Ja 2 maska për flokë të yndyrshëm dhe me zbokth!
Vetëm kush ka flokë të yndyrshëm e di se sa i sikletshëm është shkëlqimi i tepërt, humbja e volumit dhe prania e zbokthit pavarësisht larjes së shpeshtë dhe përdorimit të kushedi sa e sa produkteve.
Në këtë artikull menduam t’ju sillnim dy maska për flokë fare të thjeshta, që lehtësisht mund të realizohen nga kushdo (si dhe jo të kushtueshme), të cilat do t’ju ndihmojnë të mbani nën kontroll flokët tuaj kapriçozë.
MASKA E PARË
Përbërësit:
2 lugë sodë
4 lugë kos
Përziejeni mirë kosin me sodën e bukë dhe të dyja bashkë aplikojini mbi flokë të lagur dhe të sapolarë. Shoqërojini me një masazh të lehtë dhe pas disa minutash shpëlajini flokët mirë. Vendosni shumë pak shampo gjatë larjes finale dhe më pas krihini dhe thajini flokët me kujdes. Kjo maskë bëhet një ose dy herë në javë.
MASKA E DYTË
Përbërësit:
2 domate
2 lugë gjelle vaj kastori
2 të verdha veze
Ngrohni për pak sekonda vajin e kastorit dhe shtoni gradualisht vezët, por pa i mpiksur. Në fund shtoni domatet e grira dhe përziejini mirë. Lyejini flokët me furçë nga maja te rrënjët dhe mbajini për një orë. Lani fillimisht kokën me ujë të vakët derisa të shpëlani maskën dhe më pas përdorni edhe shampon. Sërish maskën mund ta bëni një ose dy herë në javë. 
Zbokthi është një kusht i zakonshëm i lëkurës së kokës ku qelizat e vdekura te lëkurës shkëputen dhe mbushin kokën.
Simptomat
Formimi i një shtrese të bardhë, dhe në disa raste, kruarje dhe skuqje të kokës. Zbokthi shpesh shoqëron sëmundjen e skalpit të kokës dhe është një shkak kryesor i mbetjes tullac dhe i humbjes së flokëve në përgjithësi. Zbokthi mund të
ndodhë edhe në sipërfaqe të tjera të lëkurës, si në fytyrë, gjoks, dhe
në shpinë, dhe në raste të caktuara mund të shfaqen edhe kore të verdha.
Shkaqet
Zbokthi ndodh shpesh për
shkak të çrregullimeve të tretjes, dhe është i lidhur shumë me shëndetin
e përgjithshëm të të gjithë trupit.
Shkaku më i zakonshëm i
zbokthit është dermatitis seborrheic, një inflamacion i lehtë i lëkurës
së kokës me sekrecione yndyrore të tepërta që zakonisht fillon në
shkallën më të thatë ose të yndyrshme të lëkurës, por mund të përparojë
në luspa me ngjyrë të verdhë në të kuqe përgjatë vijës së flokëve, prapa
veshëve, në kanalet e veshëve, mbi vetulla, në urën e hundës, në zonat
rreth hundës, apo në gjoks. Mos e kërruani apo gërryeni zbokthin, pasi
kjo vetëm se do e përkeqësojë gjendjen.
Kur foshnjat zënë zbokth,
kjo quhet kësula e djepit, dhe është një problem i tharmit. Shumë
ekspertë të lëkurës në Evropë e konsiderojnë zbokthin tek të rriturit
njësoj si tek foshnjat. Me fjalë të tjera, zbokthi është shpesh një
simptomë e jashtme e një problemi të brendshëm. Prandaj, trajtimet e
zbokthit mund të jenë të ngjashme me ato për trajtimin e candidiasis.

TRAJTIMI NATYRAL I ZBOKTHIT

Ushqimi
– Mos konsumoni asnjë lloj ëmbëltuesi artificial apo sheqer të rafinuar.
– Mos pini pije të gazuara.
– Shmangni ushqimet e skuqura dhe ushqimet e shpejta.
– Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.
– Reduktojnë ndjeshëm marrjen e yndyrave, sheqerin, çokollatën, ushqimet e detit, farat dhe produktet e qumështit.
