Italia i angazhon mjekët e pensionuar për ta luftuar koronavirusin


Autoritetet italiane të shtunën filluan t’i angazhojnë mjekët e dalë në pension si pjesë e përpjekjeve urgjente për ta forcuar sistemin e shëndetësisë me 20 mijë anëtarë shtesë.
Kjo është njëra nga masat e marra gjatë takimit të kabinetit qeveritar, i cili zgjati tërë natën. Në 24 orët e fundit, në Itali u raportua shifra rekorde prej 49 viktimave, shkruan “France24”, transmeton Gazeta Shëndeti.
Përhapja e shpejtë e virusit Covid-19 ndikoi që aeroportet dhe stacionet e trenave në Itali të zbrazen, ndërsa zonat e Romës që zakonisht janë plot njerëz tashmë duken si pjesë të një qyteti fantazmë.
Rënia e madhe e numrit të turistëve e ka goditur shumë rëndë industrinë e turizmit, ndërsa ekziston frika se ekonomia do të bie në recesion.
Sidoqoftë, brenga më e madhe e qeverisë italiane është përhapja e mundshme e virusit nga rajoni i pasur verior në pjesën jugore, ku populli është më i varfër dhe qendrat mjekësore janë më pak të pajisura.
Numri i personave që janë duke marrë trajtim të kujdesit intensive të premten shkoi në 462, ndërsa numri i personave të infektuar u rrit në 4636.

Related posts:

Ky është mjeku shqiptar që punoi 27 orë për të shpëtuar njerëz në aksidentin në Shkup
Mjekët italianë kanë arritur të izolojnë koronavirusin.
Dr.Blerim Myftiu: Epilepsia dhe agjërimi
Ja çka thotë Kryeministri italian rreth përhapjes së koronavirusit
Ushqimi dietal
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Blerim Latifi: Kjo është një betejë e shkencës së mjekësisë, krye e k'put!
Malisheva po vlerësohet si bombë biologjike
Revista “INFERMIERI 2.0”
Gjermania kërkon Mjekë shqiptarë
Foto sa 1000 fjalë/ Situata alarmante në Itali në një foto të vetme
Ja dy enzimat që rrisin shpresën për frenimin e kancerit të pankreasit
Në ditën botërore të gruas shuhet një grua, një nënë dhe një mjeke
E mbrojnë Zotin nga Albini....BE-në nga Gjermania....Skënderajin nga mielli...et cetera. 1. Ikë prej...
Ja cilat janë sanksionet disiplinore ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve
Zbulohet sa është vlera e pagave që marrin infermierët e Kosovës në Gjermani
Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë
Psikologu Fitim Uka: Shkolla jonë dëmton seriozisht shëndetin
Një shqiptar në Gjermani vdes si pasojë e koronavirusit
Cilin do t'a votoni për Kryeministër?
Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar
Ky burrë ka shëruar 5 mijë njerëz nga kanceri për 90 ditë, luftoi kundër qeverisë dhe doktorëve e ko...
Gjykata Kushtetuese konfirmoi atë që kemi thënë nga fillimi se vendimi për kufizimin e lëvizjes së q...
Ikja e mjekëve nga Kosova dhe mosha mesatare e mjekëve të mbetur në Kosovë
Infektologët paralajmërojnë që coronavirusi shkakton dëmtime neurologjike, ndërkaq te disa edhe sulm...
Reputacioni dhe karakteri
Prof. Arben Beqiri padit ministren e Shëndetësisë dhe rektorin e Mjekësisë
Dr.Elton Bahtiri: Halli i njeriut paralel të ditëve tona, i përshkruar me një ironi të hollë
Infermieri shqiptar tregon peripecitë me të infektuarit në Itali
Isa Haxhiu: Në Fakultetin e Mjekësisë – 300 euro nota 6, 500 euro nota 8 dhe 9, e 1000 euro nota 10!
Supplement may help burn fat long after exercise
24 vite shkollim për t'u bërë Kirurg por paga më e vogël se e një pastruesi
Asgjësimi apo fshehja e materialit arkivor
Sot shënohet Dita Botërore e Shëndetësisë
Skandaloze:Fëmijëve u shiten stimulues për seks në shkollën “Maarif” në Prizren
Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent
Tetë zakone të këqija që dëmtojnë sistemin tonë imunitar
Kosovë/ 14 raste të reja pozitive me COVID-19, shkon në 224 numri i të prekurve
Shtetasi i Kosovës dhe ai i Shqipërisë, akuzohen për 55 thyerje banesash
Çka është Agjërimi? - Vlera dhe Historia e Agjërimit
“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Orari javor i transmetimit në RTK të mësimit në distancë për gjuhën t...
Bashkëpunimi me Gjermaninë dhe Francën sikurse edhe me vendet e tjera të Bashkimit Evropian është me...
Ja vaksina që ul rrezikun e kancerit të qafës së mitrës
Mami dhe babi bëjnë një fotografi, pastaj mjekët vënë re diçka fantastike!
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Orari javor i transmetimit në RTK të mësimit në distancë për gjuhën tur...
Hashim Thaçi: Përpëlitjet e Kurtit
Ambasada e Kosovës në Zvicër me njoftim të rëndesishëm për bashkatdhetarët
prej 1 maj “Wizz Air” planifikon të rifillojë fluturimet prej Vjena
Punësimi në Gjermani, procedura e re zgjat vetëm 14 ditë
Përballja me stresin gjatë COVID-19
Mjekë nga Kosova do të nisen për në Shqipëri
Nëse i keni këto tri simptoma njëkohësisht, mund të keni probleme! Hulumtimet në Kinë zbulojnë fakte...
Shqipëria i kërkon ndihmë NATO-s për 300 ventilatorë dhe 1.5 milionë maska
Gjatë vizitës në Fushë Kosovë takova edhe Fehmi Gashin i cili është përfaqësues i komunitetit rom. P...
20 raste të reja me coronavirus
Injorohen nga krerët e shtetit, sindikalistët thonë se do të presin veç deri nesër
Pas votimit të mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë së Kosovës, sot kisha një takim me ambasadorët e...
“Nuk ka COVID që e zhduk plagën qelbrrjedhëse”, Tritan Kalo mesazh të fortë politikës: Koha postkovi...
148 shtetas kosovarë u kthyen nga Franca në Prishtinë
Raport ditor nga Klinika Infektive në QKUK Në klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare ( Q...
Operacion i rrallë ortopedik në Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Rebelimi i personave të privuar nga liria
“Imami thërret për lutjet në Ramazan, me anë të Aplikacionit”
Britania kërkon Mjekë dhe Infermierë, lehtësohen procedurat
Historia e një foto që ndryshoi botën
Answering the top 5 questions about catnip
Sot vizitova Ferizajin për të shprehur personalisht mirënjohjen ndaj personelit shëndetësor, që me p...
Dalin shifrat/ Sa ditë rrinë të shtruar në spital pacientët shqiptarë. Krahasimi me rajonin dhe BE-n...
Abaci - Sinonimet e gjuhës shqipe
Ndihmoni fëmijët të bëhen aktiv pas shkolle!
Dr. Dardan Baftiu: Politikanë kërkoni falje për futje të shëndetësisë në kolaps
Zyrtari për të cilin Albin Kurti hyri në karantinë del negativ në testin për Coronavirus
INTERVISTË ME KRYETARIN E AAK-së, RAMUSH HARADINAJ
Duhani dhe dëmet shëndetësore
Themelohet Shoqata e Mjekëve Shqiptarë në Gjermani
Dita e 53-të e grevës së Kirurgëve
Ky është kryetari i vetëm në Kosovë që realizoj 100% të premtimeve
Soridiet shërbejnë për shumëzim te:
Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje
Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat
Zbulohet sozia e Edi Ramës, është një mjek neurolog nga Greqia
Pezullimi nga Kushtetuesja i Ligjit për paga po konsiderohet i dëmshëm për mjekët
Sejdiu: Ligji për Paga ndal migrimin e mjekëve
Ushqimi dhe të sëmurët me ulçerë
Si bëhet trajtimi i konstipacionit?
Supertalentja shqiptare mahnitë jurinë me lëvizjet e saj në “Das Super Talent Germany”
Mjekët kosovarë trajtohen më dinjitetshëm në Gjermani sesa në Kosovë
SONTE ASNJË RAST ME COVID-19 NË TESTIMIN E DYTË! Sot më 02.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë ...
Rriten të hyrat vetanake në QKMF-në e Vushtrrisë
Vampirizmi energjetik
Kirurgjia Abdominale:Rezultatet e testit për Drejtor
COVID-19, Rama: Kemi në dispozicion 304 respiratorë dhe 310 shtretër
Dr.Vigan Vokshi: 24 orë kujdestari dhe pagesa zero
Zinku- motori i enzimeve
Në Kosovë rreth 95 për qind e fëmijëve janë të vaksinuar
Nobelisti japonez: Koronavirusi u krijua në laborator, kam punuar 4 vjet në Wuhan, punëtorët aty kan...
Ja çfarë kanë bërë mjekët e gjenetikës me helmin e kobrës
Nuk do ta besoni: Kaq i ka kushtuar Qeverisë mbledhja në Prevallë
Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Shëndeti riprodhues në sëmundjet reumatike dhe muskuloskeletale

Sat Mar 7 , 2020
SHËNDETI RIPRODHUES NË SËMUNDJET REUMATIKE DHE MUSKULOSKELETALE 📝 Udhëzimet përfshijnë seksione unike për gratë me Lupus eritematoz sistemik (LES) dhe sindromë antifosfolipidike ( APS) ⚠️ Adresa e udhëzimeve sipas ACR për shëndetin riprodhues 📍 Kontracepsioni 📍 Teknologjia riprodhuese e asistuar 📍 Ruajtja e fertilitetit me terapi gonadotropike 📍 Terapia zëvendësuese […]