Ilaçi remdesivir me rezultate shpresëdhënëse ndaj koronavirusit

loading...

Një studim i ri tregon se ilaçi eksperimental antiviral Remdesivir arriti të parandalojë përparimin e koronavirusit. Në njoftimin e bërë nga Instituti Kombëtar i Alergjive dhe Sëmundjeve Ngjitëse thuhet se ilaçi u testua tek majmunët, të cilët nuk patën vështirësi në frymëmarrje apo ndonjë dëmtim të mushkërive.

Një studim i ri tregon se ilaçi eksperimental antiviral i kompanisë Gilead Sciences Inc, remdesivir, parandaloi përparimin e koronavirusit tek majmunët, njoftoi të premten Instituti Kombëtar i Alergjive dhe Sëmundjeve Infektive (NIAID).

“Kafshët që u trajtuan me remdesivir, vërtet nuk treguan vështirësi në frymëmarrje si kafshët e tjera. Ne nuk shohim shumë dëme në mushkëritë e tyre. Pra, ilaçi pati qartësisht një efekt shumë pozitiv tek sëmundja”, tha Dr. Emmie de Wit, shefe e Patogjenezës Molekulare në NIAID, në një intervistë të dielën me agjensinë e lajmeve Reuters.

Studimi përfshiu dymbëdhjetë majmunë rezus, me gjysmën që morën ilaçin remdesivir dhe gjysma tjetër morën placebo, thuhet në deklaratën e institutit.

Pasi ndoqën udhëzimet për dozat e përdorura për pacientët që po trajtohen për sëmundjen COVID-19, shkencëtarët vunë në dukje se “sasia e virusit të gjetur në mushkëri ishte dukshëm më e ulët” në majmunët e trajtuar.

Majmunët që morën remdesivir në fazën e hershme të trajtimit të tyre ishin në gjendje të shërohen plotësisht, tha zonja de Wit, duke shtuar se provat e ardhshme ka të ngjarë të përqëndrohen në efektivitetin e këtij ilaçi antiviral kur përdoret në raste më të rënda të koronavirusit.

Interesimi për ilaçin e kompanisë Gilead në mes të pandemisë së vazhdueshme të koronavirusit ka qenë i lartë. Revista “New England Journal of Medicine” javën e kaluar publikoi një analizë që tregon se dy të tretat e një grupi të vogël të pacientëve me sëmundje të rëndë COVID-19 panë gjendjen e tyre të përmirësohej pas trajtimit me remdesivir.

Prodhuesit e ilaçeve në të tërë botën po konkurojnë për të zhvilluar një trajtim ose një vaksinë për sëmundjen.

Më parë gjatë këtij muaj, Instituti Kombëtar i Shëndetit (NIH) tha se do të fillojë testimin e ilaçit anti-malarie hidroksilklorinë si trajtim ndaj sëmundjes. Përdorimi prej dekadash i ilaçit, i cili është aprovuar nga Presidenti Donald Trump si një armë e mundshme kundër COVID-19, është rritur në Shtetet e Bashkuara.

“Është shumë e kuptueshme që njerëzit shpresojnë tani në trajtime si hidroksilklorina. Por si shkencëtarë, ne do të dëshironim të shohim të dhënat që tregojnë se ato janë efektive”, tha Dr. de Wit.

Entuziazmi fillestar për terapi të veçanta antivirale, të cilat nuk mbështeten nga prova të gjera shkencore, ka penguar trajtimin e viruseve që nga shpërthimi i SARS-it në fillim të viteve 2000. ngase filluan trajtime të ndryshme eksperimentale në të njëjtën kohë, ne ende nuk dimë se cilat ilaçe funksionuan për SARS-in.

kurse e pranon urgjencën e situatës me koronavirusin, Dr. de Wit beson se bashkësia shkencore është e angazhuar t’i bëjë gjëra ndryshe këtë herë.

“Po mundohemi vërtet të studiojmë trajtime specifike në prova klinike specifike, në mënyrë që të dimë me siguri Me kusht që funksionon apo jo. Dhe Me kusht që nuk funksionon, atëherë thjesht mund t’i lëmë mënjanë dhe të vazhdojmë të kërkojmë për atë që do të funksionojë,” tha ajo.

Nuk ekzistojnë ende kura të aprovuara për COVID-19, këtë sëmundje tepër ngjitëse të rrugëve të frymëmarrjes të shkaktuar nga koronavirusi, i cili përllogaritet të ketë infektuar tashmë mbi 2 milionë njerëz në mbarë botën. /Insajderi.com

loading...


