Ja cilat janë sanksionet disiplinore ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve

LIGJI Nr. 06/L – 057 PËR PËRGJEGJËSINË DISIPLINORE TË GJYQTARËVE DHE PROKURORËVE
Neni 7 
Sanksionet disiplinore ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve
1. Për shkelje disiplinore, Këshillat përkatës mund t’u shqiptojnë gjyqtarëve dhe prokurorëve një ose më shumë nga sanksionet disiplinore në vijim:
1.1. vërejtje jopublike me shkrim; 1.2. vërejtje publike me shkrim;
1.3. zvogëlim i përkohshëm i pagës deri në pesëdhjetë përqind (50%) për një periudhë deri në një (1) vit;
1.4. transferim i përkohshëm ose i përhershëm në një gjykatë apo prokurori tjetër të nivelit më të ulët;
1.5. propozim për shkarkim.
2. Masat disiplinore shqiptohen vetëm në përputhje me parimin e proporcionalitetit dhe duke marrë parasysh:
2.1. numrin dhe seriozitetin e shkeljeve disiplinore të kryera nga një gjyqtar apo prokuror; 2.2. pasojat e shkeljes disiplinore;
2.3. rrethanat në të cilat është kryer shkelja disiplinore;
2.4. performancën dhe sjelljen e përgjithshme të gjyqtarit apo prokurorit;
2.5. sjelljen dhe nivelin e bashkëpunimit të gjyqtarit apo prokurorit gjatë procedurës disiplinore.
3. Vendimi për përgjegjësinë disiplinore të gjyqtarit ose prokurorit lëshohet edhe në rastet kur pas fillimit të procedurave disiplinore, gjyqtari ose prokurori ka lënë detyrën ose funksioni i të cilit si gjyqtar ose prokuror është ndërprerë në ndonjë mënyrë tjetër.
4. Me përjashtim të vërejtjes jopublike, të gjitha vendimet përfundimtare mbi sanksionet disiplinore publikohen pa vonesë, por jo më vonë se pesëmbëdhjetë (15) ditë nga këshillat përkatës në faqen e tyre zyrtare.

5. Këshilli mban regjistër mbi të dhënat e procedurës disiplinore, në të cilin shënohen të gjitha hetimet disiplinore dhe sanksionet ndaj një gjyqtari ose prokurori. Shënimet mbi hetimet ose sanksionet disiplinore fshihen pas një periudhe prej pesë (5) viteve, me përjashtim të sanksioneve disiplinore të shqiptuara për shkelje të qëllimshme të ligjit ose për shkelje disiplinore që kanë rezultuar me shqiptim dënimi për vepër të rëndë penale.

Related posts:

Përbërja e gjakut
Rregullorja e re: Maska të obligueshme në të tëra vendet e mbyllura
Firma shqiptare „IAT“ në Austri mirëmban hekurudhën e projektuar nga Karl Gega
Presidenti austriak i del në mbrojtje restorantit shqiptar në Vjenë
Fjalët prekëse dhe mesazhi i fortë i një doktori për gratë shtatzëna
Dr.Visar Berisha: Në Malishevë s'ka pasë karantinë por kultivim të virusit, me gjasë
https://bbc.in/2V5ifYM
Sot bëhen 12 vjet nga miratimi i Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Kushtetuta është dokumenti më...
Studimi i Klorokinës në dozë të lartë ndërpritet për shkak të efekteve toksike
E vërteta 20 sekondëshe e videos së postuar nga familjarja e pacientës L.G.
Që të jesh Mjek…
Çka është Dialogu Social?
Tri vjet pa specializime në shëndetësi
Si ndikon qëndrimi i gjatë në ambient të mbyllur në lëkurën tuaj?
"Mu shterrshin sytë nëse pushoj Lirinë tënde me ëndërrue Mallkue qoftë gjaku im Po qe se m’vras...
Sa herë vizitoheni te mjeku në Zvicër
Mjeku Krasniqi demanton Ministrin e Shëndetësisë Uran Ismaili
Anesthesia
Të nderuar miq, Ju ftoj të më ndiqni, sonte nga ora 20:45, në emisionin “Debat Plus”, në RTV Dukagji...
Mjekët kosovarë trajtohen më dinjitetshëm në Gjermani sesa në Kosovë
Cili mjek specialist e shoqëron presidentin e SHBA-së?
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Enologji / Këshillat e specialistëve për degustim në shtëpi |Revista Monitor
Kimete Berisha: Këqyri shqiptarët kah bëjnë llaf në Kuvend
Pse Oda e Mjekëve nuk reagon ndaj deklaratës së Milaim Zekës?
Mjekët e profesorët nuk mund ta fshehin pasurinë, detyrohen ta deklarojnë
Maqedoni: Infermieret po ikin jashtë vendit për të punuar
Dr.Leard Berdica: Këshilla për familjarët e pacientëve dhe për Kirurgët
Çka është Fibromialgjia dhe si trajtohet?
Mjegull e ngrica në dy ditët e ardhshme në tërë Kosovën
Dënim 750 euro për ata që ngacmojnë seksualisht vajzat në rrugë
Cilës klasë të kafshëve i takon salamandra(pikëlorja) e bukumirit, endemi Malit të Zi?
Vitamina B2 ose riboflavina
Gripi në shkollë, Mjekët: Përhapet me shpejtësi
OBSH kërkon nga shtetet të përgatiten për koronavirusin
Mjekët ligjërisht mund të ofrojnë shërbime vetëm si të licencuar
Verteks
Pafuqi dhe gërdi
Mjekët izraelitë zhvillojnë një metodë revolucionare për kancerin e gjëndrave tiroide
Ku e kemi përgjegjësinë ndaj vendit, kombit dhe familjeve tona? Diskursi politik për gjak, tradhti, ...
Fillimi i punës - Ligji i punës
Pse shkelmojnë bebet në barkun e nënës?
Pas votimit të mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë së Kosovës, sot kisha një takim me ambasadorët e...
Të shërbesh me shpirtin e Infermierit!
Veshka Policistike
Kosova në prag të grevave të përgjithshme, koordinohen arsimi, shëndetësia dhe policia
Marrëveshja Kolektive - Ligji i Punës
Dhjetë pyetjet më të shpeshta në një intervistë pune
Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj
Kadri Veseli: Nderim për jetën dhe veprën e Prof. Dr. Safet Beqirit!
Berna, kryeqyteti i tretë ‘më i shëndetshëm’ në Evropë
Cilat janë shenjat dhe simptomat e sëmundjeve kronike të veshkave?
Sa shumë kisha humbur në sakrificën time për jetët e të tjerëve
Si e vjedh Vampiri energjinë tuaj?
Ja kush ishte i pari që pohoi se lia e ujit bie vetëm një herë dhe nuk përsëritet!
Gjoba të ashpra për ata që regjistrohen në “Kurzarbeit” e gjinden duke punuar
Virilizëm - Fjalori Mjekësor
Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar
Fushata sensibilizuese “Zbulimi i hershëm-Mbijetesë”.
Study confirms cats can become infected with and may transmit COVID-19 to other cats
Do me thënë, vendimi i qeverisë për kufizim të lëvizjes është shkelje e Kushtetutës, por ama shkelje...
Sot pritet vendimi për Ligjin për pagat
Masat e parandalimit të pneumonisë me Coronavirus
Sindikalistët thonë se kishte një marrëveshje të fshehtë për pezullimin e Ligjit për pagat
Kostoja e sëmundjeve kronike të veshkave
Cilat teste diagnostike përdoren për konstipacion ose kapsllëk?
Niacina (acidi nikotinik ose vitamina B3)
E konfirmon Ministria e Financave: Pagat e muajit dhjetor dalin me rritje për sektorin publik
Avokati i Popullit ende s’ka vendosur rreth Ligjit për Paga, pranon edhe tri ankesa
Kosova po shkon drejt krizës për ujë të pijshëm
Deputetët s’mund t’i bindin kirurgët për ndërprerjen e grevës
Reagim nga Ministria e Shëndetësisë Prishtinë, 7 prill 2020 Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti K...
Trajtimi i venave të zgjeruara me Radiofrekuencë nga sot edhe në Kirurgji Vaskulare!
Oda e Mjekëve e heton Basri Sejdiun për përdorim të vulave jovalide
Viscera
Viscerit
Kuvendi ia ka heq besimin! Qeveria e shkarkuar s’ka të drejtë në iniciativa ligjore! Raportet apo o...
Albin Kurti, nuk guxon me qenë as i dyshimtë, se lëre më 'fajtor' Rozeta Hajdari, mos ple...
Koronavirusi s’kursen as mjekët: dy të shuar
Mjeku Shqiptar fiton çmim ndërkombëtar për....
Ja sa do të jenë pagat e mjekëve dhe infermierëve në Zvicër gjatë koronavirusit
Pëllumb Pipero paralajmëron skenar të frikshëm nëse qytetarët dalin nga shtëpitë
“Me 50 ml alkool arrestohesh, kur pi kokainë mund të drejtosh bashki e qeveri”/ “Shpërthen” mjeku i ...
Kosovari 70-vjeçar “ia shkel” 158 km në orë, mbetet pa patentëshoferi
Stadet e demencës
Mjekët austriakë vazhdojnë ndihmën për fëmijët shqiptarë
Dr.Naim Shabani: Miomët e mitrës
Kirurgu shqiptar, storie suksesi në Gjermani
Sëmundjet kronike të veshkave tek të moshuarit
Zagrebin sot e zgjoi tërmeti prej 5.4 ballëve. Në kohën kur institucionet kroate po luftojnë me viru...
Në Ferizaj u ndala në një barnatore për të biseduar me farmacistët lidhur me gjendjen aktuale dhe sh...
New original investigation: Subcutaneous Nitroglycerin for Radial Arterial Catheterization in Pediat...
A po i ndal Koronavirusi shkarkimet në Shëndetësi?
Kimete Berisha: Taksë 100% ndaj Serbisë, 200% ndaj nesh
Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent
Në Klinikën e Syve për herë të parë kryhet operacioni për heqje të trupit të huaj me anestezion loka...
Mos i vlerësoni mjekët si terrorist
Kërkohen pjesëmarrës për studim shkencor
Miratimi i Kushtetutës së Kosovës 12 vite më parë, shënoi një moment të rëndësishëm historik për kon...
A po institucionalizohet që vdekja e pacientit kosovar të bëhet në Sptalet e Rajonit në duart e mjek...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja sa dënohet përhapja e virusit HIV

Sat Apr 20 , 2019
Neni 258  Përhapja e virusit HIV 1. Kushdo që duke ditur se është i infektuar me HIV, nuk e zbulon këtë fakt dhe infekton personin tjetër, dënohet me burgim prej dy (2) deri në dymbëdhjetë (12) vjet. 2. Kur vepra vepra penale nga paragrafi 1. i këtij neni është kryer […]