Ja cilat janë efektet anësore të injeksionit intramuskular (i.m)!

Injeksioni intramuskular, Efektet anesore, Injeksionet, Efekti anesor i injeksioneve, Injeksionet intramuskulare demet

Punoi: MSc Babeta Rexhepi
Injeksioni klasik per te injektuar medikamente te ndryshme  mund te jape probleme te vogla. Disa I kuptojme menjehere disa jane te paparashikueshme. Problemet qe mund te shfaqen menjehere mund tju japim dhe trajtimin e menjehershem. Po c’ndodh me ato qe nuk jane te parashikueshme?

Si fillim, te rikujtojme se injeksioni i/m quhet I tille kur:

    Aplikohet ne kuadratin e pare siperior te gluteusit

    ne m. deltoid

    ne kofshe

Medikamenti te ben keq

    Kur pacienti shfaq Hipersensibilitet. Shpesh motivohet nga eksperienca te meparshme, qofte edhe nese kane ndodhur gjate femijerise.

    Agia duhet te jete e diametrit te pershtatshem per perthithjen e medikamentit, duke ecur sipas parimit “duke ecur sipas diametrit me te pershtatshem te mundshem.

    Duart e infermierit.Shpejtesia me te cilen epiderma kalohet eshte thelbesore,e mbi te gjitha qe presioni I I medikamentit te injektuar mos te jete I pershpejtuar.

Ilaçi djeg

    Jo gjithmone duart e infermieres jane pergjegjese. Psh antibiotiket djegin shume, per kete arsye shoqerohen me anestezi lokale qe redukton djegien. po ashtu dhe shperndarja e lengut ne menyre te pershtatshme e redukton dhimbjen.

Pas aplikimit formohet nje si “Kokerr”
    Nuk eshte dicka e rende. Ketu kemi te bejme me mungese vleresimi nga ana jone si infermier. Fillimi I aplikimit s’ka qene I thelle. Psh ne rastet me paciente obez ku kemi nje status adipoz te gluteusit dhe gjatesia e ages e vogel, kjo ben qe Ilaci te perhapet me ngadale.

Ilaçi djeg,pasi ka filluar injeksioni

    Varet nga ndjeshmeria e secilit prej pacienteve dhe medikamenti. Disa prej pacienteve e krahasojne kete ndjesi me kafshimin e ujkut.


Pas aplikimit kemba peson  demtim ne nerv

    Kjo  ndodh kur aplikojme analgjezik lokal si Lidokaina. Ndodh kur gjate aplikimit kemi kemi qene afer ndonje nervi. Mos u shqetesoni eshte problem kalimtar.

Gjithesesi problemet me serioze jane ne fillim te nje injektimi  intramuskul,jo pasi aplikohet ilaci. Per kete arsye duhet te respektohet steriliteti ne maksimum.

Nuk dua te ju tremb por edhe kjo teknike qe duket me e thjeshta dhe me lehtesisht e pervetesuar kerkon  nje kujdes te madh.

Related posts:

Basri Lenjani: shumica e rasteve që udhëzohen për në Emergjencë mund të trajtohen nga mjeku familjar
SHBA-ja i dhuron 500 mijë maska mbrojtëse Austrisë
Mos lani dhëmbët menjëherë pas një vakti
Gabimi që ka bërë Gjykata Kushtetuese në raport me Ligjin e pagave
Skandaloze: Mbi 30 milionë euro reklama, shumica për portale të ‘bosave’ e të partive
Ja cili është dallimi në mes të Psikologut dhe Psikiatrit
Të dashur qytetarë, Unë dhe familja ime, edhe ajo politike, jemi me Amerikën; Jemi me të ngarkuarit...
Ja cilat janë 10 ushqimet që djegin dhjamin!
Prof. Dr. Nexhmi Hyseni - Themelues i Kirurgjisë moderne kosovare
Përgatitja për OPU(oocyte pick-up) ose marrjen/grumbullimin e vezëve/oociteve tuaja.
Skandaloze: Kërcënohet me jetë një mjek në Spitalin e Gjakovës
Kuvendi ia ka heq besimin! Qeveria e shkarkuar s’ka të drejtë në iniciativa ligjore! Raportet apo o...
Postim i marrë nga faqja e Ministrisë së Shëndetësisë Në Klinikën Infektive të QKUK, sot më 31 mars...
Rritet bilanci në Kosovë, 165 qytetarë të infektuar me COVID-19
Studentët shqiptarë në Austri, të vetëm përballë sfidave
Dark urine could indicate a liver problem
Kolegjiumi i Kirurgëve sqaron përmes komunikatës pezullimin e grevës
Darka e Kirurgut i cili duhet të operojë 24 orë...
Çfarë ofrojnë mamitē për kujdesin tuaj pas lindjes?
Kush veç Mjekëve?
Qytetarë të nderuar Për mua dhe LDK-në është i papranueshëm shkarkimi i Ministrit të Punëve të Brend...
Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë
Përgjegjësia e të punësuarit - Ligji i Punës
Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini kafe me stomakun bosh
OECD: Mosha për pensionim në Zvicër duhet të rritet “urgjentisht” në 67 vjet
Autizmi
Mjekët refuzuan të mbanin ndërrimin e natës, vdesin 7 foshnje në spitale
Deklaratë për media, pas takimeve të sotme (Drejtpërdrejt)
“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj
Shqipëria i kërkon ndihmë NATO-s për 300 ventilatorë dhe 1.5 milionë maska
Si mund të zbulohet shpejt kanceri i gjirit?
Ministri Ismaili po manipulon me kërkesën e Kirurgëve
Gjermania lehtëson procedurat për punësim, mjekët lëshojnë Kosovën
Cilët janë Anëtarët e familjes së ngushtë?
Ishte kjo një rënie e domosdoshme për ngritjen e nevojshme. Pa rënë qeveria si përbërje nuk bëhet do...
Mësimi në distancë për shumë fëmijë mbetet i paarritshëm në Kosovë
Austria: 500 milionë euro ndihmë për bizneset e gastronomisë
Ja si na i spiunojnë telefonat ?
“U tërbua me mjekët”, Nexhmije Hoxha rrëfen momentet e fundit të Enverit: Përplasja në Bllok, amanet...
Marrëveshja Kolektive - Ligji i Punës
KOMUNIKATË Për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID – 19, Ministria e Arsimit,...
Mjekët shërbëtorë të pacientëve, jo të oligarkëve!
Dr.Liridon Selmani: Stop Duhanit në hapësira të përbashkëta!
Filipçe: Nuk është e vërtet se mbi 400 mjekë janë larguar nga vendi
Skleroza Multiple dhe Terapia Hiperbarike me Oksigjen
Dr.Jeton Karpuzi : Masat agresive të cilat duhët të merren në mbrojtje ndaj SARS-Cov-2
Jeni të sigurt që po zgjidhni qumështin e duhur? Mësoni cili bën për ju – Gazeta Koha Jone
Isa Mustafa i çliroi 'Xhuxh Mexhuxhët'. 1. Nuk shkonte. LDK e ktyneherit, për rininë e L...
Në punë pas shtatzënisë; Këshilla efikase
Si të jeni një baba i mirë për foshnjën tuaj
Mjeku shqiptar rrëfen përvojat personale nga fronti kundër virusit në Itali
