Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermiere Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem

Pak ditë më parë, bëri xhiron e rrjetit një postim për të ashtuquajturin “Betimin e Valbonës”, ku krahas fjalëve gjendej edhe fotografia e infermieres me fytyrë të mavijosur, si pasojë e shtrëngimit të maskës mbrojtëse, e shkaktuar nga orët e stërzgjatura në vijën e parë të luftën ndaj kronavirusit.

Në një lidhje me “Skype” në studion e emisionit “Shqipëria Live”, Valbona, e cila veç sfidës ndaj koronavirusit, e pret një tjetër sfidë e madhe kur kthehet në shtëpi, ajo për t’u kujdesur për vajzën e saj të sëmurë tha:

“Kur jemi turni i dytë punojmë tetë orë, ndërsa në turnin e tretë 12 orë. Kur vijnë të sëmurët paraqesin temperaturë të lartë, nuk mbajnë ekuilibrin. Tani ndryshon situata, tani na duhet të përballemi me një rrezik që na shpaloset. Ne jemi të veshur me veshjen e posaçme; maska, doreza veshim nga tre palë për të qenë sa më të sigurtë.

Asnjëherë nuk dorëzohem pasi kam kaluar shumë beteja me vajzën dhe kjo është beteja më e vogël që unë kam pasur në jetën time. Në punën që ne kemi nuk ka frikë, ka vetëm kujdes.

Vajza ka një histori të dhimbshme. Ka lindur me një ezofag të mbyllur, nga gjoksi i djathtë deri në shpatull, nuk jam poshtur. Në momentin që ka lindur me ezofagun e mbyllur dhe në momentin që dëshironte të pinte gji nuk e bënte dot. Menjëherë pas kësaj, vetëm disa orë pas lindjes i është nënshtruar operacionit. Kur unë jam në punë i shërben bashkëshorti, rri bashkëshorti aty teksa ajo ha pasi edhe mund të mbytet. Në luftë nuk ka frikë duhet të kesh vetëm kujdes”, u shpreh infermiere Valbona.

Related posts:

