Hipnoza regresive apo prapavajtes

Hipnoza regresive apo prapavajtes eshte nje teknik eksperimentale e perdorur brenda nje psikoterapie.

Transi
hipnotik ne kete rast mund te favorizoje ne rekuperimin e memories,
ngjarjeve, traumave psikike te cilat iu riferohen nje te shkuare te
afert apo te larget.

Hipnozen, mund ta indentifikojm edhe si nje
strument ; si nje lente fokale e cila mund te perdoret per te zmadhuar
ngjarje , dukuri, permbajte, simbolizma apo gjuhe jokonshe.

Kjo
eshte metodologia me e shpejt per te nxjerr nga jokoshenca mendime,
fakte apo cdo gje qe mund te kete shkaktuar turbullime, qe ne te
perbashken te tyre mund te perfaqsojne shkaqet e problemeve
psikologjike aktuale.

Personit ne hipnoze i jepen gradualisht
sygjerime nga mjeku apo psikologu per tu kthyer mbas ne kohe ne kerkimin
e shkakut te problemit te tij.

Edhe pse ne gjendjen hipnotike
dalin apo shfaqen edhe nje here ato momente te harruara , keto te
fundit mund te ndikojn akoma negativisht tek personi duke i krijuar
probleme psikologjike.

Ndersa shume here te tjera raste qe edhe
pse mund ti kujtojm lehte ne nje gjendje normale, por qe keto nuk kane
qene te elaboruara emotivisht atehere edhe keto do te ndikonin
negativisht duke u shfaqur ne forma ansie apo sjellje negative tek
personi.

Ne keto raste hipnoza mund te liroj emocione negative te mbetura te “paralizuara” ne jo-koshencen(inkoshencen).

Keto
kthime ne te shkuaren me ane te hipnozes jane shume te rendesishme per
kerkime te metejshme drejt gjetjes se motivimeve e konflikteve qe mund
te ndikojne negativisht ne medjen e personit.

Edhe pse kjo
teknik eshte nje nga me te perdorurat, shume mjek (psikologe) jane te
mendimit se hipnoza regresive krijon kujtime jo te verteta, duke i dhene
mundesine mendjes humane

Related posts:

Çka është fotoreceptori?
Çka është Këshilli Ekonomiko-Social?
Dyfytyrësia e disa Portaleve dhe Gazetave ndaj Mjekëve dhe Infermierëve
Në disa kantone të Zvicrës vijon mësimi online në gjuhën shqipe
Visceral
A Trainer Answers: What's the Best Workout For Losing Weight?
Fjalët e bukura të nutricionistës së famshme për nënën e saj
Ventrikulofiksim
Ja cilat janë organet që transplantohen më shpesh!
Nëna e dy fëmijëve bëhet personi i parë në SHBA që merr vaksinën kundër koronavirusit
Enlirat Duraku:besoj në profesionalizmin e Dr. Arbër Morina
Ju lutemi rrini në shtëpi! Jemi në fillim të prillit, moti po përmirësohet prandaj lusim qytetarët...
Rifilloi mësimi në shkollat shqipe të Kantonit të St. Gallenit
Një punëtor çimentoje shkon tek një farmaci dhe pyet farmacistin
Ja cilat janë efektet anësore të injeksionit intramuskular (i.m)!
Cilat janë funksionet e gjakut?
Mjeku shqiptar që po bën revolucion në fushën e kirurgjisë laparoskopike
“Tageszeitung” e Berlinit lavdëron ministrin Arben Vitia: transparent, i hapur, gjithëpërfshirës
Ambulanca e parë ushtarake e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës
NJOFTIM Për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID – 19, Ministria e Arsimit, Sh...
Mjekësia është Art!
Sot vizitova Ferizajin për të shprehur personalisht mirënjohjen ndaj personelit shëndetësor, që me p...
Dr.Leard Berdica: Këshilla për familjarët e pacientëve dhe për Kirurgët
Ulrike Lunaçek jep dorëheqje - Albinfo
As raca dhe as klasa shoqërore nuk përcaktojnë inteligjencën tek foshnjat
Kirurgu Shqiptar emërohet Shef i Klinikës gjermane
Masat disiplinore për shkeljen e detyrave të punës
Punësimi i shtetaseve të huaj
Coronavirusi mbërrin në Itali/ 6 të infektuar, izolohen 250 të tjerë
Nga jelekverdhët tek mjekët e zemëruar, protestuesit francezë kundër reformave të Macron
Koronavirusi: 22 mjekë e infermierë fitojnë betejën ndaj COVID-19
Dark urine could indicate a liver problem
Digital Health Intervention Does Not Lower Heart Attack Risk
Arratisja e personit të privuar nga liria
Bashkëpunimi me Gjermaninë dhe Francën sikurse edhe me vendet e tjera të Bashkimit Evropian është me...
Dhënia e kundërligjshme e ndihmës juridike
Varshmëria nga droga, bixhozi dhe rrjetet sociale.
Rama: Do mbyllim disko, pube dhe palestra. Do japim bonuse 1000 euro për mjekët, 500 për infermierët...
Raporti i kinezëve: Koronavirusi është dinak, por shkatërrohet në 57 gradë
Austriakët mund të hynë në Slloveni, por jo edhe sllovenët në Austri
Kostoja e sëmundjeve kronike të veshkave
Paralajmërohen fluturime të reja drejt Vienës për riatdhesimin e shqiptarëve
Në Itali, mbi 2.000 punonjës mjekësorë me koronavirus
Ulet numri i viktimave në Itali. Vazhdon bilanci negativ në Britani e SHBA
Uran Ismaili po konsiderohet Ministri më i mirë prej pasluftës në Shëndetësi
Çfarë e shkakton lupusin?
Nderojmë sot martirizimin e shqiptarëve të pafajshëm në Lybeniq të Pejës. Armiku i ekzekutoi vetëm p...
Zvicra kërkon të mbahen hapur kanalet për dërgimin e parave të migrantëve
Beteja e Koshares, 21 vjet më parë, ishte vetëm faza e parë e operacionit “Shigjeta”. Kjo betejë e l...
Mjeku Shqiptar Bekim Tateshi e shpëton vogëlushen nga Prishtina
“Nuk ka COVID që e zhduk plagën qelbrrjedhëse”, Tritan Kalo mesazh të fortë politikës: Koha postkovi...
Qytetarët e Kosovës tymosin mbi 300 milionë euro duhan
Pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, aprovimi i Kushtetutës së Republikës së Ko...
Alkooli dhe pasojat e tij tek të rinjtë
Kjo nënë kosovare i krahason mjekët dhe infermierët në Neonatologji me engjëj
Virologu gjerman: “S’ka asnjë provë që Covid-19 të përhapet kur jeni duke bërë blerje”
5 këshilla për t'u mbrojtur nga alergjitë pranverore
Konkursi në Fakultetin e Mjekësisë, kandidatja reagon ndaj akuzave për kualifikimin e saj
“Kemi 4 pacientë të intubuar dhe 7 me oksigjen”, Manastirliu flet për kurbën e COVID-19: Është zbutu...
Çka është Paga minimale?
Version spontan
Kosovarët duhet të krijojnë shprehi që Mjekët dhe Infermieret në Kosovë kudo që i shohin t'i përqafo...
“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj
Rinis futbolli edhe në Austri
661 mjekë specialistë në Kosovë punojnë në spitale, që nga viti 2017s' janë bërë specializime
Cilat sëmundje duhet të diferencohen me konstipacionin?
Kirurgjia Abdominale:Rezultatet e testit për Drejtor
Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!
Kurba e COVID-19 në Shqipëri/ Rama: Sa më fort të rezistojmë sot, aq më e butë do jetë ngjitja
Vdekja e 3 vjeçarit në Lezhë, gjykata dënon mjekun e akuzuar për neglizhencë
Possible treatment strategies for COVID-19
Shtohet numri i viktimave nga koronavirusi, humb jetën 84-vjeçarja tek Infektivi
Arkëtimi dhe pagesa e kundërligjshme
Venopunkturë
SITUATA EPIDEMIOLOGJIKE ME COVID-19! Sot me 30.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare ...
Në Austri: Nga 29 maji hapen hotelet, pishinat dhe eventet kulturore deri në 100 persona
Qytetarë të nderuar Për mua dhe LDK-në është i papranueshëm shkarkimi i Ministrit të Punëve të Brend...
Kirurgët janë pasuri kombëtare e një shteti!
Ja kush ishte i pari që pohoi se lia e ujit bie vetëm një herë dhe nuk përsëritet!
What is this !?
Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare
Loja e Shahut dhe COVID-19
Vertigo Arteriosklerotike
Dental Care for Kids: When Should Your Child Start Going to the Dentist?
Ja pse duhet të flini menjëherë pas punës!
Koronavirusi s’kursen as mjekët: dy të shuar
Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj
Infermieri shqiptar tregon peripecitë me të infektuarit në Itali
Dr.Besnik Ibishi reagon ndaj shkrimit të Gazetës Shneta
Gripi në Kosovë ka kaluar pragun epidemik
Deklaratë për media, pas takimeve të sotme (Drejtpërdrejt)
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike SOT KATËR TË SHËRUAR, GJITHSEJ DERI SOT 10 ...
Kërkesa të shumta për shërim jashtë vendit
Blerim Latifi: Budallologjia kosovare në kohën e coronavirusit
Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala
Si e vjedh Vampiri energjinë tuaj?
Emergjenca e QKUK-së mbingarkohet nga udhëzimet pa kritere
Blerim Latifi: Vrasja mizore e Qerim Kelmendit lajm tronditës
Pse Oda e Mjekëve nuk reagon ndaj deklaratës së Milaim Zekës?
https://www.medpagetoday.com/infectiousdisease/covid19/85865

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Antenat celulare, bartëse dhe përcjellëse të rrezatimit radioaktiv “vrasës” në organizëm

Sat Apr 6 , 2019
Edhe pse prej kompanive celulare “AMC”, “Vodafon”, “Eagle” dhe “Plus”, si dhe prej institucioneve mjedisore, antenat celulare që montohen në mjediset e banuara, konsiderohen “pajisje pune ndihmëse normale”, në fakt janë burime sëmundjesh të rënda, deri me pasoja fatale për jetën e njeriut. Antenat celulare, nuk janë thjeshtë kulla metalike […]