– Eliminoni produktet konvencionale të qumështit.
– Shmangni mishin konvencional.
– Shtoni konsumin e ushqimeve të papërpunuara, si pjesë e një diete organike të përgjithshme.
– Hani më shumë sallata dhe perime të gjelbra.
Receta tradicionale
– Salca e mollës; Merrni
një gjysmë gote me lëng molle, shtoni 2 lugë uthull orizi dhe i
përzieni mirë. Pasi e lan kokën me këtë lëng, zhyt një krehër në salcë
molle dhe kreh flokët me të.
– Fasulet e zeza; Shtoni 100 g fasule të zeza në ujë të zier. Kur të ftohet, e përdorni si një shampo për shpëlarje të kokës.
Aromaterapia
Vaj patchouli, rozmarine,
dhe / ose vaj pemës çajit mund të përdoren në masazh të lëkurës së
kokës. Nëse keni flokë të yndyrshëm, përdorni vaj dru kedri të holluar
në vaj vegjetal dhe masazhoni me të lëkurën e kokës në mënyrë të
përditshme.
Mund të zgjidhni
gjithashtu të përzieni 4 pika vaj livando, 4 pika vaj barbarozë, dhe 2
pika vaj Sandalëood, në një vaj vegjetal (vaj ulliri) dhe të masazhoni
lëkurën e kokës disa herë në javë.
Nëse keni zbokth me
yndyrë, përzieni 3 pika vaj pemë çaji, 1 pikë vaj rozmarine, 2 pika vaj
dëllinje, 2 pika vaj Cedarëood, dhe 2 pika vaj limoni, në një vaj
vegjetal, dhe masazhojeni atë në lëkurën e kokës.
Bimët mjekësore
Shpëlani flokët dhe kokën me një infuzion të fortë hithre, sherbele  dhe rozmarine, dhe pini një filxhan çaj hithre çdo ditë.
Këshillohen gjithashtu bimët gjak-pastruese dhe diuretike si figëort, cleavers, rodhe, tërfili i kuq, dhe lëpjeta.
Nëse keni lëkurë të thatë
të kokës, përdorni vaj ulliri, dhe nëse keni lëkurë të yndyrshme,
përdorimi lëng limoni ose uthull molle të holluar.
Aloe vera mund të fërkohet gjithashtu në lëkurën e kokës para larjes së kokës, së bashku me çaj hithre dhe vaj rozmarine.
Esenca e luleve
Esenca e luleve të mollës gaforre mund të ndihmojë me ndjenjat e dobësisë të shkaktuara nga vetë-imazhi për shkak të zbokthit.
Trajtimi topikal
Njomni flokët me një tretësirë uthull molle të ngrohtë, pastaj mbështillni kokën me një peshqir. Pas një ore, lani flokët.
Shampo me vaj të pemës së çajit është gjithashtu e rekomanduar./Gazeta Shëndeti
(Visited 40 times, 1 visits today)

Related posts:

​Simptomat dhe shenjat se keni mungesë të vitaminës C
Ministria e Financave: Sot dalin pagat dhe shtesat prej 300 euro të parapara në Pakon Emergjente
Personeli shëndetësor çdo ditë e më shumë po zvogëlohet
Fenomeni në Bosnjë: Mjekët po kërkojnë pushim mjekësor
Kollçaku: Nëse infektohet ndonjë deputet sot, mos t’i vendoset respiratori
Dr.Çlirim Berisha: fokusohuni në luftimin e pandemisë e jo në luftimin e vendimeve të njëri-tjetrit
E pranon edhe Trump: New York një katastrofë, hotele e stadiume do kthehen në spitale
Raka: Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të dashurve tanë
Dr.Çlirim Berisha: Qytetarët po e neglizhojnë rrezikun që tashmë është global
Raporti i kinezëve: Koronavirusi është dinak, por shkatërrohet në 57 gradë
Nëna e dy fëmijëve bëhet personi i parë në SHBA që merr vaksinën kundër koronavirusit
Ministria e Shëndetësisë: Pacientët me koronavirus po infektojnë mjekët, ju lutemi tregoni të vërtet...
