: Përçarje dhe manipulim me lista operatore
Pacientja e falenderon publikisht Kirurgun Dr.Enver Fekaj
Couple both working on the FRONTLINES GEORGIA
Dërgimi i Ligjit për Pagat në Kushtetuese, Policia e Kosovës paralajmëron greva
Çka është gjaku?
Shkrimtari shqiptar Julian Zhara fiton çmimin “Lermontov” në Itali
Mjeku australian që kryen ndërhyrje kirurgjikale falas në Kosovë e Shqipëri
Për mjekët e QSUT që më shpëtuan jetën
Cilat janë shenjat dhe simptomat e menopauzës?
Rreth 800 mjekë janë larguar nga Maqedonia e Veriut
Fluks nga virozat, Mjekët: Më të rrezikuarit janë të sëmurët kronikë
Specialistja më e re e Endokrinologjisë
661 mjekë specialistë në Kosovë punojnë në spitale, që nga viti 2017s' janë bërë specializime
Ushqimi me fibra, konsumi që ul rreziqet nga sëmundjet
COVID-19 is now a pandemic: What next?
🙏
Tipet e demencës
Ambasada e Kosovës në Austri ua uron festën e Fitër Bajramit!
Terapia që po aplikon Gjermania ndaj coronavirusit, që mund të shpëtojë jetë
Grevë
Nga 1 maji mund t’i takoni familjarët dhe shoqërinë
QKMF në Gjakovë siguron pasije për laboratorin e Stomatologjisë
Si të shpëtoni nga hundët e bllokuara në vetëm pak minuta
Ja 3 mjeket italiane që arritën të izolojnë koronavirusin
Viscera
Rritet numri i të shëruarve nga COVID-19 në Kosovë
Diaspora ndihmoi Kosovën me afër 700 mijë euro, për të luftuar koronavirusin
Venopunkturë
Tejrritje e kërkesave së mjekëve dhe infermiereve për të ikur nga Kosova
Ja sa dënoheni nëse i braktisni personat e paaftë
Mjekët amerikanë po e trajtojnë pacientin me virusin Corona përmes një roboti
Mashtrimet me „Kurzarbeit“ i kushtojnë miliona euro Austrisë
Mbi 17 mijë kosovarë morën viza pune për Gjermani
Konkursi Publik
Çka janë gypat e Falopit?
INTERVISTË ME KRYETARIN E AAK-së, RAMUSH HARADINAJ
Ja sa dënohet puna e detyruar!
Vertebrat lumbale
Pija që zgjat jetën – Ushqimi më i shëndetshëm i shekullit
"Mjekët dhe infermierët ikën në Gjermani", Rama replikon ashpër me komentuesin
Skandaloze: Pacientët me infeksione urinare po udhëzohen në Emergjencë (te Urologu ose Kirurgu)
Ligji për paga shkon në Gjykatën Kushtetuese!
Dëmtimi i varrezave të komunitetit rom, ashkali dhe egjiptian në Komunën e Rahovecit është një akt i...
Libreza e Punës
Ja pse Vitamina B12 është e rëndësishme për organizmin tuaj!
Paralajmërojnë sindikatat: Pagat me rritje ose nisim grevën
Gjon Muharremaj arrin edhe një sukses, e kualifikon Zvicrën në “Eurovisionin gjerman”
Mërgimi fiton pasaportën zvicerane, përkundër vullnetit të Këshillit për Natyralizim
Dr.Istref Plakolli: Qeveria po e neglizhon Koronavirusin
Mjekët: Përtej duartrokitjeve, qëndroni në shtëpi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Gripi në shkollë, Mjekët: Përhapet me shpejtësi

Fri Feb 8 , 2019
Në Gjirokastër, që prej nëntorit janë bërë rreth 2.800 vaksina kundër gripit, një numër ky minimal në raport me numrin e pacientëve kronikë që marrin mjekim në spitalin rajonal. Autoritetet thonë se ndergjegjësimi për ta bërë vaksinën ka qenë i ulët. Autoritetet e shëndetit në Gjirokastër flasin për 540 raste […]