Hierarkia në mes të Ligjit, Kontratës Kolektive, Aktit të Brendshëm të Punëdhënësit dhe Kontratës së Punës

Neni 4
 

Hierarkia  në mes  të Ligjit, Kontratës Kolektive, Aktit të Brendshëm të Punëdhënësit dhe Kontratës së Punës

1.  Dispozitat e  Kontratës Kolektive, Aktit të Brendshëm të Punëdhënësit dhe Kontratës së Punës duhet
të jenë në përputhje me dispozitat e këtij ligji. 

2.  Kontrata Kolektive nuk mund të përmbajë të drejta më pak të favorshme për të  punësuarin dhe
punëdhënësin se sa të drejtat e  përcaktuara me këtë ligj.

3.  Akti i Brendshëm i Punëdhënësit  dhe  Kontrata e Punës mund të përmbajnë dispozita me të cilat përcaktohen më shumë të drejta dhe kushte të favorshme, nga të drejtat dhe kushtet e përcaktuara me ligj, përveç nëse me këtë ligj është përcaktuar ndryshe. 


LIGJI  Nr. 03/L-212

Ligji i Punës

Related posts:

Poezia e një mjeku
Me ambasadorin amerikan në Berlin, z. Richard Grenell, jam takuar dy herë. Takimi i parë ishte më 9 ...
Në klinikën Infektive të QKUK-së, sot me 06/04/2020, janë të hospitalizuar gjithsej 55 pacientë. Me...
Ligji për Pagat: Doktorët të premtën në grevë!
Deklarimet e rreme
I dashur Albin, Aq sa Ti e ke zor t'i kërkosh falje LDK-së dhe ta kthesh Agim Veliun, po aq zor...
Pajisjet Android spiunojnë përdoruesit
Miq të nderuar, Ju ftoj të më ndiqni sonte, duke filluar nga ora 21:00, në Syri TV. Intervista do t...
Sot pritet vendimi për Ligjin për pagat
Çfarë duhet bërë në prezencë të një Vampiri të energjisë?
Vdekja e artistit të talentuar Gëzim Kruja është humbje e madhe për artin dhe kulturën shqiptare. Me...
Maqedoni e Veriut: Specializantët si skllevër
Blerim Latifi: PTK test i fuqisë së politikanëve
Familjet e 5 foshnjeve marrin lajmin e jetës, mjekët shqiptarë kryejnë me sukses operacionet e vësht...
Çka është Kontrata e Punës?
Kur një person konsiderohet i shëruar nga Covid-19? Pse gjurmimi i rasteve të shëruara është i rëndë...
A paraqitet fruthi edhe te të rriturit?
Gjermania me nevojë urgjente për fuqi punëtore të kualifikuar
INTERVISTË ME KRYETARIN E AAK-së, RAMUSH HARADINAJ
Zvicra numëron 2 milionë e 125 mijë të huaj: Sa prej tyre janë shqiptarë?
Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë
afër 50 mërgimtarë janë riatdhesuar nga Sllovenia në Kosovë
Ky është fshati i bukur shqiptar ku jetohet në Grevë (Foto)
Dhënia e kundërligjshme e ndihmës juridike
"Do të ketë baba dhe nënë": Putin përjashton mundësinë e legalizimit të martesave homoseksuale
Unë jam Kirurg!
Njëzet e një vite më parë, brigada 138 e UÇK-së, nën komandën e Agim Ramadanit, nisi Betejën e Kosha...
Sëmundjet respiratore akute
Hetimi për “Sterilizimin”, Koni dëshmon në SPAK: Koncesion korruptiv
Një shqiptar në Gjermani vdes si pasojë e koronavirusit
Grevë
Shqiptarët mes 4 popujve më të stresuar në botë
Sot vizitova Ferizajin për të shprehur personalisht mirënjohjen ndaj personelit shëndetësor, që me p...
Gjermani: profesioni i mjekut më i paguar, paga shkon deri 120 mijë euro në vit
Zvicra kërkon të mbahen hapur kanalet për dërgimin e parave të migrantëve
Ja si t'i mbroni sytë e fëmijëve tuaj!
Deputeti i VV’së: Mos pritni mrekulli
I shqetësuar dhe i prekur thellë nga vdekja e parë e shënuar nga Covid19 në Kosovë, përcjell ngushël...
Gazetari Adriatik Kelmendi i bie pishman..
Policët do të paguhen për rrezikshmëri e mjekët akoma jo
Të jesh mjek, mësues, profesor, gjykatës, inxhinier në Kosovën tonë!!!
Vertebrat Torakale
Cilat gra preken nga kanceri i gjirit?
6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë
Mjekët shqiptarë rrëfejnë arsyet e largimit nga Shqipëria
Ja si funksionon Organizmi
Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, me pikëllim të thellë ka pranuar lajmin për vde...
Verbal
Cila nga algat e dhëna i takon algave blu në të gjelbra?
Kush do të pësojë nga Ligji për pagat