Mesazh nga një mjek italian
Doktori kosovar godet Edi Ramën/ Nuk mbahet qurani një natë para Bajramit
Në Itali, mbi 2.000 punonjës mjekësorë me koronavirus
Coronavirusi: Avdullah Hoti premton pagesat shtesë për stafin shëndetësor
Rama: Mjekët dhe infermierët do të kenë shpërblim 1 mijë euro
Lajm fantastik nga Londra: Zbulohet vaksina kundër koronavirusit, testohet suksesshëm te minjtë
Rivalitet për ekskluzivitetin e vaksinës, betejë e fortë mes Gjermanisë dhe SHBA-ve
A po i ndal Koronavirusi shkarkimet në Shëndetësi?
Konfirmohet, dy raste me koronavirus në Kosovë
Deputeti i LDK-së i kërkon Qeverisë rritje të pagës së punëtorëve shëndetësor
Një 80 vjeçar që erdhi nga Italia dyshohet se është prekur nga coronavirusi, ekipi mjekësor i QKMF-s...
Në Shqipëri mjekët e infermierët stimulohen ndërsa në Kosovë nuk ndodh kjo
Naim Maloku: Keni vjedhë edhe në varret e Dëshmorëve!
Letër nga karantina nipave në Shqipëri: Mos bëni gabimin që bëra unë
Mjeku kosovar kritikon Qeverinë: Koronavirusi vret, merrni masa të shpejta!
Studiuesja kineze në Fakultetin e Shkencave, tregon të vërtetën e trishtë për Coronavirusin
Arrestohet pasi sulmoi doktorin në vendin e punës
Rama: Do mbyllim disko, pube dhe palestra. Do japim bonuse 1000 euro për mjekët, 500 për infermierët...
Ministria e Shëndetësisë blen 8 euro e 50 centë një maskë kineze
Foto sa 1000 fjalë/ Situata alarmante në Itali në një foto të vetme
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Koronavirusi vjen në Shqipëri! Konfirmohen dy raste, babë e bir erdhën nga Italia
113 të vdekur nga koronavirusi në Itali vetëm në 24 orët e fundit
Dr.Gani Morina: Taksa, Amerika dhe Gishti i thyer, i ngjyer, i ndyer !
Mjeku paralajmëron: Rreth 96 milion persona do infektohen me koronavirus, 500 mijë do vdesin
Mjekët italianë paralajmërojnë Evropën për ndikimin e koronavirusit
Italia i angazhon mjekët e pensionuar për ta luftuar koronavirusin
Eksperti i ekonomisë sfidon Gjykatën Kushtetuese: Ligji për pagat të trajtohet pa presione dhe pa nd...
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Gjermania lehtëson procedurat për rekrutimin e mjekëve nga Kosova
Mbi 150 studentë të infermierisë përfitojnë kontrata pune në Gjermani
Deputeti Bekë Berisha: E kam shumë zor një “thmijaçi” si Albin Kurti me i thënë kryeministër
Mjekët shërbëtorë të pacientëve, jo të oligarkëve!
