Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Hapja e dritares në dhomën tuaj të gjumit gjatë natës për të lejuar hyrjen e ajrit të pastër është zgjidhja më e mirë për të parandaluar obezitetin dhe tipin 2 të diabetit (sëmundja e sheqerit)

Të paktën kështu sugjerojnë profesorët e endokrinologjisë në Universitetin e Oxford-it, shkruan The Telegraph.

Ata besojnë se ka mjaftueshëm prova për të besuar se trupi pak më i ftohtë se normalisht mund të ketë shumë përfitime për shëndetin.

Përtej kësaj ka shkencëtarët besojnë se ka një lidhje mes ngrohjes globale dhe diabetit (sëmundja e sheqerit).

“Ka prova bindëse se ftohja e trupit me disa gradë më pak mund të përmirësojë ose të reduktojë diabetin (sëmundjen e sheqerit). Jeta në një ambient të freskët rrit ndjeshmërinë e insulinës dhe largon diabetin (sëmundjen e sheqerit).”

Jo më kot rekomandohet që temperaturat në mjedisin ku jeton të jenë më të ulëta, kjo derisa kur kemi ftohtë, humbasim kalori, ndaj kjo është një zgjidhje e mirë për të parandaluar edhe obezitetin.

window watching

The post Hapni dritaren e dhomës tuaj të gjumit natën për të parandaluar mbipeshën dhe diabetin (sëmundjen e sheqerit) appeared first on Telegrafi.

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page