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, priti sot ambasadorin ...
Kjo shenjë tregon se rrezikoheni nga kanceri i zorrëve
Ja në sa milion ka arritur popullsia e Turqisë
Vampirizmi energjetik
Pse paraqitet dhimbja në pjesën e poshtme të abdomenit ose pelvikut?
Sërish specializantët ankohen se nuk janë paguar
Edhe kjo ndodhë! Xhelal Sveçla, ushtrues detyre i Ministrit të Brendshem, me Vendim të veçantë, ua p...
Ambasada e Kosovës në Itali me njoftim mbi riatdhesimin e shqiptarëve
#CME #NMJ SINGLE ANSWER QUESTION Regarding The Nicotinic Cholinergic Receptors At The Motor End Pl...
Koronavirus: Rreth 14 mijë persona të shëruar në Austri, në tretman edhe 1.262
Mjekët reagojnë ndaj shkrimit Hendbollisti i nënshtrohet 39 operimeve në Francë shkaku i operacionit...
Konkursi në Fakultetin e Mjekësisë, kandidatja reagon ndaj akuzave për kualifikimin e saj
Punëdhënësi mund të dënohet deri në 35.000 euro për shkelje ndaj punëtorit
Një në katër mjekë, ose 32.9% e mjekëve në Zvicër janë të huaj, mes tyre shqiptarë
Duhani dhe dëmet shëndetësore
Të drejtat e të punësuarit me rastin e ndërrimit të punëdhënësit
21 vite me parë ra në fushën e nderit, heroi i kombit, Agim Ramadani-Katana. Ai do të mbetet përherë...
Mjeku kosovar në Berlin: 90 për qind e të prekurve me koronavirus e kaluan pa trajtim mjekësor
Kirurgu Shqiptar i shpëton jetën gjermanit të moshuar
Sulmohet mjeku dhe polici në Gjakovë
Lumiri – mjekëve për grevën: Mu atëherë kur u duhet destabilitet, ju përdorin si mjet
Kurti, letër ministrave: Skanoni gjendjen nëpër ministri dhe ma sillni raportin
Mjekët nga Kosova dhurojnë barna e materiale për Shqipërinë
Mjeku paralajmëron: Rreth 96 milion persona do infektohen me koronavirus, 500 mijë do vdesin
Ministria e Shëndetësisë: Pacientët me koronavirus po infektojnë mjekët, ju lutemi tregoni të vërtet...
Qëllimet e planit të trajtimit të Lupusit
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Orari javor i transmetimit në RTK të mësimit në distancë për gjuhën tur...
Shabanhaxhaj zgjat kontratën me skuadrën nga Austria
Dr.Blerim Myftiu: Kokëdhembja e tipit “cluster”
Virusi vdekjeprurës/ Çfarë dihet deri më tani?
Organizata Kosovare e Studentëve të Mjekësisë anëtare me drejta të plota në Federatën Ndërkombëtare ...
Pacientëve me kancer nuk u jepet kimioterapia – Mjekët në grevë
Fjolla Spanca:Nuk pranohen urimet!
Zvicër: Shoqata “Swiss Albania Event” organizon expo-online “Trego trashëgiminë tënde"”
Belated Happy Easter From Annika Faroe Islands
Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë
Kanabisi mund të shkaktojë depresion dhe nxit vetëvrasje
Dr.Besnik Ibishi: Këshilla para se me dhënë gjakun për analiza
Thëngjilli përsëri shkaktari kryesor i ndotjes së ajrit në kryeqytet
Sugar alters brain chemistry after only 12 days
Kombinime të ushtrimit aerobik me ato të forcës
Ventrikul, Ventrikulo
Jeta e heroit Ismet Asllani ishte e mbushur me vepra trimërie për Kosovën, kur më së shumti i duhesh...
E FUNDIT / Shënohet viktima e 22 nga koronavirusi
Austria: 500 milionë euro ndihmë për bizneset e gastronomisë
Largim masovik i Mjekëve dhe Infermierëve nga Sindikata
Mjekët i gjetën qindra krimba në tru, shkaktuar nga konsumimi i ushqimit më të përhapur
Ordinanca e tetovarit hap dyert për pacientët shqiptarë në Zvicër
Si ka ndikuar pandemia në sektorin e patundshmërive, sa janë dëmet?
Themelohet Shoqata e Mjekëve Shqiptarë në Gjermani

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ndalimi i të gjitha llojeve të diskriminimit

Wed Mar 11 , 2020
Neni 5 Ndalimi i të gjitha llojeve të diskriminimit 1. Diskriminimi është i ndaluar në punësim dhe profesion, lidhur me rekrutimin në punësim, trajnimin, promovimin e punësimit, kushtet e punësimit, masat disiplinore, ndërprerjen e kontratës së punës ose çështjeve të tjera nga marrëdhënia e punës të rregulluara me këtë ligj […]