Ishte kulla më e gjatë dhe më luksoze e banimit në botë, por tani pronarët në New York po jetojnë një makth


Ndërtesa impresionuese e projektuar nga arkitekti uruguajan Rafael Viñoly u shndërrua në ferr për pronarët e saj milionerë, pasi pati probleme në ashensorë, përmbytje dhe kërcitje të tmerrshme në strukturë.

Kulla e gjatë 426 metra në 432 Park Avenue, e cila u bë ndërtesa më e lartë e banimit në në vitin 2015, ishte maja e bumit luksoz të ndërtesave luksoze gjysmë dekade më parë, e drejtuar kryesisht nga blerësit e huaj që kërkonin përfitime të mëdha.

Ndërtesa, e cila shquhet për kornizën e saj të hollë në lëmshin e ndërtesave në ishullin Manhattan, kushtoi 3.1 miliardë dollarë për t’u ndërtuar.

Ndër banorët e saj më të njohur janë manjati saudit Fawaz Alhokair, i cili bleu një apartament nën çati në katin e 96 për 88 milionë dollarë dhe Jennifer Lopez dhe Alex Rodriguez, të cilët blenë një apartament në vitin 2018 dhe e vendosën atë në shitje një vit më vonë.

Tani, pronarët e kullës së projektuar nga Rafael Viñoly kanë treguar se si premtimet e luksit, pamjeve të mrekullueshme dhe komoditeteve dolën të ishin një .

Përmbytje, çarje në mure, pajisje hidraulike të gabuara dhe kërcitje të tmerrshme që burojnë nga muret! panoramë shumë e ndryshme nga sa ishte premtuar.

Sipas një Times, ankesat kanë qenë duke u rritur.

Më 31 tetor 2019, një banor ishte bllokuar në një ashensor të kullës 96-katëshe për gati një orë e gjysmë gjatë erërave të forta.

Pronarët gjithashtu u ankuan për zhurma në shtëpitë e tyre, ndoshta për shkak të lëvizjes së ndarjeve metalike ose fishkëllimës së ajrit nëpër boshtet e ashensorit.

Dhe në katet e sipërme, përmbytjet “ishin  katastrofike”.

Në vitin , blerësi i 84B – raportoi një “përmbytje katastrofike” që përfundoi duke dëmtuar edhe katet 83 dhe 86.

I zhgënjyer dhe i indinjuar, ai vendosi ta heqë qafe atë. Gjysmë-banesa u shit më në fund në 2017 për 44.6 milionë dollarë.

Roman Abramovich, sipërmarrës në pension i naftës dhe gazit, bleu një apartament 325 metra katrorë atje për gati 17 milionë dollarë në vitin .

Prona luksoze kishte për qëllim të ishte “shtëpia e tyre e dytë”, më pranë fëmijëve të tyre.

Por kur erdhi dita e zhvendosjes, as ndërtesa dhe as banesa s’ kishin mbaruar.

“Ata më futën në një ashensor mallrash të rrethuar me pllaka çeliku dhe kompensatë, me një punëtor”, tha ajo gruaja e Abramovich e irrituar. “Kështu u ngjita në apartamentin tim luksoz”, pëshpëriti ajo.

Problemet u përkeqësuan dhe përfshinë “përmbytje të shumta”.

Në një rast tjetër , uji hyri në apartamentin e Abramovich nga disa kate sipër, duke shkaktuar dëme me vlerë rreth 500,000 dollarë.

Ai thotë se makthi s’ mbaron me hidraulikët dhe punëtorët që punojnë në shtëpinë e tij, por ka ditë kur ai ndjen një “lëkundje të tmerrshme nga era”.

Ndërtesa, mbi 300 metra e lartë, mund të lëkundet disa centimetra në ditë me erëra normale .

Në ditë me erëra 80 kilometra në orë, një kullë e këtij lloji mund të lëvizë afërsisht 15 centimetra.

Në një rast të rrallë të shpërthimeve të erërave prej 170 kilometrash në orë, kjo strukturë mund të lëvizë deri në 60 centimetra, njoftoi Times.

Për krahasim, ndërtesa ikonike e Empire State e Nju Jorkut, në një lartësi prej 381 metrash, supozohet të lëvizë rreth një inç në erëra të shpejta.

Në një shembull tjetër, Willis Tower e Çikagos, në një lartësi prej 442 metra ka një ritëm mesatar prej 7 centimetra nga “qendra e saj e vërtetë”.

Por megjithëse ndërtuesit dhe zhvilluesit s’ marrin përsipër gabime, vetë Viñoly kërkoi falje në vitin 2016.

Ai foli për “gafa” në dizajnin e brendshëm të kullës por s’ donte të komentonte më tej.

j.l./ dita

Postime të ngjashme