Gripi në Kosovë akoma nën pragun epidemikInstituti Kombëtar po përcjell me vëmendje ecurinë epidemiologjike të gripit sezonal në tërë territorin e Republikës së Kosovës duke intensifikuar punën në terren.
Nga 1 tetori 2018 deri sot në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike janë raportuar gjithsej 24.725 raste të  dyshimta  në  grip, 4.155 raste me infeksione respiratore akute dhe 29 raste  me infeksione të rënda respiratore akute.
Rastet raportohen nga të gjitha komunat e Kosovës, por asnjëra nuk e kalon pragun epidemik.  
Gjatë periudhës 7 janar-  13 janar  janë raportuar 1.999 raste  ILI dhe  273 raste ARI dhe 4 raste SARI.
Në laboratorët e Qendrës kombëtare të gripit – IKSHPK janë testuar gjithsej 360 mostra të dyshimta në grip, prej tyre 110 raste rezultojnë pozitive në Influencën tip A. Nga 62 mostra është bërë subtipizimi 31 mostra Influencë A i takojnë subtipit AH1pdm09.
Deri sot nga Klinika Infektive janë raportuar katër raste exitus të konfirmuara  me Influencë AH1N1.  Pacientët kanë pasur sëmundje kronike të sistemit kardiovaskular dhe respirator dhe nuk ka qenë të vaksinuar me vaksinën e gripit sezonal. 
Në Klinikën Infektive, Klinikën  e Pediatrisë dhe spitalet rajonale gjatë 24 orëve  të fundit janë hospitalizuar 9  raste  me Dg. Bronchopneumonia bill. Dhe 3 raste me Dg.Status  griposus.
Ndryshe, Ministria e Shëndetësisë tashmë ka siguruar sasi të mjaftueshme të vaksinave që nga 1 tetori 2018 dhe janë distribuar nga IKSHPK në çdo QKMF në Kosovë andaj qytetarët e moshuar dhe me sëmundje kronike rekomandohen akoma që të vaksinohen.

Related posts:

Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Turqia fillon kontrollin me kamera termale për të gjitha fluturimet ndërkombëtare ardhëse
Infeksioni
Çka është Sëmundja e Crohn-it?
Hapet Reparti i Pediatrisë në Gjilan
Dr.Desaret Murati: Aftet (ulçerat) e gojës,mjekimi i tyre shtëpiak
Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga
Në Maqedoninë e Veriut regjistrohen 40 raste të reja me Covid-19
Specializantët ankohen se nuk janë paguar
Infermierët në prag të themelimit të Sindikatës
Gjon Muharremaj arrin edhe një sukses, e kualifikon Zvicrën në “Eurovisionin gjerman”
Hetimi për “Sterilizimin”, Koni dëshmon në SPAK: Koncesion korruptiv
Rritet numri i të shëruarve nga COVID-19 në Kosovë
OMK shpreh ngushëllime për vdekjen e dr. Abaz Krasniqit
Ja sa operacione u kryen për 24 orë në QKUK
Furrtarët e Kosovës, të njohur në gjithë rajonin për traditën e pasur dhe bukën e shijshme që përgat...
Malisheva po vlerësohet si bombë biologjike
Greqi: Marrëveshje për punë sezonale, përfitojnë 10 mijë shqiptarë
Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë
Në QKUK realizohet për herë të parë histerektomia laparoskopike
Dëmtimi i varrezave të komunitetit rom, ashkali dhe egjiptian në Komunën e Rahovecit është një akt i...
Lul Raka shpallet fitues i çmimit ‘Evropiani i vitit’
Manipulimi me prova
Reagim nga Ministria e Shëndetësisë Prishtinë, 7 prill 2020 Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti K...
Couple both working on the FRONTLINES GEORGIA
QKUK: Rritet numri i Rezonancave Magnetike dhe i shërbimeve radiologjike
Bashkohen një avokat dhe një mjek dhe … prodhojnë çokollatën për diabetikët
Qeveria në detyrë mbrëmë ka marrë vendim për zbatimin gradual të reciprocitetit, por qeveria e shkar...
Pse janë lipidet e gjakut faktorë rreziku për sëmundje koronare?
Verbal
Mjeku francez habit me deklaratën e tij: Përse Enveri nuk i hapte kufijtë e Shqipërisë? Sekretin ma ...
PËR 5 VJET BIE NATALITETI MBI 30% NË KOSOVË
Flet mjeku: A na e sjellin koronavirusin porositë online nga Kina?
Kryetari i komunës së Mitrovicës vlerëson me mirënjohje Ortopedët
Gripi i derrit u merr jetën pesë personave në Kosovë, paraqiten edhe raste të reja
Përse nuk duhet vlerësuar Kirurgët vetëm për nga numri i operacioneve?
Skandaloze: Mbi 30 milionë euro reklama, shumica për portale të ‘bosave’ e të partive
Çfarë të bëni kur jeni me kollë?
Rëndësia dhe nevoja për njohjen e dhënjes së ndihmës së parë
Shqiptari i dehur sulmon mjekët dhe policinë
OBSH: 3 fakte për COVID-19 që duhet t’i dini
Pse po shtrembërohen faktet për Shëndetësi?
Dhjetë mendime mbi Shëndetin dhe Mjekun!
Gjykata Kushtetuese
Gështenjat nuk janë vetëm të shijshme, por edhe të shëndetshme
Enlirat Duraku: Me vendim arbitrar dërgohet në “standby” shkollimi i specializantit!
Gurët në veshka, çfarë duhet të kemi kujdes
Aba - Fjalor i gjuhës shqipe
Dr.Elton Bahtiri: Halli i njeriut paralel të ditëve tona, i përshkruar me një ironi të hollë
Kapacitetet testuese në SHBA, shumë vende vuajnë mungesën e testeve
Balerina nga Ferizaj diplomoi në "Joffrey" të Nju-Jorkut
Thirrja e mjekut nga Drenasi: Rrini në shtëpi, së bashku e tejkalojmë këtë krizë
Gazetari i RTK-së përkrah fuqishëm grevën e Kirurgëve
14 Things Only People Who Work in the Medical Field Will Understand
How long does it stay in your system?
Qeveria shkarkon bordin e Telekomit
Milaim Zeka: Pse nuk po e hapim një fond për punëtorët shëndetësor?
Venerolog
Lirimi i kundërligjshëm i personave të privuar nga liria
Deklaratat e rreme të dëshmitarëve bashkëpunues
Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent
Tri vjet pa specializime në shëndetësi
Rreth 700 mijë euro donacione nga diaspora
Të mbrojmë mamitë, se ato sigurojnë që gratë dhe foshnjat të jenë të shëndetshme në mes të pandemisë...
Frymëzimi në kohën e karantinës
Publikohen libra dygjuhësh për fëmijët e diasporës
Orari dhe përmbajtja për javën e ardhshme për mësimin në distancë eMësimi - Orari dhe përmbajtja për...
A është e vërtetë që baballarët janë më të lidhur me vajzat dhe mamatë me djemtë? Psikologët përgjig...
Diaspora shqiptare në Gjermani vazhdon ta ndihmoj Kosovën
Skandaloze: Punëtorët e statistikave kaferojnë ndërsa punët e tyre ua ngarkojnë mjekëve dhe infermie...
Ja cili shtet i paguan më së shumti në botë Mjekët
Historia e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës
Surgical instruments wrongly left inside a patient may not be detected for more than 6 months
Askush nuk flet për heronjtë e sistemit shëndetësor…
Si e vjedh Vampiri energjinë tuaj?
Studimi ngre alarmin: Tatuazhet mund të shkaktojnë kancer
A është historia e shëndetit familjar faktor rreziku për leukemi? A trashëgohet Leukemia?
Kryeministri britanik Boris Johnson shtrohet në spital nga COVID-19
RUBIKON: Kadri Veseli, kryetar i PDK-së - 08.04.2020 - Klan Kosova
Nefrologjia
Visceralgji
Konfirmohen 3 viktima nga gripi. 37-vjeçari nga Gramshi nuk i mbijetoi
Dr.Haxhi Avdyli: Shëndetësia po lulëzon për Uran Ismailin, por jo për pacientët
Dr.Lulzim Hoti: Urgjentisht stimuloni personelin shëndetësor
Konkursi në Fakultetin e Mjekësisë, kandidatja reagon ndaj akuzave për kualifikimin e saj
Shoqata “Nënë Tereza” në Londër shpërndan ndihma për anëtarët e diasporës
Asgjësimi apo fshehja e materialit arkivor
Çka është Punëdhënësi?
Fjalët prekëse dhe mesazhi i fortë i një doktori për gratë shtatzëna
Mësohet data kur Gjermania do t’i hapë kufijtë për shqiptarët
Çka është Dializa peritoneale?
Sot është Dita Botërore e Shëndetit, që sivjet iu kushtohet infermierëve dhe mamive, për rolin kyç ...
Shtetasi i Kosovës dhe ai i Shqipërisë, akuzohen për 55 thyerje banesash
A është izolimi i mirë për zemër?
Cilët faktorë e rrisin rrezikun për hipertension?
Kurz beson në hapjen e shpejtë të kufijve
Dr.Sami Uka: Grevë? Kundër kujt?
Vetëgjyqësia
Fluturim special sot nga Prishtina për në Itali
Berna, kryeqyteti i tretë ‘më i shëndetshëm’ në Evropë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Lindi sa një shiringë, kjo foshnjë sfidon ‘1 milion e 1″ mundësi mbijetese

Mon Feb 11 , 2019
Një foshnje, i cila ka lindur në madhësinë e një shiringe, vetëm 23 javësh, ka sfiduar “1 milion e një” mundësi për mbijetesën e tij. Punonjësja e kujdesit Hanna Rose, 25 vjeç dhe partneri i saj, Daniel Bownes, 27 vjeç, sollën në jetë foshnjën e tyre Xhorxh, për të cilin […]