Hoti paralajmëron shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme


loading...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti  tha sot se qeveria do të konsiderojë shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të situatës me COVID-19.

Hoti zhvilloi sot një konferencë me Kryetarët e Komunave për të vlerësuar gjendjen me COVID-19.

Ai tha se i informoi kryetarët për situatën si dhe i paralajmëroi ata për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme Po qe se vazhdon kjo rritje e numrit të të prekurve me COVID-19.

“I informova për angazhimin e Qeverisë për të krijuar kapacitete shtesë shëndetësore në QKUK, në spitalet rajonale dhe në spitalet private, pastaj për rritjen e kapaciteteve testuese dhe decentralizimin e testimeve në regjione dhe në spitale private, për angazhimin e stafit shëndetësor në nivel vendi etj… I falënderova komunat për mbështetjen që i kanë dhënë policisë me logjistikë gjatë kësaj kohe. I njoftova kryetarët se me këtë trend të të prekurve me COVID-19, ne nevojitet të konsiderojmë shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme.”, shkroi Hoti në Facebook.

Hoti tha se edhe Asociacioni i Komunave ka përkrahur masat e reja duke përfshirë edhe shpalljen eventuale të gjendjes së jashtëzakonshme.

“Këshilli i Kryetarëve në kuadër të Asociacionit të Komunave të Kosovës përkrah masat e reja të Qeverisë së Kosovës, përfshirë gjendjen e jashtëzakonshme, në luftë për parandalimin e përhapjes së COVID 19 për ruajtjen e jetës së qytetarëve. Gjendja e jashtëzakonshme s’ nënkupton paralizim të biznesit dhe institucioneve, por u jep autorizime institucioneve përkatëse të ndërmarrin masa të shpejta dhe fleksibile karshi situatës së krijuar.”, përfundoiHoti.

Në anën tjetër para dy ditësh në Kuvend, kur Hoti tha se mund të propozojë gjendje të jashtëzakonshme Po qe se i kërkohet, kryeparlajmentarja, Vjosa Osmani i tërhoqi vërejtjen se një gjë të tillë nevojitet ta bëjë presidenti i vendit.Related posts:

Moti nesër me vranësira dhe shi
Për 1 vit, Komuna e Pejës harxhoi më shumë se 65 mijë euro në dreka dhe darka
KOSID falënderon deputetët që nisën hetimin mbi hidrocentralet në Kosovë
Kryeqyteti mban primatin me numrin e infektimeve nga COVID-19
Dalin rezultatet nga testimet për COVID-19 në 24 orët e fundit
Nënkryetari i Mitrovicës nga VV në ndejën ku gjuhet me pistoletë
Në Bruksel do të kërkojmë ndërprerje urgjente të punimeve afër Deçanit
Bukuroshja shqiptare u kurorëzua si mbretëresha e re e Sllovakisë në “Miss 2020”
Ish-kandidati i AAK-së për kryetar të Malishevës lë partinë e Ramush Haradinajt
Përveç jolegjitime është edhe joserioze
Gjakovë, 30 pacientë me COVID-19, 2 me respiratorë
Hoti dhe Vuçiq s' kanë gatishmëri për arritjen e një marrëveshjeje në Shtëpinë e Bardhë
Viza pune dhe rregullat për punëtorë në Gjermani
Pejë, vidhen dy arka me para në xhami
Oda e Infermierëve ngushëllon vdekjen e dy punëtorëve shëndetësorë nga COVID-19
Shtime, gjendet mjeti shpërthyes i Luftës së Dytë Botërore
Gjendet e pashpërthyer një predhë mortaje në Prizren
Klinë, i mituri dyshohet se therri tre burra
Infermieri i Mitrovicës vdes nga COVID-19
Inspektorati Policor flet për rastin e rrahjes së dy policëve me dy qytetarë në Ferizaj
Fatlumin e refuzuan në punë prejse është njeri me "temperament jugor"
Rrufeja mbyt burrin në Kamenicë
Fushë Kosovë, gruaja që vdiq dje kishtë rënë nga kati i pestë
Negociatorja për paqe në Afganistan i shpëton një sulmi
Shqipëri, ambulanca përplas fëmijën
Vazhdon paqartësia dhe protestat në Bjellorusi
Edhe Kroacia bëhet vend rreziku: Kërkohet testi negativ i Covid 19 kur hyni në Austri
Të hyrat vjetore mbi 50 mijë euro, Drejtori i AKP-së blen banesë me kredi
Reperi Besko: "Më mirë në Zvicër në burg sesa në arrati në Kosovë"
KS i OKB-së refuzon rezolutën e SHBA-së për zgjatjen e embargos ndaj armëve të Iranit
Mot i ndryshueshëm sot në Kosovë
Malajzia do të sjellë donacion me maska dhe dorëza në Kosovë
Spanja rikthen kufizimet
Pse disa njerëz s' zbatojnë rregullat e diktuara nga pandemia?
Ferizaj, policia rrahen me dy qytetarë
Mali i Zi ende e kërkon testin e koronavirusit për qytetarët e Kosovës
Bayerni i jashtëzakonshëm, shënon 8 gola në ndeshjen kundër Barcelonës
Ferizaj, policia rrahen me dy qytetarë shkaku i maskës
Do të kërkoj prapë votën e deputetëve
Shënohet viktima e 220-të nga Covid-19 në Shqipëri
Ministri Kuçi e quan të turpshme mungesën e deputetëve për votimin e Ligjit për Rimëkëmbjen ekonomik...
Vëllai i presidentit Trump shtrohet në spital
Ligji për pandeminë - Dënimet nga 35 deri në 500 euro për mosvënie të maskës
Shkolla e Muzikës në Gjakovë pjesë e programit në sallën 'MuTh' në Vienë
Prishtina nga nesër me reduktime të ujit
s' ka kourum për votimin e projektligjit për rimëkëmbje
Pamje të reja nga shpërthimi brenda një spitali në Bejrut
‘Shka boni’ Ardiani për Gjakovën?
Haradinaj ka një porosi për Hotin për takimin në Uashington
Zgjedhjet në SHBA, shtytje e takimit Kosovë-Serbi
Takimi në Washington lajm i pritur
KFOR-i dhe Policia e Kosovës kryejnë patrullim të përbashkët në Komunën e Kamenicës
Nëntogeri shqiptar diplomoi në Akademinë Mbretërore Ushtarake Sandhurst
Partitë pro - kundër projektligjit për rimëkëmbje ekonomike
Projektligji për pandeminë vulën kryesore e ka nga PDK-ja
Pas hapjes së kufijve s' janë hequr masat dhe protokollet e deritanishme
Qeveria hoqi kufizimet kohore për fluturimet nga Aeroportin 'Adem Jashari'
Lotët e Gazit që s' ia sollën investimet në turizmin e Pejës
Lotët e Gazit që s' ia sollën turizmin Pejës
Kalimi i Festivalit DokuFest në transmetim virtual
Kuvendi formon grupin hetimor parlamentar për hidrocentrale
Katër të arrestuar në Podujevë për rrahje
Kuvendi pritet të votojë që ta bëjë festë zyrtare Ditën e Egjiptianëve
Votohet ligji për parandalimin e COVID-19
Ligji për zgjedhjet të adresojë të gjitha parregullësitë
Qytetarët që vizituan Kosovën më të infektuarit në Gjermani
Mali i Zi nesër hap kufijtë me Kosovën
Media gjermane shkruan se si udhëtarët kosovarë po e bartin coronavirusin
Pas shuarjes së Ministrisë së Integrimit Evropian, Qeveria Hoti planifikon themelimin e një agjencie
Qeveria zyrtarisht heq sigurimin kufitar për diasporën dhe të huajt që hyjnë në Kosovë
Qeveria riorganizon Këshillin për Zhvillim Ekonomik, me përbërje të 30 anëtarëve
Qeveria kërkon që për festat zyrtare që bien në fundjavë të mos ketë pushim ditëve të javës
Qeveria hap kufijtë me tri shtetet fqinje
Mitrovicë, Agim Agushi do tentojë të thejë rekordin “Guinness” për zhonglim me top
Dogana kap 65 mijë euro të fshehura në pjesë të veturës në Merdare
Policia kërkon ndihmë për gjetjen e një të dyshuari për narkotikë
Dëmet nga shiu, Qendra e Regjistrimit Civil në Istog e mbyllur që nga 6 gushti
Down Syndrome Kosova në prag të mbylljes, qeveria s' i përgjigjet kërkesës së tyre për ndihmë
Shteti “t’i kushtëzojë” specializantët që të mos ikin nga sektori publik
Grenell si një kauboj i financave dhe mediave, do një marrëveshje si sukses të orëve të fundit
Edhe 10 laboratorë licencohen për kryerjen e testeve serologjike
Ky është numri i pacientëve të shëruar në 24 orët e fundit nga COVID-19
24 komuna të Kosovës me raste të reja me COVID-19
Dalin shifrat e rasteve të reja me COVID-19 në Kosovë në 24 orë
Edhe sot 8 vdekje nga COVID-19
Ekipi i RTK-së dje u pengua në Zubin Potok
Grenell si një kauboj i financave dhe mediave, do një marrëveshje të orëve të fundit
Disa policë vozisin xhipa e njerëzit që kontrollojnë kufirin s' kanë vetura për patrullim
Disa policë vozisin xhipa e njerëzit që kontrollojnë kufirin s' kanë vetura për patrullim
Vdes një grua në Fushë Kosovë, dyshohet se ra nga një ndërtesë
Kush është Vilard Bytyqi, anëtari i ri i KGjK-së?
O’Brien dhe Grenell, nikoqirë të takimit në Shtëpinë e Bardhë
Mbështetja e SHBA-së për dialogun, e mirëseardhur
48 pacientë po trajtohen në Spitalin e Vushtrrisë,  një në intubim
Vdes nga COVID-19 infermierja e Spitalit të Pejës
Rasti në Karaçevë është provokim i Serbisë dhe incident diplomatik
Kuvendi zgjedh anëtarin e pestë të Bordit të RTK-së
Pejë, dënohet mësuesi i akuzuar se sulmoi seksualisht nxënëset
Kandidatët për rektor në UP do të intervistohen më 19 gusht
Kush është Driton Muharremi, anëtari i ri i KGjK-së?
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *