Ikën 525 mjekë: Shëndetësia kroate, para kolapsitNë tre vjetët e fundit nga Kroacia kanë ikur 525 mjekë dhe nëse nuk merren masa nga shteti, do të ndikojë që të bie cilësia e shërbimeve shëndetësore në institucionet shëndetësore të vendit. Situata në sektorin e shëndetësisë është alarmante, ikja e personelit është një kërcënim serioz për sigurinë dhe prosperitetin e shtetit kroat, paralajmëron Trpimir Goluzha, president i Shoqatës Mjekësore të Kroacisë.
Numri i mjekëve të cilët janë larguar nga vendi është shumë më i lartë, duke pasur parasysh se disa nga ata shkuan përpara se Kroacia të bëhet një anëtare e plotë e BE-së, shkruan Deutsche Welle, përcjell Gazeta Shëndeti.
Mjekët që kanë vendosur të largohet nga vendi thonë se nuk është në pyetje gjithmonë paga, por edhe qasja e përgjithshme ndaj këtij profesioni.
“Unë punoj shumë. Në Kroaci pesë apo gjashtë herë në muaj mbajmë kujdestari 24 orëshe. Nuk respektojnë kohën e punës evropiane, jashtë orarit të paguajnë shumë pak. Por kjo nuk është e gjitha në lidhje me paratë. Është më shumë për respektin për punën tonë”, tha Shadow Baranovik, specialist, anasteziolog, i cili pas 15 vjet shërbimi u detyrua të marrë një vendim për të shkuar jashtë vendit për të siguruar një pagë më të mirë.
Tani ai është në Edinburg dhe punon tri ditë në javë, me dy ndërrime në muaj dhe 38 orë në javë.

Related posts:

Pikëllues lajmi për ndarjen nga jeta të veprimtarit të shquar, Rexhë Xhakli. Xhakli tërë jetën ia ku...
Greva e Kirurgëve vazhdon
Teknologjia izraelite tani mund të zhbllokojë çdo telefon
Prezantimi i rremë si person zyrtar
Kurti paralajmëron mjekët : O privat o në të shtetit
Ushqimi me fibra, konsumi që ul rreziqet nga sëmundjet
Futja në karantinë e komunave veriore të vendit me vendim të qeverisë serbe është cenim dhe shkelje ...
Paralajmërojnë sindikatat: Pagat me rritje ose nisim grevën
Antibody Test Intepretations
Infektohet me Covid-19 djali i presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç
Mos i fryni ushqimit të fëmijëve
Konflikti i interesit
KMDLNj: Të pezullohet çdo grevë apo protestë për aq kohë sa zgjatë pezullimi i Ligjit për Paga
Vitamina D- Roli dhe rëndësia e saj
Kombinime të ushtrimit aerobik me ato të forcës
Shtohet numri i të prekurve nga gripi, mjekët: Nuk ka vend për panik, por mos i mbani fëmijët në amb...
Dhunoi partneren dhe kërcënoi me thikë mjekët, prangoset shqiptari në Itali
Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm
Pse Oda e Mjekëve nuk reagon ndaj deklaratës së Milaim Zekës?
Ministria e Shëndetësisë dënon dhunën ndaj mjekëve: Dënim maksimal agresorëve
Votat e deputetëve për amendamentet për koeficientët e punëtorëve shëndetësor
Harta e vendeve që janë prekur nga koronavirusi
Hierarkia në mes të Ligjit, Kontratës Kolektive, Aktit të Brendshëm të Punëdhënësit dhe Kontratës ...
Vjena shpallet qyteti më i gjelbërt në botë
Masat praktike në parandalimin e përhapjes së virusit të gripit sezonal
Kosova do të ketë numër të tmerrshëm të ngelaqëve
Ramadani këshillë kosovarëve: Mos e luani rolin e epidemiologut, lërjani këtë punë atij që i ka 32 v...
Jam - Fjalori shqip-shqip
A janë mjekët kosovarë të përgatitur për coronavirusin, flet Gerxhaliu
Çka janë herniet abdominale dhe si duhen trajtuar?
Glauk Konjufca shkarkon 14 konsuj nëpër ambasada
Ligji i Pagave, sindikatat kërkojnë revokimin e masës së pezullimit
Microbiome therapy protects against recurrent bacterial vaginosis
Rukiqi: Vendimi për rritje të pagave ka qenë i gabuar
QKMF e Rahovecit përfiton dy EKG nga kontigjenti Italian i KFOR-it
Gripi i derrave: Shkaktari, simptomat, parandalimi dhe komplikimet
Ventrolateral - Çka është Ventrolateral?
Spitali i Vushtrisë po e mbingarkon QKUK-në me raste të cilat kanë mundur të kryhen në Spitalin e Vu...
Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!
Duhani dhe alkooli tek të rinjtë dhe adoleshentët
Sejdiu: Ligji për Paga ndal migrimin e mjekëve
Skenarët e mundshëm, për t’u kthyer në normalitet
Njoftim prej Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani
Vetëgjyqësia
Demenca e trupit Lewy /sëmundja e trupit Lewy
A Trainer Reveals the Best Exercises For a Stronger, Toned Butt
Gazetat vazhdojnë me urrejtje ndaj mjekëve duke plasuar edhe një lajm të rremë
Veneseksion
DEBAT - INTERVISTË: KADRI VESELI
Deklaratë për media, pas takimeve të sotme (Drejtpërdrejt)
Vrasjet dhe zhdukjet e mjekëve gjatë luftës së UÇK-së sipas PHR
Sot kujtojmë martirët e vrarë mizorisht nga kriminelët serbë para 21 viteve në fshatin Beleg të Deça...
150 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Cyrihu në Prishtinë
Ruaju se po shkrihesh, profesor! Plot elan për jetë, Isa Mustafa ish çu para sabahut, ish bë gati m...
Couple both working on the FRONTLINES GEORGIA
Miq të nderuar, Për të diskutuar rreth zhvillimeve të fundit politike në vend, sot jam i ftuar në em...
850 doktorë shqiptarë në Gjermani, shumica e tyre në frontin e parë
Çka është Transplanti i veshkave?
Dr.Baton Kelmendi: disa fakte në lidhje me spitalin Pediatriko-Kirurgjik
“Jeta si Kirurg i trurit”, Petrela sjell në shqip rrëfimet e Henri Marsh
Mjekët specializantë protestojnë në QSUT, reagon Manastirliu
Viripotent
Si bëhet diagnistikimi i konstipacionit ose kapsllëkut?
Policia jep detaje rreth mjetit shpërthyes që u vendos në QKMF në Pejë
Përballja me stresin gjatë COVID-19
Syla: Gjendja është rënduar, mjekët po ikin nga Kosova
Virusi i mistershëm kinez edhe në SHBA – konfirmohet rasti i 3-të
Dr.Blerim Myftiu: Kokëdhembja e tipit “cluster”
Formula 1 pritet të zhvillohet më 5 korrik në Austri
Izraeli, superfuqi botërore në sektorin e mjekësisë dhe farmaceutikës
Psikologu Fitim Uka: Shkolla jonë dëmton seriozisht shëndetin
A Trainer Answers: What's the Best Workout For Losing Weight?
Ismaili: Kosova mund të mbetet pa mjekë pas vendimit të Kushtetueses
Dështoi në reformën në shëndetësi, qeveria finlandeze jep dorëheqjen
Situata me COVID-19, specialistja e ISHP-së Silva Bino: Janë prekur 41 persona nga stafi mjekësor
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente kujdestarojnë 12 orë por paguhen për 24 orë
Dr. Gupta thotë, Askush nuk duhet të vdesë nga kanceri përveçse nga pakujdesia
Sugar alters brain chemistry after only 12 days
Nga jelekverdhët tek mjekët e zemëruar, protestuesit francezë kundër reformave të Macron
“Mjekët marrin gjysmën e rrogës që marrin në Kosovë”, Berishës nuk del inati: Futi rojet të rrihnin ...
Përmbajtja e Kontratës së Punës
Zyrtarizohet Sindikata e infermierëve/mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor
Vipera
Gjatë vizitës sime në veri, sot shkova edhe tek varri i Isa Boletinin, në fshatin Boletin të komunës...
“Nënë Tereza” e Grac-it, ndër shoqatat e para shqiptare në Steiermark
Zonat e parkimeve afatshkurtra rikthehen në Vjenë dhe Salzburg
Stop dhunës ndaj Mjekëve dhe personelit mjekësor
Mjekët: Përtej duartrokitjeve, qëndroni në shtëpi
Zinku- motori i enzimeve
Si bëhet trajtimi i konstipacionit?
Pa shërbime emergjente shëndetësia Kosovare do të kolapsojë për 2 orë.
Ja pse peshkaqeni mund të jetë ilaçi kundër kancerit
Krijoni kopshtin tuaj të perimeve. Gati? |Revista Monitor
Do të iu habit arsyeja pse të gjithë po vënë një shishe me ujë para derës në këtë vënd.
Pa pagesë, por me vullnet: Liga Shqiptare e Futbollit në Austri
21 vjet më përparë nisi njëra nga betejat më të lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, beteja ...
Pak Femra, Shumë Plastikë… Shumë Meshkuj, Pak Burra!
Mënyra efektive për të rritur fertilitetin te meshkujt
Kosova dhe bota artistike shqiptare sot humbi ikonën e kulturës sonë, aktoren Leze Qena. Një grua e ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Britania kërkon Mjekë dhe Infermierë, lehtësohen procedurat

Sun Feb 3 , 2019
Duket se kriza në specialiste në sektorë si shëndetësia, inxhinieria dhe teknologjia e informacionit e kanë detyruar qeverinë britqnike të lehtësojë dhe vizat dhe kontratat e punësimit për këto profesione nga specialistë nga vendet që nuk janë anëtare të Bashkimit Evropian dhe nga Zvicra. Ministria e Brendshme edhe jo e […]