Haxhi 2020 – Nga 2 milionë, në vetëm 1 mijë pelegrinë


CNN – Fotografitë e shkrepura tregojnë̈ mbajtjen e distancës sociale  gjatë realizimit të haxhit.

Normalisht, mbi 2 milionë pelegrinë marrin pjesë në Haxh. Këtë vit vetëm rreth 1,000 adhurues janë  në pelegrinazhin vjetor pasi autoritetet saudite vendosën kontroll të rreptë të turmës dhe masa higjienike për shkak të frikës nga pandemia.

Besimtarët myslimanë vëzhguan ritualet e para të një̈ Haxhi historik të mërkurën, me rreth 1,000 pelegrinë që i përmbaheshin “flluskave të sigurisë” dhe masave të distancës sociale nga frika e koronavirusit.

kurse Haxhi zakonisht përmban turma të mëdha të mbushura rreth faltoreve më të shenjta të Islamit, pelegrinazhi vjetor i këtij viti ka parë besimtarët që rrethojnë Qaben përgjatë qarqeve koncentrike të shënuara në tokë. Disa këmbë ndanë pelegrinët e veshur me maskë që ecnin me një ritëm të matur.

CNN
CNN

Tawaf Al-Qudum, një ritual i grupeve që kalojnë në qytetin e shenjtë të Mekës, ishte ndryshe nga të gjitha procesionet që myslimanët kishin parë ndonjëherë në ekranet e tyre televizive. Mesatarisht, mbi dy milionë haxhinj marrin pjesë në Haxh, i cili konsiderohet një nga pesë shtyllat e Islamit.

Pelegrinët ndërkombëtarë janë ndaluar nga Haxhi i këtij viti. Të përzgjedhurit për të marrë pjesë janë banorë të huaj të Arabisë Saudite dhe shtetas sauditë midis moshës 20 dhe 50 vjeç.

CNN
CNN

“Ne po mundohemi të zbatojmë konceptin e sigurisë, ku çdo haxhi do të ketë një mjedis rreth tij ose saj që është i lirë dhe i sigurt sa më shumë që të jetë e mundur nga çdo lloj rreziku, kështu që gjithçka që nevojitet nga haxhinjtë është mbrojtja e tyre me pajisjet personale dhe produktet e tyre të higjienës sigurohen falas”, tha ndihmës-zëvendës ministri për Shëndetin parandalues në Ministrinë Saudite të Shëndetit, Dr. Abdullah Assiri tha për CNN në një intervistë të mërkurën.

Në Xhaminë e Madhe, boshllëqet ndanin sexhadet e lutjeve të adhuruesve, përderisa rituali normalisht kryhet afër supeve me besimtarët e tjerë. Të gjithë këta pelegrinë kanë kaluar tashmë një proces të rreptë të karantinës dhe shqyrtimit shëndetësor, sipas autoriteteve saudite.

CNN
CNN

“Ekzistojnë disa rituale të Haxhit që ne s’ mund t’i ndajnë [haxhinjtë] që ata nevojitet të jenë në një vend në të njëjtën kohë, kështu që ne duhej t’i përgatisnim këto vende në një mënyrë që të mirëmbahej distancimi social dhe gjithashtu të vë në dispozicion pajisje personale mbrojtëse për këto vende”, tha Dr. Assiri.Related posts:

Libani në zi pas shpërthimit masiv që la mbi 100 të vrarë
“Exile”, nga regjisori shqiptar, shfaqet në kinemanë e Hamburgut
Të paktën 100 të vdekur nga shpërthimi në Beirut të Libanit
Shpërthimi në Liban mund të ketë qenë një sulm
Buxheti, kusht për ngritjen e kapaciteteve të FSK-së
Qytetari plaçkitet në Stacionin e Autobusëve në Prishtinë, thotë se Policia s' i doli në ndihmë
Parkingu i ri në Dardani të Prishtinës, puseta ekziston por uji prapë mblidhet
Këshilltari për siguri kombëtare shërohet nga coronavirusi
VIDEO – Shpërthen gypi i ujit në një rrugë në Prizren, shkakton vërshime
Mund të bëjmë koalicion me BDI-në, ose me Aleancën për Shqiptarët dhe Alternativën
Të paktën 25 të vdekur dhe më shumë se 2,500 të plagosur nga shpërthimi në Bejrut
608 kosovarë me COVID-19 kanë hyrë në Gjermani
Tërheqja e parave të Trustit dhe ndihma për bizneset, në pritje të një ligji të ri
Osmani padinë dhe kërcënimet ndaj përfaqësueses së OJQ-së 'Pishtarët' e quan kanosje të lirisë së sh...
Skender Hyseni në ShBA, bisedon në telefon me Richard Grenellin
Kemi shfuqizuar Udhëzimin Administrativ për ta rregulluar sektorin farmaceutik
Vjosa Osmani zhvillon bisedë telefonike me homologun nga Turqia
Fajde edhe në kohë pandemie, dy të arrestuar në Gjilan
Pëlcitja e bombolës në Pulmologji, flet mjeku kujdestar
Doktori shqiptar nga Turqia: MSh-së në Kosovë 'i ka humbë rruga në oborr'
Skender Hyseni bisedon me Grenellin, flasin për dialogun
Oda e Farmacistëve kundër Zemajt për shfuqizimin e UA për çmimin e barnave
Pentagoni testoi me sukses një raketë interkontinentale
Nga 4.000 të karantinuarit, 93% vijnë nga vendet ballkanike
Inspektoriati Shëndetësor nis hetimet për vdekjen e 7 vjeçares në një klinikë private në Prishtinë
Të premten mblidhet Kuvendi, shqyrtohet Projektligji për COVID-19
Momenti i shpërthimeve të fuqishme në Bejrut
Situata ka dalë jashtë kontrollit
Shpërthim i madh në kryeqytetin libanez Bejrut
Ismaili e quan Zemajn "partner të krimit" pas shfuqizimit të rregullativës për çmimoren e barnave
Nga nesër mot me shi
E rrahu kunati, burri polic e kap për fyti dhe e dëbon gruan nga shtëpia
Bosnja, Kroacia dhe Serbia raportojnë për qindra raste të reja me COVID-19
Ndalohet qarkullimi i automjeteve motorike në rrugën 'Galip Badivuku' në Vushtrri
Konstituohet Kuvendi, nisin bisedimet për Qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut
Lutfi Haziri njofton për një vdekje nga COVID-19 në Gjilan
Muzeu i Kosovës pasurohet me “Veshjen e Rrafshit të Dukagjinit” të para 6 dekadave
Vota e deputetit të dënuar me burg formoi e rrëzoi qeveri
Paraburgim për dy malishevasit të dyshuar se tentuan ta vrasin kushëririn
225 raste të reja me COVID-19
Këto janë komunat e prekura nga rastet e reja sot me COVID-19
Deputeti Veton Berisha reagon në lidhje me pllakën përkujtimore pa Elizabeta Hasanin
Kamenica shton hapësirat për tretman të pacientëve me COVID-19
Trupi i të vdekurit nga COVID-19 pret 11 orë në Klinikën e Pulmologjisë
I vdekuri nga COVID-19, për 11 orë i shtrirë në Klinikën e Pulmologjisë
Vetëm në rajon të Gjilanit shqiptohen 165 fletëparaqitje për mosrespektim të masave kundër COVID-19
Detaje se si babë e bir sulmuan policët në Mitrovicë për veturën e parkuar
Në 24 orët e fundit 201 të shëruar nga COVID-19
13 të vdekur nga COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë
Ministria e Ekonomisë tregon arsyet e shkarkimit të bordeve të Ndërmarrjeve Publike
Në kujtim të Elizabeta Hasanit
Ministria e Arsimit gjuan topin tek komunat për kontrollin dhe mbylljen e çerdheve private
Rriten çmimet e prodhimeve bujqësore
Kryetarja e KQZ-së raporton në Komisionin për Legjislacion
Agjencia Kundër Korrupsion planifikon strategji të re për kontrollin e pasurisë së deklaruar
Të mbijetuarit e COVID-19 paraqesin rritje të shkallës së çrregullimeve psikiatrike
Kontrolle të shtuara të policisë në Prizren për parandalimin e COVID-19
Anti-Korrupsioni thotë se s' kanë pranuar kërkesë në rastin e kandidatit për rektor, Zenun Halili
Zyrtari i Komunës së Lipjanit bëhet kryesues i bordit të KRU "Prishtina"
Adriana Matoshi zgjedhet aktorja më e mirë e festivalit ‘Fantaspoa’ në Brazil
Gjykata lëshon urdhër-arrest ndaj deputetit kosovar për ta çuar në burg
Driton Selmanaj infektohet me COVID-19
Agjensia Kundër Korrupsion planifikon strategji të re për kontrollin e pasurisë së deklaruar
Ish-anëtari i bordit të Postës bëhet drejtues i Bordit të KEK-ut
16 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë në Spitalin e Pejës
Gjykata e Apelit ende s' ka vendosur për ministren e dënuar nga Gjykata Themelore
Dilemat për kthim në shkolla në kohë të COVID-19
Dorëzohet donacioni me 30 ventilatorë nga Bashkimi Europian
Drejtori i Akademisë së Drejtësisë raporton para Komisionit për Legjislacion
I dyshuari në Suharekë godet me traktor një grua
Grumbuj njerëzish tek objekti i regjistrimit të veturave
Qeveria Hoti shkarkon bordet e emëruara nga Qeveria Kurti
Mitrovicasi arrestohet për rrahje të fëmijëve
600 euro dënim për të akuzuarin se mbajti pushkë gjuetie pa leje
Pesë të arrestuar në rajonin e Mitrovicës pasi s' respektuan masat mbrojtëse
Tre pacientë në intubim po trajtohen në Spitalin e COVID-19 në Vushtrri
I dehuri në Mitrovicë arrestohet për prishje të qetësisë publike
I infektuari me COVID-19 then izolimin në Podujevë
Sekuestrohen 370 kilogramë duhan brenda një shtëpie në Ferizaj
Digjet shtëpia në Lipjan shkaku i kabllos
Mbi 9 mijë të infektuar me koronavirus në Kosovë
A do të jenë shqiptarët e Luginës pjesë e qeverisë së re të Serbisë?
Kreu i OBSH-së me paralajmërime të zymta për vaksinën ndaj COVID-19
Gjithkush ka të drejtë të infektohet
Ish-mbreti i Spanjës largohet nga vendi
Zyrtari serb i Kroacisë do të marrë pjesë në festimet e “Stuhisë”
Aeroporti i Vjenës ulë çmimin e testit të Covid 19
TikTok do të ndalohet në ShBA Po qe se s' shitet deri më 15 shtator
Testet e antitrupave tregojnë se 2.5% e italianëve janë infektuar me coronavirus
Uji i vaditjes fut në konflikt banorët e Martaneshit me kompanitë e HEC-eve
Ministria e Financave shpall konkurs për Drejtor të Përgjithshëm të Doganës
Mbi një mijë gjoba për mosrespektim të masave kundër pandemisë
Parku i qytetit në Prizren i mbushur plotë me qytetarë
Leart Paqarada tregon për KALLXO.com se pse e la Sandhausenin për St.Paulin
Leart Paqarada tregon për KALLXO.com arsyen se përse iu bashkua St. Paulit
Ambasada është shtëpia e gjithë mërgatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut në Zvicër
Gjyqtarja e Apelit Shkodër, Lindita Hoxha, përballet me probleme për pasurinë
Nesër s' do të punojë tregu
Rreshteri i policisë që dyshohet se e rrahu babanë, lihet i lirë
Shkolla e harruar e Muzikës dhe Baletit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Dështon ndërtimi i stazës 'Pump Track' në Prizren

Wed Jul 29 , 2020
  Komuna e Prizrenit kishte planifikuar të shpenzoi 57 mijë Euro për ndërtimin e stazës “Pump Track” për adhuruesit e biçikletave. PUMP TRACK’ është një stazë e valëzuar, ka nivel të lartë të sigurisë, është e përshtatshme për të gjitha moshat me infrastrukturë gjithëpërfshirëse rekreative aktive, qofshin ata fillestarë apo […]