Ismaili: Rritja e pagave ndalon migrimin e mjekëve

Ismaili: Rritja e pagave ndalon migrimin e mjekëve

Ligji për Paga tashmë ka përfunduar në Gjykatën Kushtetuese. Kundër këtij vendimi kanë dal sindikatat e punëtorëve shëndetësorë, policisë dhe mësimdhënësve.

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Uran Ismaili, thotë por Ekonomia Online se i gjithë personeli shëndetësor pret që në fund të dhjetorit të marrin pagat me rritje, përcjell albinfo.ch.
Ai thotë se vendimi i Avokatit të Popullit për dërgimin e këtij ligji në Kushtetuese ka zhgënjyer punëtorët shëndetësorë, të cilët edhe ashtu po ikin nga vendi.
Sipas tij, rritja e pagave do të ndikonte në ndaljen e migrimit të mjekëve.
“Gjithë personeli shëndetësor, por edhe unë kemi pritur që dhjetori të jetë një lajm të mirë i pritur me shumë vjet. Punëtorët shëndetësorë janë ata që së bashku me ne janë duke e këndellur gjithë sektorin e shëndetësisë dhe është e domosdoshme që pagat t’i kenë me rritje. Kështu do të ndalen migrimet e tyre në shtetet e huaja si dhe pacientët të mos kërkojnë shërbime në klinika private, ku janë më të shtrenjta. Është një zhgënjim që po zvarritet”, thotë ai.
Ismaili nuk paragjykon se cili mund të jetë vendimi i Kushtetuese, por kërkon që një vendim duhet të merret sa më shpejt dhe të fillon implementimi i këtij ligji, pasi që edhe buxheti ekziston.
“Disa parti politike nuk e kanë mbështetur, kanë këqyr ta ndalin. Por buxheti ekziston ligji është në fuqi. Të merret sa më shpejt një vendim. Kam nevojë për informata shtesë, Kjo është dashur të ndodhë më herët dhe jo në momentin e fundit para se të hyjë në fuqi. Këtë pyetje do të bëjë edhe ndaj Avokatit të Popullit dhe instancave tjera. Pse nuk është dërguar më herët që t’i lejojë Gjykatës Kushtetuese të kryejë punën e saj. Kjo lë një shije të keqe te të gjithë punëtorët shëndetësorë”, u shpreh Ismaili.
Mbi 60 mijë punëtorë që marrin paga nga buxheti i shtetit kanë paralajmëruar greva nëse Ligji për paga nuk implementohet.

Related posts:

Dëgjoje shpirtin e Anton Çettës, dëgjoje Anton Qunin, Albin 😢. Njerëzit e mëdhenj i kanë fal gjaqet...
Çfarë e shkakton gjakderdhjen e hundëve gjatë dimrit?
Studentja e mjekësisë viktimë e tërmetit
Efektet çudibërëse të specit djegës
Mjekët nga Kosova dhurojnë barna e materiale për Shqipërinë
OECD: Mosha për pensionim në Zvicër duhet të rritet “urgjentisht” në 67 vjet
Facebook vjen me pamje të re – Gazeta Koha Jone
Injorohen nga krerët e shtetit, sindikalistët thonë se do të presin veç deri nesër
Ventro
Historia e mjekësisë
E keni dëgjuar më parë? Ja cila është historia e operacionit që zgjati 23 orë
Pëllumb Pipero paralajmëron skenar të frikshëm nëse qytetarët dalin nga shtëpitë
Kadri Veseli: Nderim për jetën dhe veprën e Prof. Dr. Safet Beqirit!
Do të hapen kufijtë, shkollat e çerdhet
Avokati i Popullit për Ligjin e Pagave: Kushtetuesja të ketë në konsideratë interesin e të punësuarv...
2 mjekë për 200 vizita në 24 orë
Venopunkturë
Fakte mbi vaksinën antigrip💉
Jennifer Aniston rrëfen se vuan nga agorafobia
Juristja shqiptare, në shërbim të komunitetit në SHBA
Këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK
Rruga e mjekut shqiptar, nga shtëpia e pleqve deri te doktorata në psikiatri
Çfarë të bëni kur jeni me kollë?
Sipërmarrës të suksesshëm në Zvicër, donatorë të KF "Llapi" në Kosovë
The Simple Hacks You Need to Eat More Salads
Pas votimit të mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë së Kosovës, sot kisha një takim me ambasadorët e...
Dëmtimi i varrezave të komunitetit rom, ashkali dhe egjiptian në Komunën e Rahovecit është një akt i...
Koronavirusi, 259 viktima/ Mjekët: Virusi mund të pësojë mutacion dhe të përhapet
Rebelimi i personave të privuar nga liria
Vizita sistematike shëndetësore për nxënësit e shkollave në Kryeqytet
Qeveria austriake me udhëzime në gjuhën shqipe: rruga jonë drejt rikthimit
TREGU FARMACEUTIK NË KAOS
Çka është Kontrata e Punës?
Zyrtari për të cilin Albin Kurti hyri në karantinë del negativ në testin për Coronavirus
Alarmi nga mbarë bota: Bletët po vdesin nga një virus i ngjashëm me koronavirusin
Ligji i Pagave, sindikatat kërkojnë revokimin e masës së pezullimit
Dr.Leonard Bytyqi: Askush nuk e ka menduar që pas 11 viteve të Pavarësisë do të ikin 500 Mjekë nga K...
Dr.Besnik Ibishi reagon ndaj shkrimit të Portalit insajderi
Mjeku Florant Bushe, Personazhi i Vitit 2019 në Gjirokastër
Vincent Sëmundja
Arsim Gërxhaliu ironizon me mjekët kosovarë: Kështu mbrohemi nga koronavirusi, jo me maska siç bëni ...
Deri 400 mjekë shqiptarë në Zvicër
Haskuka për deputetët: Jemi me fat, që këta nuk i nënshtrohen testit PISA
Shënohet viktima e parë e Coronavirusit në Evropë
Çfarë është gripi i derrave dhe cilat janë shenjat e tij?
Disa ushtrime për gratë shtatzëna
Eksperti i shëndetit publik Dasho: Masat aktuale të ezauruara, momenti të përdorim ato inteligjente
Keni variçe në këmbë? Përdorni këto metoda për uljen e tyre
Viremi
Lul Raka shpallet fitues i çmimit ‘Evropiani i vitit’
Dr.Besnik Ibishi: Kockat tona nuk zmadhohen e as forcohen kur shtojmë peshë
Në bazë të ligjit për Greva, personi që pengon grevistët dënohet me gjobë 500 deri 5000 euro
Sulmohet mjeku Mejdi Zeqiri nga disa romë në Bujanoc
Dëmtimi i varreve apo kufomave
Rrezikimi i trafikut publik
Ja cilin lloj të kancerit e shkakton çaji shumë i nxehtë!
Kjo nënë kosovare i krahason mjekët dhe infermierët në Neonatologji me engjëj
Përvetësimi i kundërligjshëm i pasurisë me rastin e bastisjes apo ekzekutimit të vendimit gjyqësor
Hipnoza - Sabir Krasniqi
Përgatitja për OPU(oocyte pick-up) ose marrjen/grumbullimin e vezëve/oociteve tuaja.
Gjysma e popullit janë 'Albina'. Këtu është problemi Juaj. Nuk po e lëni Albinin m'u...
Gjykata Kushtetuese pezullon Ligjin për Pagat – nuk zbatohet së paku edhe katër muaj
Kirurgët meritojnë përkrahje të plotë në realizimin e kërkesës së tyre për rritje të rrogës
Doktorët shqiptarë në Londër rrëfejnë betejën e fituar ndaj COVID-19
Vinorelbine
Sulmohet me eksploziv QMKF-ja në Pejë, tronditen mjekët
Në fshatin Pastasel të Rahovecit, 21 vjet më parë, u vranë dhe u masakruan 106 civilë të pafajshëm t...
Aplikimin për hyrje në Kroaci mund ta bëni edhe online
21 vjet më parë, aparati policor dhe ushtarak i Serbisë kreu një ndër krimet më të rënda kundër njer...
7 eye exercises
Cilat janë shenjat dhe simptomat e sëmundjeve kronike të veshkave?
Vertigo cerebrale
Cilat janë shkaqet e migrenës?
Mesazh nga një mjek italian
Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta
Kirurgu shqiptar ndër 100 Kirurgët më të mirë të botës
Unë jam Kirurg!
Patate kundër njollave të zeza në fytyrë
Dr.Artan Koni: COVID19...gjendja është serioze, por s’ka vend për panik
Policia jep detaje rreth mjetit shpërthyes që u vendos në QKMF në Pejë
Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së
Rritet numri i personave të prekur me kancer
Reagon Ministri i Shëndetësisë në lidhje me sulmin terrorist në dy xhami të Zelandës të Re
Ja pse peshkaqeni mund të jetë ilaçi kundër kancerit
Filipçe: Nuk është e vërtet se mbi 400 mjekë janë larguar nga vendi
Milaim Zeka: Pse nuk po e hapim një fond për punëtorët shëndetësor?
Rreth një mijë mjekë nga Shqipëria e Kosova janë punësuar në Gjermani, tre mijë të tjerë në vende të...
Blerim Latifi: Vrasja mizore e Qerim Kelmendit lajm tronditës
2019: Katër mjekë të njohur e lanë QKUK-në për shkak të problemeve menaxheriale
Me keqardhje mora lajmin për vdekjen e dy qytetarëve tanë, si pasojë e virusit COVID19, në orët e he...
Çka është Neuroni?
Specializantët ankohen se nuk janë paguar
Jeta apo Kushtetuta? Drejtori i IKSHP arsyeton masat për parandalimin e COVID-19
Disa rekomandime për mësimdhënie në shtëpi
Shkaktohet prej celularit, kjo është sëmundja që po prek gjithë njerëzimin
26 marsi nuk është një datë e zakonshme. Është datë që risjellë trishtim e dhembje. Na e përkujton t...
Kurz beson në hapjen e shpejtë të kufijve
Is mechanical ventilation for Covid19 being overused!?
Venografi
1669 viktima dhe mbi 69 000 të prekur nga koronavirusi në mbarë botën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Haradinaj: Zvarritja e ligjit për paga, skenar i qëllimshëm

Sun Dec 8 , 2019
Haradinaj duke komentuar dërgimin e ligjit për paga, në Gjykatën Kushtetuse, tha se ai dyshon se zvarritja e këtij ligji është e qëllimshme dhe se është e pakuptueshme që të vonohet zbatimi i tij.  “E kam një dyshim se po bëhet me qëllim skenari i ligjeve të tjera, unë e […]