Harta e vendeve që janë prekur nga koronavirusi

Raste të reja të të infektuarve me koronavirus, i njohur si COVID-19, kanë filluar të raportohen çdo ditë në mbarë botën.
Në Kinë kanë vdekur 2,592, përderisa më shumë se 77,000 të infektuar janë konfirmuar, raporton Al Jazeera.
Mijëra raste janë konfirmuar edhe në të paktën 30 vende.
Përderisa, sot, në Kosovë është raportuar për një rast të dyshuar me koronavirus, por që më pas rezultoi negativ. 
Ndërkaq, më poshtë gjeni të gjitha vendet në cilat është konfirmuar se janë prekur nga ky virus.
Afganistan – 1
Në Afganistan rasti i parë dhe i vetëm me koronavirus është konfirmuar me 24 shkurt.
Australi – 23
Në Australi janë konfirmuar 22 raste.
Belgjikë – 1
Në Belgjikë thuhet se një nga nëntë qytetarë belgë që janë kthyer nga Wuhan ka rezultuar pozitiv.
Bahrejn  – 1
Në Bahrejn është konfirmuar rasti i parë me koronavirus më 24 shkurt nga një qytetar që ka ardhur nga Irani.
Kamboxhia – 1
Kamboxhia ka konfirmuar rastin e parë me koronavirus më 27 janar.
Kanada – 10
Kanada ka konfirmuar nëntë raste me koronavirus me 23 shkurt – tre në territorin e Ontarios dhe gjashtë në British Columbia.
Kina – 77,239
Deri më sot, gjithsej 77,150 persona në Kinë kanë konfirmuar se janë infektuar nga virusi, shumica prej tyre në qendër të Hubei.
Të paktën 2,592 njerëz kanë vdekur, ka thënë komisioni i shëndetësisë së Kinës.
Në Hong Kong raportohet se edhe një person nga sëmundja më 19 shkurt. Përfshirë dy vdekjet, në Hong Kong janë konfirmuar 79 raste më 23 shkurt.
Egjipt – 1
Ministria e Shëndetësisë së Egjiptit ka raportuar se është konfirmuar rasti i parë me koronavirus më 14 shkurt. Ky është edhe rasti i parë në Afrikë.
Finlandë – 1
Një turist kinez është shtrirë në spital, nga i cili konfirmohet se më 29 janar është infektuar me koronavirus.
Pacientja thuhet se është 32 vjeçare nga Wuhan.
Francë – 12
Më 15 shkurt, në Francë është raportuar rasti i parë me vdekje në Evropë – viktima është një 80 vjeçar, turist kinez.
Ndërkaq, 12 raste janë konfirmuar në Francë, pesë prej tyre janë qytetarë britanik të cilët kanë ndarë shtëpinë në një resort skijimi me dikë që sapo ka ardhur nga Singapori.
Gjermani – 16
Gjermania ka regjistruar 16 raste me koronavirus më 23 shkurt, shumica e të infektuarve ishin në jug të Bavarisë.
Po thuajse të gjithë pacientët në Gjermani janë punëtorë për vendosjen e pjesëve të automjeteve Webasto, që janë infektuar nga kolegu nga Kina i cili po e mbante një kurs në Gjermani.
Indi – 3
Më 3 shkurt, rasti i tretë pozitiv me koronavirus është raportuar në Indi, në jug të Keralas.
Të tre janë studentë që janë kthyer nga Wuhan, sipas mediave lokale.
Iran – 64
Autoritetet e shëndetit në Iran, kanë raportuar më 24 shkurt, se numri i rasteve të konfirmuar ka arritur deri në 64.
Prej tyre, katër persona kanë vdekur nga virusi duke rritur numrin e të vdekurve deri në  12.
Irak – 1 
Në Irak është konfirmuar rasti i parë në qytetin Najaf.
Personi i infektuar është një student teolog, iranian.
Izrael – 2
Në Izrael është raportuar rasti i dytë me koronavirus, që të dy janë shpërngulur në Japani.
Itali – 219
Në Itali janë konfirmuar 219 raste, shumica në veri të vendit.
5 persona kanë vdekur.
Japoni – 691
Gjithsej 691 persona kanë rezultuar pozitiv nga virusi.
Tre persona që ishin në anijen Diamond Princess kanë vdekur në Japoni.
Kuvajt – 3 
Ministria e Shëndetësisë së Kuvajtit raportohen tre raste më 24 shkurt.
Liban – 1
Rasti i parë me coronavirus është konfirmuar në Liban më 21 shkurt pasi një grua ka arritur nga Irani.
Malajzi – 22
Malajzia ka konfirmuar në total 22 raste.
Nepali – 1
Nepali thotë se më 24 janar, një burrë, 32 vjeçar kanë arritur nga Wuhan është testuar pozitivisht me koronavirus.
Filipine – 3
Në Filipine, zyrtarët shëndetësor kanë konfirmuar rastin e tretë me koronavirus. Vendi po ashtu ka shënuar vdekjen e parë nga koronavirusi, jashtë Kinës.
Rusi – 2
Rusia ka raportuar dy raste nga ky virus më 31 janar. Të dy pacientët janë me nacionalitet kinez.
Singapor – 89
Në Singapor janë shënuar 89 raste më 23 shkurt, përfshirë 51 persona të cilët janë trajtuar dhe liruar nga spitali.
Kore Jugore – 833
Në Korenë Jugore është konfirmuar numri i të prekurve deri në 833.
Shtatë vdekje janë konfirmuar.
Spanjë – 2
Autoritetet spanjolle kanë konfirmuar rastin e dytë me coronavirus më 9 shkurt – një britanik nga Mallorka.
Sri Lanka – 1
Në Sri Lanka është konfirmuar rasti i parë me virus më 27 janar.
Pacienti është identifikuar se është 43 vjeçare, nga Hubei, e cila ka ardhur në Sri Lanka si turiste.
Suedi – 1
Më 31 janar, Agjencia e Shëndetit Publik të Suedisë ka thënë se një grua ka rezultuar pozitiv me coronavirus dhe është mbajtur e izoluar në një spital në jug të Italisë. Ajo kishte vizituar Wuhan para se të vinte në Suedi.
Tajvan- 28
Në Tajvan janë konfirmuar 26 raste, përfshirë një 61-vjeçar me probleme shëndetësore që vdiq nga virusi.
Tajlandë– 35
Në Tajlandë ka arritur numri deri në 35 persona.
Emiratet e Bashkuara Arabe – 13
Në EBA, 13 raste janë konfirmuar më 23 shkurt.
Britania e Madhe- 13
Në Britani të Madhe është konfirmuar katër raste të reja me coronavirus duke e rritur numrin deri në 13.
Të gjitha rastet janë në Angli dhe të paktën 8 persona janë larguar nga spitali pasi kanë rezultuar negativisht, dy herë nga ky virus.
Shtetet e Bashkuara – 35
Shtetet e Bashkuara kanë konfirmuar 35 raste nga virusi më 23 shkurt.
Rastet përfshihen atyre që kanë udhëtuar me anijen Diamond Princess në Japani.
Vietnam – 16
Më 13 shkurt, ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar rastin e 16-të me coronavirus.

Related posts:

Vendimin për shqiptimin e masave ndëshkuese për shkeljen e detyrave të punës
Ish-shefi i Mossad, Tamir Pardo, bashkohet me startapin e kanabisit mjekësor Cann10
Skuqjet në fytyrë
Tejrritje e kërkesave së mjekëve dhe infermiereve për të ikur nga Kosova
https://bjanaesthesia.org/ar…/S0007-0912(20)30200-2/fulltext
Çka është Sektori publik?
Dr.Besnik Ibishi: Kockat tona nuk zmadhohen e as forcohen kur shtojmë peshë
Load Up on Shrooms With These Healthy Recipes
Disa faktorë që ndikojnë në masë të caktuar në rritjen e tensionit arterial
Çka është Puna e detyruar ose e dhunshme?
Koronavirusi/ Rëndohet bilanci, shkon në 51 numri i të infektuarve në Itali. Kontrollet vijojnë për ...
Fatime Blakaj, humanistja që mundësoi shërimin 2800 fëmijëve shqiptarë në Austri
Kabineti Qeveritar qe 7 muaj pagat me rritje ndërsa mjekëve iu është thënë që të presin ligjin
Rubikon: Ish-kryeministri Ramush Haradinaj
Koronavirusi, 259 viktima/ Mjekët: Virusi mund të pësojë mutacion dhe të përhapet
Sa është paga vjetore e Mjekut në Austri?
Fluks nga virozat, Mjekët: Më të rrezikuarit janë të sëmurët kronikë
Dr.Ibrahim Maliqi: Qeveria Kurti duhet të ketë kujdes, në të kundërtën shpresa vdes bashkë me të
Kushtet dhe kriteret për themelimin e marrëdhënies së punës
Ambasada e Kosovës në Itali, me njoftim të rëndësishëm për riatdhesim
Së shpejti, analizat për gratë shtatëzëna TRIPLE TEST, do të bëhen në QKMF-në e Prizrenit
Ministri Uran Ismaili i ka kërkuar homologut gjerman që mos t’i marrin Mjekët nga Kosova
Ja pse patatet e skuqura janë kancerogjene
Kishte paralajmëruar të bëhej kujdes, mjeku nga Kina infektohet edhe vetë me koronavirus
Rreziqet potenciale që ndikojnë në pjellshmëri
Spanjë, 812 të vdekur dhe 7 600 të prekur nga koronavirusi brenda 24 orëve
Dhënia e kundërligjshme e ndihmës juridike
6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë
A Trainer Answers: What's the Best Workout For Losing Weight?
Artistët e Berlinit i shndërrojnë ballkonet në një ekspozitë arti |Revista Monitor
21 vjet më përparë nisi njëra nga betejat më të lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, beteja ...
Në bazë të ligjit për Greva, personi që pengon grevistët dënohet me gjobë 500 deri 5000 euro
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Orari javor i transmetimit në RTK të mësimit në distancë për gjuhën t...
Një 'viktimë' e përsosur. 1. Jam e sigurt se Albini më mirë ndjehet sot se dje, përse më n...
Studentja shqiptare shpallet fituese e “Çmimit Kombëtar të Ekselencës” në Kanada
Çfarë duhet të mësojmë nga vendet më të përparuara në përballimin e epidemisë nga COVID-19?
Nuk burgosen doktorët, o të mjerë!
Ja sa dënohet marrja e deklaratave me anë të shtrëngimit
RUBIKON: Kadri Veseli, kryetar i PDK-së - 08.04.2020 - Klan Kosova
Abuzimi emocional - Çka është, si manifestohet dhe cilat janë shenjat?
https://www.medscape.com/viewarticle/928605…
Pas votimit të mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë së Kosovës, sot kisha një takim me ambasadorët e...
Kosovarët me viza pune austriake, mbesin në Kosovë
Sëmundjet respiratore akute
Soridiet shërbejnë për shumëzim te:
Edhe një Shqiptar bëhet Specialist në Gjermani
Manipulimi me prova
Fëmija i parë i lindur në vitin 2020 në Prizren është vajzë
Syla: Moszbatimi i Ligjit për Paga do ta nxjerr situatën jashtë kontrolli, s’mbajmë përgjegjësi
AMC dhe Cycle Kosovo dhurojnë shtretër për foshnje në Repartin e Neonatologjisë në Mitrovicë
A janë reale epidemitë e viruseve?
Cilat janë llojet e dializës?
Pas shuarjes së kryengritjes të komandantit Shaban Polluzha, Masakra e Tivarit është ndër krimet më ...
Qytetarë të nderuar Për mua dhe LDK-në është i papranueshëm shkarkimi i Ministrit të Punëve të Brend...
Ligji i Pagave, Kushtetuesja kërkon sqarime shtesë nga avokati i popullit për kërkesën e SBASHK-ut
Kompania izraelite BATM Advanced prodhon setin mjekësor diagnostikues të koronavirusit
Pse po shtrembërohen faktet për Shëndetësi?
Possible treatment strategies for COVID-19
Pacientët po bëjnë ankesa duke trilluar ngjarje ndaj mjekëve dhe infermierëve
Përse të rinjtë tanë “tremben” nga studimi i mjekësisë?
Cilat janë shenjat dhe simptomat e menopauzës?
Mjeku shqiptar nga Maqedonia po mahnitë Zvicrën
Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë
FMN, e shqetësuar me Ligjin për pagat, viti 2020 problematik
Dr.Çlirim Berisha: Qytetarët po e neglizhojnë rrezikun që tashmë është global
Thirrja për rezistencë
21 vite me parë ra në fushën e nderit, heroi i kombit, Agim Ramadani-Katana. Ai do të mbetet përherë...
Gjevat Balaj: Në Austri erdha për 3 muaj, mbeta mbi 32 vite
Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani
Çka është Kolesteroli?
Oda e Mjekëve e heton Basri Sejdiun për përdorim të vulave jovalide
SHSKUK do t'i punësoj 103 Specialistë të papunë
Firma shqiptare „IAT“ në Austri mirëmban hekurudhën e projektuar nga Karl Gega
Qytetarë të dashur! Ju lutemi ti përmbaheni rekomandimeve të Institutit Kombëtar dhe mos dilni në gr...
Ja në cilin vend QKMF do të punoj pandërprerë!
QSUT, ndërhyrje e rrallë në zemër për Noanin 6-muajsh
Operacion i rrallë urologjik në Spitalin e Përgjithshëm të Mitrovicës
Shqiptari që jeton në Japoni tregon pse ky shtet po e kalon më lehtë pandeminë
Dita e Tokës feston 50-vjetorin |Revista Monitor
Në pritje të vaksinës, shkencëtarët rendin të zhvillojnë trajtime kundër COVID-19
Ja çka shkruan Dr.Armend Rexhepi për kryetarin e Komunës së Vitisë z.Sokol Haliti
Avokati i popullit po e shqyrton mundësinë e dërgimit të Ligjit për paga në Gjykatën Kushtetuese
Rruga e mjekut shqiptar, nga shtëpia e pleqve deri te doktorata në psikiatri
Dhëndri i shqiptarëve zgjidhet President i Parlamentit të Republikës së Gjenevës
afër 50 mërgimtarë janë riatdhesuar nga Sllovenia në Kosovë
Shkon në 21 numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri, ndërron jetë trajneri i boksit Skënder K...
Sëmuret presidenti Thaçi
Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave
What Are 10 Types Of Patients From A Doctor’s Point Of View?
Shoqata shqiptare në Kanada dhuroi maska me simbole të Kosovës dhe Shqipërisë
Përgjimi: "vëzhgimi" nga larg
Pse urinoj kaq shpesh?
Dr.Gani Morina: Taksa, Amerika dhe Gishti i thyer, i ngjyer, i ndyer !
Ikën mjekët! Nuk ka kush bën ndërhyrje kirurgjikale në spitale
Specialisti i Reumatologjisë që ka diplomuar dy herë në Mjekësi
8 ekzaminime mjekësore që çdo grua duhet t’i bëjë pas moshës 40 vjeç
SHSKUK dënon sulmin ndaj mjekut Sefedin Fazliu
Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, me pikëllim të thellë ka pranuar lajmin për vde...
Maqedoni e Veriut: Specializantët si skllevër
Why Has Medicine Become Such a Miserable Profession?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

The Simple Hacks You Need to Eat More Salads

Mon Feb 24 , 2020
Dropcap the popularization of the “ideal measure” has led to advice such as “Increase font size for large screens and reduce font size for small screens.” While a good measure does improve the reading experience, it’s only one rule for good typography. Another rule is to maintain a comfortable font […]