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta
Virologji
Fruthi, diagnoza dhe masat parandaluese
Ndihmoni fëmijët dhe të rinjtë të ndjejnë kënaqësi nga përfshirja në një stil jetese më të shëndetsh...
Mos e ngrini një person që i bie të fikët
Version cefalik
APEL I VEÇANTË PËR TË MOSHUARIT: JU LUTEMI, RRINI NË SHTËPI! 🙏🙏🙏 Të nderuar qytetarë, 🔴 Ju lutemi, ...
Koronavirusi: 22 mjekë e infermierë fitojnë betejën ndaj COVID-19
Shoqëruesi i pacientit: Doktor e kam një rast urgjent - nuk po ka apetit!
Fëmija i parë i lindur në vitin 2020 në Prizren është vajzë
Vezika urinare
Marrja e ryshfetit
Lamtumirë Cigare!!!
#PCR #TESTING
Oda e Mjekëve akoma nuk reagon për sulmin e djeshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
Mjekët shqiptarë rrëfejnë arsyet e largimit nga Shqipëria
Kishte paralajmëruar të bëhej kujdes, mjeku nga Kina infektohet edhe vetë me koronavirus
Çfarë të bëni kur jeni me kollë?
Ambulanca e parë ushtarake e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës
Në Gjermani Kisha bëhet "xhami" për myslimanët që s'kanë ku të falen
Drejtoria e SHSKUK-së kërcënon Gazetën Shëndeti
Visceral
Koronavirusi vjen në Shqipëri! Konfirmohen dy raste, babë e bir erdhën nga Italia
E vërteta 20 sekondëshe e videos së postuar nga familjarja e pacientës L.G.
Mjekët dhe infermierët e QSUT nuk marrin rrogat: Shteti po tallet
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike SOT KATËR TË SHËRUAR, GJITHSEJ DERI SOT 10 ...
Supplement may help burn fat long after exercise
Zagrebin sot e zgjoi tërmeti prej 5.4 ballëve. Në kohën kur institucionet kroate po luftojnë me viru...
Neurokirurgu Dr.Haxhi Avdyli: Boll ma, bëjeni më atë marrëveshje të koalicionit
SHSIMP i gëzohet lajmit për dërgimin e ligjit për paga në Kushtetuese
Vita
Mjekët nga Kosova dhurojnë barna e materiale për Shqipërinë
Mërgimi fiton pasaportën zvicerane, përkundër vullnetit të Këshillit për Natyralizim
Mjekja e urgjencës në Gjermani: Bravo Kosova për menaxhimin
Anesthesia
Hipnoza - Sabir Krasniqi
Kajsia ilaç për zemrën
Sa para fitojnë Mjekët në Gjermani?
Mjekët po braktisin Kosovën dhe Preshevën. Vendet e tyre po i zënë serbët nga Pcinja
Ja sa dënohet ushtrimi i ndikimit
Kandidatët e papranuar në konkursin për logopedë në QKUK ankohen për parregullsi
Verapamil
Alkooli dhe pasojat e tij tek të rinjtë
Ja çfarë ndodh kur hamë Rukola!
Vdes kryekirurgu si pasojë e virusit, mediat: mjekët që vdesin konsiderohen martirë
Mbështetja e mërgatës për tejkalimin e COVID-19
Lezhë/ Shërohen infermierja dhe sanitarja të infektuara me Covid, asnjë rast i ri
Trajtimi i venave të zgjeruara me Radiofrekuencë nga sot edhe në Kirurgji Vaskulare!
Këto janë shenjat që tregojnë se vuani nga depresioni
Kombinime të ushtrimit aerobik me ato të forcës
Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar
Dr.Arbër Morina: Kirurgët nuk janë në grevë
Çka është Amniocenteza?
Dhënia e ndihmës personit të akuzuar nga tribunali ndërkombëtar penal
Diola Dosti – Baftiu kandidate për Global Women Awards
Operacion i rrallë urologjik në Spitalin e Përgjithshëm të Mitrovicës
Kina fillon procedurat e emergjencës, numri i vdekjeve nga koronavirusi shkon në 80
Mënyra efektive për të rritur fertilitetin te meshkujt
Virusi mund të qëndrojë në ajër, OBSH ndryshon qëndrim për maskat
Historia e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
Shkup: Mjekët kërkojnë kushte më të mira për të parandaluar ikjen e stafit shëndetësor
Mjeku Florant Bushe, Personazhi i Vitit 2019 në Gjirokastër
E mbrojnë Zotin nga Albini....BE-në nga Gjermania....Skënderajin nga mielli...et cetera. 1. Ikë prej...
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Si ndikon qëndrimi i gjatë në ambient të mbyllur në lëkurën tuaj?
Shqiptari i dehur sulmon mjekët dhe policinë
Asgjësimi apo fshehja e materialit arkivor
Rama sqaron shpërblimin për mjekët që luftojnë COVID-19, ja kush përfiton
Ministria e Financave tregon kur do të ekzekutohen pagat me rritje
Shërbimet e qendrave mjekësore, vazhdon normalisht vaksinimi i fëmijëve dhe konsultat për gratë shta...
Sukseset s'ndalen: kthehen në funksion të plotë sallat e Ortopedisë
Çfarë është kanceri i gjirit?
A Trainer Answers: What's the Best Workout For Losing Weight?
Cilat janë simptomat e lupusit?
Ajo që ishte e nevojshme por nuk u bë, përbën shkelje. Presidenti ka vendosur të anashkalojë nenin 8...
Dr.Jeton Karpuzi : Masat agresive të cilat duhët të merren në mbrojtje ndaj SARS-Cov-2
661 mjekë specialistë në Kosovë punojnë në spitale, që nga viti 2017s' janë bërë specializime
Rrahet mjeku në Gjilan, i dyshuari e sulmon pasi e dërgon gruan për kontroll
Emergjenca e QKUK-së mbingarkohet nga udhëzimet pa kritere
Të jesh mjek, mësues, profesor, gjykatës, inxhinier në Kosovën tonë!!!
Njoftim lidhur me shërbimet konsullore në Ambasadën e Kosovës në Austri
Ministria e Shëndetësisë bën thirrje për hetim të shkeljeve të mundshme në tenderët e hapur nga kjo ...
Vestibular
Revista “INFERMIERI 2.0”
Disa rekomandime për mësimdhënie në shtëpi
6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë
Kirurgu ferizajas Imri Vishi me sukses kryen një operacion të veçantë në kushtet që ofron Spitali i ...
Albinfo.at – Aktualiteti i Shqiptarëve në Austri
Mjekët e shpallin të vdekur, gruaja në Indi “ringjallet” gjatë ceremonisë mortore
Ventrikulomegali
Shënohet viktima e 5 në Kosovë nga COVID-19
s' ka prova për imunitet ndaj coronavirusit
Keni këto probleme vaginale? Kontrollohuni menjëherë tek mjeku
Dr. Dardan Baftiu: Politikanë kërkoni falje për futje të shëndetësisë në kolaps
Miq të dashur, sot prej orës 17:30 jam i ftuar në emisionin “FRONTAL” në T7. Ju ftoj të më ndiqni!
Baba Vanga parashikoi 23 vjet më parë virusin në Kinë dhe tërmetin në Turqi!
What bleeding gums mean for people with diabetes
Jeta apo Kushtetuta? Drejtori i IKSHP arsyeton masat për parandalimin e COVID-19
ShBA, arreston doktorin që prodhoi dhe shiti virusin Korona në Kinë?
Ruzhdi Shkodra: Shqiptarët të vetmit në botë që i mbrojtën hebrenjtë

Next Post

Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermiere Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem

Mon Mar 30 , 2020
Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermiere Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem Pak ditë më parë, bëri xhiron e rrjetit një postim për të ashtuquajturin “Betimin e Valbonës”, ku krahas fjalëve gjendej edhe fotografia e infermieres me fytyrë të mavijosur, si pasojë e shtrëngimit të maskës mbrojtëse, e shkaktuar […]