Source link
(Visited 1 times, 1 visits today)

Related posts:

Adelina Thaçi infektohet me Covid: U ruajta, por disa e fshehin pa pikë turpi dhe infektojnë
Dy mjekë të Klinikës së Onkologjisë dalin pozitiv me koronavirus
Këngëtarja Adelina Thaçi rezulton pozitive me koronavirus
Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë tregon se si merren mostrat për COVID-19 në QKMF (VIDEO)
60 mijë raste me koronavirus për në të ardhmen në SHBA
Shoqata e Gastronomëve drejton disa kërkesa tek institucionet shtetërore
Mjeku shqiptar i infektuar me Covid-19 tregon për ditët e kaluar në spital: Jeta dhe vdekja e kishin...
Në QKUK dhe 7 spitale po trajtohen 270 pacientë me COVID-19 – dy persona në gjendje kritike
FOTO: “Lejoni dasmat”, nuset dalin në protestë në Romë
Çfarë u mungoi më shumë italianëve gjatë pandemisë
Maqedoni: Në kufi kosovarëve do u kërkohet test për koronavirus
Shkencëtarët paralajmërojnë për një valë potenciale të dëmtimit trunor të lidhur me COVID-19
Dy viktima dhe 68 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 08.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Keni qenë në plazh dhe jeni bërë si aragostë? 7 zgjidhjet emergjente pa qenë nevoja të shkoni në far...
Historia e rrallë/ Turisti jeton në aeroport për 110 ditë, për shkak të bllokimit prej koronavirusit...
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 07.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Rikthehet tradita e bukur e artizanatit te Pazari i ri, nga produkte kozmetike te bizhuteritë e qili...
7 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 183 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 57 pacientë të tjerë
Ushtria gjermane, stërvit qentë për të gjetur Covid-19
NJERËZIT QË s' I RESPEKTOJNË MASAT MBROJTËSE ANTI-COVID-19 MUND TË KENË VEÇORI PSIKOPATIKE TË PERSON...
Zemaj thotë se 80 % e të infektuarve me koronavirus janë pa simptoma
Pse disa njerëz kafshohen nga mushkonjat kurse disa jo?
Kombet e Bashkuara: Koronavirusi po rrezikon luftën kundër HIV/AIDS
Reagon vullnetarja e Klinikës Infektive për konkursin e Ministrisë së Shëndetësisë, thotë se u përja...
1 mijë euro gjobë për infermieren e Vushtrrisë e cila s' u vetizolua
Themelohet Bordi Qendror për shkollim specialistik
MSH-ja publikon masat e reja anti-koronavirus (FOTO)
Lulet mposhtin Covid, mozaiku shumëngjyrësh që i ka mahnitur të gjithë
Qeveria amerikane i jep Novavax 1.6 miliardë dollarë për vaksinën Covid-19
Zemaj: Kemi vendosr t’i angazhojmë 200 profesionistë shëndetësorë
IKSHPK: Vazhdoni të mbani distancën fizike dhe mbajtjen e maskave
Maska e floririt që kushton 4000 dollarë
Lumir Abdixhiu rezulton pozitiv me koronavirus
Bislimi: Asnjë aktivistë dhe asnjë deputetë s' është infektuar me COVID-19, nga tubimi i 12 qershori...
2 viktima dhe 74 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
FOTO: Mesazhe nga qielli për parandalimin e përhapjes së Covid-19, mahnit spektakli i dronëve në Kor...
Pompeo paralajmëron mbylljen e të gjitha aplikacioneve kineze të rrjeteve sociale, përfshirë Tik-tok...
Qentë po përgatiten që të zbulojnë të infektuarit
Çka është acidi 5-hidroksilindolacetik?
Petrit Bylykbashi s’është infektuar për herë të dytë, a gënjeu pacienti?
1 mijë e 678 raste aktive me COVID-19 në Kosovë
6 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Vushtrri: Policia has në të infektuaren me koronavirus, inicohet ecuri penale
Sfidat e rihapjes së ekonomive mes rritjes së rasteve me Covid-19 në botë
195 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, 44 të shëruar
Coronavirus: Bota po trajton simptomat, por jo shkaktarin e pandemisë
“81% PO”, në pyetjen Me kusht që nevojitet të licencohen laboratorë private për testimin e COVID-19
Basri Sejdiu reagon pas shkarkimit: Do të bëj ankesë në inspektoratin e punës dhe gjykatën kompetent...
Si ta dalloni coronavirusin nga virusi i stomakut: Një gjë është vendimtare, simptomat janë pothuajs...
Shkencëtarët: COVID edhe më i rrezikshëm; përhapet nga ajri
Shpërthejnë rastet me Covid, Australia mbyll kufirin!
Konfirmohet viktima e tretë sot nga COVID-19, është një 84 vjeçare nga Fushë Kosova
Video virale e një të riu në TikTok arrin të tërheq vëmendjen e Disney
Vdes 80 vjeçarja nga Gjakova e infektuar me Covid-19
Covid-19 mund të jetë shfaqur para 7 vitesh? Kina në 2013 zbuloi një virus të ngjashëm
Këto janë vendet me më shumë viktima nga Covid-19
Nekrologjia e Ennio Morricone, e shkruar nga vet ai: Unë kam vdekur, po iki pa ju shqetësuar!
289 raste me koronavirus për 24 orë në Serbi
Rihapet pas 16 javësh muzeu i Luvrit në Paris
Ambasada e SHBA-së në Kosovë: Qytetarë mbroni vetën e të tjerët
Valbon Krasniqi caktohet ushtrues detyre i Drejtorit të SHSKUK-së
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 6 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
144 pacientë po trajtohen në Klinikën Infektive
5 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
3 të vdekur dhe 71 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
STUDIMI: Ja cilat maska ​​janë më të mira për t’u përdorur gjatë sezonit veror
Pasojat e reja që po i sjell Covid-19
Zemaj jep detaje për masat e reja anti-COVID-19
Infektohet me koronavirus disa zyrtarë – mbyllet Qendra e Regjistrimit të Automjeteve
Për një vit mbi 2 mijë raste të pickimit nga rriqrat
IKSHPK: Lehtësimi i masave s' nënkupton mosrespektim të rekomandimeve
Pajisja që e mban gjallë një pacient në Infektivë me Covid-19: Mësoni pak për respiratorin
Nga kafeina rritet sheqeri
Vdes nga Covid-19 veteranja e arsimit
Si të menaxhoni sëmundjet reumatike dhe imune gjatë COVID-19 !?
28 TË SHËRUAR DHE 152 RASTE ME COVID-19!
Këshilltari i kryeministrit: Kthimi i masave shtrënguese është bërë pa dëshirën tonë
Elezi : “Mos shani e ofendoni ata që po qëndroj 24/7 në shërbime shëndetësore”
Vdes edhe një person i prekur me Covid-19 në Kosovë
Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë: Menaxhimi i COVID-19, drejt humbjes së kontrollit
Qeveria e Kosovës lejon testimet për COVID-19 edhe në laboratorë private
Nagavci: Gjendja ka dalur jashtë kontrollit, Qeveria po dështon në kujdesin ndaj shëndetit publik
COVID 19 “Më ndihmoni të largohem! Ju keni vetëm një mundësi!”
Zemaj: Kemi potenciale të përballemi me virusin – s' ka vend për reagime histerike
Sindikata e Infermierëve, mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor të Kosovës mirëpret vendimet ...
Covid-19: Shtatë të vdekur dhe 115 raste të reja në Maqedoninë e Veriut
Hoti: Në qytetet me numër të madh të të infektuarve do të kufizohet lëvizja nga 21:00-05:00
Lokalet e gastronomisë mbyllen nga ora 21:00 deri në 05:00 të mëngjesit
Dyshimet në Infektivë, 6 trupa dërgohen për obduksion
Koronavirusi edhe më i rrezikshëm; përhapet nga ajri
Situata në Infektivë, Hoti: Organet përkatëse po bëjnë punën e tyre
Ahmeti:s' është marre me kërku ndihmë qeveria, e as nënshtrim me i ndihmu dikush nga opozita
Nacionalizimi i vaksinave ndaj Covid-19 dhe krijimi i një alternative tjetër
Policia rrethon infektivën, dyshohet se ka raste të reja të vdekjes me Covid-19
Syla: Stafi shëndetësor është i stërlodhur dhe i mbingarkuar
Haziri thotë se 55 raste janë aktive me Covid-19 në Gjilan
Armend Zemaj shkon në Klinikën Infektive
Zemaj largohet nga Infektiva pa prononcim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Pagjumësia Dhe Reumatizma, Vështirësitë Dhe Zgjidhjet Natyrale

Wed Apr 22 , 2020
Reumatizma shoqërohet me dhimbje të vazhdueshme e të forta të cilat shpesh pengojnë dhe prishin gjumin. Mungesa e këtij të fundit ka ndikim të fortë në intensitetin e simptomave të sëmundjes por edhe në mirëqenien në përgjithësi. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për lidhjen mes […]