Ja 3 mjeket italiane që arritën të izolojnë koronavirusin

Mjeket që punojnë me viruset nuk pëlqejnë ta gjejnë veten në qendër të vëmendjes, edhe pse atë që kanë bërë ato, vetëm pak njerëz janë të aftë ta bëjnë.
Maria Rosaria Capobianchi, 67 vjeçe është koordinatorja e ekipit që ka gjetur agjentin infektiv përgjegjës për koronavirusi.
“Kur e pamë në mikroskop dhe kuptuam që ishte ai, kërcyem të gjitha nga gëzimi”, thonë Francesca Colavita dhe Concetta Castilleti, pjesë e mjekeve në laboratorin e sigurisë maksimale ‘Spallazani BL3’, ku u zbulua mikroorganizmi i importuar nga Kina.
2019CoV, marrë nga gjaku i pacientit kinez që ndodhej akoma në spital, filloi të shumohet shpejt dhe doli i aftë të sulmojë qelizat e dëmtuara, duke ndryshuar formën e tyre. Kjo ishte një dëshmi se kjo ishte ai që ato kërkonin.
Maria Rosaria ka 20 vjet që administron laboratorin e virologjisë së institutit kombëtar për sëmundjet infektive.
E diplomuar në gjenetikë njerëzore,e specializuar në virologji ajo vendosi të transferohet në Romë për të realizuar ëndërrat e saj, por edhe të ndjekë njeriun me të cilin u martua në vitet ’80 dhe ka dy fëmijë.
Por kush janë mjeket e tjera që zbuluan mikroorganizmin që izoluan koronavirusin?
Francesca Colavita është mjekja më e re, 30 vjeçe, me origjinë nga Campobasso. Ajo ka një kontratë me laboratorin që skadon në nëntor të vitit 2021.
Gjatë epidemisë Ebola, ajo u largua disa herë për në Liberi dhe Sierra Leone. Për izolimin  e virusit ajo u shpreh se ishte më e lehtë seç pritej.
Concetta Castilleti, 56 vjeçe, nga Ragusa është nëna e dy fëmijëve. Ajo ka hob basketbollin dhe menzxhon një klub romak me ekip në serinë B dhe C. Ajo ka kryer studime edhe për SARS, Ebolën, pandeminë e H1N1 dhe Zikën.

Related posts:

Baraliu: Vendimi i kushtetueses për pagat të respektohet, të ndalen grevat
Shoqata shqiptare në Kanada dhuroi maska me simbole të Kosovës dhe Shqipërisë
Leonora Jakupi propozon që pagat e stafit shëndetësor të trefishohen
Nobelisti japonez: Koronavirusi u krijua në laborator, kam punuar 4 vjet në Wuhan, punëtorët aty kan...
Artistët e Berlinit i shndërrojnë ballkonet në një ekspozitë arti |Revista Monitor
Ish-shefi i Mossad, Tamir Pardo, bashkohet me startapin e kanabisit mjekësor Cann10
Kirurgu Shqiptar i shpëton jetën gjermanit të moshuar
Disa rekomandime për mësimdhënie në shtëpi
Inteligjenca Artificiale, platforma izraelite Invertex u skanon trupin dhe u tregon masën e veshjeve
Verte
Suedi, hapet restoranti i parë për vetëm një klient |Revista Monitor
10 Theniet më të bukura për infermieret
Gjumi i pakët dhe imuniteti
Ja pse hurmat janë frutat më të shëndetshme në planet
Ecja, Sporti dhe Shëndeti
Ja sa dënohet mosdhënia e ndihmës
Rrahet mjeku në Gjilan, i dyshuari e sulmon pasi e dërgon gruan për kontroll
Lajm i mirë/ 4 të shëruar nga koronavirusi në 24 orët e fundit, shkon në 44 numri total
Vital
QKUK: Rritet numri i Rezonancave Magnetike dhe i shërbimeve radiologjike
Prizrenasja përfaqëson Zvicrën për çmimin e madh letrar "Bachmann"
Dr.Haxhi Avdyli: nga nesër shumë punë na presin
Më 9 prill të vitit 2008, Kosova vendosi themelet e saj të konsolidimit si shtet, duke e funksionali...
Kur të mësoni përfitimet e kësaj perimeje nuk do e ndani nga tryeza
Mesazhi i ministres Hykmete Bajrami për fillimin e mësimit në distancë. Për më shumë, ju lutemi ndiq...
Ish-luftëtari britanik i UÇK-së përkrah grevën e kirurgëve
Virusi kthehet në Malishevë, flet kryetari i komunës
Takim pune për Koncept dokumentin për Ligjin për sëmundje ngjitëse
Edhe Rumanisë po i ikin mjekët
Kosovarët duhet të krijojnë shprehi që Mjekët dhe Infermieret në Kosovë kudo që i shohin t'i përqafo...
Sot riatdhesohen 150 persona nga SHBA-ja në Kosovë
Mjekët austriakë vazhdojnë ndihmën për fëmijët shqiptarë
Virusi vdekjeprurës/ Çfarë dihet deri më tani?
COVID-19: Vetizolohen 14 punëtorë mjekësor në Vushtrri
Ja sa dënoheni nëse e keqtrajtoni dikënd gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare ose autorizimeve publike
Dr.Gëzim Berisha: Kur është shqetësuese një DHIMBJE E GJOKSIT⁉️
Dhjetë pyetjet më të shpeshta në një intervistë pune
Anesthesia
Rreth 200 operacione në ditë po anulohen për shkak të grevës së kirurgëve
Shtohet numri i të prekurve nga gripi, mjekët: Nuk ka vend për panik, por mos i mbani fëmijët në amb...
Dr. Lul Raka i reagon Memli Krasniqit dhe Imer Mushkolajt: Faleminderit! E zbuluat ujin e ngrohtë
Sëmundja e sheqerit (diabeti) dhe agjërimi gjatë Ramazanit
Tri vjet pa specializime në shëndetësi
Dhënia e ryshfetit zyrtarit publik të huaj apo personave të huaj zyrtar
Çka është Amniocenteza?
TRAJNIME FALAS PËR INFERMIERËT E PAPUNË
EKSKLUZIVE, PRESIDENTI THAÇI NË PRESSING
Pas shuarjes së kryengritjes të komandantit Shaban Polluzha, Masakra e Tivarit është ndër krimet më ...
Fillon zbatimi i masave parandaluese kundër etheve hemorragjike Krime Kongo
Pengimi i personit zyrtar në kryerjen e detyrave zyrtare
Ja nga cili muaj do të zbatohet ligji për paga në sektorin publik
Ja sa dënohet ushtrimi i ndikimit
SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
12 të rinj sot, shërohen 30% e të prekurve nga koronavirusi
Nxjerrja e kundërligjshme e vendimeve gjyqësore
Çka është Punëdhënësi?
Kurba e COVID-19 në Shqipëri/ Rama: Sa më fort të rezistojmë sot, aq më e butë do jetë ngjitja
Virusi Corona, në qytetet kineze ka edhe shumë shtetas shqiptarë
Pensionimi e mungesa e mjekëve, sfidë për shëndetësinë në Kosovë
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, priti sot ambasadorin ...
Çka është konstipacioni (Kapsllëku)?
Video: Sakrifica mbinjerëzore e Kirurgut gjatë luftës
400 të infektuar me koronavirus në Itali, shpallet gjendja e emergjencës
Avokati i Popullit për Ligjin e Pagave: Kushtetuesja të ketë në konsideratë interesin e të punësuarv...
Doktori kosovar godet Edi Ramën/ Nuk mbahet qurani një natë para Bajramit
Vitamina C e mposht koronavirusin? Mjekët kinezë, garë për testimin e efekteve
Presidenti austriak thyen rregullat: Pas orarit të mbylljes, vazhdon “muhabetin” në restorantin e sh...
Ministria e Shëndetësisë dënon dhunën ndaj mjekëve: Dënim maksimal agresorëve
Ja si t’i njohim “Vampirët e Energjisë”?
Qeveria i largon nga puna disa sekretarë të ministrive, i qet në listën tepricë
Ruaju se po shkrihesh, profesor! Plot elan për jetë, Isa Mustafa ish çu para sabahut, ish bë gati m...
Konkursi Publik
Familja Gashi, 6 javë e bllokuar nga koronavirusi
149 shtetas kosovarë u kthyen nga Zvicra në Kosovë
Syla:Politikanët kosovarë qëllimisht po i largojnë mjekët nga Kosova
Mesazhi i mjekut milioner që vdiq nga kanceri: Paratë nuk sjellin gëzim…
Ndërhyrja e shpejtë e mjekëve shpëton 4 të rinjtë e aksidentuar në Valbonë
Nga rroga e ulët te kontrata e përkohshme, kjo është mjekja që izoloi koronavirusin në Itali!
Dr.Jusuf Ulaj: Mos pini barna të Serbisë
Ikja e trurit: A do t’i fikë dritat mjeku i fundit që largohet nga Kosova?
Vazhdon avazi i vjetër: Mjekët Specializantë ankohen se nuk janë paguar
“Me 50 ml alkool arrestohesh, kur pi kokainë mund të drejtosh bashki e qeveri”/ “Shpërthen” mjeku i ...
Ja çfarë kërkese Kirurgu Dr.Salih Krasniqi ka për mediat!
Mjeku shqiptar që po bën revolucion në fushën e kirurgjisë laparoskopike
Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri
Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!
Këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK
Vertigo kardiake
Mjekët e Urgjencës në Lezhë refuzojnë shpërblimin 5 mijë lekë: Të shkojë për familjet në nevojë
Ja si funksionon Organizmi
Mediat britanike: Rëndohet gjendja e kryeministrit Johnson
Sot vizitova Ferizajin për të shprehur personalisht mirënjohjen ndaj personelit shëndetësor, që me p...
Dëshiroj të ngushëlloj familjen dhe dashamirësit e aktores së shquar të Kosovës, Leze Qenës, për hum...
Disa ushtrime për gratë shtatzëna
Causes of psoriatic arthritis: Triggers and risk factors
Kaq do të rriten pagat e mjekëve dhe infermierëve
Të shërbesh me shpirtin e Infermierit!
Sukseset s'ndalen: kthehen në funksion të plotë sallat e Ortopedisë
A mund të përdorin arra fëmijët?
Tragjedia e heshtur që po prek fëmijët e sotëm (Prindër, lexojeni sa nuk është vonë)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja 10 vendet me sigurimin shëndetësor më të mirë në botë

Tue Feb 4 , 2020
Instituti i kërkimeve shkencore Legatum me baze në Londër, ka publikuar shtetet më sigurimin shëndetësore më të mirë. Ky hulumtim është bazuar n atë se sa të shëndetshëm janë njerëzit që jetojnë në këto shtete dhe është ndarë në tri grupe, shëndeti mendor, infrastruktura shëndetësore dhe aftësitë parandaluese të sëmundjeve. […]