Mos e hidhni kokën prapa kur keni gjakderdhje në hundë
Koronavirusi/ Mungojnë mjekët në Itali, qeveria merr vendimin urgjent
Kërkohet pensionimi i parakohshëm i mësimdhënësve me sëmundje të rënda
Nuk do ta besoni: Kaq i ka kushtuar Qeverisë mbledhja në Prevallë
Shkencëtarët izraelitë: Jemi një javë larg zhvillimit të vaksinës kundër koronavirusit
Doktoresha kosovare e tregon ilaçin kundër Koronavirusit
Mjeku francez: Ilaçi kundër koronavirusit ekziston dhe është i lirë
Situata në Itali, flet mjekja: Rastet kanë filluar të shërohen
Blerim Latifi: Vrasja mizore e Qerim Kelmendit lajm tronditës
Kompania izraelite BATM Advanced prodhon setin mjekësor diagnostikues të koronavirusit
400 të infektuar me koronavirus në Itali, shpallet gjendja e emergjencës
Koronavirusi arrin në Maqedoni, konfirmohet rasti i parë
Ja deri kur shtyhet pezullimi i Ligjit për zyrtarët publikë
Qytetarët kanë filluar të ndjejnë panikun për Coronavirusin, s’ka maska mbrojtëse
Rrahet mjeku në Gjilan, i dyshuari e sulmon pasi e dërgon gruan për kontroll
Vdes kryekirurgu si pasojë e virusit, mediat: mjekët që vdesin konsiderohen martirë
Zbulohet sozia e Edi Ramës, është një mjek neurolog nga Greqia
Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane
Paga e avokatit të Telekomit më e madhe se e Pilotit të NASA-s
Ja çka thotë Kryeministri italian rreth përhapjes së koronavirusit
Harta e vendeve që janë prekur nga koronavirusi
Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro
Halil Matoshi nuk i ktheu laptopin dhe telefonin, të blera me buxhetin e shtetit
Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare
Koronavirusi/ OBSH i trembet më të keqes: Bota të përgatitet për pandemi
Rritet bilanci/ Raportohet viktima e 6-të nga koronavirusi në Itali, 230 të prekur
𝗙𝗦𝗦𝗛 𝘇𝗼𝘁𝗼𝗻 𝟯𝟬,𝟬𝟬𝟬 𝗘𝘂𝗿𝗼 𝗽𝗲̈𝗿 𝘁𝗿𝗮𝗷𝘁𝗶𝗺𝗶𝗻 𝗺𝗷𝗲𝗸𝗲̈𝘀𝗼𝗿 𝘁𝗲̈ 𝗘𝗿𝗶𝗼𝗻 𝗛𝗮𝘅𝗵𝗻𝗶𝗸𝗮𝗷𝘁
Ky është kryetari i vetëm në Kosovë që realizoj 100% të premtimeve
Një rast i dyshuar për coronavirus në QKUK - Lajmi i fundit
Shkon në katër numri i viktimave nga koronavirusi
Nuk e frikësoni as Avdullah Hotin, as Kosovën!
OBSh kërkon 675 milionë dollarë ndihmë për të luftuar “Covid-19”
Kryeministri Kurti reagon për rastin e futbollistit Ilija Ivic: Lëreni Ilijan të luajë lirshëm kudo ...
Kadri Veseli: Nderim për jetën dhe veprën e Prof. Dr. Safet Beqirit!
Dr.Izet Sadiku: Sulmi ndaj zëvendëskryeministrit Hoti është akt qyqar
Avdullah Hoti:Porositësit e veprimit të sotëm tentojnë ta mbajnë Kosovën të izoluar
Italia në alarm nga koronavirusi: 10 qytete mbyllin shkollat, baret, thirrje banorëve të mos dalin j...
Koronavirusi/ Rëndohet bilanci, shkon në 51 numri i të infektuarve në Itali. Kontrollet vijojnë për ...
Alarmohet Italia, 45 persona të prekur nga koronavirusi që nga mëngjesi
Kosova ka nënshkruar marrëveshje, kurse Serbia ia ka ndaluar Gjermanisë t’ia marr infermierët
Coronavirusi mbërrin në Itali/ 6 të infektuar, izolohen 250 të tjerë
3 vitet e fundit 3500 infermierë janë larguar nga Shqipëria, sindikata: Në fshatra ndjehet mungesa
Skandaloze: Mbi 30 milionë euro reklama, shumica për portale të ‘bosave’ e të partive
“Mjekët marrin gjysmën e rrogës që marrin në Kosovë”, Berishës nuk del inati: Futi rojet të rrihnin ...
4 mijë mjekë largohen nga Shqipëria
Rreth një mijë mjekë nga Shqipëria e Kosova janë punësuar në Gjermani, tre mijë të tjerë në vende të...
Mjekët shqiptarë rrëfejnë arsyet e largimit nga Shqipëria
Shaban Polluzha : Unë do t’ vazhdoj deri n’ fund!
Vakitë në QKUK
Fatmir Limaj: Qeveria e Kurtit sot e ka shkelur ligjin, sepse ka larguar njerëz të cilët kanë qenë t...
Amanit, arsimtar, prindër, kujdes!
Glauk Konjufca shkarkon 14 konsuj nëpër ambasada
Drejtori i Policisë: Më shumë se 100 policë kanë probleme serioze shëndetësore
A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?
Institucionet kanë nevojë për shërbime psikologjike

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *