Infektologët paralajmërojnë që coronavirusi shkakton dëmtime neurologjike, ndërkaq te disa edhe sulm në tru

Coronavirusi shkakton dëmtime neurologjike te një numër i vogël pacientësh të cilët zhvillojnë pasqyrë të rëndë klinike

Infektologu grek, njëherësh edhe udhëheqës i shtabit të krizës, dr. Sotirios Tsiodras, ka paraqitur të dhëna të reja deri te të cilat ka ardhur ekipi i neurologëve nga e gjithë bota, sipas të cilave rreth 15 për qind e pacientëve, të cilët zhvillojnë simptoma të rënda, mund të pësojnë dëmtime neurologjike të shkaktuara nga sëmundja e coronavirusit, transmeton Telegrafi.

– Veç simptomave të njohura – temperatura, kolla dhe vështirësitë në frymëmarrje, disa pacientë zhvillojnë disfunksion të kapacitetit mendor, konfuzion, letargji, epilepsi, madje edhe sulm në tru – ka thënë Tsiodras në paraqitjen e vet të parë para opinionit grek.

Siç e ka shpjeguar ai, duket që virusi sulmon trurin dhe sistemin nervor madje te 15 për qind e pacientëve të sëmurë rëndë.

Është e njohur që virusi mund të përfshijë trurin dhe të shkaktojë përflakjen e tij, ndërsa problemet me thithjen e oksigjenit për shkak të frymëmarrjes së keqe mund të ndikojë në punën e trurit.

– Raste të ngjashme janë shënuar edhe te pacientët të cilët janë sëmurë nga forma e rëndë e gripit sezonal – ka përfunduar ai. /Telegrafi/

The post Infektologët paralajmërojnë që coronavirusi shkakton dëmtime neurologjike, ndërkaq te disa edhe sulm në tru appeared first on Telegrafi.

Related posts:

Shtohet numri i viktimave nga koronavirusi, humb jetën 84-vjeçarja tek Infektivi
Të tallesh me popullin, ligji për Pagat shkon në Gjykatën Kushtetuese
Federata e Shëndetësisë të mërkurën vendos për vendime sindikale
Gazeta Infermierët: Sylës i shkoj jeta duke kërcënuar
A ka Qeveria në detyrë përgjigje, si do t’i mbjellin arat e tyre bujqit, kur ata nuk guxojne te dali...
Kosovë/ 184 të infektuar me koronavirus, 5 të vdekur dhe 30 të shëruar
Përgjegjësia e të punësuarit - Ligji i Punës
Koronavirusi/ Mjeku Florian Toti: Disa këshilla për personat me diabet
Ja pse Vitamina B12 është e rëndësishme për organizmin tuaj!
Ja me çka i shpërblen joduhanpirësit kjo kompani angleze
Ja cilat janë disa nga udhëzimet pa kritere sipas faqes "Udhëzime pa kritere"!
Vertigo kardiake
Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj
Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë
Zinku- motori i enzimeve
A mund të përdorin arra fëmijët?
Mjeku Alimehmeti: Jemi pranë pikut, arsyet pse epidemia u shfaq më butë tek ne
Drejtpërdrejt, në KTV
10 shprehitë e njerëzve të fortë mendërisht
Akademiku Morina: Ja çka thotë për mjekët që punojnë edhe në të shtetit edhe në privat
Nga rroga e ulët te kontrata e përkohshme, kjo është mjekja që izoloi koronavirusin në Itali!
Nefrologjia
Pafuqi dhe gërdi
Vepra Penale
Vendimin për shqiptimin e masave ndëshkuese për shkeljen e detyrave të punës
Befason Epidemiologu: Koronavirusi ka qarkulluar që në janar në Shqipëri
Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, njofton se sot ka pranuar një informatë nga ana ...
E mbrojnë Zotin nga Albini....BE-në nga Gjermania....Skënderajin nga mielli...et cetera. 1. Ikë prej...
Sërish specializantët ankohen se nuk janë paguar
Brigada 162 "Agim Bajrami" na nderoi si komb me shumë beteja, që mbeten të paharruara. 21...
Qeveria të shpallë alarmin SOS, rrezikohemi të mbetemi pa mjekë
A do të dalin pagat me rritje: Vjen përgjigja nga Ministria e Financave
Me rastin e Festës së Pashkëve të gjithë besimtarëve të besimit katolik iu përcjellë urimet më të pë...
Këto janë pagat e mjekëve në Zvicër
Edhe tre mjekë të tjerë fitojnë betejën me Covid-19
217 raste, për 24 orë në Emergjencë
Rrezikimi i trafikut publik
Familja Demaku, ne bashkëluftëtarët dhe kombi ynë, para 21 vitesh, humbi një nga trimat e saj, Xheva...
“Imami thërret për lutjet në Ramazan, me anë të Aplikacionit”
NJOFTIM Siç është bërë e ditur, transmetimi i video-ligjëratave për mësimin në distancë, në Radio Te...
What is this !?
“U tërbua me mjekët”, Nexhmije Hoxha rrëfen momentet e fundit të Enverit: Përplasja në Bllok, amanet...
Mbi 500 mjekë të prekur nga virusi, qeveria kineze kërkon të fshehë shifrat për personelin
Video: Sakrifica mbinjerëzore e Kirurgut gjatë luftës
A është izolimi i mirë për zemër?
Derisa po e 'zbusim' Albinin, po na koçitet Isa. Mule tash me zbut Isën. Duke e rrzu Alb...
Shifrat alarmante, Elson Jacaj: 7 mijë infermierë të larguar në total
Antenat celulare, bartëse dhe përcjellëse të rrezatimit radioaktiv “vrasës” në organizëm
10 Things Every Woman Should Know About Yeast Infections
Sot pasdite bisedova me zonjën Ferdonije Qerkezi nga Gjakova, në ditën që u mbushën 21 vjet prej kur...
Dëshiroj të ngushëlloj familjen dhe dashamirësit e aktores së shquar të Kosovës, Leze Qenës, për hum...
Ra nga makina dhe prindërit nuk e panë, flet mjeku
Austria ndihmon Shqipërinë me pajisje mjekësore në luftën kundër Covid -19
Virologu gjerman: “S’ka asnjë provë që Covid-19 të përhapet kur jeni duke bërë blerje”
Ja kur konsiderohet se Gjyqtari ka kryer shkelje disiplinore!
Zbulimi i fshehtësisë zyrtare
Pasi fitoi betejën me COVID-19, Dhimitër Kraja rikthehet sërish në shërbim
Kjo nënë kosovare i krahason mjekët dhe infermierët në Neonatologji me engjëj
Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje
Tërë ditën e duron dhimbjen ndërsa ora 2 pas mesnate kërkon ndihmë mjekësore te Mjeku
Çka është pedofilia?
Në Zvicër jetojnë 2 milionë e 111412 të huaj: Sa prej tyre janë shqiptarë?
3 mitet që besojnë të gjithë, mjekët japin arsyet e vërteta pse nuk mbeteni shtatzënë
Mbi 60 mostra për coronavirus merren nga Gjilani
Çka është kutia e Pandorës?
Sonte jam i ftuar në emisionin "Desku", KTV, në ora 20:00, përballë Agron Bajramit e Brike...
Cili mjek specialist e shoqëron presidentin e SHBA-së?
SHBA/ Pompeo vlerëson se koronavirusi u shpik nga dikush: Autorët do të mbajnë përgjegjësi
Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar
Besnik Tahiri nuk i sqaron kriteret për përcaktimin e koeficientit
Ruaju se po shkrihesh, profesor! Plot elan për jetë, Isa Mustafa ish çu para sabahut, ish bë gati m...
Si qëndrojnë shifrat e të prekurve me coronavirus në Kosovë dhë rajon
Përbërja e gjakut
Epidemiologu suedez kundër planit të qeverisë: Shumë njerëz po vdesin
Impresionuse me zërin e saj, e reja shqiptare po shkëlqen në Zvicër
Manipulimi me shifra i Blerim Sylës
“Mjekët marrin gjysmën e rrogës që marrin në Kosovë”, Berishës nuk del inati: Futi rojet të rrihnin ...
Efektet çudibërëse të specit djegës
Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik
Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente nuk i triazhojnë rastet e dhomës Ortopedike dhe Kirurgjike
Kirurgu Shqiptar kryen ndërhyrjen e rrallë kirurgjike
Vampirizmi energjetik
"Mjekët dhe infermierët ikën në Gjermani", Rama replikon ashpër me komentuesin
Kinë – Rritet në 812 numri i viktimave nga koronavirusi
Pa pagesë, por me vullnet: Liga Shqiptare e Futbollit në Austri
Austria: 500 milionë euro ndihmë për bizneset e gastronomisë
Të nderuar pjesëtarë të institucioneve shëndetësore dhe të mekanizmave të sigurisë së vendit tonë, B...
How To Lose 10 Pounds Even If You Hate Vegetables
‘Dijetari’ Zafir Berisha i pakënaqur me fjalimin e Albin Kurtit në Mynih
Ushqimet shqiptare, pjesë e fushatës promocionale të Organizatës Botërore të Turizmit
Skuqjet në fytyrë
Rama: Do mbyllim disko, pube dhe palestra. Do japim bonuse 1000 euro për mjekët, 500 për infermierët...
Tre ditë pa asnjë të vdekur nga koronavirusi, shtohen të shëruarit
Pse nuk duhet të specializoni në QKUK - Prishtinë?
Kush e shkakton kancerin? Studimi: Ndikon mënyra e jetesës
Rubikon: Ish-kryeministri Ramush Haradinaj
Dhjetë pyetjet më të shpeshta në një intervistë pune
53 % e të prekurve nga COVID-19 në Shqipëri janë meshkuj
Versacion
Cila nga algat e dhëna i takon algave blu në të gjelbra?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Virologu gjerman: “S’ka asnjë provë që Covid-19 të përhapet kur jeni duke bërë blerje”

Sun Apr 5 , 2020
Coronavirusi nuk shpërndahet duke bërë pazar apo duke shkuar tek floktari. Të paktën kështu pretendon një virolog gjerman, pas studimeve të kryera Prof. Hendrik Streeck, është shprehur se Covid-19 nuk përhapet aq lehtë sa njerëzit mendojnë, shkruan The Telegraph. Sipas tij, deri më tani nuk ka asnjë të dhënë që […]