Historia e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës
Ushqimet me vitaminë B5, kundër Alergjive
Qeveria të shpallë alarmin SOS, rrezikohemi të mbetemi pa mjekë
Vendimin për kufizimin e të drejtave dhe lirive të njeriut, mund ta marrin vetëm dy të tretat e dep...
Më shqetësoi lajmi për tentim sulmi të mbrëmshëm ndaj z. Berat Buzhala. Është veprim i ulët dhe meri...
Vepra Penale
Mjekë nga Kosova do të nisen për në Shqipëri
Hipnoza regresive apo prapavajtes
afër 50 mërgimtarë janë riatdhesuar nga Sllovenia në Kosovë
SHSKUK do t'i punësoj 103 Specialistë të papunë
Pjesëmarrja në turmë që kryen vepër penale dhe huliganizmi
Which operations can restart first? New guide could help hospitals decide
Shqipëri: Regjistrohet viktima e parë nga gripi
Personeli shëndetësor çdo ditë e më shumë po zvogëlohet
Ortopedët nuk thyhen as pas presioneve, vazhdojnë grevën fuqishëm
Mungesë e madhe e stafit shëndetësor në Mjekësinë Familjare
A po i ndal Koronavirusi shkarkimet në Shëndetësi?
Letër nga karantina nipave në Shqipëri: Mos bëni gabimin që bëra unë
Tjetër sukses: Klinika e Alergologjisë me hapësirë moderne
Gazetari i RTK-së përkrah fuqishëm grevën e Kirurgëve
Sot, 21 vjet pas rënies heroike, me respekt të thellë e kujtojmë Agim Ramadanin, njërin prej strateg...
QKUK: Emergjenca për 1 javë trajtoi 643 pacientë Klinika Emergjente e Qendrës Klinike Universitare...
Nesër do të kthehen kosovarët të cilët kishin mbetur në Dubai
Hajdeni merreni, ka koronavirus, banorët e Tiranës alarmohen nga kinezi
Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj
Qeveria në detyrë mbrëmë ka marrë vendim për zbatimin gradual të reciprocitetit, por qeveria e shkar...
Dr. Lul Raka i reagon Memli Krasniqit dhe Imer Mushkolajt: Faleminderit! E zbuluat ujin e ngrohtë
Vezikular
Ja çka shkruan Milaim Zeka për fjalorin e Kadri Veselit
Ethmoid sinusitis: Causes, symptoms, and treatment
153 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Zvicra në Prishtinë
Cilat janë shenjat dhe simptomat e sëmundjeve kronike të veshkave?
Ja si t’i njohim “Vampirët e Energjisë”?
Çka janë sëmundjet kronike të veshkave?
Federata Sindikale e Shëndetësisë kërkon që në pakon emergjente të përfshihet i gjithë zinxhiri shën...
Dita e Tokës feston 50-vjetorin |Revista Monitor
Glauk Konjufca shkarkon 14 konsuj nëpër ambasada
Ja nga cili muaj do të zbatohet ligji për paga në sektorin publik
Liria e organizimit sindikal - Ligji i Punës
Gastronomet mbushin sheshin e Vjenës me karrige të zbrazëta
Parashikimi i fundit afatgjatë – dimri në Evropë ka mbaruar
Specializantët ankohen për mospagesën e kujdestarive
Shëndeti riprodhues në sëmundjet reumatike dhe muskuloskeletale
Përdorimi i paautorizuar i pasurisë
Nefrologjia
Në Gjermani Kisha bëhet "xhami" për myslimanët që s'kanë ku të falen
Dhjetë pyetjet më të shpeshta në një intervistë pune
Kontrasti “Clariscan” u përdor në mënyrë të gabuar, Gjikolli e lë fajtore kompaninë prodhuese
Virologu gjerman: “S’ka asnjë provë që Covid-19 të përhapet kur jeni duke bërë blerje”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja cilin lloj të kancerit e shkakton çaji shumë i nxehtë!

Fri Mar 22 , 2019
Hulumtuesit kanë gjetur se konsumuesit e çajit të cilët duan që pija e tyre të jetë më e ngrohtë se 60 gradë celsius dhe që pijnë më shumë se 700 mililitra çaj brenda ditës – dy filxhanë të mëdhenj – janë më të rrezikuar për 90 përqind që të preken […]