Gripi në shkollë, Mjekët: Përhapet me shpejtësi

Në Gjirokastër, që prej nëntorit janë bërë rreth 2.800 vaksina kundër gripit, një numër ky minimal në raport me numrin e pacientëve kronikë që marrin mjekim në spitalin rajonal. Autoritetet thonë se ndergjegjësimi për ta bërë vaksinën ka qenë i ulët. Autoritetet e shëndetit në Gjirokastër flasin për 540 raste të sëmurësh me grip, një pjesë e tyre të sëmurë kronikë dhe shumë fëmijë.
Në qendrën shëndetësore pranë njërës prej shkollave kryesore të qytetit, pediatrja Rita Jorgji ishte duke vizituar dy pacientë të vegjël, fëmijë të së njëjtës familje. Të dy ishin me grip, sqaron ajo, pasi kjo virozë përhapet me lehtësi brenda familjes, por edhe brenda klasave në shkolla.
Në shkollën 9-vjeçare ”Koto Hoxhi” bëhet çdo ditë verifikimi për nxënësit që mungojnë. Në çdo klasë ka disa mungesa për shkak të gripit por java e kaluar ka qenë edhe më e vështirë sipas mësuesve. Lura Shehu, që drejton ciklin fillor, thotë se prindërve iu është kërkuar t’i mbajnë fëmijët e sëmurë në shtëpi, për të parandaluar përcjelljen e simptomave te fëmijët e tjerë. Edhe në farmaci, medikamentet më të tërhequra janë antipiretikët dhe preparatet që kurojnë simptomat e gripit.

Related posts:

Demenca vaskulare
Baba Qazimi nga Gjerma e Tetovës mjeku popullor, shkruanin gazetat para 100 viteve
Marrja e ryshfetit
Fatmir Limaj
Një lajm i mirë sapo ka ardhur për rajonin në këtë kohë të vështirë që po kalon Kosova dhe krejt bot...
ende s' ka vendim përfundimtar për fluturimet nga Zvicra në Kosovë
4 mënyrat për të parandaluar kancerin e lëkurës
Punëtorët e shtetit mund të mbesin pa rroga
Kirurgu shqiptar, storie suksesi në Gjermani
Sa u rrezikohet shëndeti mjekëve gjatë punës?
Pothuajse 100 të shëruar nga Covid-19 në Shqipëri
Sindikatat paralajmërojnë grevë prej të mërkurës nëse s’marrin përgjigje nga Presidenti dhe Kryemini...
Për ushqimet "bio" !
Postim i marrë nga faqja e Ministrisë së Shëndetësisë Në Klinikën Infektive të QKUK, sot më 31 mars...
Ja pse patatet e skuqura janë kancerogjene
Raporti i kinezëve: Koronavirusi është dinak, por shkatërrohet në 57 gradë
Përdorimi i paautorizuar i pasurisë
Mirë se vini në “Universin e Lindës”
Fjalor Latinisht Shqip
Arsyet kryesore për shëndetin përse nevojitet të hani vezë çdo ditë – Gazeta Koha Jone
Ja si t'i mbroni sytë e fëmijëve tuaj!
Dr. Lul Raka i reagon Memli Krasniqit dhe Imer Mushkolajt: Faleminderit! E zbuluat ujin e ngrohtë
Virusi Corona, në qytetet kineze ka edhe shumë shtetas shqiptarë
Qeveria të shpallë alarmin SOS, rrezikohemi të mbetemi pa mjekë
Njihuni me 7 vendet që nxjerrin mjekët më të mirë në botë
Në QKUK, i shpëtohet jeta një 21 vjeçari Po vazhdon të zbatohet me sukses projekti nacional i Stro...
Çka janë Organizatat e të punësuarve?
SHSKUK dënon sulmin ndaj mjekut Sefedin Fazliu
Studimi i Klorokinës në dozë të lartë ndërpritet për shkak të efekteve toksike
Si të luftohet tensioni i lartë i gjakut?
Mjeku infektolog Valbon Krasniqi tregon më shumë rreth Koronavirusit
QKMF-ja në Deçan u ofron shërbime mjekësore vetëm rasteve urgjente, drejtori e arsyeton vendimin
Tahirsylaj paralajmëron temperatura deri në -20 gradë
Mesazhi i mjekut milioner që vdiq nga kanceri: Paratë nuk sjellin gëzim…
Hierarkia në mes të Ligjit, Kontratës Kolektive, Aktit të Brendshëm të Punëdhënësit dhe Kontratës ...
Ja sa dënohet marrja e deklaratave me anë të shtrëngimit
Përhapet virusi “Influenca A”, infektologët kërkojnë kujdesë
Skandaloze: Pacienti nga Malisheva udhëzohet direkt për Prishtinë pa u dërguar fare në Spitalin e Gj...
Bilanci i fundit/ Rritet numri i mjekëve të vdekur nga koronavirusi në Itali
Masat disiplinore për shkeljen e detyrave të punës
Çka është Migrena? - Neurologjia
“Me 50 ml alkool arrestohesh, kur pi kokainë mund të drejtosh bashki e qeveri”/ “Shpërthen” mjeku i ...
Sulmuesi i Mjekut në Lezhë vetëdorëzohet në Polici dhe pranon fajin
5 arsye pse duhet t'a lini duhanin!
Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj
Për dhjetë muaj, qytetarët sulmuan 132 zyrtarë
Burnout Sindromi te Kirurgët e Përgjithshëm të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
Agjërimi parandalon shumë sëmundje dhe ripërtërin metabolizmin e organizmit
7 mënyrat se si funksionon Ligji i Karmës
Avokati i Popullit ende s’ka vendosur rreth Ligjit për Paga, pranon edhe tri ankesa
Edhe një Shqiptar bëhet Specialist në Gjermani
Mungesa e vitaminës D është shumë e përhapur dhe shumë e rrezikshme
Çka është Shkenca?
Cilin do t'a votoni për Kryeministër?
Older adults who drink tea are less likely to be depressed
Infeksioni
Ja në sa milion arrin popullsia e Izraelit
1,000 doktorë shqiptarë nga diaspora në shërbim online për mërgimtarët
Si pastrohet gjaku përmes hemodializës?
Kosovë/ 184 të infektuar me koronavirus, 5 të vdekur dhe 30 të shëruar
Dr.Fatmir Salihu: Parafimoza
Ja kush ishte i pari që pohoi se lia e ujit bie vetëm një herë dhe nuk përsëritet!
Ku zhvillohet dializa peritoneale?
Apeli i fortë i mjekut: Profesioni na vodhi rininë, politika kërkon të na grabisë lirinë
Ambasada e Kosovës me njoftim të rëndesishëm për bashkëatdhetarët në Zvicër
Dr.Leonard Bytyqi: Askush nuk e ka menduar që pas 11 viteve të Pavarësisë do të ikin 500 Mjekë nga K...
Gjykata Kushtetuese pezullon Ligjin për Pagat – nuk zbatohet së paku edhe katër muaj
Infemierët janë dora e djathtë e mjekut
8 ekzaminime mjekësore që çdo grua duhet t’i bëjë pas moshës 40 vjeç
Dry mouth at night: Causes and treatments
Në Spitalin Rajonal të Mitrovicës kryhet operacion i rrallë në sy
𝗙𝗦𝗦𝗛 𝘇𝗼𝘁𝗼𝗻 𝟯𝟬,𝟬𝟬𝟬 𝗘𝘂𝗿𝗼 𝗽𝗲̈𝗿 𝘁𝗿𝗮𝗷𝘁𝗶𝗺𝗶𝗻 𝗺𝗷𝗲𝗸𝗲̈𝘀𝗼𝗿 𝘁𝗲̈ 𝗘𝗿𝗶𝗼𝗻 𝗛𝗮𝘅𝗵𝗻𝗶𝗸𝗮𝗷𝘁
Mjeku Shqiptar fiton çmim ndërkombëtar për....
Ismaili: Profesionistë shëndetësorë duhet t’i marrin pagat ma rritje
Barometri: Sa janë prekur nga pandemia ndërmarrësit shqiptarë në Zvicër
Më pikëlloi vdekja e kardiologut Sami Gjoka, në kulmin e energjive të tij të punës në shërbim të qyt...
Reagon QSUT ndaj dhunës mbi mjeken specializante të Kirurgjisë
Vitaminë - Çka është Vitamina?
KOMUNIKATË Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) njofton nxënësit, pr...
Deputeti i LDK-së i kërkon Qeverisë rritje të pagës së punëtorëve shëndetësor
Ja çfarë kërkese Kirurgu Dr.Salih Krasniqi ka për mediat!
Ja çfarë punëtorie u mbajt në IKSHPK!
Njoftim lidhur me faljen e Fitër Bajramit në Zvicër
Çka është Demenca e përzier?
Mjeku shqiptar merret si shembull në Gjermani
Koronavirusi, rritet në 909 numri i viktimave
Ushqimet shqiptare, pjesë e fushatës promocionale të Organizatës Botërore të Turizmit
Ja cilat janë ushqimet që shkaktojnë erën e keqe të gojës!
Fatime Blakaj, humanistja që mundësoi shërimin 2800 fëmijëve shqiptarë në Austri
Dy futbollistë shqiptarë do të “luftojnë” me njëri-tjetrin për kupën e Austrisë
Kosovarët duhet të krijojnë shprehi që Mjekët dhe Infermieret në Kosovë kudo që i shohin t'i përqafo...
What bleeding gums mean for people with diabetes
Rama: Mjekët dhe infermierët do të kenë shpërblim 1 mijë euro
New treatment extends lives of people with most common type of liver cancer
Refleksione mbi jetën e një Mjeku
Për indeksonline është e çuditshme se mjekët bëjnë pauzë 30 minuta
Ja sa dënohet kanosja me fjalë, vepra apo gjeste!
KMDLNj: Të pezullohet çdo grevë apo protestë për aq kohë sa zgjatë pezullimi i Ligjit për Paga
Sulmohet me eksploziv QMKF-ja në Pejë, tronditen mjekët
A e dini se mënyra që i jep fund by-passit në zemër është zhvilluar nga një shkencëtar turk?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Infermierët kërkojnë mosnënshkrimin e ligjit të pagave

Fri Feb 8 , 2019
Gazeta Shëndeti ka siguruar dokumentin  apo kërkësën ku Infermierët përmes saj i drejtohen Presidentit të Kosovës dhe nga Presidenti kërkojnë mos t’a nënshkruaj ligjin e pagave dhe ta kthej në Kuvend për përmirsimin e Koeficientëve të INFERMIERËVE/MAMIVE dhe profesionistëve tjerë shëndetsorë, për shkak së këta koeficient janë nënçmues dhe nuk […]